PEUGEOT 2008 2014 Instrukcja obsługi (in Polish)
Page 91 of 336
89
4
Jazda
Automatyczna skrzynia biegów o czterech przełożeniach oferuje wybór między komfortem pełnej automatyki, wzbogaconej programami sport i śnieg, a ręczną zmianą biegów. Z tego względu można wybierać spośród czterech dostępnych trybów: - t r y b automatyczny, aby elektronicznie zarządzać zmianą biegów, - p r o g r a m sport, aby zwiększyć dynamikę stylu jazdy, - p r o g r a m śnieg , aby poprawić prowadzenie w przypadku niewystarczającej przyczepności, - t r y b ręczny, aby włączyć sekwencyjną zmianę biegów przez kierowcę.
Automatyczna skrzynia biegów
1. Dźwignia zmiany biegów. 2. Przycisk "S" (spor t) . 3. Przycisk " " (śnieg) .
Panel zmiany biegów
Dźwignia zmiany biegów
P. Parkowanie. - Unieruchomienie pojazdu, hamulec postojowy zaciągnięty lub zwolniony. - Uruchamianie silnika. R. Bieg wsteczny. - Cofanie, pojazd zatrzymany, silnik na wolnych obrotach. N. Luz. - Unieruchomienie pojazdu, hamulec postojowy zaciągnięty. - Uruchamianie silnika. D. Tryb automatyczny. M. + / - Tryb ręczny z sekwencyjną zmianą czterech biegów. Impuls do przodu powoduje zwiększenie biegu. lub Impuls do tyłu powoduje redukcję biegu.
Wyświetlanie w zestawie wskaźników
W momencie przestawienia dźwigni na prowadnicy w celu wybrania położenia, na wyświetlaczu w zestawie wskaźników pojawi się odpowiednia kontrolka. P. Parking (Parkowanie) R. Reverse (Bieg wsteczny)
N. Neutral (Luz) D. Drive (Prowadzenie automatyczne) S. Program sport. Program śnieg1 2 3 4 . Włączony bieg w trybie ręcznym. -. Wartość nieprawidłowa w trybie ręcznym.
Stopa na hamulcu
Nacisnąć pedał hamulca, jeżeli ta kontrolka pojawi się w zestawie wskaźników (np: uruchamianie silnika).
Page 92 of 336
90
Jazda
Zaciągnąć hamulec postojowy. Wybrać położenie P lub N . Uruchomić silnik. W przeciwnym razie włączy się sygnał dźwiękowy, któremu towarzyszyć będzie komunikat alarmowy. Przy pracującym silniku nacisnąć pedał hamulca. Zwolnić hamulec postojowy. Wybrać położenie R , D lub M . Stopniowo zwalniać pedał hamulca. Pojazd zaczyna jechać.
Uruchamianie pojazdu
Jeżeli silnik pracuje na wolnych obrotach, a hamulce są zwolnione, w momencie wybrania położenia R , D lub M , samochód rusza nawet bez naciskania pedału przyspieszenia. Nie zostawiać dzieci bez opieki wewnątrz samochodu, jeżeli silnik pracuje. W trakcie wykonywania czynności obsługowych przy pracującym silniku należy zaciągnąć hamulec postojowy i wybrać położenie P . P . P
Jeżeli podczas jazdy zostanie wybrane przez przypadek położenie N , należy odczekać aż silnik powróci na wolne obroty, a następnie wybrać położenie D , aby przyspieszyć. D , aby przyspieszyć. D
Nigdy nie wybierać położenia N w trakcie jazdy. Nigdy nie wybierać położenia P lub Rprzed całkowitym zatrzymaniem się s a m o c h o d u .
Tryb automatyczny
Wybrać położenie D , aby cztery biegi były zmieniane automatycznie . Skrzynia biegów pracuje w takim wypadku w trybie samodostosowującym, bez inter wencji kierowcy. W sposób ciągły dobiera najlepsze
przełożenie dla danego stylu jazdy, profilu drogi oraz obciążenia samochodu. Aby uzyskać maksymalne przyspieszenie nie zmieniając biegu, należy do końca wcisnąć pedał przyspieszenia (kick down). Skrzynia biegów automatycznie zredukuje lub utrzyma wybrany bieg aż do momentu uzyskania maksymalnego momentu obrotowego silnika. W trakcie hamowania skrzynia biegów automatycznie redukuje biegi w celu wykorzystania hamowania silnikiem. W momencie nagłego zdjęcia nogi z pedału przyspieszenia w celu zwiększenia bezpieczeństwa skrzynia biegów nie zmieni przełożenia na wyższe.
Programy sport i śnieg
Program sport "S"
Nacisnąć przycisk " S " po uruchomieniu silnika. Skrzynia biegów automatycznie dostosowuje się do dynamicznego stylu jazdy.
W zestawie wskaźników pojawia się symbol S .
Program śnieg " "
Nacisnąć przycisk " " po uruchomieniu silnika. Skrzynia biegów automatycznie dostosowuje się do jazdy na śliskiej nawierzchni. Ten program ułatwia ruszanie i sterowność w przypadku złej przyczepności.
W zestawie wskaźników pojawia się symbol .
Przywrócenie trybu automatycznego
W dowolnym momencie nacisnąć ponownie wybrany przycisk w celu wyłączenia programu i powrotu do trybu samodostosowującego.
Te dwa specjalne programy uzupełniają tryb automatyczny w warunkach szczególnych.
Page 93 of 336
91
4
Jazda
T r y b r ę c z n y
Wybrać położenie M, aby móc sekwencyjnie zmieniać cztery biegi. Popchnąć dźwignię w kierunku znaku +, aby zmienić bieg na wyższy. Pociągnąć dźwignię w kierunku - , aby
zmienić bieg na niższy. Zmiana biegu odbywa się tylko, gdy pozwoli na to prędkość samochodu oraz moment obrotowy silnika; w przeciwnym razie zastosowane jest prawo trybu automatycznego.
D znika, a w zestawie wskaźników pojawiają się kolejno wybierane biegi.
Wartość nieprawidłowa w trybie ręcznym
Ten symbol wyświetla się, jeżeli bieg jest źle wybrany (dźwignia między dwoma biegami).
Zatrzymanie samochodu
Przed wyłączeniem silnika można ustawić położenie P lub N , aby wybrać luz. W obu przypadkach zaciągnąć hamulec postojowy, aby unieruchomić pojazd.
Usterka działania
Przy włączonym zapłonie zapalenie się tej kontrolki, sygnał dźwiękowy oraz komunikat alarmowy na ekranie oznaczają usterkę skrzyni biegów. W takim wypadku skrzynia biegów przechodzi w tryb awaryjny i blokuje się na 3 biegu. Z tego względu wyczuwalne jest szarpnięcie podczas przechodzenia z P na R i z N na R . Szarpnięcie to nie zagraża skrzyni biegów. Nie przekraczać prędkości 100 km/h i przestrzegać obowiązujących przepisów. Jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
W przypadku niedostatecznej lub za wysokiej prędkości obrotowej wybrany bieg miga przez kilka sekund, a następnie wyświetla się rzeczywiście wybrany bieg. Przejście z położenia D (tryb automatyczny) do M (ręczny) może być wykonane w dowolnym momencie. Po zatrzymaniu lub przy małej prędkości skrzynia biegów automatycznie wybiera
bieg M1 . W trybie ręcznym programy sport i śnieg są nieaktywne.
Istnieje ryzyko uszkodzenia/zniszczenia skrzyni biegów: - w przypadku równoczesnego
naciśnięcia pedału przyspieszenia i hamulca, - w przypadku przestawienia siłą - w razie awarii akumulatora - dźwigni z położenia P do innego. Aby ograniczyć zużycie paliwa podczas przedłużającego się postoju z pracującym silnikiem (w korku...), ustawić dźwignię zmiany biegów na N i
zaciągnąć hamulec postojowy.
Jeżeli dźwignia nie znajduje się w położeniu P , po otwarciu drzwi kierowcy P , po otwarciu drzwi kierowcy Plub około 45 sekund po wyłączeniu zapłonu, na ekranie pojawi się komunikat alarmowy. Ustawić dźwignię w położeniu P ; komunikat zniknie.
Page 94 of 336
92
Jazda
Wskaźnik zmiany biegu
D z i a ł a n i e
- Włączony jest trzeci bieg.
P r z y k ł a d :
- Naciskany jest pedał przyspieszenia.
- System może zaproponować włączenie wyższego biegu.
Informacja pojawia się w zestawie wskaźników w formie strzałki.
System dostosowuje zalecenia zmiany biegu w zależności od warunków jazdy (zjazd, obciążenie...) i działań kierowcy (żądanie mocy, przyspieszanie, hamowanie...). System nie zaleca w żadnym wypadku: - włączenia pier wszego biegu, - włączenia biegu wstecznego, - z m n i e j s z a n i a b i e g u .
W zależności od sposobu prowadzenia i wyposażenia pojazdu system może zalecić zmianę o jeden lub kilka biegów. Można postąpić zgodnie z zaleceniem bez konieczności włączania biegów pośrednich. Zalecenie włączenia danego biegu nie musi być uważane jako obowiązkowe. Ukształtowanie drogi, warunki na drodze oraz bezpieczeństwo są podstawowymi czynnikami wpływającymi na wybór biegu. Kierowca decyduje o wykonaniu wskazówek systemu. Funkcja ta nie może być wyłączona.
W przypadku sterowanej lub automatycznej skrzyni biegów system jest aktywny tylko w trybie ręcznym.
W samochodach wyposażonych w manualną skrzynię biegów strzałce może towarzyszyć cyfra oznaczająca zalecany bieg.
System pozwala ograniczyć zużycie paliwa poprzez zalecenie zmiany biegu na wyższy.
Page 95 of 336
93
4
Jazda
Stop & Start
D z i a ł a n i e
Przejście silnika do trybu STOP
Kontrolka "ECO" zapala się w zestawie wskaźników i silnik przechodzi w stan czuwania:
- w przypadku manualnej skrzyni biegów , w przypadku manualnej skrzyni biegów , w przypadku manualnej skrzyni biegówprzy prędkości poniżej 20 km/h, gdy dźwignia zmiany biegów jest ustawiana na luz i gdy zwalniany jest pedał sprzęgła.
- w przypadku sterowanej skrzyni biegów, przy prędkości poniżej 6 km/h,
gdy wciskany jest pedał hamulca albo gdy dźwignia zmiany biegów jest przestawiana w położenie N . Nigdy nie tankować paliwa, gdy silnik jest w trybie STOP; bezwzględnie należy wyłączyć zapłon kluczykiem.
Dla wygody, podczas manewru parkowania, tryb STOP nie włącza się w ciągu kilku sekund po wyłączeniu wstecznego biegu. Tryb STOP nie zmienia funkcji samochodu, takich jak hamowanie, wspomaganie kierownicy itp.
Przypadki szczególne: tryb STOP niedostępny
Tryb STOP nie włącza się, gdy: - drzwi kierowcy są otwarte, - pas bezpieczeństwa kierowcy jest odpięty, - prędkość samochodu nie przekroczyła 10 km/h od momentu ostatniego rozruchu kluczem, - wymaga tego utrzymanie komfortu cieplnego w kabinie, - włączone jest osuszanie szyb, - niektóre konkretne warunki (ładowanie akumulatora, temperatura silnika, wspomaganie hamulców, temperatura zewnętrzna...) wymagają tego dla zapewnienia kontroli systemu.
Licznik czasu sumuje czasy działania w trybie STOP w trakcie pokonywania trasy. Licznik zeruje się przy każdym włączeniu zapłonu kluczem.
Kontrolka "ECO" miga przez kilka sekund, a potem gaśnie.
Działanie to jest jak najbardziej normalne.
Funkcja Stop & Start przełącza chwilowo silnik w stan czuwania - tryb STOP – w okresach przer w w ruchu (czer wone światła, korki, inne...). Silnik uruchamia się automatycznie - tryb START – gdy tylko kierowca chce ruszyć. Rozruch następuje natychmiast, szybko i cicho. Funkcja Stop & Start, doskonale przystosowana do użytku w mieście, umożliwia obniżenie zużycia paliwa, emisji zanieczyszczeń i poziomu hałasu podczas postoju.
Page 96 of 336
94
Jazda
Przejście silnika do trybu START
Kontrolka "ECO" gaśnie i silnik włącza się ponownie:
- w przypadku manualnej skrzyni biegów , biegów , biegówgdy wciskany jest pedał sprzęgła, - w przypadku sterowanej skrzynibiegów : ● dźwignia biegów w położeniu A lub M , gdy zwalniany jest pedał hamulca, ● dźwignia biegów w położeniu N i pedał hamulca zwolniony, gdy dźwignia biegów jest przestawiana w położenie Alub M , ● gdy włączany jest wsteczny bieg.
Ze względu na bezpieczeństwo lub komfort tryb START wyłącza się automatycznie, gdy:
Przypadki szczególne: automatyczne włączenie trybu START
- otwierane są drzwi kierowcy, - odpinany jest pas bezpieczeństwa kierowcy, - niektóre konkretne warunki (ładowanie akumulatora, temperatura silnika, wspomaganie hamulców, regulacja klimatyzacji...) wymagają tego dla zapewnienia kontroli systemu albo samochodu.
Jeżeli wyłączenie nastąpiło w trybie STOP, silnik uruchamia się natychmiast.
W dowolnym momencie nacisnąć przycisk "ECO OFF", aby wyłączyć system. Jest to sygnalizowane zapaleniem się kontrolki przełącznika oraz wyświetleniem komunikatu na ekranie.
W y ł ą c z e n i e
Kontrolka "ECO" miga przez kilka
sekund, a potem gaśnie.
Działanie to jest jak najbardziej normalne.
Page 97 of 336
95
4
Jazda
System włącza się automatycznie przy każdym ponownym rozruchu przy użyciu klucza.
Ponowne włączenie
Nacisnąć ponownie przycisk "ECO OFF" . System znów jest aktywny, co sygnalizowane jest zgaśnięciem kontrolki przełącznika i wyświetleniem komunikatu na ekranie.
Usterka działania
W przypadku wadliwego działania systemu kontrolka przełącznika "ECO OFF" miga, a następnie świeci na stałe. Przeprowadzić kontrolę w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym. W przypadku nieprawidłowości w trybie STOP,
silnik może gasnąć. W zestawie wskaźników zapalą się wszystkie kontrolki. Należy wówczas wyłączyć stacyjkę, a następnie uruchomić silnik przy użyciu klucza.
Przed każdą inter wencją pod maską silnika należy wyłączyć Stop & Start, aby uniknąć ryzyka obrażeń związanego z automatycznym włączeniem trybu START.
System ten wymaga akumulatora o specjalnym wykonaniu i parametrach (nr referencyjne dostępne w sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym). Montaż akumulatora niezalecanego przez PEUGEOT wiąże się z ryzykiem wadliwego działania systemu.
Obsługa serwisowa
Funkcja Stop & Start wykorzystuje zaawansowaną technologię. Wszelkie czynności ser wisowe przy tego typu akumulatorze powinny być wykonywane wyłącznie przez ASO sieci PEUGEOT lub warsztat specjalistyczny.
Page 98 of 336
96
Jazda
Wspomaganie ruszania na pochyłej drodze
System utrzymuje pojazd unieruchomiony przez krótką chwilę (około 2 sekundy) podczas ruszania na pochyłej drodze, umożliwiając przeniesienie stopy z pedału hamulca na pedał przyspieszenia. Funkcja ta działa wyłącznie, gdy: - samochód zostanie całkowicie unieruchomiony przez trzymanie przez cały czas nogi na pedale hamulca; - nachylenie drogi spełnia określone warunki; - drzwi kierowcy są zamknięte. Funkcji wspomagania ruszania na pochyłej drodze nie można wyłączyć. Kiedy samochód stoi na pochyłości wznoszącej, pozostaje unieruchomiony przez krótką chwilę po zwolnieniu pedału hamulca, gdy: - manualna skrzynia biegów * znajduje się na pier wszym biegu lub na luzie, - sterowana skrzynia biegów znajduje się w położeniu A lub M , - automatyczne skrzynia biegów znajduje się w położeniu D lub M .
D z i a ł a n i e
Kiedy samochód stoi na pochyłości opadającej z włączonym wstecznym biegiem, pozostaje on unieruchomiony przez krótką chwilę po zwolnieniu pedału hamulca.
Nie opuszczać samochodu podczas fazy chwilowego unieruchomienia samochodu za pomocą układu wspomagania ruszania na pochyłej drodze. W przypadku konieczności wyjścia z samochodu przy pracującym silniku, należy ręcznie zaciągnąć hamulec postojowy. Następnie sprawdzić, czy kontrolka hamulca postojowego świeci się na stałe w zestawie wskaźników.
Usterka działania
W przypadku usterki systemu zapalają się te kontrolki. Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym w celu sprawdzenia systemu. * W zależności od wersji.
Page 99 of 336
97
4
Jazda
Ogranicznik prędkości
System uniemożliwia przekroczenie zaprogramowanej przez kierowcę prędkości samochodu. Po osiągnięciu zapamiętanej prędkości, dalsze wciskanie pedału przyspieszenia nie daje efektów.
Włączenie ogranicznika prędkości odbywa się ręcznie: minimalna prędkość, którą można ustawić to 30 km/h.
Wyłączenie ogranicznika prędkości odbywa się ręcznie poprzez naciśnięcie przycisku.
W przypadku silnego wciśnięcia pedału przyspieszenia istnieje możliwość chwilowego przekroczenia zaprogramowanej prędkości. Aby powrócić do zaprogramowanej prędkości, wystarczy zmniejszyć prędkość poniżej wartości zaprogramowanej.
Ogranicznik w żadnym przypadku nie zwalnia kierowcy z obowiązku przestrzegania ograniczenia prędkości, kierowca musi być zawsze czujny i o d p o w i e d z i a l n y .
1. Wybór trybu ogranicznika.
Sterowanie pod kierownicą
Zaprogramowane informacje pokazują się na wyświetlaczu w zestawie wskaźników. 5. Wskaźnik włączenia / wyłączenia ograniczenia. 6. Wskaźnik wyboru trybu ogranicznika. 7. Wartość zaprogramowanej prędkości. 8. Wybór zapamiętanej prędkości.
Informacje wyświetlane w zestawie wskaźników
Wartość zaprogramowanej prędkości pozostaje w pamięci do momentu wyłączenia zapłonu.
2 . Zwiększenie zaprogramowanej prędkości. 3 . Zmniejszenie zaprogramowanej prędkości. 4. Włączenie / wyłączenia ograniczenia.
Page 100 of 336
98
Jazda
Ustawić pokrętło 1 w położeniu "LIMIT" : następuje wybór trybu ogranicznika, chyba że jest już włączony (PAUSE). Nie ma potrzeby włączania ogranicznika prędkości, aby ustawić prędkość.
Programowanie
Naciśnięcie pedału przyspieszenia, aby przekroczyć zaprogramowaną prędkość, nie spowoduje przyspieszenia, chyba że zostanie on mocnowciśnięty, przekraczając punkt oporu . Ogranicznik zostaje w tym momencie wyłączony, a na wyświetlaczu miga wartość prędkości. Powrót do zaprogramowanej prędkości, poprzez zwolnienie wymuszone lub nie, powoduje automatycznie zakończenie migania.
Wyjście z trybu ogranicznika
Ustawić pokrętło 1 w położeniu "0" : tryb ogranicznika jest wyłączony. Wyświetlacz powraca do wskazywania licznika przebiegu kilometrów.
Usterka działania
Regulacja wartości prędkości za pomocą przycisków 2 lub 3 . Można zmienić zaprogramowaną prędkość za pomocą przycisków 2 i 3 : - + lub - 1 km/h = krótkie wciśnięcie, - + lub - 5 km/h = dłuższe wciśnięcie, - skokami + lub - 5 km/h = wciśnięcie i przytrzymanie.
Przekroczenie zaprogramowanej prędkości
Ponowne włączenie ogranicznika odbywa się poprzez wciśnięcie
przycisku 4 .
Włączyć ogranicznik, naciskając przycisk 4 .
Wyłączyć ogranicznik, naciskając przycisk 4 : wyświetlacz potwierdza wyłączenie (PAUSE).
W przypadku usterki ogranicznika prędkość znika i zostaje zastąpiona migającymi kreskami. Przeprowadzić kontrolę w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
W przypadku stromych zjazdów lub nagłego przyspieszenia ogranicznik prędkości może nie być w stanie utrzymać zaprogramowanej prędkości. Aby uniknąć ryzyka zablokowania pedałów: - należy poprawnie zamocować dywanik, - nigdy nie kłaść jednego dywanika n a d r u g i m .