CITROEN C4 2015 InstruktionsbÖcker (in Swedish)
Page 411 of 584
9
Körning7
C4-2-add_sv_Chap09_conduite_ed01-2015
Motorn ställer sig i START-läge Särskilda fall: automatisk aktivering av START-läget
Kontrollampan "ECO" släcks och motorn startar automatiskt igen:
- bil med manuell växellåda : när du
trampar ned kopplingspedalen i botten , - bil med EGS/ETG-växellåda : ● när du släpper upp bromspedalen med växelspaken i läge A eller M , ● eller när du flyttar växelspaken till läge A ● eller när du flyttar växelspaken till läge A ● eller när du flyttar växelspaken till läge eller M från läge N och bromspedalen är uppsläppt, ● eller när du lägger i backväxeln, - bil med automatlåda: ● släpp upp bromspedalen när växelspaken står i läge D eller M , ● eller när du flyttar växelspaken till läge Deller M från läge N och bromspedalen är uppsläppt, ● eller när du lägger i backväxeln.
Av säkerhets- eller komfortskäl aktiveras START-läget automatiskt: - när du öppnar förardörren, - när förarens säkerhetsbälte lossas,
- bilens hastighet överstiger 25 km/tim med manuell växellåda (3 km/tim i bensinversionerna PureTech 130 samt dieselversionerna BlueHDi 115 och 120), 11 km/tim med en EGS/ETG -växellåda eller 3 km/tim med en automatlåda, - när den elmanövrerade parkeringsbromsen håller på att dras åt, - när vissa andra förhållanden (batteriladdning, motortemperatur, bromsservo, reglering av luftkonditionering ...) kräver detta för att systemet eller bilen ska fungera optimalt.
I det här fallet blinkar kontrollampan "ECO" i några sekunder och släcks sedan.
Detta funktionssätt är helt normalt.
Om en bil med manuell växellåda står i STOP-läget och du lägger i en växel utan att ha trampat ur ordentligt, tänds en kontrollampa eller visas ett varningsmeddelande för att uppmana dig att trampa ned kopplingspedalen igen för att motorn ska starta.
Page 412 of 584
Körning
8
C4-2-add_sv_Chap09_conduite_ed01-2015
Underhåll
Om ett funktionsfel skulle uppstå i systemet blinkar indikeringslampan på reglaget "ECO OFF" och tänds sedan med fast sken. Låt en CITROËN-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad kontrollera systemet.
Funktionsfel
Det här systemet kräver ett batteri med speciella egenskaper och specifikationer (tekniska data finns att hämta på din CITROËN-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad). Vid montering av ett batteri som inte rekommenderas av CITROËN kan det uppstå funktionsfel i systemet.
Koppla ur Stop & Start-systemet före alla åtgärder i motorrummet för att undvika alla skaderisker som är kopplade till en automatisk inkoppling av START-läget.
Stop & Start-systemet bygger på mycket avancerad teknik. Alla ingrepp på denna typ av batteri får enbart utföras av en CITROËN-verkstad eller
en annan kvalificerad verkstad.
Om ett funktionsfel uppstår när motorn står i STOP-läget kan bilen få motorstopp. Alla kontrollampor i instrumentpanelen tänds. Beroende på version kan också ett meddelande visas för att be dig att ställa växelspaken i läge N och trampa på bromspedalen.
Du måste då stänga av tändningen och starta om bilen med nyckeln eller med knappen "START/STOP".
Återinkoppling
Systemet återaktiveras automatiskt varje gång bilen startas med nyckeln eller med knappen "START/STOP".
Tryck en gång till på reglaget " ECO OFF ". Systemet är på nytt aktivt, vilket indikeras genom att lampan på reglaget släcks och ett meddelande visas.
Urkoppling
Du kan när som helst trycka på reglaget " ECO OFF " för att koppla ur systemet. Det indikeras genom att reglagets indikeringslampa tänds och ett meddelande visas.
Om urkopplingen görs i STOP-läget startar motorn direkt.
Page 413 of 584
9
Körning9
C4-2-add_sv_Chap09_conduite_ed01-2015
Spara hastigheter i minnet
Av säkerhetsskäl ska bilen alltid stå stilla när föraren gör dessa inställningar.
Denna funktion låter dig spara hastighetsvärden som sedan kan användas av två olika funktioner: fartbegränsaren (fartgräns) eller farthållaren (marschfart). Du kan spara upp till fem eller sex olika fartgränser i systemet, beroende på version. Det finns fartgränser sparade i systemet från början.
Aktivering av funktionen Ändra ett hastighetsvärde Aktivering av funktionen Ändra ett hastighetsvärde Aktivering av funktionen
Öppna huvudmenyn genom att trycka på knappen "MENU" : Välj menyn "Personalisation-configuration" (Användarinställningar) och godkänn. Välj menyn " Vehicle parameters" (Bilinställningar) och godkänn. Välj raden "Driving assistance" (Hjälpfunktioner) och godkänn. Välj raden "Speeds memorised" (Sparade hastighetsvärden) och godkänn. Välj ”Aktivering” för att aktivera funktionen. Välj det hastighetsvärde som du vill ändra och bekräfta. Ändra värdet och bekräfta. Välj " OK " och godkänn för att spara ändringarna.
Med din bilradio
Knappen "MEM"
Tryck på denna knapp för att visa en lista med sparade hastighetsvärden.
Page 414 of 584
Körning
10
C4-2-add_sv_Chap09_conduite_ed01-2015
Med pekskärmen
Tryck på denna knapp för att välja menyn " Driving " (Körning).
Gå till den andra menysidan och tryck på " Speed settings"(Hastighetsinställningar) .
Välj den utrustning för vilken du vill spara nya hastighetsvärden i minnet:
● f a r t b e g r ä n s a r e n
eller
● f a r t h å l l a r e n .
Knappen "MEM"
Med den här knappen kan du välja ett hastighetsvärde för användning med fartbegränsaren eller farthållaren. Läs under motsvarande rubrik.
Ändra ett hastighetsvärde
Ange det nya värdet med hjälp av sifferknapparna och godkänn. Godkänn för att spara ändringarna och lämna menyn.
Välj det hastighetsvärde som ska ändras.
Page 415 of 584
9
Körning11
C4-2-add_sv_Chap09_conduite_ed01-2015
6. Indikering av om fartbegränsaren är igång / pausad. 7. Indikering av att fartbegränsar funktionen har valts. 8. Programmerad hastighet. 9. Val av en sparad fartgräns.
Visning på instrumentpanelen
Fartbegränsare
1. Vridreglage för val av fartbegränsarens funktionsläge. 2. Knapp för minskning av det programmerade värdet. 3. Knapp för ökning av det programmerade värdet.
4. Knapp för att starta / pausa fartbegränsningen. 5. Knapp för visning av fartgränser som är sparade i minnet.
Rattreglage
Systemet hindrar fordonet från att överskrida en viss hastighet som föraren programmerat in.
Fartbegränsaren är en hjälpfunktion som inte i något fall innebär att gällande fartgränser kan ignoreras eller att föraren kan vara mindre uppmärksam.
Fartbegränsaren startas manuellt. Lägsta hastighet som kan programmeras är 30 km/tim. Den programmerade hastigheten finns kvar i minnet när tändningen slås ifrån.
Page 416 of 584
Körning
12
C4-2-add_sv_Chap09_conduite_ed01-2015
Koppla in funktionen
Om fartgränsen är den önskade (senaste hastigheten som programmerats), trycker du på knapp 4 för att sätta igång fartbegränsaren.
Vrid reglaget 1 till läget "LIMIT" för att välja fartbegränsarens funktion. Funktionen står nu i pausläge.
Med en ny tryckning på knapp 4 kan funktionen avbrytas tillfälligt (Pause).
Inställning av fartgräns
(programmerat värde)
Du måste inte starta fartbegränsaren för att ställa in en hastighet.
Gör så här för att ändra fartgräns, med utgångspunkt från bilens aktuella hastighet: i steg om +/- 1 km/tim, med korta upprepade tryckningar på knappen 2 eller 3 , kontinuerligt, i steg om +/- 5 km/tim, med en ihållande tryckning på knappen 2 eller 3 .
Gör så här för att ändra fartgräns med hjälp av sparade fartvärden, på din bilradio (enbart med den monokroma displayen C): med funktionen aktiverad på förhand (läs under rubriken "Spara hastighetsvärden i minnet"), tryck länge på knappen 2 eller 3 . Systemet visar den sparade fartgräns som är närmast bilens aktuella hastighet. Detta
värde används som bilens nya fartgräns, tryck länge på knapp 2 eller 3 en gång till för att välja ett annat värde.
Gör så här för att ändra fartgräns med hjälp av sparade fartvärden, på pekskärmen: tryck på knapp 5 för att visa de sex sparade hastighetsvärdena, tryck på den knapp som motsvarar den valda fartgränsen. Detta värde blir bilens nya fartgräns.
Page 417 of 584
9
Körning13
C4-2-add_sv_Chap09_conduite_ed01-2015
Stänga av
Vrid reglaget 1 till läget "0" : visningen av fartbegränsarens information försvinner.
Funktionsfel
Blinkande streck indikerar att ett fel har uppstått i fartbegränsaren.
Låt en CITROËN-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad kontrollera systemet.
Användning av skyddsmattor som inte är godkända av CITROËN kan störa fartbegränsarens funktion. Så här undviker du att pedalerna blockeras: - se till att golvmattan är rätt placerad, - lägg inte flera golvmattor ovanpå varandra.
I branta nedförsbackar eller vid kraftigt gaspådrag hindrar fartbegränsaren inte bilen från att överskrida den programmerade hastigheten.
Överskrida den inställda
hastigheten tillfälligt
Trampa hårt på gaspedalen förbi motståndspunkten om du tillfälligt vill överskrida den programmerade hastigheten. Fartbegränsaren kopplas tillfälligt ur och den programmerade hastigheten blinkar.
Om det inte är föraren som gör så att fartgränsen överskrids, hörs även en ljudsignal.
Så snart bilen återgår till den programmerade hastigheten återupptar fartbegränsaren sin funktion: visningen blir på nytt fast.
Page 418 of 584
Körning
14
C4-2-add_sv_Chap09_conduite_ed01-2015
Farthållare
1. Vridreglage för val av farthållaren. 2. Knapp för att spara bilens aktuella hastighet som önskad fart eller för att minska värdet. 3. Knapp för att spara bilens aktuella hastighet som önskad fart eller för att öka värdet. 4. Knapp för att pausa / återuppta farthållningen. 5. Knapp för visning av fartgränser som är sparade i minnet.
Rattreglage
6. Indikering för pausad / återupptagen farthållning. 7. Indikering av att farthållaren har valts. 8. Det inställda hastighetsvärdet. 9. Val av en sparad fartgräns.
Information på instrumentpanelen
System som automatiskt håller en programmerad marschfart, utan att föraren behöver trampa på gaspedalen.
Farthållarens funktion kan temporärt avbrytas (pausas): - genom en tryckning på reglage 4 eller genom att trampa på broms- eller kopplingspedalen, - automatiskt om antisladdsystemet löser ut.
Farthållaren startas manuellt. Funktionen kräver en hastighet på minst 40 km/tim, samt: - i bilar med manuell växellåda måste minst fyrans växel vara ilagd, - i bilar med EGS/ETG -växellåda måste växelväljaren stå i läge Aeller minst tvåans växel vara ilagd om bilen körs i det manuella läget, - i bilar med automatlåda måste växelväljaren stå i läge D eller minst tvåans växel vara ilagd om bilen körs i det manuella läget.
När tändningen slås ifrån raderas den programmerade hastigheten.
Farthållaren är en hjälpfunktion som inte i något fall innebär att gällande fartgränser kan ignoreras eller att
föraren kan vara mindre uppmärksam. Av säkerhetsskäl rekommenderar vi att du alltid håller fötterna i närheten av pedalerna.
Page 419 of 584
9
Körning15
C4-2-add_sv_Chap09_conduite_ed01-2015
Koppla in funktionen
Vrid reglaget 1 till läget "CRUISE" för att välja farthållarens funktion. Funktionen står nu i pausläge.
Justering av marschfarten
(inställd fart)
Farthållaren ska vara aktiverad.
För att aktivera farthållaren och spara en önskad marschfart, när bilen når en hastighet som passar dig, trycker du på knapp 2 eller 3 . Bilens aktuella hastighet blir den inställda marschfarten. Du kan släppa upp gaspedalen.
Med en tryckning på knapp 4 kan funktionen avbrytas tillfälligt (Pause).
Med en ny tryckning på knapp 4 kan farthållarens funktion återupptas (ON).
Av försiktighetsskäl rekommenderar vi att du väljer en marschfart ganska nära bilens aktuella hastighet, för att undvika kraftiga fartökningar eller fartminskningar.
Var uppmärksam! Om du trycker ihållande och länge på knappen 2 eller 3 kommer bilens hastighet att ändras mycket snabbt.
Gör så här för att ändra marschfart, med utgångspunkt från bilens aktuella hastighet: i steg om +/- 1 km/tim, med korta upprepade tryckningar på knappen 2 eller 3 , kontinuerligt, i steg om +/- 5 km/tim, med en ihållande tryckning på knappen 2 eller 3 .
Gör så här för att ändra marschfart med hjälp av sparade fartvärden, på din bilradio (enbart med den monokroma displayen C): med funktionen aktiverad på förhand (läs under rubriken "Spara hastighetsvärden i minnet"), tryck länge på knappen 2 eller 3 . Systemet visar den sparade fartgräns som är närmast bilens aktuella hastighet. Detta värde används som bilens nya marschfart, tryck länge på knapp 2 eller 3 en gång till för att välja ett annat värde.
Gör så här för att ändra marschfart med hjälp av sparade fartvärden, på pekskärmen : tryck på knapp 5 för att visa de sex sparade hastighetsvärdena, tryck på den knapp som motsvarar den valda fartgränsen. Denna fartgräns blir bilens nya marschfart.
Page 420 of 584
Körning
16
C4-2-add_sv_Chap09_conduite_ed01-2015
Användning av skyddsmattor som inte godkänts av CITROËN kan störa farthållarens funktion. Så här undviker du att pedalerna fastnar i mattan: - se till att golvmattan är rätt
placerad, - stapla inte flera golvmattor ovanpå varandra.
Överskrida den inställda
hastigheten tillfälligt
Genom att trampa på gaspedalen kan du överskrida den programmerade hastigheten om det behövs (omkörning etc.). Farthållaren kopplas tillfälligt ur och den programmerade hastigheten blinkar.
Du behöver bara släppa upp gaspedalen för att återgå till den programmerade hastigheten. Så snart bilen återgår till den programmerade hastigheten återupptar farthållaren sin funktion: visningen blir på nytt fast.
Farthållaren ska bara aktiveras när trafikförhållandena tillåter att du kör med en konstant hastighet, under en viss tid, med tillräckligt stort säkerhetsavstånd. Aktivera inte farthållaren i stadsområden med tät trafik, på kurviga eller branta vägar, på hala eller översvämmade vägar eller i förhållanden med dålig sikt (kraftigt regn, snöfall etc.) Under vissa förhållanden kan den programmerade hastigheten varken hållas eller nås: bogsering, tung last, kraftig uppförsbacke etc.
I en kraftig nedförsbacke kan farthållaren inte hindra bilen att överskrida den programmerade
hastigheten.
Du kan behöva bromsa för att hindra att hastigheten I så fall ställer sig farthållaren automatiskt i pausläge. Tryck på knapp 4 för att aktivera funktionen på nytt.
Stänga av
Vrid reglaget 1 till läget "0" : visningen av farthållarens information försvinner.
Funktionsfel
Blinkande streck indikerar att ett fel har uppstått i farthållaren.
Låt en CITROËN-verkstad eller en annan kvalificerad verkstad kontrollera systemet.