belt TOYOTA PROACE VERSO 2020 Bruksanvisningar (in Swedish)
Page 276 of 418
276
Kontroller
12 V-batteri
Batteriet är underhållsfritt.Kontrollera regelbundet de skruvade kabelskornas åtdragning (för versioner utan snabbkoppling) och att anslutningarna är rena.
Se biltillverkarens serviceschema för information om hur ofta dessa delar ska bytas.
Luftfilter och kupéfilter
Byt ut oljefiltret vid varje oljebyte i motorn.Se biltillverkarens serviceschema för information om hur ofta denna del ska bytas.
Oljefilter
Partikelfilter (diesel)
När partikelfiltret börjar sättas igen indikeras det genom att denna kontrollampa tänds tillfälligt, åtföljt av ett meddelande på multifunktionsdisplayen.
För att regenerera filtret rekommenderar vi att du så fort som möjligt kör i en hastighet av minst 60 km/tim tills lampan
släcks, när trafikläget tillåter detta.Om lampan fortsätter att lysa finns det inte tillräckligt med tillsatsämne för diesel.Läs under motsvarande rubrik för mer information om nivåkontroller.
I en ny bil kan det "lukta bränt" de första gångerna som partikelfiltret regenereras, vilket är helt normalt.Efter en längre tids användning av bilen i mycket låg hastighet eller på tomgång kan du undantagsvis märka utsläpp av vattenånga i avgaserna vid gaspådrag. Det har ingen inverkan på bilens uppförande eller på miljön.
Om inget annat anges ska dessa delar kontrolleras i enlighet med biltillverkarens ser viceschema och beroende på vilken motor din bil har.Låt annars en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad, eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning kontrollera dem.
Läs under motsvarande rubrik för information om försiktighetsåtgärder, före alla åtgärder på 12 V-batteriet.
Beroende på omgivningen (dammig luft...) och på hur bilen används (stadskörning...), kan det vara nödvändigt att byta filtren dubbelt så ofta.Är kupéfiltret nedsmutsat kan det försämra luftkonditioneringens prestanda och luftkvaliteten kan försämras.
Versioner med Stop & Start har ett 12 V-batteri med specifika egenskaper och tekniska data.Bytet bör endast utföras av en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning.
Praktisk information
Page 353 of 418
353
Uttag AUX (AUX)
Beroende på utrustning.
Källan är bara tillgänglig om ”Auxiliary input” (AUX-ingång) har markerats i ljudinställningarna.
Anslut den separata utrustningen (MP3-spelare etc.) till AUX-uttaget med en ljudkabel (medföljer ej).
Reglera först volymen på din externa enhet (välj en hög volymnivå). Ställ sedan in ljudvolymen på bilradion.Reglagen styrs via den bärbara enheten.
CD-spelare
Beroende på utrustning.
Sätt in CD-skivan i CD-spelaren.
Val av ljudkälla
Tryck på Radio/media för att komma till första sidan.
Välj ”Källa”.
Välj ljudkälla.
Spela upp en video
För in ett USB-minne i USB-uttaget.
Välj ”Källa”.
Välj Video (Video) för att spela upp videon.
Om du vill koppla bort USB-minnet ska du stoppa videon med pausknappen och ta ut USB-minnet.
Ljudströmning via
Bluetooth®
Via strömning kan du lyssna på ljudfiler från din smartphone.
Bluetooth-profilen måste vara aktiverad. Reglera först volymen på din externa enhet (välj en hög volymnivå).Ställ sedan in ljudvolymen på bilradion.
Om uppspelningen inte börjar automatiskt, kan det bli nödvändigt att starta den från telefonen.Det kan antingen göras via den externa enheten eller med systemets pekknappar.
När streaming-funktionen är ansluten, betraktas telefonen som en mediaspelare.
Anslutning av Apple®-
spelare
Anslut Apple®-spelaren till USB-uttaget med en lämplig kabel (medföljer inte).Uppspelningen börjar automatiskt.
Spelaren styrs med ljudsystemets reglage.
De tillgängliga klassificeringarna är de som den anslutna spelaren innehåller (artister/album/genrer/spår/spellistor/ljudböcker/podcasts).Den använda klassificeringen görs i normalfallet per artist. För att ändra den aktuella klassificeringen, ska du gå uppåt i trädstrukturen till den första nivån och sedan välja önskad klassificering (spellistor till exempel) och bekräfta för att gå nedåt i trädstrukturen tills du kommer till önskat spår.
Programvaruversionen i ljudsystemet kan vara inkompatibelt med generationen av Apple®-spelaren som du använder.
Videoreglagen kan endast användas på pekskärmen.
Tryck på Radio/media för att komma till första sidan.
.
Toyota Pro Touch with navigation system
Page 365 of 418
365
Telefon
FR ÅGASVA RLÖSNING
Jag lyckas inte ansluta min Bluetooth-telefon.Det kan hända att telefonens Bluetooth-funktion är inaktiverad eller att enheten inte är synlig.
Kontrollera att Bluetooth är aktiverat i telefonen.Kontrollera i telefonens inställningar att den är ”Synlig för alla”.
Bluetooth-telefonen är inte kompatibel med systemet.Du kan kontrollera telefonens kompatibilitet på märkets webbplats (tjänster).
Ljudet i den Bluetooth-anslutna telefonen är ohörbart.Ljudet beror både på systemet och på telefonen.Öka ljudvolymen för radion, eventuellt till maximal nivå, och öka telefonens ljudnivå vid b e h ov.
Omgivande buller påverkar telefonsamtalets kvalitet.Dämpa det omgivande ljudet (stäng rutorna, minska ventilationen, sakta in etc.)
Vissa kontakter är dubblerade i listan.Alternativen för synkronisering av kontakter är: synkronisering av SIM-kortets kontakter, telefonkontakterna eller båda. När båda synkroniseringstyperna har valts kan vissa kontakter visas dubbelt.
Välj "Display SIM card contacts" eller "Display telephone contacts".
Kontakterna är sorterade i alfabetisk ordning.Vissa telefoner erbjuder visningsalternativ. Beroende på vilka inställningar som valts, kan kontakter över föras i en speciell ordning.
Ändra visningsinställningar för telefonkatalog.
Systemet tar inte emot SMS.Bluetooth-läget tillåter inte att SMS skickas till systemet.
.
Toyota Pro Touch with navigation system
Page 375 of 418
375
Streaming medBluetooth®
Streaming gör att du kan lyssna på musik från din smartphone.
Bluetooth-profilen måste vara aktiverad. Reglera först volymen på din externa enhet (välj en hög volymnivå).Justera sedan volymen i systemet.
Om uppspelningen inte börjar automatiskt, kan det bli nödvändigt att starta den från telefonen.Det kan antingen göras via den externa enheten eller med systemets pekknappar.
När telefonen väl är ansluten i streaming-läge betraktas den som en mediaspelare.
Anslutning av Apple®-
spelare
Anslut Apple®-spelaren till USB-uttaget med en lämplig kabel (medföljer inte).Uppspelningen börjar automatiskt.
Spelaren styrs med ljudsystemets reglage.
De tillgängliga klassificeringarna är de som den anslutna spelaren innehåller (artister/album/genrer/spår/spellistor/ljudböcker/podcasts). Du kan även använda en klassificering som är uppbyggd som ett bibliotek.Den använda klassificeringen görs i normalfallet per artist. För att ändra den aktuella klassificeringen, ska du gå uppåt i trädstrukturen till den första nivån och sedan välja önskad klassificering (spellistor till exempel) och bekräfta för att gå nedåt i trädstrukturen tills du kommer till önskat spår.
Programvaruversionen i ljudsystemet kan vara inkompatibelt med generationen av Apple®-spelaren som du använder.För att skydda systemet ska du inte använda en USB-hubb.
Bilradion spelar endast ljudfiler med filtilläggen ”.wav, .wma, .aac, .ogg och .mp3” med en kapacitet mellan 32 Kbps och 320 Kbps.Den stödjer även VBR (Variable Bit Rate).Inga andra filtyper (.mp4 osv.) kan läsas.Filtypen .wma måste vara av wma 9 -standard.De samplingsfrekvenser som stöds är 11, 22, 44 och 48 KHz.
Information och råd
Systemet har stöd för USB-minnen, BlackBerry®-enheter eller Apple®-spelare via USB-uttag. Ingen adapterkabel medföljer.Den externa utrustningen styrs via ljudanläggningens reglage.Övriga externa enheter, som inte känns igen av systemet, måste anslutas via AUX-uttaget med en kompatibel kabel (medföljer inte) eller via Bluetooth-strömning om enheten är kompatibel.
.
Toyota Pro Touch