TOYOTA PROACE CITY VERSO EV 2022 Instrukcja obsługi (in Polish)

Page 51 of 352

51
Dostęp
2
WARNI NG
Przed otwarciem lub zamknięciem i przy przesuwaniu drzwi należy dopilnować, aby żadna osoba, zwierzę ani obiekt nie znajdowały się w ramie drzwi ani w innym miejscu, w którym mogłyby blokować żądany ruch, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pojazdu.Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do urazów ciała lub szkód, jeśli osoba lub obiekt zostanie zablokowany lub przytrzaśnięty.
WARNI NG
Należy zachować ostrożność, aby nie blokować przestrzeni prowadnicy na podłodze i umożliwić prawidłowy przesuw drzwi.Ze względów bezpieczeństwa i funkcjonalnych nie należy jeździć z otwartymi drzwiami przesuwnymi.



NOTIC E
Aby przytrzymać drzwi przesuwne w położeniu otwarcia, należy całkowicie otworzyć drzwi aby zablokować zatrzask (zlokalizowany na dole drzwi).
NOTIC E
Aby przytrzymać drzwi przesuwne w położeniu otwarcia, należy całkowicie otworzyć drzwi aby zablokować zatrzask (zlokalizowany na dole drzwi).
Drzwi i wolne przestrzenie
potrzebne do otwarcia drzwi

Przy otwieraniu drzwi wystają poza karoserię. Należy pozostawić odpowiednią wolną przestrzeń przy parkowaniu równoległym od ścian, słupów oświetleniowych, wysokich krawężników itd.

NOTIC E
Po otwarciu drzwi nigdy nie wystają poza tylny zderzak.

Page 52 of 352

52
Na stromej pochyłości

Należy zachować ostrożność otwierając drzwi, gdy pojazd ustawiony jest na pochyłości przodem do góry. Pochyły teren może przyspieszyć zwykłe tempo otwierania drzwi.Na stromej pochyłości należy ręcznie przesunąć
boczne drzwi, aby pomóc w ich zamknięciu.Jeśli pojazd znajduje się na pochyłości z przodem skierowanym w dół, drzwi mogą nie zatrzymać się w pozycji otwartej, zamykając się nagle i stwarzając niebezpieczeństwo urazów. Drzwi należy zawsze przytrzymać, aby zapobiec ich niespodziewanemu zamknięciu.
WARNI NG
Na stromej pochyłości masa drzwi może
powodować ich przesuw, powodując ich nagłe zamknięcie lub otwarcie.Należy unikać pozostawiania pojazdu bez nadzoru na stromej pochyłości z jednymi lub większą liczbą otwartych drzwi. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do urazów ciała lub szkód, jeśli osoba lub obiekt zostanie zablokowany lub przytrzaśnięty.
Tylna klapa dachowa

Ta klapa dachowa jest kompatybilna tylko z wersją z drzwiami na bocznych zawiasach.

Aby otworzyć tylną klapę dachową:– Unieś czarną łopatkę przełącznika.– Zwolnij przełącznik, naciskając na tylną klapę dachową (w dół), następnie zwolnij haczyk.– Podnieś tylną klapę dachową.– Przesuń za punkt oporu, aby zablokować tylną klapę dachową za pomocą wsporników.
WARNI NG
Nigdy nie podróżować bez zamocowanych wsporników.
Aby zamknąć tylną klapę dachową:– Sprawdź, czy belka wsporcza jest właściwie zamocowana.– Opuść tylną klapę dachową.
– Naciskając na tylną klapę dachową (w dół), zdejmij dwa pierścienie sprężyste, a następnie umieść hak w obudowie.– Opuść czarną łopatkę, aby zablokować tylną kapę dachową.Zablokowanie tylnej klapy dachowej przyciąga ją mocno do uszczelki, zapewniając hermetyczne i bezgłośne połączenie.
Belka wsporcza
Pojazd jest wyposażony w belkę wsporczą do transportu długich przedmiotów► Złożyć do tyłu belkę wsporczą, podnosząc dźwignię.► Poprowadzić do słupka drzwi.► Podeprzeć długie ładunki do transportu, podnieść je i zmienić położenie belki wsporczej jedną ręką.► Należy dopilnować, aby ją prawidłowo zamocować, naciskając dźwignię w dół za punktem oporu i pewnie zamocować ładunek.Wsporniki boczne można stosować jako punkty mocowania.
NOTIC E
Tylny zderzak został wzmocniony, aby służyć jako stopień do wchodzenia do pojazdu.

Page 53 of 352

53
Dostęp
2
WARNI NG
Nigdy nie mocować ładunku do klapy dachowej.
WARNI NG
Nigdy nie podróżować bez zamocowanych belek wsporczych.
Tylne drzwi można zablokować tylko przy zamontowanej belce wsporczej.Gdy klapa dachowa jest otwarta, należy zachować ostrożność przy przejeździe w miejscach o ograniczonej wysokości.Nigdy nie należy stawiać ładunku bezpośrednio na tylnych drzwiach.Należy przestrzegać zwykle stosowanych wskazań w celu ostrzeżenia innych kierowców.Klapę dachową można stosować wyłącznie na krótkich dystansach.
Alarm


System, który chroni i odstrasza przed kradzieżą i włamaniami.
WARNI NG
Funkcja samozabezpieczeniaSystem sprawdza fakt rozłączenia któregokolwiek z elementów.Alarm jest włączany w przypadku odłączenia lub uszkodzenia przewodów akumulatora, przycisku lub syreny.W sprawie prac związanych z systemem alarmowym należy skontaktować się z TOYOTA dealerem lub autoryzowaną stacją obsługi.
Obwód zewnętrzny
System sprawdza, czy pojazd jest otwarty.
Alarm jest włączany przy próbie otwarcia jednych z drzwi lub maski.
System wolumetryczny
(bez ścianki działowej)



System sprawdza wahania w objętości przedziału pasażerskiego.Alarm jest uruchamiany po wybiciu okna, wejściu do przedziału pasażerskiego lub ruchu wewnątrz pojazdu.
(ze ścianką działową)
System sprawdza tylko wahania objętości w kabinie.Alarm jest uruchamiany w przypadku wybicia okna lub wejścia do kabiny pojazdu.Nie zostanie uruchomiony w przypadku wejścia do przedziału ładunkowego.
NOTIC E
Jeśli pojazd jest wyposażony w system dodatkowego ogrzewania/wentylacji; monitorowanie wolumetryczne nie jest kompatybilne z tym systemem.Więcej informacji na temat dodatkowego ogrzewania/wentylacji znajduje się w odpowiednim rozdziale.

Page 54 of 352

54
Monitoring przechyłów
System sprawdza wszelkie zmiany położenia pojazdu.Alarm jest uaktywniany przy podnoszeniu lub przesuwaniu pojazdu.
NOTIC E
Po zaparkowaniu pojazdu alarm nie zostanie włączony po uderzeniu pojazdu.
Blokowanie zamków
pojazdu z pełnym układem
alarmowym
Aktywacja
► Wyłączyć silnik i wyjść z pojazdu.► Zablokować pojazd za pomocą pilota lub systemu „Bezkluczykowy dostęp i rozruch”.System monitorowania jest aktywny: czerwona kontrolka na przycisku miga co sekundę, a kierunkowskazy włączają się na około 2 sekundy.
NOTIC E
Po poleceniu zablokowania pojazdu po 5 minutach uruchamiany jest monitoring obwodu zewnętrznego, a alarm wolumetryczny i monitoring przechyłu są włączane po 45 sekundach.
NOTIC E
Jeśli otwór (drzwi, bagażnika, maski) nie jest prawidłowo zamknięty, pojazd nie jest blokowany, ale obwodowy monitoring zewnętrzny zostanie uruchomiony za 45 sekund, w tym samym czasie, co system detekcji wolumetrycznej wnętrza i monitoring przechyłu.
Dezaktywacja
► Naciśnij przycisk odblokowania na pilocie.lub► Odblokuj pojazd za pomocą bezkluczykowego systemu dostępu i uruchamiania.System monitorowania jest wyłączany: czerwona kontrolka na przycisku gaśnie, a kierunkowskazy włączają się na około 2 sekundy.
NOTIC E
Gdy pojazd ponownie blokuje się automatycznie (tak jak w przypadku, gdy bagażnik nie zostanie otwarty w ciągu 30 sekund od odblokowania), system monitorowania jest również wyłączany automatycznie.
Blokowanie pojazdu tylko
z monitorowaniem obwodu
zewnętrznego
Wyłącz monitoring wolumetryczny i przechyłów, aby zabiec niechcianym alarmom w określonych przypadkach, takich jak:– Nieznaczne otwarcie szyby lub szyberdachu. – Mycie pojazdu.– Wymiana koła– Holowanie pojazdu.– Transport na statku lub promie.

Page 55 of 352

55
Dostęp
2
Dezaktywacja systemu wewnętrznych
czujników wolumetrycznych i
monitorowania przechyłu
► Wyłącz zapłon i w ciągu 10 sekund naciśnij przycisk alarmu, aż na stałe włączy się czerwona kontrolka.► Wysiądź z pojazdu.► Zablokuj pojazd za pomocą pilota lub systemu „bezkluczykowego dostępu i uruchamiania”.Uruchamiany jest tylko monitoring obwodu zewnętrznego; czerwona kontrolka na przycisku miga co sekundę.
NOTIC E
Należy pamiętać, że dezaktywację należy wykonywać po każdym wyłączeniu zapłonu.
Ponowna aktywacja systemu
wewnętrznych czujników
wolumetrycznych i monitorowania
przechyłu
► Dezaktywować monitorowanie obwodowe, odblokowując pojazd pilotem lub systemem bezkluczykowego dostępu i uruchamiania.Kontrolka na przycisku gaśnie.► Ponownie aktywować monitorowanie obwodowe, blokując pojazd pilotem lub systemem bezkluczykowego dostępu i uruchamiania.
Czerwona kontrolka na przycisku ponownie miga co sekundę.
Włączenie alarmu
Jest to sygnalizowane dźwiękiem syreny i miganiem kierunkowskazów przez 30 sekund.W zależności od kraju sprzedaży niektóre funkcje monitorowania pozostają aktywne do momentu uruchomienia alarmu jedenaście razy z rzędu.Po odblokowaniu pojazdu pilotem lub systemem „Bezkluczykowy dostęp i rozruch”, miganie czerwonej kontrolki na przycisku z dużą częstotliwością informuje, że alarm został uaktywniony podczas naszej nieobecności. Po włączeniu zapłonu miganie jest natychmiast wyłączane.
Awaria pilota
Aby zdezaktywować funkcje monitorowania:► Odblokuj pojazd za pomocą kluczyka umieszczonego w zamku drzwi po lewej stronie.► Otwórz drzwi; nastąpi uruchomienie alarmu.
► Włącz zapłon; nastąpi wyłączenie alarmu; kontrolka na przycisku zgaśnie.
Blokowanie pojazdu bez
aktywacji alarmu
► Zablokuj lub zablokuj pojazd zamkiem antywłamaniowym od wewnątrz za pomocą kluczyka (zintegrowany z pilotem) w zamku drzwi kierowcy,
Nieprawidłowe działanie
Po włączeniu zapłonu pojazdu ciągłe świecenie czerwonej kontrolki przycisku sygnalizuje nieprawidłowe działanie systemu.Zleć sprawdzenie dealerowi Toyota lub serwisowi Toyota albo innemu wykwalifikowanemu warsztatowi.
Automatyczna aktywacja
(Zależnie od wersji)System jest aktywowany automatycznie 2 minuty po zamknięciu ostatnich drzwi lub bagażnika.► Aby zapobiec aktywacji alarmu po wejściu do pojazdu należy najpierw nacisnąć przycisk odblokowania na pilocie lub odblokować pojazd
za pomocą systemu „Bezkluczykowy dostęp i rozruch”.

Page 56 of 352

56
Szyby sterowane
elektrycznie
Typ 1

1.Lewe przednie
2.Prawe przednie
Typ 2

1.Lewe przednie
2.Prawe przednie
3.Prawe tylne (w zależności od wersji)
4.Lewe tylne (w zależności od wersji)
5.Dezaktywacja przycisków tylnych szyb sterowanych elektrycznie (w zależności od wersji)
Obsługa ręczna
► Aby otworzyć/zamknąć okno, należy nacisnąć/pociągnąć przełącznik bez przechodzenia przez punkt oporu; szyba zatrzyma się po zwolnieniu przełącznika.
Praca w trybie
automatycznym
(Zależnie od wersji)► Aby otworzyć/zamknąć okno, nacisnąć/pociągnąć przełącznik przez punkt oporu: okno otwiera/zamyka się całkiem po zwolnieniu przełącznika.Ponowne włączenie przełącznika zatrzymuje ruch szyby.
NOTIC E
Elementy sterujące szyb pozostają aktywne przez około 45 sekund po wyłączeniu zapłonu lub zablokowaniu zamków pojazdu.Po tym czasie elementy sterujące są nieaktywne. Aby je uaktywnić ponownie, należy włączyć zapłon lub odblokować zamki pojazdu.
Funkcja zapobiegająca przytrzaśnięciom
(Zależnie od wersji)Jeśli szyba napotyka na przeszkodę podczas podnoszenia, zatrzymuje się i natychmiast częściowo ponownie opuszcza.
Dezaktywacja elementów
(Typ 2)

Ze względu na bezpieczeństwo dzieci naciśnij przycisk 5, aby wyłączyć przyciski tylnych szyb sterowanych elektrycznie bez względu na ich pozycje.Czerwona kontrolka informacyjna w przycisku zaświeci i zostanie wyświetlony komunikat informacyjny. Kontrolka będzie świecić do czasu ponownego włączenia przycisków.Tylnymi szybami sterowanymi elektrycznie można nadal sterować za pomocą przycisków na miejscu kierowcy.

Page 57 of 352

57
Dostęp
2
Ponowne inicjowanie szyb
sterowanych elektrycznie
Po ponownym podłączeniu akumulatora lub w razie nieprawidłowego ruchu szyb sterowanych elektrycznie należy ponownie zainicjować funkcję ochrony przed przytrzaśnięciem.Funkcja ochrony przed przytrzaśnięciem jest wyłączona podczas następujących operacji.Dotyczy każdego okna:► Całkowicie opuść szybę, a następnie podnieś ją; będzie się podnosić etapami co kilka centymetrów po każdym naciśnięciu przełącznika. Powtórz operację aż do całkowitego zamknięcia szyby.► Naciskaj przełącznik ruchu jeszcze przez przynajmniej jedną sekundę po osiągnięciu pozycji zamknięcia.
WARNI NG
W razie napotkania przeszkody podczas ruchu szyby sterowanej elektrycznie należy zmienić jej kierunek ruchu. W tym celu należy nacisnąć odpowiedni przełącznik.Gdy kierowca zamierza nacisnąć przełączniki sterowania szybami pasażerów, musi upewnić się, że nic nie przeszkadza we właściwym zamykaniu szyby.Należy poinstruować pasażerów o prawidłowej obsłudze szyb sterowanych elektrycznie.Podczas sterowania szybami należy zwracać szczególną uwagę na dzieci.Zamykając okna przy użyciu klucza elektronicznego należy zwracać uwagę na pasażerów i/lub inne osoby.Nie należy wystawiać głowy lub rąk przez otwarte okna podczas jazdy pojazdu – ryzyko poważnych obrażeń ciała!
Pochylanie szyb w tylnych
drzwiach
Otwieranie

► Obróć dźwignię na zewnątrz.► Przesuń ją do oporu, aby zabezpieczyć szybę w położeniu otwartym.
Zamykanie
► Przesuń dźwignię, aby zwolnić szybę.
► Obróć dźwignię do oporu do wewnątrz, aby zabezpieczyć szybę w położeniu zamkniętym.

Page 58 of 352

58
Ogólne zalecenia
dotyczące siedzeń
WARNI NG
Ze względów bezpieczeństwa regulację siedzeń można wykonywać wyłącznie na postoju.
WARNI NG
Składanie i rozkładanie oparć siedzeń można wykonywać wyłącznie na postoju.
WARNI NG
Przed przesunięciem siedzenia do tyłu należy upewnić się, że z tyłu nie ma nikogo ani niczego, co mogłoby przeszkadzać w pełnym przesuwie siedzenia.Istnieje niebezpieczeństwo uwięzienia lub
przytrzaśnięcia pasażerów, jeśli znajdują się oni na tylnych siedzeniach lub zablokowania siedzenia, jeśli za siedzeniem ustawione są duże przedmioty.
WARNI NG
Nie wolno kłaść twardych ani ciężkich przedmiotów na oparciach tworzących stolik. Mogłyby przekształcić się w niebezpieczne pociski w razie nagłego hamowania lub kolizji.– Nie należy wyjmować zagłówków bez ich schowania; należy je zamocować do wspornika w pojeździe.– Sprawdzić, czy pasy bezpieczeństwa pozostają dostępne dla pasażera i można je łatwo zapiąć.– Pasażerowie po zajęciu miejsca mają obowiązek wyregulować i zapiąć pasy bezpieczeństwa.– W 3 rzędzie należy zachować ostrożność, aby nie wkładać stóp pod siedzenie 2 rzędu podczas jego przechylania.– Gdy siedzenie 3 rzędu jest w położeniu w pełni złożonym, należy upewnić się, że pas jest prawidłowo połączony z górnym mocowaniem oparcia 2 rzędu siedzeń: ryzyko nieoczekiwanego przewrócenia siedzenia.
WARNI NG
Przed wykonaniem tych manewrów należy sprawdzić, czy nic i nikt nie przeszkadza ruchowi elementów i w ich blokowaniu.Aby zapobiec nagłemu złożeniu, należy przytrzymać oparcie i podpierać je do pozycji poziomej.Podczas obniżania kanapy nie należy wkładać pod nią dłoni, aby zapobiec przytrzaśnięciu palców. Umieść dłoń na uchwycie/pasku (w zależności od wyposażenia) u góry poduszki siedzenia.
WARNI NG
Pamiętaj: nieprawidłowo zablokowane oparcie siedzenia zmniejsza bezpieczeństwo pasażerów w razie nagłego hamowania lub zderzenia.Zawartość bagażnika może zostać wyrzucona do przodu – ryzyko poważnych obrażeń!

Page 59 of 352

59
Łatwość obsługi i komfort
3
Przednie siedzenia
Prawidłowa pozycja
kierowcy
Przed wyjazdem na drogę i w celu uzyskania najbardziej ergonomicznego układu przyrządów i przełączników, należy wykonać poniższe regulacje w następującej kolejności:– regulacja wysokości zagłówka.– regulacja kąta pochylenia oparcia.– regulacja wysokości poduszki siedzenia.– regulacja wzdłużna pozycji siedzenia.– regulacja koła kierownicy na wysokość i głębokość.– regulacja lusterek wewnętrznego i lusterek bocznych.

WARNI NG
Po wykonaniu powyższych regulacji należy sprawdzić, czy panel wskaźników jest dobrze widoczny z pozycji kierowcy.
Regulacje
Regulacja wzdłużna

► Unieś dźwignię i przesuń siedzenie do przodu lub do tyłu.
Regulacja na wysokość
(tylko siedzenie kierowcy)

► Jeśli pojazd jest odpowiednio wyposażony, należy pociągnąć dźwignię do góry, aby podnieść lub w dół, aby opuścić tyle razy ile trzeba, aby uzyskać żądaną pozycję.
NOTIC E
Więcej informacji o pasach bezpieczeństwa można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
Pochylanie oparcia

► Nacisnąć element sterujący w tył, a następnie wykorzystując ciężar ciała i siłę nóg wyregulować oparcie.

Page 60 of 352

60
Regulacja podparcia
lędźwiowego
(tylko siedzenie kierowcy)

► Przekręcać pokrętło ręcznie do uzyskania żądanego poziomu podparcia lędźwiowego.
Podłokietnik


► Aby ustawić podłokietnik w pozycji pionowej, należy go podnieść do momentu zablokowania.► Opuścić podłokietnik, aby powrócić do pozycji użytkowania.
Podłokietnik można zdjąć z siedzenia pasażera.Zdejmowanie podłokietnika► Unieść podłokietnik do pozycji pionowej.

► Docisnąć trzonek podłokietnika do oparcia.► Utrzymując go w tej pozycji, obrócić podłokietnik do tyłu.► Pociągnąć podłokietnik, aby odłączyć go od oparcia.Montaż podłokietnika

► Włożyć podłokietnik do oparcia upewniając się, że uchwyty bagnetowe są wyrównane z otworami.► Docisnąć trzonek podłokietnika do oparcia.
► Utrzymując go w tej pozycji, obrócić podłokietnik do przodu. Podłokietnik jest ponownie zamocowany na oparciu.
Schowek pod siedzeniem


► Podnieść poduszkę siedzenia pasażera, aby uzyskać dostęp do schowka.
Pozycja schowana

Page:   < prev 1-10 ... 11-20 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-80 81-90 91-100 ... 360 next >