CITROEN C4 CACTUS 2018 Navodila Za Uporabo (in Slovenian)
Page 311 of 334
4
Var nost
  Klic za pomoč na cesti z lokalizacijo  
  Če ste svoje vozilo kupili izven servisne mreže znamke, lahko v servisni mreži preverite nastavitve teh storitev in zahtevate spremembo. V večjezičnih državah vam lahko storitve nastavijo v uradnem jeziku po vašem izboru.  
  Iz tehničnih razlogov, predvsem zaradi boljše kakovosti telematskih storitev, si proizvajalec pridržuje pravico, da telematski sistem v vozilu lahko kadarkoli nadgradi.   
  Motnje v delovanju sistema ne vplivajo na delovanje vozila.    
  Če želite sprožiti klic za pomoč na cesti v primeru okvare vozila, pritisnite za več kot dve sekundi na to tipko.  Glasovno sporočilo potrdi, da je bil klic poslan ** .  
  Če takoj ponovno pritisnete na to tipko, razveljavite zahtevo.  Glasovno sporočilo potrdi razveljavitev.     
 Če rdeča lučka neprekinjeno sveti, zamenjajte baterijo.  
  D e l o v a n j e   s i s t e m a   
  Ob vključitvi kontakta za tri sekunde zasveti zelena opozorilna lučka, ki označuje, da sistem deluje pravilno.  
 Če rdeča lučka utripa in nato ugasne, opozarja na motnjo v delovanju sistema. 
**    Glede na geografsko pokritost storitve klica v sili z lokalizacijo, storitve klica za pomoč na cesti z lokalizacijo in na uradni jezik, ki ga izbere lastnik.  Seznam držav, ki pokrivajo telematske storitve, je na voljo na prodajnih mestih ali na spletni strani vaše države.  
Za vse države, razen za Rusijo, Belorusijo in Kazahstan
Za Rusijo, Belorusijo, Kazahstan
  V obeh primerih se lahko zgodi, da storitvi za klic v sili in klic za pomoč na cesti ne bosta delovali.  Čimprej se obrnite na kvalificiranega serviserja.  
  Geolokalizacija 
  Geolokalizacijo lahko dezaktivirate s hkratnim pritiskom na gumba za CITROËNOV klic v sili z lokalizacijo in Klic asistence z lokalizacijo, nato za potrditev pritisnite na gumb za Klic asistence z lokalizacijo  
  Za ponovno aktiviranje geolokalizacije, ponovno hkrati pritisnite na gumba za CITROËNOV klic v sili z lokalizacijo in Klic asistence z lokalizacijo, nato za potrditev pritisnite na gumb za Klic asistence z lokalizacijo.    
 Če rdeča lučka neprekinjeno sveti, opozarja na motnjo v delovanju sistema. 
 Če rdeča lučka utripa, zamenjajte baterijo.   
Page 312 of 334
6
V primeru okvare
      Na tej nalepki je naveden ustrezen tlak za polnjenje  pnevmatik.  
 Komplet se nahaja v škatli za shranjevanje pod talno oblogo v prtljažniku.  
  Komplet sestavljata kompresor in vložek s sredstvom za zamašitev predrte pnevmatike.  Z njim lahko  začasno popravite   predrto pnevmatiko.  To vam omogoča, da vozilo odpeljete v najbližjo servisno delavnico.  S to opremo lahko zamašite večino lukenj na pnevmatiki, do katerih je prišlo na vozni površini pnevmatike ali na delu med vozno površino in bočnim delom pnevmatike.  S kompresorjem lahko tudi kontrolirate in uravnate  tlak  v  pnevmatiki.    
             Komplet  za  popravilo  predrte  pnevmatike 
  Dostop do kompleta 
             S e z n a m   o r o d j a  
 Orodje je namenjeno vašemu vozilu in se razlikuje glede na nivo opremljenosti vozila. Ne uporabljajte ga v druge namene. 1.   12-voltni  kompresor    Vsebuje sredstvo za zamašitev pnevmatike 
in omogoča nastavitev tlaka v pnevmatiki. 2.   Obroč za vleko   
  Več o  vleki  preberite v ustrezni rubriki.    
Page 313 of 334
7
8
V primeru okvare
  1. Zamašitev pnevmatike  
  Postopek popravila 
  Iz pnevmatike ne odstranjujte tujkov.  
   I z k l j u č i t e   k o n t a k t .    
   Gumb   A  zavrtite v položaj za popravilo.    Preverite, ali se stikalo  B   nahaja v položaju  O .   
A.   Stikalo v položaju za popravilo ali polnjenje B.   Stikalo za vklop  I  in izklop  OC.   Gumb za izpraznitev pnevmatike D.   Merilnik tlaka (v barih in p.s.i.) 
  Opis kompleta 
  Nalepko za omejitev hitrosti  H   nalepite na volan, da ne bi pozabili, da je ena od pnevmatik zasilno popravljena.  Z zasilno popravljeno pnevmatiko ne 
smete preseči hitrosti 80 km/h.   
E.   Prostor, v katerem se nahaja kabel s pretvornikom za 12-voltno vtičnico F.   Vložek s sredstvom za zamašitev G.   Bela cev s čepom za popravilo in polnjenje pnevmatike H.   Nalepka za omejitev hitrosti   
Page 314 of 334
8
V primeru okvare
   Do konca odvijte belo cev  G .    Odvijte čep bele cevi.    Belo cev pritrdite na ventil pnevmatike, ki jo želite popraviti.   
   Električno vtičnico kompresorja priključite na 12-voltno vtičnico v vozilu.    Vključite vozilo in pustite, da se motor zavr ti.   
  Bodite pazljivi, ker je sredstvo za zamašitev pnevmatike v primeru zaužitja strupeno in draži očesno sluznico.  Hranite ga izven dosega otrok.  
  Ne vključujte kompresorja, dokler ne pritrdite bele cevi na ventil pnevmatike, ker se sicer sredstvo za zamašitev lahko razlije izven pnevmatike.  
   Vključite kompresor s preklopom stikala  B  v položaj  I  in počakajte, da tlak v pnevmatiki doseže 2,0 bara.    Sredstvo za zamašitev se pod pritiskom vbrizga v pnevmatiko. Med tem postopkom ne odstranjujte cevi z ventila, ker se lahko u m a ž e t e .    
  Če po približno petih do desetih minutah pnevmatike ne morete napolniti do te vrednosti, je ni mogoče popraviti. Za popravilo pnevmatike se obrnite na CITROËNOVO servisno mrežo ali kvalificirano servisno delavnico.     
Page 315 of 334
9
8
V primeru okvare
   Električno vtičnico kompresorja ponovno priključite na 12-voltno vtičnico v vozilu.    Ponovno zaženite motor in ga pustite delovati.   
  Čimprej se napotite v CITROENOVO servisno mrežo ali kvalificirano servisno delavnico.  Strokovnjaku v servisni mreži obvezno povejte, da ste uporabili komplet za popravilo pnevmatike. Po pregledu pnevmatike vam bo sporočil, ali je pnevmatiko mogoče popraviti ali pa jo je potrebno zamenjati.  
   Odstranite komplet in privijte čep bele cevi.    Pazite, da ne bi z ostanki tekočine umazali vozila. Komplet imejte pri roki.    Takoj se odpeljite in vozite približno pet kilometrov z zmanjšano hitrostjo (med 20 in 60 km/h), da se pnevmatika zamaši.    Ustavite se in preverite popravilo ter tlak v pnevmatiki.   
  2 .   P o l n j e n j e   
   Gumb   A  zavrtite v položaj za polnjenje.    Do konca odvijte belo cev  G .    Belo cev priključite na ventil popravljene  pnevmatike.    
Page 316 of 334
10
V primeru okvare
  Odstranitev cevi in vložka 
   Zavrtite celoten sklop cevi  2  v levo do stika z ohišjem.    Odklopite priključek  1  z vložka tako, da ga zavrtite za četrt vrtljaja v nasprotni smeri urnega kazalca.    Previdno izvlecite celoten sklop cevi  2 ,  nato odklopite priključek  3  z vhodne cevi zraka tako, da ga zavrtite za četrt vrtljaja v nasprotni smeri vrtenja urnega kazalca.    Odstranite celoten sklop cevi  2 .    Kompresor držite navpično.    Vložek  4  odvijte s spodnje strani.   Pri namestitvi novega vložka in nove cevi 
izvedite postopek v obratnem vrstnem redu.  
  Pazite, da tekočina ne steče iz vložka.  Datum veljavnosti tekočine je zapisan na vložku.  Vložek s tekočino je namenjen za enkratno uporabo. Ko ga enkrat uporabite, ga morate zamenjati.  Po uporabi vložka ne odvrzite v naravo, ampak ga odnesite v CITROËNOVO servisno mrežo ali na za to namenjeno zbirno mesto.  Ne pozabite si priskrbeti novega vložka s sredstvom za zamašitev, ki ga dobite v CITROËNOVI servisni mreži ali kvalificirani servisni delavnici.   
   Tlak v pnevmatiki nastavite s pomočjo kompresorja (za polnjenje pnevmatike stikalo  B  nastavite v položaj  I , za praznjenje pnevmatike stikalo  B   nastavite v položaj  O  in pritisnite gumb  C ) kot je navedeno na nalepki, ki je nameščena ob voznikovih  vratih.    Če se tlak v pnevmatiki neprestano znižuje, pomeni, da luknja ni dobro zamašena. V tem primeru se obrnite na CITROËNOVO servisno mrežo ali kvalificirano servisno delavnico. 
   Odstranite komplet in ga pospravite.    Vozite z zmanjšano hitrostjo (največ 80 km/h) in ne prevozite več kot približno 200 km.     
Page 317 of 334
11
8
V primeru okvare
  Kontrola tlaka in polnjenje 
  Ta kompresor (brez vbrizgavanja sredstva za zamašitev) lahko uporabite tudi za občasno kontrolo tlaka ali polnjenje pnevmatik.  
   Stikalo   A  preklopite v položaj za polnjenje.    Do konca odvijte belo cev  G . 
   Električno vtičnico kompresorja priključite na 12-voltno vtičnico v vozilu.    Zaženite motor in ga pustite delovati.    Tlak v pnevmatiki nastavite s pomočjo kompresorja (za polnjenje stikalo  Bnastavite v položaj  I , za praznenje pnevmatike stikalo  B  nastavite v položaj  Oin pritisnite na gumb  C ), kot je navedeno na nalepki v vozilu.    Odstranite kompresor in pospravite vso opremo.    
        V  primeru  spremembe  tlaka  ene  ali več pnevmatik, je potrebno ponovno inicializirati sistem zaznavanja prenizkega tlaka v pnevmatikah.  Več o tem v poglavju o  zaznavanju prenizkega tlaka   v  pnevmatikah.  
   Cev priključite na ventil kolesa.    
Page 318 of 334
1
6
Vožnja
Samodejni menjalnik 
( E AT 6)
 Šeststopenjski samodejni menjalnik nudi 
po izbiri udobje samodejnega prestavljanja 
in je obogaten s programom za športno 
vožnjo in vožnjo po snegu ter udobje ročnega 
prestavljanja. 
 Menjalnik omogoča dva načina vožnje: 
   -    samodejno  delovanje z elektronskim 
upravljanjem prestav, s programom   šport  
za bolj dinamično vožnjo ali programom 
  sneg   za boljši oprijem cestišča. 
  -    ročni način  upravljanja z voznikovim  sekvenčnim upravljanjem prestav.  
   
    Položaji prestavne ročice
   
 1.    P r e s t a v n a   r o č i c a   
 2.    Gumb   S    (špor tna vožnja)    
 3.    Gumb        (vožnja v snežnih razmerah)   
 4.    Prikaz položajev prestavne ročice     P.
   Parkiranje 
   -   Zaustavitev  vozila  z  zategnjeno  ali  sproščeno parkirno zavoro 
  -   Zagon  motorja  
  R.   Vzvratna vožnja 
   -   Vzvratna vožnja (položaj izberete pri  zaustavljenem vozilu, motor pa deluje v 
prostem  teku)  
  N.   Prosti tek 
   -   Parkiranje  z  zategnjeno  parkirno  zavoro 
  -   Zagon  motorja  
  D.   Samodejno delovanje 
  M +/-  . Ročno delovanje s sekvenčnim 
upravljanjem šestih prestav 
   F    Potisnite naprej, če želite prestaviti v višjo  prestavo 
 ali    
  F   Potegnite nazaj, če želite prestaviti v nižjo  prestavo  
Prikazi na instrumentni plošči
   
  P.      Ustavitev.  
  R.     Vzvratno.  
  N.     Prosti  tek.  
  D.     V o ž n j a .   
  S.     Program   Sport.    
       .     Program   Snow
 .  
  1 2 3 4 5 6.     Prestave, ki se uporabljajo med 
ročnim prestavljanjem.  
  -.     Neveljavna vrednost med ročnim 
prestavljanjem.  
 Ko s pomikom ročice izberete položaj, se na 
instrumentni plošči prikaže ustrezen indikator. 
Noga na zavornem pedalu
   
    F   Če na instrumentni plošči 
zasveti ta opozorilna lučka, 
pritisnite na zavorni pedal (npr. 
pri  zagonu  motorja).     
Page 319 of 334
2
Med zaviranjem program samodejno preklopi 
v nižjo prestavo in s tem zagotavlja učinkovito 
zaviranje z motorjem.
Menjalnik zaradi večje varnosti ne prestavi v 
višjo prestavo, ko nenadoma dvignete nogo s 
pedala za plin.Med vožnjo nikoli ne izberite položaja N .
Nikoli ne izberite položaja P ali R , če 
vozilo ne stoji na mestu.
Programa šport in sneg
To sta posebna programa, ki dopolnjujeta 
samodejno delovanje.
Program šport S
F  Ko zaženete motor, pritisnite na gumb S.
Menjalnik samodejno izbere dinamičen način 
vožnje.
Na instrumentni plošči se prikaže S .
Samodejni način
Zagon vozila
F 
Zategnite ročno zavoro.
F  Izberite položaj P ali N .
F  Zaženite motor.
Če ti položaji niso izpolnjeni, se lahko oglasi 
zvočni signal in izpiše sporočilo.
F  Ob delujočem motorju pritisnite na zavorni 
pedal.
F  Popustite parkirno zavoro.
F  Izberite položaj R , D ali M.
F  Počasi popustite pritisk na zavorni pedal.
Vozilo se začne takoj premikati.
Če med vožnjo ročico pomotoma 
prestavite v položaj N , zmanjšajte hitrost, 
nato pa ročico prestavite v položaj D in 
pospešite.
Če se temperatura spusti pod –23 °C, 
pustite delovati motor v prostem teku štiri 
minute, da tako zagotovite dobro in dolgo 
delovanje motorja in menjalnika. Ko motor deluje v prostem teku in so 
zavore popuščene, drsna ročica za 
izbiranje pa je v položaju R
, D ali M, se 
začne vozilo premikati naprej, tudi če ne 
pritisnete na pedal za plin.
Otrok ne puščajte samih v vozilu z 
vključenim motorjem.
Med opravljanjem vzdrževalnih del na 
vozilu pri vključenem motorju zategnite 
parkirno zavoro in izberite položaj P .
F Za  samodejno  upravljanje šestih prestav 
izberite položaj D .
Menjalnik deluje na samoprilagodljiv način, 
brez voznikove pomoči. Pri tem izbere 
prestavo, ki najbolj ustreza načinu vožnje, vrsti 
cestišča in obremenitvi vozila.
Za maksimalno pospeševanje, ne da bi se 
dotaknili izbirne ročice, pritisnite do konca na 
pedal za pospeševanje (kick down). Menjalnik 
samodejno prestavi v nižjo prestavo ali pa 
ohrani izbrano prestavo, dokler motor ne 
doseže najvišjega števila vrtljajev. 
Vožnja   
Page 320 of 334
3
6
Vožnja
Program za vožnjo po snegu     
   F   Ko zaženete motor, pritisnite na gumb      .  
 Menjalnik se prilagodi vožnji po spolzkem 
cestišču. 
 Ta program olajša speljevanje in izboljšuje 
vodljivost vozila pri slabšem oprijemu. 
Vrnitev na standardno 
samodejno delovanje
Ročno upravljanje
   F   Izberite položaj   M  za  sekvenčno   
upravljanje šestih prestav. 
  F   Izbirno ročico prestavite proti oznaki   + , če 
želite prestaviti v višjo prestavo. 
  F   Izbirno ročico prestavite proti oznaki - , če 
želite prestaviti v nižjo prestavo.  
   
       se prikaže na instrumentni plošči.      
  Simbol   D  izgine in na instrumentni 
plošči se zaporedoma prikažejo 
izbrane  prestave.  
 Pri premajhnem ali prevelikem številu vrtljajev 
izbrana prestava nekaj sekund utripa na 
instrumentni plošči, nato se prikaže dejanska 
prestava. 
 V vsakem trenutku lahko preklopite iz položaja 
  D  (vožnja s samodejnim delovanjem) v položaj 
  M  (vožnja z ročnim prestavljanjem). 
 Ko stoji vozilo na mestu ali se pomika zelo 
počasi, menjalnik samodejno izbere pr vo 
prestavno razmerje. 
 Programa šport in sneg pri ročnem 
prestavljanju ne delujeta. 
Neveljavna vrednost pri ročnem 
delovanju
      Ta simbol se prikaže, če je 
prestava slabo izbrana (med dvema 
položajema).  
Ustavitev vozila
 Preden izključite motor, lahko prestavite v 
položaj  P  ali  N  (prosti tek). 
 V obeh primerih morate obvezno zategniti 
ročno zavoro. 
      Če izbirna ročica ni v položaju   P , ko 
odprete voznikova vrata ali petinštirideset 
sekund po izključitvi kontakta, se prikaže 
opozorilno sporočilo na zaslonu. 
   F   Izbirno ročico prestavite v položaj   P . 
Sporočilo izgine.  
 Če morate prečkati poplavljeno ali blatno 
cestišče, vozite s hitrostjo hoje pešca.   
   F   V vsakem trenutku lahko ponovno  pritisnete na izbrani gumb ter zapustite 
trenutni program delovanja in se vrnete na 
samoprilagodljiv način.    Prehod iz ene prestave v drugo se izvede, če 
to dopuščata hitrost vozila in število vrtljajev 
motorja. V nasprotnem primeru menjalnik 
začasno vključi samodejni način delovanja.