TOYOTA PROACE CITY VERSO 2021 Lietošanas Instrukcija (in Latvian)
Page 81 of 272
81
Drošība
5
NOTIC E
Datu astrāde"Ārkārtas izsaukums ar atrašanās vietas noteikšanu" sistēma (PE112) apstrādā personiska rakstura informāciju tikai saskaņā ar personas datu aizsardzības regulējumu, kas izveidots ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu 2016/679 (VDAR) un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2002/58/EK, un jo īpaši tiecas aizsargāt datu subjekta vitālās intereses saskaņā ar Regulas 2016/679 6. panta. 1. punkta d) daļu.Personiska rakstura informācijas apstrāde stingri aprobežojas ar "Ārkārtas izsaukums ar atrašanās vietas noteikšanu" sistēmas, ko izmantot apvienojumā ar Eiropas vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112, pārvaldību."Ārkārtas izsaukums ar atrašanās vietas noteikšanu" sistēma spēj ievākt un apstrādāt tikai šādus ar automobili saistītus datus: šasijas numurs, tips (pasažieru transportlīdzeklis vai vieglais komerciālais transportlīdzeklis), degvielas veids vai enerģijas avots, pēdējās trīs apmeklētās vietas un braukšanas virziens, kā arī žurnālfails, kurā reģistrēta sistēmas automātiskā aktivizēšana, ar laikspiedolu.Apstrādāto datu saņēmēji ir ārkārtas izsaukumu apstrādes centri, ko attiecīgās valsts iestādes ir pilnvarojušas pirmajiem saņemt un apstrādāt zvanus uz ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru "112" valstī, kurā tie atrodas.
NOTIC E
Datu glabāšanaDatiem, kas saglabāti sistēmas atmiņā, nevar piekļūt no ārpuses, kamēr netiek veikts izsaukums. Sistēmai darbojoties normālas darbības režīmā, tā nav izsekojama un netiek pastāvīgi pārraudzīta. Dati no sistēmas iekšējās atmiņas tiek automātiski un regulāri dzēsti. Saglabātas tiek tikai pēdējās trīs vietas, kur automobilis ir bijis.Kad aktivizēts ārkārtas izsaukums, datu žurnāls tiek glabāts ne ilgāk par 13 stundām.
NOTIC E
Piekļuve datiemJums ir tiesības piekļūt datiem un vajadzības gadījumā pieprasīt jebkādas personiska rakstura informācijas, kas netiek apstrādāta saskaņā ar Regulu 2016/679 (VDAR), labošanu, dzēšanu vai apstrādes ierobežošanu. Trešās personas, kurām dati ir pārsūtīti, tiks informētas par jebkādiem labojumiem, dzēšanu vai ierobežošanu, kas veikti saskaņā ar iepriekš minēto Direktīvu, izņemot gadījumus, kad to izdarīt nav iespējams vai kad tas prasa nesamērīgi lielas pūles. Jums ir tiesības arī iesniegt sūdzību attiecīgajai datu aizsardzības iestādei.
Avārijas signāllukturi
► Nospiežot sarkano pogu, ieslēdzas un mirgo visi virzienrādītāju lukturi.Tie darbojas arī, kad izslēgta aizdedze.
Avārijas signāllukturu
automātiskā darbība
Bremzējot ārkārtas situācijā, atkarībā no palēninājuma pakāpes, avārijas signāllukturi ieslēdzas automātiski. Kad automobilis atkal palielina ātrumu, signāllukturi automātiski izslēdzas.Tos iespējams izslēgt, arī nospiežot pogu.
Page 82 of 272
82
Signāltaure
► Uzspiediet uz stūres rata centrālās daļas.
Elektroniskā stabilitātes
kontrole (ESC)
Elektroniskā stabilitātes kontroles programma ietver šādas sistēmas:– bremžu pretbloķēšanas sistēma (ABS) un elektroniskā bremzēšanas spēku sadalīšanas
sistēma (EBFD);– ārkārtas bremzēšanas palīgsistēma (EBA);– pretbuksēšanas sistēma (ASR);– dinamiskās stabilitātes kontroles sistēma (DSC);– piekabes stabilizācijas sistēma (TSA).
Bremžu pretbloķēšanas
sistēma (ABS) un
elektroniskā bremzēšanas
spēku sadalīšanas sistēma
(EBFD)
Šīs sistēmas uzlabo automobiļa stabilitāti un vadāmību bremzēšanas laikā un nodrošina labāku kontroli pagriezienos, jo īpaši uz nekvalitatīvas vai slidenas ceļa virsmas.ABS novērš riteņu bloķēšanos ārkārtas bremzēšanas gadījumā.EBFD pārvalda bremžu spiedienu katram ritenim.Šis indikators iedegas pastāvīgi ABS sistēmas darbības traucējumu gadījumā.Automobilis saglabā parasto bremžu sistēmas darbību. Brauciet uzmanīgi ar vidēju ātrumu.Cik drīz vien iespējams, sazinieties ar TOYOTA dīleri vai kvalificētu remontdarbnīcu.Šīs brīdinājuma signāllampiņas iedegšanās kopā ar STOP un ABS
brīdinājuma signāllampiņām, vienlaikus parādoties ziņojumam un atskanot skaņas signālam, norāda uz EBFD sistēmas darbības traucējumiem.Tiklīdz to var izdarīt droši, automobilis jāaptur.Sazinieties ar TOYOTA dīleri vai kvalificētu remontdarbnīcu.
NOTIC E
ABS normāla darbība var izraisīt nelielu bremžu pedāļa vibrāciju.
WARNI NG
Bremzējot ārkārtas situācijā, spiediet bremžu pedāli ļoti stingri un uzturiet šo
spiedienu.
WARNI NG
Mainot riteņus (riepas un diskus), pārliecinieties, lai tie būtu apstiprināti jūsu automobilim.
WARNI NG
Pēc sadursmes nogādājiet automobili pie TOYOTA dīlera vai kvalificētā remontdarbnīcā, lai šīs sistēmas pārbaudītu.
Ārkārtas bremzēšanas
palīgsistēma (EBA)
Ārkārtas situācijā šī sistēma ļauj ātrāk sasniegt optimālu bremžu spiedienu, tādējādi saīsinot bremzēšanas ceļu.Tā tiek aktivizēta atkarībā no ātruma, ar kādu tiek nospiests bremžu pedālis. Tās darbība
Page 83 of 272
83
Drošība
5
ir jūtama kā bremžu pedāļa pretestības samazināšanās un bremzēšanas efektivitātes palielināšanās.
Pretbuksēšanas sistēma
(ASR) / dinamiskās
stabilitātes kontroles
sistēma (DSC)
Pretbuksēšanas sistēma optimizē vilci, izmantojot motora bremzējošo efektu un darbinot dzenošo riteņu bremzes, lai nepieļautu riteņu buksēšanu. Tā arī uzlabo automobiļa virzienstabilitāti ātruma palielināšanas laikā.Ja tiek konstatēta atšķirība starp automobiļa faktisko kustības trajektoriju un vadītāja uzdoto trajektoriju, dinamiskās stabilitātes kontroles sistēma automātiski izmanto motora bremzējošo efektu un viena vai vairāku riteņu bremzes, lai atgrieztu automobili uz uzdotās trajektorijas, ciktāl to atļauj fizikas likumi.Šīs sistēmas tiek aktivizētas automātiski ikreiz, kad automobilis tiek iedarbināts.
Tās iejaucas automobiļa vadībā, ja tiek konstatēta ar saķeri vai trajektorijas ieturēšanu saistīta problēma.Uz to darbību norāda šīs brīdinājuma signāllampiņas mirgošana instrumentu panelī.
Deaktivizēšana / atkārtota
aktivizēšana
Izņēmuma gadījumos (pārvietojot automobili, kas
iestidzis dubļos, sniegā vai irdenās smiltīs) var būt lietderīgi deaktivizēt DSC/ASR sistēmas, lai ļautu riteņiem brīvi griezties un atgūt saķeri.Tomēr ir ieteicams sistēmu no jauna aktivizēt, tiklīdz tas ir iespējams.Šīs sistēmas tiek atkārtoti aktivizētas automātiski ikreiz, kad tiek izslēgta aizdedze vai kad automobiļa ātrums sasniedz 50 km/h.Kamēr automobiļa ātrums ir mazāks par 50 km/h, sistēmas var atkārtoti aktivizēt manuāli.Nospiediet šo pogu vai pagrieziet īkšķratu šajā pozīcijā.Iedegas pogā vai īkšķratā iebūvētais indikators: DSC/ASR sistēmas vairs neietekmē motora darbību.Lai no jauna aktivizētu sistēmu:Nospiediet šo pogu.
Va iPagrieziet īkšķratu šajā pozīcijā.
Pogā vai īkšķratā iebūvētais indikators nodziest.
Darbības traucējumi
Kādas sistēmas darbības traucējumu gadījumā iedegas šī brīdinājuma signāllampiņa, vienlaikus ekrānā parādoties ziņojumam un atskanot skaņas signālam.Sazinieties ar TOYOTA dīleri vai kvalificētu remontdarbnīcu, lai sistēmas pārbaudītu.
WARNI NG
ASR / DSCŠīs sistēmas uzlabo braukšanas drošību normālas braukšanas laikā, bet tām nevajadzētu iedrošināt vadītāju lieki riskēt vai braukt lielā ātrumā.Samazinātas saķeres apstākļos (lietus, sniegs, ledus) palielinās saķeres zuduma risks. Šā iemesla dēļ ir svarīgi, lai šīs sistēmas būtu aktivizētas vienmēr, jo īpaši sarežģītos apstākļos.Šo sistēmu pareiza darbība ir atkarīga no ražotāja ieteikumu ievērošanas attiecībā uz riteņiem (riepām un diskiem), bremžu
un elektroniskajiem komponentiem, kā arī attiecībā uz montāžas un remonta procedūrām, ko izmanto TOYOTA dīleri.Lai nodrošinātu šo sistēmu efektivitāti arī ziemas apstākļos, ieteicams lietot ziemas riepas. Uz visiem četriem riteņiem jābūt uzstādītām riepām, kas apstiprinātas automobilim.
Page 84 of 272
84
Piekabes stabilizācijas
sistēma (TSA)
Kad automobilis tiek izmantots piekabes vilkšanai, šī sistēma mazina automobiļa vai piekabes līkumošanas risku.
Darbība
Sistēma tiek aktivizēta automātiski, kad tiek ieslēgta aizdedze.Elektroniskajai stabilitātes kontroles sistēmai (ESC) nedrīkst būt kļūmju.Ja, pārvietojoties ar ātrumu no 60 līdz 160 km/h, sistēma konstatē piekabes svārstības (līkumošanu), tā iedarbojas uz bremzēm, lai piekabi stabilizētu, un vajadzības gadījumā samazina motora jaudu, lai samazinātu braukšanas ātrumu.Instrumentu panelī mirgo šī brīdinājuma signāllampiņa un iedegas bremžu lukturi, lai pievērstu uzmanību sistēmas koriģējošajai darbībai.Informācija par masu un vilces masu ir atrodama
sadaļā Motoru tehniskie dati un vilces masa vai jūsu automobiļa reģistrācijas apliecībāLai uzzinātu par drošu braukšanu, izmantojot sakabes ierīci, skatiet attiecīgo sadaļu.
Darbības traucējumi
Ja rodas kļūme, instrumentu panelī iedegas šī brīdinājuma signāllampiņa, vienlaikus parādoties ziņojumam un atskanot skaņas signālam.
Ja vēlaties turpināt vilkt piekabi, samaziniet ātrumu un brauciet uzmanīgi!Sazinieties ar TOYOTA dīleri vai kvalificētu remontdarbnīcu, lai sistēmu pārbaudītu.
WARNI NG
Piekabes stabilizācijas sistēma uzlabo drošību normālos braukšanas apstākļos, ar nosacījumu, ka ievēroti ieteikumi par
braukšanu ar piekabi. Sistēmai nevajadzētu iedrošināt vadītāju uzņemties riskus, piemēram, braukt ar piekabi nelabvēlīgos ekspluatācijas apstākļos (pārslogošana, vertikālās slodzes uz sakabes punktu neievērošana, nodilušas riepas vai nepietiekams gaisa spiediens riepās, bremžu sistēmas bojājumi u tml.) vai braukt pārāk ātri.Dažos gadījumos sistēma var nekonstatēt piekabes līkumošanu, jo īpaši, ja piekabe ir viegla.Braucot pa slidenām vai nekvalitatīvām virsmām, sistēma var nespēt novērst pēkšņu piekabes līkumošanu.
Advanced Grip Control
Speciāla patentēta vilces kontroles sistēma, kas uzlabo vadāmību sniegā, dubļos un smiltīs.Šī sistēma, kas optimizēta darbībai noteiktā apstākļu diapazonā, padara iespējamu manevrēšanu visslidenākajos apstākļos (kādi sastopami, ekspluatējot automobili kā normālu pasažieru automobili).Apvienojumā ar piemērotām riepām šī sistēma piedāvā kompromisu starp drošību, saķeri un vadāmību.Akseleratora pedālis jāspiež pietiekami, lai ļautu sistēmai efektīvi izmantot motora jaudu. Darbība pie lieliem motora apgriezieniem ir pilnīgi normāla.Piecu pozīciju selektora poga ļauj izvēlēties iestatījumu, kas vislabāk piemērots konkrētajiem braukšanas apstākļiem.Iedegas ar attiecīgo režīmu saistītais indikators, vienlaikus parādoties ziņojumam, kas aicina apstiprināt veikto izvēli.
Page 85 of 272
85
Drošība
5
Darbības režīmi
Standarta (ESC)
Šis režīms ir kalibrēts minimālai riteņu buksēšanai, balstoties uz atšķirīgajiem saķeres līmeņiem, kas parasti sastopami uz ceļa.
NOTIC E
Sistēma tiek automātiski atiestatīta uz šo režīmu katru reizi, kad tiek izslēgta aizdedze.
Sniegs
Šā režīma stratēģija tiek pielāgota saķeres apstākļiem, kādi ir katram no
abiem priekšējiem riteņiem, automobilim uzsākot kustību.(režīms aktīvs, līdz ātrums sasniedz 80 km/h)
Bezceļš (dubļi, slapja zāle u. tml.)
Šis režīms, uzsākot kustību, pieļauj, ka ritenis ar vissliktāko saķeri ievērojami buksē, lai optimizētu dubļu izsviešanu un atgūtu saķeri. Vienlaikus ritenim, kuram ir vislabākā saķere, tiek pievadīts pēc iespējas lielāks griezes moments.Pārvietošanās laikā sistēma optimizē riteņu buksēšanu, lai pēc iespējas pilnīgāk reaģētu uz vadītāja prasībām.(režīms aktīvs, līdz ātrums sasniedz 50 km/h)
Smiltis
Šis režīms pieļauj nelielu abu dzenošo riteņu vienlaicīgu buksēšanu, lai ļautu automobilim pārvietoties uz priekšu un mazinātu risku iestrēgt smiltīs.(režīms aktīvs līdz 120 km/h)
WARNI NG
Pārvietojoties pa smiltīm, neizmantojiet citus režīmus, jo automobilis var iestrēgt.
ASR un DSC sistēmas var deaktivizēt, pagriežot pogu pozīcijā "OFF".
NOTIC E
Trajektorijas izmaiņu gadījumā ASR un DSC sistēmas vairs neiejauksies motora vai bremžu darbībā.Šīs sistēmas tiek atkārtoti aktivizētas automātiski, kad automobiļa ātrums sasniedz 50 km/h, un ikreiz, kad tiek ieslēgta aizdedze.
WARNI NG
IeteikumiJūsu automobilis ir paredzēts galvenokārt braukšanai pa asfaltētiem ceļiem, taču tas ļauj jums reizēm pārvietoties arī pa citām grūtāk izbraucamām virsmām.Tomēr tas nav piemērots bezceļa braukšanai kā tādai, proti:– tādu apvidu šķērsošanai, kur iespējams gūt automobiļa virsbūves apakšpuses bojājumus vai noraut sastāvdaļas (degvielas vadu, degvielas dzesētāju u. c.), galvenokārt
šķēršļu vai akmeņu dēļ;– braukšanai pa virsmām ar stāvām nogāzēm un sliktu saķeri;– braslu šķērsošanai.
Page 86 of 272
86
Hill Assist Descent
Control
Sistēma, kas palīdz braukt lejupceļā pa mīkstu vai irdenu segumu (grants, dubļi u. tm.) vai pa stāvu nogāzi.Šī sistēma samazina automobiļa slīdēšanas vai vadāmības zuduma risku, braucot lejup pa nogāzi; tā darbojas gan braucot priekšupgaitā, gan atpakaļgaitā.Kad automobilis pārvietojas lejupceļā, sistēma palīdz vadītājam uzturēt pastāvīgu ātrumu atkarībā no ieslēgtā pārnesumu, vienlaikus pakāpeniski atlaižot bremzes.
NOTIC E
Lai sistēma tiktu aktivizēta, slīpumam jābūt lielākam par 5 %.Sistēmu var izmantot, kad pārnesumkārba ir neitrālajā pozīcijā.Citos gadījumos ieslēdziet kustības ātrumam atbilstošu pārnesumu, lai nepieļautu, motora noslāpšanu.Automobiļiem ar automātisko pārnesumkārbu sistēmu var izmantot, kad selektors atrodas pozīcijā N, D vai R.
WARNI NG
Kad sistēma veic regulējošo darbību, automātiski tiek deaktivizēta Active Safety Brake sistēma.
NOTIC E
Sistēma nav pieejama:
– ja automobiļa kustības ātrums pārsniedz 70 km/h;– ja automobiļa ātrumu kontrolē Adaptive Cruise Control — atkarībā no pārnesumkārbas veida.
Ieslēgšana
Pēc noklusējuma šī sistēma nav atlasīta.Funkcijas stāvoklis netiek saglabāts, izslēdzot aizdedzi.Vadītājs var atlasīt sistēmu, kad iedarbināts motors, automobilim atrodoties nekustīgā stāvoklī vai pārvietojoties ar ātrumu līdz aptuveni 50 km/h.
► Lai atlasītu sistēmu, pārvietojoties ar ātrumu, kas mazāks par 50 km/h, nospiediet šo pogu, līdz iedegas tajā iebūvētais indikators; šis indikators instrumentu panelī iedegas zaļā krāsā.Sistēma kļūst aktīva, pārvietojoties ar ātrumu, kas mazāks par 30 km/h.► Kad automobilis sāk kustību lejupceļā, akseleratora un bremžu pedāļus var atlaist; sistēma regulē ātrumu:– ja pārnesumkārba atrodas pirmajā pārnesumā, ātrums samazinās un indikators strauji mirgo;– ja pārnesumkārba atrodas neitrālajā pozīcijā, ātrums samazinās un indikators lēni mirgo; šajā gadījumā uzturētais lejupkustības ātrums ir mazāks.Ja, automobilim atrodoties nekustīgā stāvoklī ceļa kritumā, tiek atlaisti akseleratora un bremžu pedāļi, sistēma atlaiž bremzes, ļaujot automobilim pakāpeniski uzsākt kustību.Sistēmai regulējot ātrumu, bremžu lukturi iedegas automātiski.
Jā ātrums pārsniedz 30 km/h, regulēšana tiek automātiski pauzēta, instrumentu panelī esošais indikators atkal kļūst pelēks, bet pogā iebūvētais indikators paliek iedegts.Regulēšana automātiski turpinās, kad ātrums atkal samazinās zem 30 km/h, ja ir izpildīti slīpuma un pedāļu atlaišanas nosacījumi.Akseleratora vai bremžu pedāli var atkal nospiest jebkurā laikā.
Page 87 of 272
87
Drošība
5
Izslēgt
► Nospiediet pogu, līdz tajā iebūvētais indikators nodziest; nodziest arī indikators instrumentu panelī.Kad ātrums pārsniedz 70 km/h, sistēma tiek automātiski deaktivizēta; pogā iebūvētais indikators nodziest.
Darbības traucējumi
Sistēmas darbības traucējumu gadījumā instrumentu panelī iedegas šī brīdinājuma signāllampiņa, vienlaikus ekrānā parādoties ziņojumam.Nogādājiet automobili pie TOYOTA dīlera vai kvalificēta remontdarbnīca, lai sistēmu pārbaudītu.
Drošības jostas
Priekšējās drošības jostas
Priekšējās drošības jostas ir aprīkotas ar viena
punkta pirotehnisko nospriegošanas sistēmu (vai divpunktu sistēmu vadītāja pusē — atkarībā no komplektācijas) un spēka ierobežotāju (vai progresīvo spēka ierobežotāju vadītāja pusē — atkarībā no komplektācijas).Šī sistēma uzlabo priekšējās sēdvietās sēdošo braucēju drošību frontāla vai sānu trieciena gadījumā.Atkarībā no trieciena smaguma viena punkta pirotehniskā nospriegošanas sistēma acumirklī
nospriego drošības jostas ap braucēju augumiem.Divpunktu pirotehniskā nospriegošanas sistēma darbojas tāpat, tikai tā izmanto divus enkura punktus nevis vienu, lai panāktu uzlabotu efektivitāti.Ar pirotehnisko nospriegošanas sistēmu aprīkotās drošības jostas ir aktivizētas, kad ieslēgta aizdedze.Spēka ierobežotājs mazina spiedienu, ko drošības josta rada uz braucēja krūškurvi, tādējādi uzlabojot braucēju aizsardzību.Progresīvais spēka ierobežotājs darbojas tāpat, tikai tas ņem vērā vadītāja miesasbūvi, tādējādi optimizējot drošības jostas radītā spiediena uz braucēja krūškurvi samazināšanu sadursmes gadījumā.
Piesprādzēšana
► Izvelciet drošības jostu un tad iespraudiet tās mēlīti drošības jostas fiksatorā.
► Pārbaudiet, vai drošības josta ir piesprādzēta kārtīgi, paraustot to.
Atsprādzēšana
► Nospiediet sarkano pogu uz drošības jostas fiksatora.► Drošības jostas ietīšanas laikā, pavadiet to ar roku.
Aizmugurējās drošības
jostas (2. rinda)
Malējie sēdekļi
Atkarībā no komplektācijas tie var būt aprīkoti ar viena punkta nospriegošanas sistēmu un spēka ierobežotājiem.Pārliecinieties, ka piesprādzējat drošības jostu, izmantojot tai paredzēto fiksatoru.Neievietojiet malējo sēdekļu drošības jostas vidējā sēdekļa drošības jostas fiksatorā un otrādi.
Page 88 of 272
88
Vidējais sēdeklis
Šī sēdekļa drošības josta nav aprīkota ar pirotehnisko nospriegošanas sistēmu un spēka ierobežotājiem.
Uzlikšana
► Izvelciet jostu un iespraudiet mēlīti A labās puses fiksatorā (pa kreisi no automobilī sēdoša pasažiera skatpunkta).► Iespraudiet mēlīti B kreisās puses fiksatorā (pa labi no automobilī sēdošā pasažiera skatpunkta).► Pārbaudiet, vai drošības josta ir piesprādzēta fiksatorā kārtīgi, paraustot to.
Noņemšana un glabāšana
► Nospiediet sarkano pogu uz fiksatora B, tad nospiediet pogu uz fiksatora A.► Jostas ietīšanas laikā pieturiet to ar roku un nofiksējiet vispirms mēlīti B un tad mēlīti A pie magnēta, kas atrodas griestos iebūvētajā stiprinājuma punktā.
WARNI NG
Pirms veicat jebkādas darbības ar aizmugurējiem sēdekļiem, pārliecinieties, lai malējās drošības jostas būtu kārtīgi nospriegotas, lai izvairītos no drošības jostu bojājumiem. Vidējā sēdekļa drošības jostai jābūt līdz galam ietītai.
Aizmugurējās drošības
jostas (3. rinda)
Šīs drošības jostas nav aprīkotas ar pirotehnisko nospriegošanas sistēmu un spēka ierobežotāju.
Drošības jostas(-u)
brīdinājuma signāllampiņas
1.Priekšējā kreisās puses sēdekļa drošības jostas brīdinājuma signāllampiņa (vai — atkarībā no valsts — vadītāja brīdinājuma signāllampiņa).
2.Priekšējā labās puses sēdekļa drošības jostas brīdinājuma signāllampiņa (vai —atkarībā no valsts — vadītāja brīdinājuma signāllampiņa)
3.Aizmugurējā labās puses sēdekļa drošības jostas brīdinājuma signāllampiņa (2. rinda).
4.Aizmugurējā vidējā sēdekļa drošības jostas brīdinājuma signāllampiņa (2. rinda).
5.Aizmugurējā kreisās puses sēdekļa drošības jostas brīdinājuma signāllampiņa (2. rinda).
Kad braukšanas ātrums pārsniedz 20 km/h, brīdinājuma signāllampiņa(-as) 2 minūtes mirgo, vienlaikus skanot skaņas signālam. Kad šīs 2 minūtes ir pagājušas, brīdinājuma
signāllampiņa(-as) paliek iedegta(-as), līdz vadītājs vai priekšā sēdošais pasažieris un/
Page 89 of 272
89
Drošība
5
vai aizmugurē sēdošais(-ie) pasažieris(-i) piesprādzējas ar drošības jostu.
Priekšējo sēdekļu drošības jostu
brīdinājuma signāllampiņa(-as)
Kad tiek ieslēgta aizdedze, instrumentu panelī iedegas brīdinājuma signāllampiņa 1 un drošības jostu un priekšējā pasažiera drošības spilvena brīdinājuma signāllampiņu displejā sarkanā krāsā iedegas atbilstošā brīdinājuma signāllampiņa (1 vai 2), ja nav piesprādzēta(-as) vai ir atsprādzēta(-as) vadītāja drošības josta un/vai pasažiera(-u) drošības josta(-as).
Aizmugurējo sēdekļu drošības jostu
brīdinājuma signāllampiņas
Drošības jostu un priekšējā pasažiera drošības spilvena brīdinājuma signāllampiņu displejā sarkanā krāsā iedegas atbilstošā brīdinājuma signāllampiņas (no 3 līdz 5), ja viens vai vairāki aizmugurē (2. rindā) sēdoši pasažieri atsprādzē drošības jostas.
NOTIC E
Šīs drošības jostu brīdinājuma signāllampiņas attiecas tikai uz 2. rindas sēdekļiem.
Ieteikumi
WARNI NG
Pirms braukšanas uzsākšanas vadītājam jānodrošina, lai visi pasažieri būtu pareizi piesprādzējušies ar drošības jostām.Lai kurā sēdvietā jūs sēdētu, vienmēr piesprādzējieties ar drošības jostu — pat īsu braucienu laikā.
Nepiesprādzējiet drošības jostu pie citai drošības jostai paredzēta fiksatora, jo šādā gadījumā tā nepildīs savu funkciju pilnīgi.Pirms un pēc lietošanas pārliecinieties, ka drošības josta tiek pareizi ietīta.Pēc sēdekļa vai aizmugurējā sola tipa sēdekļa pārvietošanas vai nolocīšanas pārliecinieties, ka drošības josta ir pareizi izvietota un ietīta.
WARNI NG
UzlikšanaJostas apakšējais posms jāizvieto, cik zemu vien iespējams, ap iegurni.Jostas augšējam posmam jāstiepjas pāri pleca bedrītei.Lai drošības josta sniegtu efektīvu aizsardzību:– tai jāpieguļ augumam, cik vien cieši iespējams;– tā jāizvelk savā priekšā ar vienmērīgu kustību, pārliecinoties, ka tā nav savērpusies;– tā jāizmanto tikai viena cilvēka piesprādzēšanai;– tai nedrīkst būt griezumu vai nodiluma pazīmju;– tā nedrīkst būt pārveidota, lai neietekmētu tās darbību.
WARNI NG
Ieteikumi bērniemJa pasažieris ir jaunāks par 12 gadiem un augumā mazāks par pusotru metru, izmantojiet piemērotu bērnu sēdeklīti.Nekad nepiesprādzējiet vairākus bērnus ar vienu drošības jostu.Nekad neturiet bērnu klēpī.Lai uzzinātu vairāk par bērnu sēdeklīšiem, skatiet attiecīgo sadaļu.
Page 90 of 272
90
WARNI NG
ApkopeSaskaņā ar spēkā esošajiem drošības noteikumiem jebkādi automobiļa drošības jostu remonta darbi jāveic kvalificētā remontdarbnīcā, kuras rīcībā ir apmācīti speciālisti un vajadzīgais aprīkojums, ko spēj piedāvāt TOYOTA dīleris.Regulāri lieciet TOYOTA dīlerim vai kvalificētai remontdarbnīcai drošības jostas pārbaudīt, jo īpaši, ja tām ir bojājumu pazīmes.Tīriet drošības jostas ar ziepjūdeni vai tekstilizstrādājumu tīrīšanas līdzekli, ko pārdod TOYOTA dīleri.
WARNI NG
Sadursmes gadījumāAtkarībā no sadursmes rakstura un smaguma pirotehniskā nospriegošanas
sistēma var nostrādāt pirms drošības spilvenu izplešanās un neatkarīgi no tās. Nostrādājot drošības jostu nospriegotājiem, izdalās neliels daudzums nekaitīgu dūmu un ir dzirdams troksnis, ko izraisa sistēmā iebūvētās pirotehniskās patronas aktivizēšana.
Visos gadījumos iedegas drošības spilvenu brīdinājuma signāllampiņa.Pēc sadursmes nogādājiet automobili pie TOYOTA dīlera vai kvalificētā remontdarbnīcā, lai drošības jostu sistēmu pārbaudītu un vajadzības gadījumā nomainītu.
Drošības spilveni
Sistēma, kas paredzēta braucēju drošības uzlabošanai (izņemot 2. rindas vidējo sēdekli) smagas sadursmes gadījumā.Drošības spilveni papildina ar spēka ierobežotājiem aprīkoto drošības jostu darbību.Sadursmes gadījumā elektroniskie detektori reģistrē un analizē frontālos un sānu triecienus, kas saņemti triecienu detekcijas zonās:– nopietna trieciena gadījumā drošības spilveni izplešas momentā un palīdz labāk aizsargāt braucējus (izņemot 2. rindas vidējo sēdekli); uzreiz pēc trieciena drošības spilveni strauji
saplok, tādējādi tie neapgrūtina redzamību un netraucē braucējiem izkāpt no automobiļa;– viegla trieciena vai no aizmugures saņemta trieciena gadījumos, vai noteiktos apstākļos arī automobiļa apgāšanās gadījumos drošības spilveni var neizplesties; šajās situācijās aizsardzību nodrošina tikai drošības josta.
WARNI NG
Drošības spilveni nedarbojas, kad ir izslēgta aizdedze.Šis aprīkojums nostrādā tikai vienreiz. Ja notiek otrs trieciens (tās pašas vai citas sadursmes laikā), drošības spilvens neizplešas otrreiz.
Triecienu detekcijas zonas
A.Frontālo triecienu zona
B.Sānu triecienu zona
NOTIC E
Izplešoties vienam vai vairākiem drošības spilveniem, ir dzirdams troksnis un redzams neliels daudzums dūmu, ko rada sistēmā iebūvētā pirotehniskā lādiņa detonācija.Šie dūmi nav kaitīgi, taču jutīgas personas var izjust vieglu kairinājumu.
Detonācijas troksnis, kas saistīts ar viena vai vairāku drošības spilvenu izplešanos, var izraisīt īslaicīgu dzirdes zudumu.