CITROEN C4 2017 Omistajan Käsikirjat (in Finnish)
Page 581 of 620
33
.
CITROËN Connect Nav
Äänen häivytysasetus (tai tilatehoste Arkamys © -järjestelmän yhteydessä) hyödyntää ääniprosessointia, jonka avulla äänenlaatu voidaan mukauttaa matkustajan lukumäärän mukaan. Käytettävissä ainoastaan kokoonpanossa, jossa on kaiuttimet edessä ja takana.
Ääniasetukset Ääniympäristö (6 valinnaista tilatehostetta) samoin kuin Basso , Keskiäänet ja Diskantti ovat äänilähdekohtaisia. Ota Loudness (kuuluvuus) käyttöön tai pois käytöstä. Tasapaino (oikea/vasen, eteen/taakse) -asetukset ( Kaikki matkustajat , Kuljettaja ja Vain edessä ) koskevat kaikkia äänilähteitä. Ky t ke Äänen aktivointi/deaktivointi kosketuspainalluksella , Äänenvoimakkuus suhteessa ajonopeuteen ja Lisälaitteen sisääntulo päälle tai pois päältä.
Audiojärjestelmä: Arkamys © Sound © Sound ©
Staging -äänentoistojärjestelmä takaa äänen optimaalisen jakautumisen matkustamossa.
Profiilien määrittäminen
Tur vallisuussyistä asetukset on tehtävä auto pysäytettynä , sillä ne vaativat kuljettajan kaiken huomion.
Paina Asetukset , niin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Siirry seuraavalle sivulle painamalla painiketta ” VAIHTOEHDOT” .
Valitse Profiilien määrittäminen .
Valitse ”Profiili 1 ”, ”Profiili 2” , ”Profiili 3 ” tai ”Yhteinen profiili” .
Paina tätä painiketta, jolloin voit syöttää profiilin nimen virtuaalinäppäimistöllä.
Hyväksy painamalla ”OK ”.
Paina tätä painiketta, jolloin voit liittää kuvan profiiliin.
Aseta kuvan sisältävä USB -muistitikku USB -liitäntään. Valitse kuva.
Hyväksy kuvan siirto painamalla ” OK ”.
Tallenna asetukset painamalla uudelleen ”OK ”.
Kuvan paikka on neliönmuotoinen, joten järjestelmä muokkaa alkuperäistä kuvaa, jos se on muodoltaan erilainen.
Paina tätä painiketta valitun profiilin alustamiseksi.
Valitun profiilin uudelleenalustaminen aktivoi englannin kielen oletusarvona.
Page 582 of 620
34
CITROËN Connect Nav
Valitse ”Profiili ” (1 tai 2 tai 3), johon ”Audiosäädöt ” liitetään.
Valitse Audiosäädöt .
Valitse ”Ääniympäristö” .
tai
”Tasapaino” (oikea/vasen, eteen/taakse) .
tai
” Audiosäädöt” .
tai
”Äänisynteesi” .
tai
”Soittoäänet ”.
Tallenna säädöt painamalla ” OK” .
Järjestelmän parametrien
muuttaminen
Paina Asetukset , niin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Siirry seuraavalle sivulle painamalla painiketta ” VAIHTOEHDOT” .
Valitse ”Näytön asetukset ”.
Valitse Animaatio .
Ota käyttöön tai poista käytöstä: ”Automaattinen tekstinvieritys ”.
Valitse ”Valoisuus” .
Siirrä kursoria näytön ja/tai mittariston valoisuuden säätämiseksi
Paina Asetukset , niin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Siirry seuraavalle sivulle painamalla painiketta ”VAIHTOEHDOT” .
Valitse ”Järjestelmäasetukset”Järjestelmäasetukset”” .
Valitse ”Yksiköt” , jos haluat vaihtaa matka-, ” , jos haluat vaihtaa matka-, ”kulutus- ja lämpötilayksiköt.
Voit palauttaa tehdasasetukset painamalla ”Tehdasasetukset ”.
Järjestelmän palauttaminen tehdasasetuksiin tuo käyttökieleksi englannin oletusarvona.
Valitse ” Järjestelmäinfo Valitse ” Järjestelmäinfo Valitse ” ”, niin voit katsoa järjestelmään asennettujen eri moduulien version.
Page 583 of 620
35
.
CITROËN Connect Nav
Kielen valinta
Paina Asetukset , niin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Siirry seuraavalle sivulle painamalla painiketta ”VAIHTOEHDOT” .
Vaihda kieltä valitsemalla ”Kielet” .
Päivämäärän asetus
Paina Asetukset , niin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Siirry seuraavalle sivulle painamalla painiketta ”VAIHTOEHDOT ”.
Valitse ” Kellonajan-päivämäärän asetus ”.
Valitse ”Päivämäärä” .
Paina tätä painiketta päivämäärän asettamiseksi.
Hyväksy painamalla ”OK ”.
Valitse päivämäärän näyttötapa.
Päivämäärän ja kellonajan säädöt ovat käytettävissä vain, kun GPS-synkronisointi on otettu pois käytöstä. Siirto talviajasta kesäaikaan ja kesäajasta talviaikaan tapahtuu vaihtamalla aikavyöhyke.
Ajan asettaminen
Paina Asetukset , niin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Siirry seuraavalle sivulle painamalla painiketta ”VAIHTOEHDOT” .
Valitse ”Kellonajan-päivämäärän asetus” .
Valitse ”Kellonaika ”.
Paina tätä painiketta kellonajan säätämiseksi virtuaalinäppäimistöllä.
Hyväksy painamalla ”OK” .
Paina tätä painiketta aikavyöhykkeen määrittämiseksi.
Valitse kellonajan näyttötapa (12 t / 24 t).
Kytke päälle tai päältä pois GPS-synkronisointi (UTC).
Hyväksy painamalla ”OK ”.
Järjestelmä ei siirry automaattisesti kesäajasta talviaikaan tai talviajasta kesäaikaan (maan mukaan).
Page 584 of 620
36
CITROËN Connect Nav
Graafiset esitystavat
Turvallisuussyistä graafisen esitysmuodon vaihto voidaan tehdä vain auton ollessa pysäytetty . pysäytetty . pysäytetty
Paina ”Asetukset ”, niin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Valitse ” Väriteemat ”.
Valitse graafinen esitystapa luettelosta ja vahvista sitten painamalla ”OK” .
Aina, kun esitystapaa muutetaan, järjestelmä käynnistyy uudelleen ja ruutu on hetkellisesti musta.
Usein kysyttyä
Alla on vastauksia yleisimmin esitettyihin kysymyksiin, jotka liittyvät audiojärjestelmään.
Page 585 of 620
37
.
CITROËN Connect Nav
Navigation
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
Ajomatkan pituutta ei voida laskea. Opastusehdot voivat olla ristiriidassa nykyiseen sijaintiin nähden (jos esimerkiksi olet maksullisella tiellä, ja olet määrittänyt opastusehdoksi maksullisten teiden välttämisen).
Tarkista opastuskriteerit Navigation -valikossa.
Mielenkiintoiset kohteet (POI) eivät ilmesty näyttöön. eivät ilmesty näyttöön. Mielenkiintoisia kohteita ei ole valittu. Valitse mielenkiintoiset kohteet POI- luettelosta.
Äänihälytys vaarallisista alueista ei toimi. Äänihälytys ei ole aktivoitu tai äänenvoimakkuus on liian alhainen. Aktivoi äänihälytys Navigation -valikosta ja tarkista ääniopasteiden äänenvoimakkuus audioasetuksista.
Järjestelmä ei ehdota kiertotietä tapahtuman välttämiseksi reitillä. Opastuskriteerit eivät ota huomioon TMC-liikennetiedotteita. Aseta toiminto liikennetiedot opastuskriteerien luettelosta (ei käytössä, käsisäädöin tai automaattinen).
Saat varoituksen kohteesta Vaarallinen alue , joka ei ole reitilläsi.
Opastuksen ulkopuolella järjestelmä ilmoittaa kaikki vaaralliset alueet, jotka sijaitsevat auton kulkureitillä. Järjestelmä voi hälyttää vaarallisista alueista, jotka sijaitsevat läheisillä tai samansuuntaisilla teillä.
Lähennä karttaa tarkastellaksesi kohteen Vaarallinen alue tarkkaa sijaintia. Valitse On the route , niin järjestelmä ei enää hälytä opastuksen ulkopuolella tai se pienentää ilmoituksen viivettä.
Kaikkia reitillä olevia ruuhkia ei ilmoiteta reaaliajassa. Kun auto käynnistetään, järjestelmä vastaanottaa liikennetiedotuksia muutaman minuutin ajan. Odota, että liikennetiedotukset on vastaanotettu (kartalla näkyy liikennetiedotusten kuvasymbolit).
Joissain maissa vain suur ten väylien (kuten moottoritiet) liikennetiedotukset ilmoitetaan. Tämä on täysin normaalia. Järjestelmä on riippuvainen saatavilla olevista liikennetiedotuksista.
Korkeuserot eivät näy näytöllä. Käynnistyksen jälkeen GPS-vastaanottimen alustus voi kestää jopa 3 minuuttia, jotta järjestelmä vastaanottaa vähintään 4 satelliittia.
Odota, kunnes järjestelmä on käynnistynyt kokonaan, jotta GPS-vastaanotin vastaanottaa vähintään 4 satelliitin tiedot.
GPS-signaalin laatu voi vaihdella maantieteellisestä sijainnista (tunneli tms.) tai säästä riippuen. Tämä on normaalia. Järjestelmä on riippuvainen GPS-signaalin vastaanoton olosuhteista.
Navigaattorini yhteys on katkennut. Yhteyttä ei ehkä ole käytettävissä käynnistyksen yhteydessä ja määrätyillä maantieteellisillä alueilla. Tarkista, että yhdistetyt palvelut on aktivoitu (asetukset, sopimus).
Page 586 of 620
38
CITROËN Connect Nav
Radio
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
Viritetyn radioaseman vastaanoton laatu heikkenee vähitellen tai tallennetut asemat eivät toimi (ääntä ei kuulu, näytöllä näkyy 87,5 MHz j n e).
Auto on liian kaukana kuunneltavan aseman lähettimestä tai alueella ei ole lainkaan lähetintä.
Kytke RDS -toiminto päälle pikavalintavalikon kautta, jolloin järjestelmä voi tarkistaa, löytyykö alueelta tehokkaampi lähetin.
Ympäristötekijät (mäkinen maasto, rakennukset, tunneli, parkkipaikka, kellari jne.) voivat katkaista lähetyksen myös RDS-tilassa.
Tämä on normaali ilmiö. Se ei tarkoita, että audiojärjestelmässä olisi toimintahäiriö.
Antennia ei ole tai se on vahingoittunut (esimerkiksi auton pesun yhteydessä tai ajettaessa maan alla olevalle pysäköintialueelle).
Tarkastuta antenni Merkin huollossa.
En löydä tiettyjä radioasemia vastaanotettujen asemien listasta. Radioaseman nimi muuttuu.
Aseman lähetystä ei saada kuuluviin tai sen nimi luettelossa on muuttunut. Tietyt radioasemat lähettävät nimensä sijaan muuta tietoa (esimerkiksi kappaleen nimen). Järjestelmä tulkitsee nämä tiedot aseman nimeksi.
Paina painiketta Update list (päivitä lista) sivuvalikossa Radioasemien luettelo .
Page 587 of 620
39
.
CITROËN Connect Nav
Media
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
USB-muistitikun luku käynnistyy vasta erittäin pitkän ajan (noin 2-3 minuutin) kuluttua. Jotkin USB-muistitikulla tuodut tiedostot voivat hidastaa merkittävästi avaimen luvun aloittamista (luettelointiin kuluva aika kymmenkertaisena).
Poista USB-muistitikulla tuodut tiedostot ja vähennä alakansioiden määrää avaimen tiedostorakenteessa.
CD-levy poistuu aina soittimesta tai lukija ei soita sitä. Varmista, että olet asettanut CD-levyn oikeinpäin soittimeen. CD-levy on tallennettu muotoon, jota soitin ei tue (udf tms.). CD-levy on suojattu piratismin vastaisella järjestelmällä, jota audiojärjestelmä ei tunnista.
Varmista, että olet asettanut CD-levyn oikeinpäin soittimeen. Tarkasta CD-levyn kunto. Soitin ei pysty lukemaan levyä, jos se on vaurioitunut. Tarkista sisältö, jos kyseessä on itse tallennettu CD-levy: ohjeita on AUDIO -kohdassa. Audiojärjestelmän CD-soitin ei lue DVD-levyjä. Audiojärjestelmä ei pysty lukemaan kaikkia itse tallennettuja CD-levyjä, sillä niiden laadussa saattaa olla puutteita.
CD-levyn asettamisen tai USB-muistitikun liittämisen jälkeen tulee pitkä odotusjakso. Kun laitteeseen asetetaan uusi muistitikku, järjestelmä lukee siitä määrätyt tiedot (hakemisto, nimike, artisti yms.). Tämä voi kestää muutamasta sekunnista muutamaan minuuttiin.
Tämä on täysin normaalia.
CD-soittimen äänenlaatu on huono. CD-levy on naarmuuntunut tai huonolaatuinen. Käytä vain hyvälaatuisia CD-levyjä ja säilytä niitä kunnollisissa olosuhteissa.
Ääniasetukset (basso, diskantti, ääniympäristö) ei sovellu äänilähteelle. Säädä matalien ja korkeiden äänten taso kohtaan 0. Älä valitse ääniympäristöä.
Jotkut toistettavan äänilähteen tietojen sisältämät merkit eivät näy oikein. Audiojärjestelmä ei osaa käsitellä tietyntyyppisiä merkkejä. Käytä standardimerkkejä kappaleiden ja hakemistojen nimeämiseen.
Suoratoistotiedostojen toisto ei käynnisty. Liitetty laite ei käynnistä toistoa automaattisesti. Käynnistä toisto laitteesta.
Kappaleiden nimet ja soittoaikatiedot eivät näy
suoratoisto-näytössä.
Bluetooth-profiili estää näiden tietojen
välittämisen.
Page 588 of 620
40
CITROËN Connect Nav
Telephone
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
En pysty liittämään Bluetooth-puhelintani. On mahdollista, että puhelimen Bluetooth-yhteys ei ole käytössä tai puhelimen näkyvyysasetuksen tila ei ole oikea.
Varmista, että puhelimesi Bluetooth-yhteys on käytössä. Varmista, että puhelimen näkyvyysasetus on oikea (”näkyvissä kaikille”).
Bluetooth-puhelin ei ole yhteensopiva järjestelmän kanssa. Voit tarkistaa puhelimesi yhteensopivuuden merkin sivuilta (palvelut).
Bluetoothiin yhdistetyn puhelimen ääni ei kuulu. Äänen toistaminen riippuu sekä järjestelmästä että puhelimesta. Lisää radiolaitteiston äänenvoimakkuutta mahdollisesti maksimiin ja lisää tarvittaessa puhelimen äänenvoimakkuutta.
Ympäristön äänet heikentävät puhelun äänenlaatua. Vähennä ympärillä olevaa melua (sulje ikkunat, pienennä tuuletusta, hidasta ajonopeutta jne).
Jotkin yhteystiedot näkyvät kaksi kertaa luettelossa. Yhteystiedot voidaan synkronoida joko SIM-kortilta, puhelimen yhteystietoluettelosta tai molemmista. Silloin kun molemmat synkronoinnit on valittuna, on mahdollista, että jotkut yhteystiedot näkyvät kahteen kertaan.
Valitse Display SIM card contacts tai Display telephone contacts .
Yhteystiedot luetellaan aakkosjärjestyksessä. Jotkin puhelimet ehdottavat näytön vaihtoehtoja. Valittujen parametrien mukaan yhteystiedot voidaan siirtää erityisessä järjestyksessä.
Muokkaa puhelimen hakemiston näyttöasetuksia.
Järjestelmä ei vastaanota tekstiviestejä. Bluetooth-yhteys ei välitä tekstiviestejä järjestelmään.
Page 589 of 620
41
.
CITROËN Connect Nav
Settings
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
Kun muutat matalien ja korkeiden äänien säätöä, ääniympäristö valikoituu pois. Basso- ja diskanttiasetukset nollautuvat taajuuskorjaimen asetuksia muutettaessa.
Ääniympäristön valinta edellyttää korkeiden ja matalien äänien asettamista ja päinvastoin. Muokkaa korkeiden ja matalien äänien tai ääniympäristön asetuksia, niin saat haluamasi ääniympäristön.
Kun muutat kanavatasapainoa, häivytyksen valinta poistuu. Kanavatasapainon valinta poistuu muutettaessa häivytysasetuksia.
Häivytysasetuksen valinta vaikuttaa kanavatasapainon säätöön ja päinvastoin. Muuta kanavatasapainon tai häivytysasetuksen säätöä, jotta saat toivomasi äänenlaadun.
Erilaisten kuuntelulähteiden välillä on laatueroja. Korkean äänenlaadun takaamiseksi kullekin äänilähteelle voidaan määrittää omat ääniasetukset. Tämä saattaa aiheuttaa kuultavia eroja äänilähdettä vaihdettaessa.
Tarkista, että ääniasetukset soveltuvat kullekin äänilähteelle. Suosittelemme, että säädät äänisäädöt ( Bass: , Treble: , Balance ) keskiasentoon, valitset ääniympäristöksi ”None” (Ei mitään), säädät loudness-toiminnon CD-tilassa asetukseen ”Active” (Aktiivinen) ja radiotilassa asetukseen ”Inactive” (Ei aktiivinen).
Järjestelmä kytkeytyy muutaman minuutin jälkeen pois päältä, kun moottori sammutetaan. Kun moottori on sammutettu, järjestelmän toiminta-aika riippuu akun varaustilasta. Normaalissa sammutustilassa järjestelmä siirtyy automaattisesti virransäästötilaan, jotta akun varaustila säilyy riittävänä.
Kytke sytytysvirta päälle akun varaustason nostamiseksi.
Päivämäärän ja kellonajan asetus ei onnistu. Päivämäärän ja kellonajan asetukset voidaan
tehdä vain silloin, kun synkronointi satelliittien kanssa on pois käytöstä.
Settings (Asetukset) -valikko / Options (Vaihtoehdot) /
Time-Date setting (Kellonajan-päivämäärän asetus). Valitse Time (Kellonaika) -välilehti ja kytke pois päältä GPS synchronisation (UTC) (GPS-synkronointi).
Page 590 of 620
42
CITROËN Connect Nav