Peugeot 508 2010.5 Instrukcja Obsługi (in Polish)

Page 171 of 331

7157
i
Bezpiecze1stwo

WskaEniki
kierunkowskazów
 Opu;cić do oporu przeł"cznik o;wietlenia przed wykonaniem skr'tu w lewo.  Podnie;ć do oporu przeł"cznik o;wietlenia przed wykonaniem skr'tu w prawo.
Funkcja "autostrada"
Nacisn"ć krótko w gór' lub w dół, bez przekraczania punktu oporu przeł"cznika ;wiateł; odpowiednie kierunkowskazy mign" trzykrotnie.
Pozostawienie wł"czonego kierunkowskazu przez ponad dwadzie;cia sekund, sygnalizowane jest przez narastaj"cy sygnał dEwi'kowy, przy pr'dko;ci przekraczaj"cej 60 km/h.
:wiatła awaryjne
Wcisn"ć przycisk, migaj" ;wiatła kierunkowskazów. :wiatła te mog" działać przy wył"czonym zapłonie.
Automatyczne wł"czenie
wiateł awaryjnych
Podczas hamowania awaryjnego oraz w zaleGno;ci od intensywno;ci zwalniania, jak równieG podczas regulacji ABS lub w przypadku zderzenia, ;wiatła awaryjne wł"cz" si' automatycznie. Wył"czaj" si' one w momencie pier wszego ponownego przyspieszenia.  MoGna równieG samemu wył"czyć ;wiatła naciskaj"c przycisk.

Page 172 of 331

158
i
Bezpiecze1stwo
Sygnał dEwi'kowy
 Nacisn"ć jedno z ramion kierownicy.
System sygnału dEwi'kowego słuGy do ostrzegania innych uGytkowników drogi o groG"cym niebezpiecze1stwie.
Sygnału dEwi'kowego naleGy uGywać z wyczuciem i wył"cznie w przypadkach: - bezpo;redniego zagroGenia, - wyprzedzania rowerzysty lub pieszego, - zbliGania si' do miejsca bez widoczno;ci.

Poł"czenie alarmowe
lub z pomoc" drogow"
Ta funkcja umoGliwia wykonanie poł"czenia alarmowego lub z pomoc" drogow" PEUGEOT. Szczegółowe informacje na temat korzystania z tej funkcji znajduj" si' w rozdziale "Audio i telematyka".

Page 173 of 331

7159
i
!
i
i
Bezpiecze1stwo

Wykrywanie niskiego ci;nienia w ogumieniu
System zapewnia automatyczn" kontrol' ci;nienia w og umieniu podczas jazdy.
Czujniki zainstalowane w kaGdym wentylu w razie nieprawidłowo;ci wł"czaj" sygnał alarmowy (przy pr'dko;ci powyGej 20 km/h). Koło zapasowe nie posiada czujnika.
Naprawy takie jak np. wymiana opony na kole, posiadaj"cym ten system, musz" być wykonywane w ASO SIECI PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym. JeGeli po zmianie opony uGywaj" Pa1stwo koła niewykrywalnego przez samochód (na przykład: opony zimowe) naleGy przeprowadzić reinicjalizacj' systemu w ASO SIECI PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Komunikat ten jest wy;wietlany równieG,
gdy koło jest zdemontowane, w trakcie naprawy lub, gdy zamontowane jest koło (koła) nie posiadaj"ce czujnika ci;nienia w oponie.
System wykrywania zbyt niskiego ci;nienia w ogumieniu pełni rol' wył"cznie pomocnicz" i nie zast'puje kontroli ani teG nie zwalnia kierowcy z odpowiedzialno;ci.
System ten nie zwalnia z obowi"zku regularnej kontroli ci;nienia w ogumieniu (patrz rozdział "Elementy identyfikacyjne"), zapewniaj"cej optymalnie dynamiczne zachowanie si' pojazdu, a takGe zapobiega przedwczesnemu zuGyciu si' opon, zwłaszcza przy ostrym prowadzeniu
(duGe przeci"Genia, zwi'kszona pr'dko;ć). Kontrola ci;nienia w ogumieniu powinna
być wykonywana na zimno co najmniej raz w miesi"cu. NaleGy sprawdzać ci;nienie w kole zapasowym. Praca systemu moGe być chwilowo zakłócona przez inne fale radioelektryczne o podobnej cz'stotliwo;ci.
Na wy;wietlaczu w zestawie wskaEników pojawia si' komunikat oraz wł"czy si' sygnał dEwi'kowy wskazuj"c odpowiednie koło.
Niskie cinienie w oponie
Zapala si' ta kontrolka oraz kontrolka STOP , TOPwł"cza si' sygnał dEwi'kowy, a na wy;wietlaczu w zestawie wskaEników pojawia si' komunikat wskazuj"cy przebit" opon'.  W takim wypadku naleGy natychmiast si' zatrzymać unikaj"c gwałtownych manewrów kierownic" i hamulcami. NaleGy wymienić uszkodzone koło (przebite lub bardzo słabo napompowane) i jak najszybciej skontrolować ci;nienie w ogumieniu.
Opona przebita
Na wy;wietlaczu w zestawie wskaEników pojawia si' komunikat oraz wł"cza si' sygnał dEwi'kowy informuj"cy, Ge jedno lub wi'cej kół nie jest wykrywanych lub, Ge wyst"piła usterka systemu. Skontaktować si' z ASO SIECI PEUGEOT lub
z warsztatem specjalistycznym w celu wymiany uszkodzonego lub uszkodzonych czujników.
Czujnik(i) nie wykryty(e) lub uszkodzony(e)
 NaleGy jak najszybciej sprawdzić ci;nienie w ogumieniu. Kontrol' naleGy wykonywać na zimnych oponach.

Page 174 of 331

160
Bezpiecze1stwo
Elektroniczny program stabilno;ci (ESP : Electronic Stability Program) jest zintegrowany z nast'puj"cymi systemami: - system zapobiegaj"cy blokadzie kół (ABS) oraz system hamowania (REF), - system wspomagania hamowania awaryjnego (AFU),
- system zapobiegaj"cy ;lizganiu kół (ASR), - dynamiczna kontrola stabilno;ci (CDS).
Elektroniczny program stabilno;ci (ESP)
Definicje
System zapobiegaj"cy blokadzie kół (ABS) oraz system hamowania awaryjnego (REF)
System zwi'ksza stabilno;ć oraz zwrotno;ć samochodu w trakcie hamowania oraz zwi'ksza kontrol' na łukach, w szczególno;ci na uszkodzonej lub ;liskiej nawierzchni. ABS uniemoGliwia zablokowanie si' kół w trakcie hamowania awaryjnego. REF zapewnia równe hamowanie kaGdego koła.
System wspomagania hamowania awaryjnego (AFU)
System umoGliwia w nagłych wypadkach jak najszybsze osi" gni'cie optymalnego docisku
hamulca i tym samym zmniejsza drog' hamowania. Wł"cza si' w zaleGno;ci od szybko;ci nacisku
na hamulec. Powoduje on zmniejszenie oporu pedału hamulca i zwi'kszenie skuteczno;ci hamowania.
System zapobiegaj"cy polizgowi kół (ASR)
System ASR poprawia nap'd samochodu, tak by unikn"ć po;lizgu kół, za pomoc" hamulców kół nap'dowych oraz silnika. UmoGliwia równieG poprawienie trakcji w momencie przyspieszenia.
Dynamiczna kontrola stabilnoci (CDS)
W przypadku rozbieGno;ci mi'dzy torem jazdy samochodu a torem G"danym przez kierowc',
system CDS kontroluje poszczególne koła i automatycznie wyhamowuje jedno lub kilka kół oraz wpływa na silnik, tak by samochód
powrócił na G"dany tor jazdy w granicach praw fizyki.

Page 175 of 331

7161
i
!
Bezpiecze1stwo
Układ wspomagaj"cy
ruszanie na niegu
(Inteligentny system
kontroli trakcji)
Pa1stwa samochód wyposaGony jest w układ wspomagaj"cy ruszanie na ;niegu: Inteligentny system kontroli trakcji. Ta automatyczna funkcja umoGliwia wykrywanie przez cały czas sytuacji słabej przyczepno;ci, które mog" utrudniać ruszanie z miejsca oraz jazd' samochodem po ;wieGym, gł'bokim ;niegu lub po ubitym ;niegu. W tych sytuacjach Inteligentny system kontroli trakcji zast'puje działanie funkcji ASR ograniczaj"c po;lizg przednich kół w celu zapewnienia optymalnej przyczepno;ci i zachowania G"danego toru jazdy, nawet bez zamontowanych opon zimowych, z ła1cuchami
lub bez nich. W wyj"tkowo trudnych warunkach (;nieg na warstwie gołoledzi, piasek, gł'bokie błoto…)
moGe okazać si' przydatne wył"czenie układów ESP/ASR w celu przywrócenia po;lizgu kół i odzyskania przyczepno;ci.
Działanie
System zapobiegaj"cy blokadzie kół (ABS) i elektroniczny rozdział hamowania (REF)
W przypadku hamowania awaryjnego wcisn"ć bardzo mocno pedał hamulca nie zwalniaj"c nawet na chwil
siły nacisku.
W przypadku wymiany kół (opon i felg) zwrócić uwag', aby posiadały one homologacj'. Normalne działanie układu ABS objawia si' lekkimi drganiami pedału hamulca. Zapalenie si' tej kontrolki i towarzysz"cy temu sygnał dEwi'kowy oraz informacja tekstowa oznaczaj" nieprawidłowe działanie systemu ABS, co moGe spowodować utrat' kontroli nad pojazdem w momencie hamowania.
Zapalenie si' tej kontrolki, sprz'Gonej z kontrolk" STOP oraz towarzysz"cy temu sygnał dEwi'kowy oraz informacja tekstowa oznaczaj" nieprawidłowe działanie elektronicznego rozdzielacza siły hamowania (REF), co moGe być przyczyn" utraty kontroli nad pojazdem w momencie hamowania. NaleGy koniecznie zatrzymać pojazd.
W obu przypadkach skontaktować si' z ASO SIECI PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.

Page 176 of 331

162
!
Bezpiecze1stwo
Dynamiczna kontrola stabilnoci (CDS)
Wł"czenie
System wł"cza si' automatycznie po kaGdym uruchomieniu silnika. W przypadku utraty przyczepno;ci lub niekontrolowanej zmiany toru jazdy nast'puje uruchomienie systemu.
Jest to sygnalizowane miganiem kontrolki w zestawie wskaEników.
Wył"czenie
W wyj"tkowych warunkach (rozruch pojazdu, który wjechał w błoto, unieruchomionego w ;niegu, na sypkim gruncie) korzystne moGe si' okazać wył"czenie systemu CDS w celu spowodowania po;lizgu kół i odzyskania przyczepno;ci.
System CDS zapewnia zwi'kszone bezpiecze1stwo przy normalnej jeEdzie, ale nie powinien skłaniać kierowcy do dodatkowego ryzyka lub do jazdy ze zbyt duG" pr'dko;ci". Funkcjonowanie systemu nie oznacza dowolno;ci w interpretacji zalece1 producenta w zakresie eksploatacji i doboru kół (opony i felgi), elementów hamuj"cych, elementów elektronicznych oraz procedur montaGu i napraw ASO SIECI PEUGEOT. Po zderzeniu sprawdzić system w ASO
SIECI PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Usterka
Zapalenie si' kontrolki, sygnał dEwi'kowy oraz komunikat na wy;wietlaczu w zestawie wskaEników, oznaczaj" usterk' systemu. Skontaktować si' z ASO SIECI PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym w celu kontroli systemu.
Aktywacja
System aktywuje si' automatycznie po kaGdym wył"czeniu zapłonu lub po przekroczeniu pr'dko;ci 50 km/h.  Aby r'cznie przywrócić działanie systemu naleGy ponownie wcisn"ć przycisk "ESP OFF" .
 Nacisn"ć przycisk "ESP OFF" .
Zapala si' ta kontrolka oraz kontrolka przycisku: system CDS nie wpływa na prac' silnika.

Page 177 of 331

7163
Bezpiecze1stwo
Pasy bezpiecze1stwa
Przednie pasy
bezpiecze1stwa
Tylne pasy bezpiecze1stwa
Tylne siedzenia wyposaGone s" w trzypunktowe pasy bezpiecze1stwa z nawijaczem i ogranicznikiem siły napr'Genia (z wyj"tkiem tylnego ;rodkowego siedzenia).
Zapinanie
 Poci" gn"ć za pas, a nast'pnie wsun"ć klamr' do sprz"czki.  Sprawdzić zapi'cie poci" gaj"c za pas.
Odpinanie
 Nacisn"ć czer wony przycisk na sprz"czce.  Przytrzymać pas podczas jego zwijania.
Przednie pasy bezpiecze1stwa wyposaGone s" w system napinaczy pirotechnicznych oraz ogranicznik siły napr'Genia. System zwi'ksza bezpiecze1stwo na fotelach przednich w razie uderzenia czołowego i bocznego. W zaleGno;ci od siły uderzenia system napinaczy pirotechnicznych natychmiast napr'Ga pas i dociska go do ciała pasaGerów. Napinacze pirotechniczne pasów bezpiecze1stwa działaj" przy wł"czonym zapłonie. Ogranicznik siły napr'Genia zmniejsza nacisk pasa na klatk' piersiow" osoby, zwi'kszaj"c jej bezpiecze1stwo.

Page 178 of 331

164
Bezpiecze1stwo
Regulacja wysokoci z przodu
 Aby odnaleEć punkt mocowania, ;cisn"ć moduł i przesun"ć go aG do zablokowania.
PowyGej około 20 km/h przez dwie minuty kontrolka/kontrolki miga/migaj" i brzmi sygnał dEwi'kowy. Po upływie dwóch minut kontrolka/kontrolki pozostanie/pozostaj" zapalona/zapalone dopóki kierowca lub pasaGer/pasaGerowie nie zapnie/zapn" pasów bezpiecze1stwa.
Kontrolka/kontrolki niezapi
cia / odpi
cia pasów bezpiecze1stwa
1. Kontrolka niezapi'cia / odpi'cia pasów z przodu i/lub z tyłu w zestawie wskaEników. 2. Kontrolka przedniego lewego pasa. 3. Kontrolka przedniego prawego pasa. 4. Kontrolka tylnego prawego pasa. 5. Kontrolka tylnego ;rodkowego pasa. 6. Kontrolka tylnego lewego pasa.
Kontrolka/kontrolki przedniego/przednich pasa/pasów bezpiecze1stwa Po wł"czeniu zapłonu w zestawie wskaników zapala si' kontrolka 1 , a odpowiednia kontrolka 2i/lub 3 zapala si' na czer wono na wy;wietlaczu kontrolek pasów bezpiecze1stwa i przedniej poduszki powietrznej pasaGera, jeGeli dany pas nie jest zapi'ty lub zostanie odpi'ty.
Kontrolka/kontrolki tylnych pasów bezpiecze1stwa
Po wł"czeniu zapłonu, przy pracuj"cym silniku lub podczas jazdy z pr'dko;ci" około 20 km/h, odpowiednie kontrolki 4 , 5 i 6 zapal" si' na czer wono na około 30 sekund, jeGeli pas bezpiecze1stwa nie jest zapi'ty. Podczas jazdy z pr'dko;ci" wyGsz" niG około 20 km/h odpowiednie kontrolki 4 , 5 lub 6 za;wiec" si' na czer wono, wł"czy si' sygnał dEwi'kowy i pojawi si' komunikat na wy;wietlaczu w zestawie wskaEników, jeGeli pasaGer siedz"cy z tyłu nie zapnie pasa bezpiecze1stwa.

Page 179 of 331

7165
i
Bezpiecze1stwo
Przed rozpocz'ciem podróGy kierowca powinien upewnić si', czy pasaGerowie prawidłowo uGywaj" pasów bezpiecze1stwa oraz czy s" dobrze zapi'te. NiezaleGnie od miejsca zajmowanego w samochodzie naleGy bezwzgl'dnie zapinać pasy bezpiecze1stwa, nawet w przypadku krótkich przejazdów. Nie naleGy obracać klamry, poniewaG moGe to spowodować nieprawidłowe działanie pasa. Pasy bezpiecze1stwa wyposaGone s" w zwijacz umoGliwiaj"cy automatyczne dostosowanie długo;ci pasa do budowy ciała. Chowanie pasa odbywa si' automatycznie, gdy nie jest juG uGywany. Przed i po uGyciu pasa naleGy sprawdzić, czy jest prawidłowo zwini'ty. Dolna cz';ć pasa musi być połoGona jak najniGej na biodrach. Górna cz';ć pasa musi przebiegać w
zagł'bieniu ramienia. Zwijacze wyposaGone s" w mechanizm automatycznej blokady w momencie kolizji,
nagłego hamowania lub dachowania. MoGna odblokować mechanizm poci" gaj"c szybko za pas i puszczaj"c go, aby si' lekko zwin"ł.
Zalecenia dotycz"ce przewoGenia dzieci
UGywać odpowiednich fotelików dzieci'cych do przewoGenia dzieci poniGej 12 roku Gycia lub o wzro;cie poniGej 150 cm. Nigdy nie uGywać jednego pasa bezpiecze1stwa dla wielu pasaGerów. Nigdy nie przewozić dziecka na kolanach.
Aby pas bezpiecze1stwa spełniał swoje zadanie: - powinien być napi'ty jak najbliGej ciała, - naleGy go wyci" gać przed siebie równomiernym ruchem sprawdzaj"c, czy nie jest skr'cony, - powinien być wykorzystywany tylko przez jedn" osob' dorosł", - nie moGe być przedziurawiony lub poszarpany, - nie moGe być przerabiany, moGe to pogorszyć jego wła;ciwo;ci. Ze wzgl'du na obowi"zuj"ce przepisy bezpiecze1stwa, w celu wykonania dowolnej operacji zwi"zanej z pojazdem, naleGy zwracać si' do specjalistycznego warsztatu,atelier qualifié posiadaj"cego kwalifikacje i wła;ciwe wyposaGenie, co jest w stanie zapewnić ASO sieci PEUGEOT. Okresowo, a w szczególno;ci w razie
zauwaGenia jakiegokolwiek uszkodzenia, naleGy sprawdzać pas bezpiecze1stwa w ASO sieci PEUGEOT lub w atelier qualifié
warsztacie specjalistycznym. Pas bezpiecze1stwa naleGy czy;cić za pomoc" wody z dodatkiem mydła lub ;rodka do czyszczenia materiału, dost'pnego w sieci PEUGEOT. Po złoGeniu oparcia lub przesuni'ciu tylnej kanapy naleGy sprawdzić, czy pas jest prawidłowo ustawiony i zwini'ty.
W przypadku zderzenia
W zaleGnoci od rodzaju i siły uderzenia mechanizm pirotechniczny moGe uruchomić si' wcze;niej i niezaleGnie od wyzwolenia poduszek powietrznych. Odpaleniu napinaczy towarzyszy wydobywanie si' nieszkodliwego dymu oraz dEwi'k wybuchu wkładu pirotechnicznego zabudowanego w systemie. W kaGdym przypadku zapali si' kontrolka poduszki powietrznej.
Po zderzeniu naleGy sprawdzić, a w razie konieczno;ci wymienić, system pasów bezpiecze1stwa w ASO sieci PEUGEOT lub w atelier qualifié warsztacie specjalistycznym.

Page 180 of 331

166
i
!
Bezpiecze1stwo
Poduszki powietrzne
Poduszki powietrzne zostały zaprojektowane tak, by zwi'kszyć bezpiecze1stwo osób (z wyj"tkiem pasaGera na tylnym ;rodkowym siedzeniu) w razie silnego zderzenia. Uzupełniaj" one działanie pasów bezpiecze1stwa, wyposaGonych w ogranicznik siły napi'cia (z wyj"tkiem pasaGera na tylnym ;rodkowym siedzeniu). Podczas zderzenia, elektroniczne czujniki wykrywaj" i analizuj" zderzenia czołowe oraz boczne w strefach wykrywania zderzenia: - w razie silnego zderzenia, poduszki napełniaj" si' natychmiast chroni"c tym samym pasaGerów pojazdu (z wyj"tkiem pasaGera na tylnym ;rodkowym siedzeniu); natychmiast po zderzeniu, gaz zawarty w poduszce powietrznej ulatnia si', aby nie ograniczać widoczno;ci i ułatwić ewentualne wyj;cie pasaGerów, - w razie niewielkiego zderzenia, uderzenia w tyln" cz';ć lub w pewnych warunkach
podczas dachowania, poduszki nie zadziałaj", poniewaG pasy bezpiecze1stwa zapewni" optymalne zabezpieczenie.
Poduszki powietrzne funkcjonuj" tylko przy wł"czonym zapłonie. Poduszki powietrzne uaktywniaj" si' tylko raz. W przypadku kolejnego zderzenia (w trakcie tego samego wypadku lub innego wypadku), poduszka powietrzna nie zadziała.
Wystrzeleniu poduszki powietrznej towarzyszy wydostawanie si' nieszkodliwego dymu oraz odgłosu, spowodowanego odpaleniem ładunku pirotechnicznego zabudowanego w systemie. Dym jest nieszkodliwy, ale moGe być draGni"cy dla osób uczulonych.
DEwi'k wybuchu moGe, na krótki czas, osłabić słuch.
Strefy wykrywania zderzenia
A. Strefa uderzenia czołowego. B. Strefa uderzenia bocznego.
Przednie poduszki powietrzne
Aktywacja
Poduszki powietrzne wyzwalaj" si' jednocze;nie, o ile przednia poduszka powietrzna pasaGera nie jest wył"czona, w razie silnego zderzenia czołowego cał" lub cz';ci" przedniej strefy samochodu A , zgodnie z osi" wzdłuGn" samochodu w płaszczyEnie poziomej oraz w kierunku od przodu do tyłu samochodu. Poduszka powietrzna rozwija si' mi'dzy klatk" piersiow" i głow" osób na przednich siedzeniach i kierownic" po stronie kierowcy oraz desk" rozdzielcz" po stronie pasaGera w celu amor tyzacji szarpni'cia do przodu.
W razie silnego czołowego zderzenia system chroni kierowc' i pasaGera na przednim fotelu, ograniczaj"c niebezpiecze1stwo uszkodzenia głowy i klatki piersiowej. Poduszka powietrzna kierowcy znajduje si' w ;rodkowej cz';ci kierownicy, natomiast poduszka powietrzna pasaGera w desce rozdzielczej powyGej przedniego schowka.

Page:   < prev 1-10 ... 131-140 141-150 151-160 161-170 171-180 181-190 191-200 201-210 211-220 ... 340 next >