Lamp Hyundai Elantra 2002 Instruktionsbog (in Danish)

Page 58 of 107

DERES HYUNDAIS EGENSKABER1- 51
SB730A1-FC
AIR CONDITION ANLÆG Air conditionenes kontakt
Air conditionen tændes og slukkes ved at trykke
på kontakten. SB730B1-FC
AIRCONDITIONENS FUNKTION
(Hvis monteret)
KØLING
B740B01EB740A01E
Sådan bruges airconditionen til at køle kabinen
af:
o Luk side-ventilationsåbningerne, så der ikke kommer luft ind udefra.
o Tænd blæseren.
o Tænd airconditionen ved at trykke på knap- pen. Samtidig skal airconditions-kon- trollampen tænde.
o Sæt luftindtagsreguleringen på “Frisk”
o Sæt temperaturreguleringen på “Kold”, der giver den maksimale køling. Temperaturenkan modereres ved at indstille nærmeremod “Varm”.
o Indstil blæseren til den ønskede hastighed. Ønsker De mere køling, kan De sætte blæ-seren på en af de højere hastigheder eller SB730C1-FC
AFFUGTET OPVARMNINGB740C01E
Sådan indstilles anlægget til affugtet opvarm-
ning:
o Tænd blæseren.
o Tænd airconditionen ved at trykke på knappen. Samtidig skal airconditionens kontrollampe tænde.
o Sæt luftindtagsreguleringen på “Frisk”.
o Sæt luftstrømsreguleringen på “Ansigt”.
o Indstil blæseren til den ønskede hastighed.
o Ønsker De en hurtigere virkning, sættes blæseren på et af de højere trin.
o Indstil temperaturreguleringen til den øn- skede varmegrad.
midlertidigt indstille luftindtagsreguleringen på recirkulation.

Page 61 of 107

DERES HYUNDAIS EGENSKABER
1- 54 B970C02E-GCT
Automatisk drift
BEMÆRK:Placér aldrlg genstande oven på sensoren, der er placeret i bilen, da klimaanlæggetellers ikke kan fungere optlmalt.
FATC-systemet (fuldautomatisk
temperaturstyring) styrer automatiskopvarmningen og nedkølingen således:
1. Tryk på “AUTO”-kontakten. Kontrollampen tændes og bekræfter, at alle varmeudtagene - ansigt, gulv og/eller begge niveauer - samtblæserhastigheden og air-conditionen vilblive styret automatisk. 2. Drej “TEMP”-kontakten for at indstille den
ønskede temperatur. Temperaturen vil stige til maks. 32°C ved at dreje kontakten med uret. Hver omdrejningaf kontakten vil få temperaturen til at stigemed 0,5°C. Temperaturen vil falde til min. 17°C ved at dreje kontakten mod uret. Hver omdrejningvil få temperaturen til at falde med 0,5°C.
BEMÆRK: Hvis batteriet er blevet afladet eller fjernet, vil temperaturen blive stillet tilbage tilCelsius.Dette er helt normalt, ogtemperaturen kan ændres fra Celsius til Fahr-enheit på følgende måde: Tryk TEMP-knappen ned i mindst 3 sek. samtidig med -knappen. På displayetvises temperaturen herefter i Celsius i stedetfor Fahrenheit eller omvendt (°C -> °F eller°F -> °C). B995A01E-GCT
UDETERMOMETER
HXD118D
G280A01E
Fotocelle
HXD118A
HXD118I
Ved at trykke på -knappen vises udetemperaturen på et VFD-display.OUTSIDE TEMP
OUTSIDE TEMP

Page 62 of 107

DERES HYUNDAIS EGENSKABER1- 55
6YB980B1-AC
BLÆSERREGULERING
Blæserhastigheden og dermed den luftmængde,
som systemet leverer, kan reguleres ved at aktivere knapperne, der regulererblæserhastigheden. Jo højere blæserhastighed- des mere luft leverer systemet. Tryk på "OFF"-knappen, og blæseren slukkes.
HXD118C
HXD118H
HXD118G
B670C01S-ACT
Luftindtagskontakter (Uden A.Q.S)
Denne kontakt bruges til at vælge mellem frisk
udeluft eller recirkuleret kabineluft.
Ændring af luftindtagsfunktionen (udeluft eller
recirkuleret luft), tryk på kontakten.
UDELUFT ( ) : Kontaktens kontrollampe ly-
ser, når luftindtaget står på udeluft.
RECIRKULERET LUFT ( ) : Kontaktens
kontrollampe lyser, når luftindtaget står på recirkulation.
Når der er valgt “udeluft”, kommer luften ind i
bilen udefra og opvarmes eller afkøles i henholdtil de øvrige valgte funktioner. Når der er valgt “recirkulation”, trækkes luften
i bilen gennem varmeanlægget og opvarmeseller afkøles i henhold til de øvrige valgtefunktioner. BEMÆRK: De skal vide, at langvarig brug af
recirkulationen vil øge risikoen for dugdannelser på for-og sideruder og lufteni kabinen kan blive “fung”. Endvidere kanlangvarig brug af air conditionen medrecirkulation medføre, at luften i kabinenbliver mget tør.
B980G01E-GCT Kontakt til regulering af luftindtag
(med A.Q.S.) (Hvis monteret) Denne knap anvendes til at vælge frisk
udendørsluft eller recirkulere luften inde i bilen og derved automatisk forhindre udstødningsgasi at trænge ind i bilen.6YB980A1-AC
MANUEL BETJENING
Klimaanlægget kan betjenes manuelt ved at
trykke på knapperne, dog undtagen "Auto"- knappen. Ved manuel betjening fungereraircionditionen efter hvilke knapper, deraktiveres. De knapper, der ikke trykkes ind, vilblive kontrolleret automatisk. Tryk på "Auto"-knappen igen, og airconditionen fungererautomatisk igen.

Page 70 of 107

2- 2SÅDAN KØRER DE I DERES HYUNDAI
SC050A1-FC NØGLESTILLINGER ADVARSEL: Motoren må ikke stoppes og nøglen må ikke tages ud af tændingslåsen mens bilen er ibevægelse. Rattet låses, når nøglen tages ud.
C020A01O-GCT
INDEN MOTOREN STARTES
Inden motoren startes, bør De altid:
1. Se rundt om bilen for at være sikker på at der ikke er punkteret et dæk, “søer” af olie eller vand eller andre tegn på eventuelleproblemer.
2. Når de har sat Dem ind i bilen, kontroller at håndbremsen er trukket an.
3. Kontroller, om alle ruder og lygter er rene.
4. Kontroller, om bak-og sidespejle er rene og korrekt indstillet.
5. Kontroller, om sædet, ryglænet og nakkest øtten er korrekt indstillet.
6. Lås alle døre.
7. Tag sikkerhedsselen på og se efter, at alle passagerer også har taget deres på.
8. Sluk for alt lys og tilbehør der ikke skal bruges.
9. Når tændingsnøglen er blevet drejet til “ON”, kontrollerer De om alle advarselslampervirker og at der er nok benzin på.
10. Kontroller, om alle advarselslamper og pærer virker, når tændingsnøglen er i “ON”.
ADVARSEL: (DIESEL MOTOR)For at sikre tilstrækkeligt vakuum i
bremsesystemet, når bilen startes i koldtvejr, er det nødvendigt at lade motoren kørei tomgang i nogle sekunder efter start. SC040A1-FC
KOMBINERET TÆEDINGSKONTAKT OG RATLÅS Start af motoren
o Hvis Deres Hyundai har manuel gearkasse,
sættes gearstangen i frigear og koblingen trædes helt ned.
o Hvis Dres Hyundai har automatisk gearkasse, sættes gearvælgeren i “P”(parkering).
o Motoren startes ved at sætte tændingsnøglen i og dreje den til “START”. Slip nøglen såsnart motoren starter. Hold aldrigtændingsnøglen på “START” i mere end 15sekunder.
BEMÆRK: Af sikkerhedsmæssige årsager vil motorenikke starte, hvis gearet ikke står i “P” eller“N” position (automatgear).
“START”I denne stilling startes motoren. Den vil starteindtil De slipper nøglen. BEMÆRK: Hold ikke nøglen på start i mere end 15sekunder.
“ON” Når nøglen er i stillingen “ON”, er tændingensat til, og alt tilbehør kan tændes. Hvis motorenikke er i gang, bør De ikke lade nøglen ikke ståi denne stilling. Dette vil aflade batteriet og kanogså beskadige tændingssystemet.
C040A01E
LOCK
ACC
ON
START

Page 71 of 107

2- 3
SÅDAN KØRER DE I DERES HYUNDAI
BEMÆRK: Se yderligere oplysninger om starten under
“SÅDAN STARTES MOTOREN”. “ACC”
Når nøglen står på “ACC”, kan De bruge noget
af det elektriske udstyr (radio, etc.).“LOCK”
I denne stilling kan nøglen sættes i og tages ud. Som beskyttelses imod tyveri låses rattet når
nøglen tages ud.
BEMÆRK:Rattet frigøres ved at sætte nøglen i, og
derefter dreje rattet og nøglen samtidigt. C050A01A-ACT
START For MPI
ADVARSEL: I et lukket eller dårligt ventileret rum må De
ikke lade motoren gå i længere tid end detvarer at køre bilen ud. Den lugtfrie kulilte iudstødningsgassen kan medføre bevidst-løshed eller død.
SC090D1-FC
Sådan tages tændingsnøglen ud 1. Drej tændingsnøglen til “ACC”.
2. Tryk tændingsnøglen ind og drej den samtidig
mod uret fra “ACC” til “LOCK”.
3. Nøglen kan tages ud i stillingen “LOCK”.
C070C01E
LOCK
ACC
ON
START
C050A01E
C051A01O-GCT
START (DIESEL MOTOR)
KOLD MOTOR
o Drej startnøglen til “ON” og vent til indikator lampen for forvarmning slukkes.
o Drej startnøglen for at starte motoren. VARM MOTOR
o Drej startnøglen. Hvis motoren ikke starter første gang, kan man vente nogle sekunder og prøve igen ved at bruge forvarmeren.
C050B01O-GCT
NORMALE FORHOLD Startproceduren:
1. Sæt nøglen i og spænd sikkerhedsselen.
2. Træd koblingspedalen helt ned og sæt gearstangen i frigear (manuelt gear) eller gearvælgeren i stilling “P” (automatgear).
3. Når De har drejet tændingsnøglen til “ON”, skal De, inden De starter motoren,kontrollere, at alle advarselslamper og målerefungerer korrekt.
4. På dieselbiler der er forsynet med kontrollampe for forvarmning af gløderørene,drejes tændingsnøglen til “ON” positionen.Dieselforvarmningens kontrollampe tænderførst med rød, og skifter efter kort tid til grøn,hvilket betyder at forvarmningen er overstået.

Page 72 of 107

2- 4SÅDAN KØRER DE I DERES HYUNDAI
SC090B1-FC
Sådan bruges koblingen Koblingen skal trædes helt ned, inden der skiftes gear, og derefter langsomt slippes. Lad ikkefoden hvile på koblingspedalen under kørslen,det kan give unødvendig slitage. Brug ikke koblingen til at holde bilen på en skråning, det giver unødvendig slitage. Brug istedet håndbremsen til dette. Brug ikke koblingspedalen hurtigt og gentagne gange.
GS30050A
Gul lampen "OFF"
Gul lampen "ON"
BEMÆRK: Hvis motoren ikke startes indenfor 10
sekunder, efter at kontrollampen er slukket, skal man dreje startnøglen tilbage til "LOCK"og derefter igen til "ON" position for atstarte forvarmningen igen. ADVARSEL:
Når en bil med manuelt gear skal startes,
skal koblingen altid trædes helt ned. Ellers kan bilen blive beskadiget, eller personer ieller udenfor bilen kan blive kvæstede pågrund af bilen bevægelse frem eller tilbage,når starteren aktiveres.
5. Drej tændingsnøglen til “START” og slip den, når motoren starter. C055B01B-GCT
START OG STOP AF MOTOR TIL TURBOLADERENS INTER-COOLER (DIESEL MOTOR)
(1) Speed ikke motoret op umiddelbart efter
start. Hvis motoren er kold, skal den køre i tomgang i nogle få sekunder for at sikretilfredsstillende smøring af turboladeren.
(2) Efter at have kørt med høj hastighed eller gennem en længere periode med højmotorbelastning bør motoren køre i tomgangi ca. 1 min., før den standses. Derved afkølesturboladeren, før motoren standses.
ADVARSEL:Stands ikke motoren straks efter hårdbelastning. Det kan forårsage skade påmotoren eller turboladeren. SC090A1-FC
SÅDAN BRUGES DET MANUELLE
GEAR
SSA2090A
Den manuelle gearkasse har et normalt skif- temønster. Skiftemønsteret er også trykt pågearstangsknoppen. Gearkassen er fuldtsynkroniseret i alle fremadgående gear, så deter let at skifte til et højere eller lavere gear. BEMÆRK: Når De skal skifte til bakgear, skal De, efter at bilen er standset helt, lade gearstangenblive i frigear i mindst 3 sekunder. Flytderefter gearstangen til bakgear. FORSIGTIG: Vær forsigtig når De skifter fra femte til fjerde gear, at De ikke ved et uheld sættervognen i anden gear. En så dramatisknedgearing kan bevirke, at motormdrejn-ingerne stiger til det punkt, hvoromdrejingstælleren (Hvis monteret) går ud iden røde zone p.gr.a. motorens højeomdrejninger. En sådan belastning afmotoren kan medføre motorskade.

Page 76 of 107

2- 8SÅDAN KØRER DE I DERES HYUNDAI
C090P01E
C090P01A-GCT
OVERDRIVEKONTAKT (1.6 DOHC)
Når overdrivekontakten er sat til, vil gearkassen skifte opad til andet og tredje gear ogoverdrivegearet. Når overdrivekontakten erafbrudt, skifter gearkassen overhovedet ikke tiloverdrivegearet. Til normal kørsel børgearvælgeren stå i stilling “D” ogoverdrivekontakten være sat til. Det kan værenødvendigt at trykke på trykknappen pågearvælgerhåndtaget, inden gearvælgerenflyttes. Har De behov for en hurtig acceleration,
skal De træde speederen helt ned.Gearkassenvil automatisk skifte til et lavere gear, afhængigtaf hastigheden. SC140A1-FC GODE BREMSEVANER
ADVARSEL: Der bør ikke anbringes noget oven på ba- gageafdækningen bag bagsædet. Hvis der skeren ulykke eller et pludseligt stop, kan sådannegenstande flyve frem og beskadige bilen ellerkvæste personerne i bilen.
o Når De har været parkeret, skal De inden kørslens start sikre Dem, at håndbremsenikke er trukket og at håndbremse-advarselslampen er slukket.
o Når De kører gennem vand eller vasker Deres bil, kan det ske, at bremserne blivervåde. Våde bremser kan være farlige, dabilen ikke kan standses så hurtigt somnormalt, og den kan også trække til den eneside ved opbremsning. Bremserne tørresved at træde bremsepedalen lidt ned underkørslen, indtil bremserne fungerer normalt.Hvis bremserne ikke fungerer normalt efterendt tørring, stop bilen, når det er sikkert ogtilkald en autoriseret Hyundai forhandler.
o Kør ikke ned ad bakker i friløb med bilen ude af gear. Det kan være meget farligt. Holdaltid bilen i gear, brug bremserne til at sættefarten ned, og skift så til et lavere gear, såmotorbremsningen hjælper til at holde ensikker hastighed.
o Kør ikke på bremserne. Det kan være farligt at lade foden hvile på bremsepe-dalen un-der kørslen, fordi bremserne kan bliveoverophedede og svigte. Det forøger ogsåslitagen på bremsernes komponenter.
o Sæt overdrivekontakten til for at opnå en
god benzinøkonomi og en jævn kørsel. Hvisder er brug for motorbremsning i “D” området,eller hvis der hele tiden skiftes op og nedmellem 3. og 4. gear ved kørsel op ad ensvag stigning, må det anbefales at slå over-drivekontakten fra. Når disse ting ikkelængere er aktuelle, bør De straks sætteoverdrivekontakten til igen.
FORSIGTIG:
o Risikoen for at rulle rundt øges kraftigt, hvis man mister herredømmet overkøretøjet med motorvejshastigheder.
o Ofte mistes herredømmet, hvis to hjul eller flere kommer uden for vejbanen, ogføreren overstyrer for at komme tilbagepå vejbanen.
o Hvis bilen kommer uden for kørebanen, må der ikke drejes hårdt på rattet. I stedettages farten af, inden man trækker ind påkørebanen igen.
o Anvendelse af sikkerhedssele mindsker risikoen for dødsulykker i forbindelse medkollision betydeligt.

Page 87 of 107

3- 3
SÅDAN GØR DE I NØDSTILFÆLDE
motorhjelmen op, før der ikke mere løber kølevæske ud, eller der ikke kommer meredamp. Hvis det ikke kan ses, at der løberkølevæske ud, eller at det damper, skal Delade motoren gå og kontrollere, at kølerven-tilatoren kører. Hvis ventilatoren ikke kører,skal De stoppe motoren.
4. Kontroller om vandpumpens kilerem er væk. Er den ikke væk, kontrolleres det, om den erspændt. Virker det, som om kileremmen eri orden, kontrolleres det, om der lækkerkølevæ-ske fra køleren, slangerne eller un-der bilen (hvis airconditionen har været igang, er det normalt, at der løber koldt vandfra den, når De standser).
ADVARSEL: For at undgå kvæstelser skal De, mens
motoren er i gang, holde hænder, langt hår og klæder væk fra bevægelige dele som fxventilator og kileremme.
5. Er vandpumpens kilerem sprunget, eller løber der kølevæske ud, skal De straks stoppe motoren og kontakte den nærmeste Hyundaiforhandler for at få assistance.
ADVARSEL: Tag ikke kølerdækslet af, mens motoren er
varm. Der kan strømme kølevæske ud oggive alvorlige forbrændinger.
6. Kan De ikke finde årsagen til overophed- ningen, skal De vente, indtil motor- temperaturen igen er normal. Hvis det så viser sig, at der mangler kølervæske, skalDe forsigtigt tage kølerdækslet af og fyldevand på, indtil det står op til midtermærketpå beholderen.
7. Kør forsigtigt videre og vær meget opmærk- som på tegn på overophedning.Overophedes motoren igen, skal De kontakteen Hyundai forhandler for at få assistance.
FORSIGTIG:Er der forsvundet meget kølevæske, tyderdet på en utæthed i kølesystemet, og dettebør snarest muligt kontrolleres hos enHyundai forhandler.
G300A01B-GCT
TØMNING AF BRÆNDSTOFFILTERET FOR VAND (DIESEL MOTOR)
Hvis brændstoffilterets advarselslampe lyser
ved kørsel, er det tegn på, at der har samlet sig 1. Løsn aftapningsskruen, der sidder i bunden
af brændstoffilteret.
2. Fastskru aftapningsskruen igen, når der ikke kan aftappes mere vand.
3. Kontroller, at advarselslampen lyser, når tændingsnøglen drejes hen på “ON”, og at den slukkes, når motoren starter.Kontakt en autoriseret HYUNDAI forhandleri tvivlstilfælde.
ADVARSEL: Husk at tørre alt aftappet vand af brændstoffilteret, da brændstof iblandetvandet kan antændes og derved forårsagebrandfare.
G300A01E
G300B01E
vand i brændstoffilteret. Filteret tømmes som beskrevet nedenfor.

Page 106 of 107

INDEX
8-2 H Håndtag til ratindstilling ........................................................................ 1-47 Handskerum ......................................................................................... 1-40 Havariblink ............................................................................................ 1-34 Horn ...................................................................................................... 1-47 Hvis motoren overophedes .................................................................... 3-2 Højt monteret stoplys ........................................................................... 1-43 Håndbremse ......................................................................................... 1-42 I Inden motoren startes ............................................................................ 2-2 Indstillelige forsæder .............................................................................. 1-7 Indikator for tågeforlygter ..................................................................... 1-26 Indstilling af instrument belysning ........................................................ 1-35Instrumenthus og kontrollamper ............................................... 1-23 ~ 1-27 Instrumenter og betjeningsgreb ............................................................ 1-22 Interiørlys .............................................................................................. 1-39 J Jævn kørsel i sving
............................................................................... 2-11
K Katalysator ............................................................................................. 5-1 Kilometertæller ...................................................................................... 1-30 Kopholder .................................................................................. 1-36 ~ 1-37 Korrosionsbeskyttelse .................................................................. 4-1 ~ 4-3 Kølevæsketermometer ............................................................................1-28 LLuftfilter ................................................................................................. 1-57 Lygternes brug ..................................................................................... 2-13 Lyskontakt ............................................................................................. 1-32 M Manuelle gear ......................................................................................... 2-4 Motorhjelmsudløser
............................................................................... 1-43
Multiboks ............................................................................................... 1-40 N Nedfældelige bagsæderyglæn ............................................................... 1-8 Nødbugsering ........................................................................................ 3-9 Nødudløsergreb til bagagerumsklap .................................................... 1-45Nøgler - nøgler ................................................................................................... 1-2 - stillinger ................................................................................................ 2-2 O Omdrejningstæller ..................................................................... 1-28 ~ 1-29 Overhalingsblink ................................................................................... 1-32 R Registrering af passager ...................................................................... 1-19 Reservehjul ............................................................................................ 3-4

Page:   < prev 1-10 11-20