TOYOTA PROACE VERSO 2020 Omistajan Käsikirja (in Finnish)
Page 391 of 418
391
ProaceVerso_fi_Chap10d_RD6_ed01-2019
Valikot
Multimedia: Media parameters, Radio parameters (median/radion asetukset)
Mallin mukaan
Siirtyminen valikosta toiseen
Valikkoon pääsyTrip computer (ajotietokone)
Huolto: Diagnostiikka, Warning log (varoitusloki) jne.
Connections: Kytkentöjen hallinta, oheislaitteen haku
Puhelin: Call, Directory management, Telephone management, Hang up (soita/hakemiston hallinta/puhelimen hallinta/lopeta)
Personalisation-configuration (omat asetukset): Define the vehicle parameters, Choice of language, Display configuration, Choice of units, Date and time adjustment (määritä auton parametrit/kielen valinta/näytön asetukset/yksiköiden valinta/päivän ja ajan asetukset)
Paina painiketta MENU
.
Audio ja Telematiikka
Page 392 of 418
392
ProaceVerso_fi_Chap10d_RD6_ed01-2019
RDS
Nopea menettelytapa
Pitkä menettelytapa
Ympäristön olosuhteet (kuten kukkula, rakennus, tunneli, maan alla oleva pysäköintialue) voivat estää radion kuulumisen ja RDS-toiminnon käytön. Tämä on normaali radioaaltojen siirtymiseen liittyvä ilmiö. Se ei tarkoita, että autoradiossa olisi toimintahäiriö.Paina MENU-painiketta.
Valitse Audiotoiminnot (AUDIO FUNCTIONS).
Paina OK.
Valitse FM-taajuuspreferenssit.
Paina OK.
Valitse RDS (taajuusseuranta)
Paina OK, RDS tulee näyttöön.
Radio-tilassa, paina suoraan OK, kun haluat RDS-toiminnon käyttöön / pois käytöstä.
Kun RDS on käytössä, voit kuunnella samaa radioasemaa vaihtamatta taajuutta. Määrätyissä olosuhteissa
RDS-toiminto ei kuitenkaan toimi välttämättä oikein kaikkialla, koska kaikkien radioasemien kuuluvuus ei kata koko maata. Tämä selittää myös sen, miksi radioaseman kuuluvuus katoaa ajomatkan aikana.
Kun RDS-toiminto ei ole käytettävissä, RDS tulee näyttöön yliviivattuna.
Radio
Aseman valinta
Valitse radion kuuntelu SOURCE-painikkeen perättäisillä painalluksilla.
Painamalla tätä painiketta voit valita aaltoalueen (FM / DAB / AM).
Voit tehdä radioasemien automaattisen haun painamalla jompaakumpaa painiketta.
Voit hakea edellisen / seuraavan taajuuden manuaalisesti painamalla jompaakumpaa painiketta.
Painamalla tätä painiketta ilmestyy näyttöön luettelo paikallisista asemista.Luettelo voidaan päivittää painamalla painiketta yli kahden sekunnin ajan. Päivityksen aikana ääni katkeaa.
Audio ja Telematiikka
Page 393 of 418
393
ProaceVerso_fi_Chap10d_RD6_ed01-2019
TA-viestien kuuntelu
Paina TA-painiketta, niin ilmoitusten lähetys aktivoituu päälle tai pois päältä.
TA-toiminto (Traffic Announcement) antaa etusijan TA-hälytysviestien kuuntelulle. Jotta toiminto on aktiivinen, sen on saatava hyvä vastaanotto radioasemalta, joka lähettää kyseistä tietoa. Heti, kun liikennetiedotus lähetetään, kuunneltavana oleva medialähde (radio, CD-soitin jne.) keskeytyy automaattisesti TA-viestin lähetyksen ajaksi. Kun viestin lähetys on päättynyt, medialähteen normaali kuuluvuus jatkuu.
Huomaa, jos lisäät äänenvoimakkuutta TA-viestin kuuntelun aikana, äänenvoimakkuus voi osoittautua aivan liian kovaksi, kun laitteisto palaa normaali lähetykseen.
Valitse RadioText (TXT) display ja hyväksy OK, niin tieto tallentuu.
Valitse tai poista ryhmän tai ryhmien valinta.
Kun radio näkyy ruudulla, painamalla OK saat näyttöön yhteysvalikon.
Paina pitkään tätä painiketta, niin näyttöön tulee luettelo ryhmistä.
Tiedotusviestien kuuntelu (INFO)
INFO-toiminto antaa etusijan TA-hälytysviestin kuuntelulle. Jotta toiminto on aktiivinen, tulee vastaanottimen saada hyvä vastaanotto tämäntyyppisiä viestejä lähettävältä radioasemalta. Kun viesti lähetetään, kuunneltava
medialähde (radio, CD-soitin, USB jne.) keskeytyy automaattisesti INFO-viestin lähetyksen ajaksi. Kun viestin lähetys päättyy, kuunneltava medialaite jatkaa toistoa.
Tekstitiedot ovat tietoja, joita radioasema välittää ja ne liittyvät kuunneltavana olevaan asemaan tai lauluun.
Tekstitietojen tuominen näyttöön
Ota käyttöön tai pois käytöstä vastaavien viestien vastaanotto.
.
Audio ja Telematiikka
Page 394 of 418
394
ProaceVerso_fi_Chap10d_RD6_ed01-2019
Radio DAB (Digital Audio Broadcasting)*
Vaihtoehtojen näyttö:jos aktiivinen, mutta ei käytettävissä, näyttö on yliviivattu
Tallennettu asema, painikkeet 1 - 6Lyhyt painallus: tallennetun radioaseman valintaPitkä painallus: aseman tallennus muistiin
Kuunneltavan kanavoinnin (eli multipleksin, käytetään myös nimitystä ensemble) nimen näyttö
Kaikkin asemien ja multipleksien
luettelon näyttö
* Joissakin malleissa.
Näytetään kuunneltavan taajuusalueen signaalin laatuKuunneltavan aseman radiotekstin (TXT) näyttö
Kuunneltavan aseman nimen näyttö
Jos kuunneltava DAB-asema ei ole käytettävissä FM-taajuudella, vaihtoehto DAB FM on yliviivattu
Kun siirryt alueelta toiselle, tallennettujen asemien luettelon päivitystä suositellaan
Audio ja Telematiikka
Page 395 of 418
395
ProaceVerso_fi_Chap10d_RD6_ed01-2019
Valitse Multimedia ja vahvista.
Valitse DAB / FM auto tracking ja vahvista.
Pitkä painallus: haluttujen luokkien valinta, kuten Liikenne, Uutiset ja Erikoisuutiset (asemasta riippuen)
Aseman vaihto samassa kanavanipussa
Paina valikkopainiketta Menu.
Käynnistää edellisen / seuraavan kanavanipun haun
Taajuusalueen (FM1, FM2, DAB jne.) vaihto
Digitaalisen radiokuuntelun laatu on ensiluokkaista ja lisäksi voidaan kuunnella käytettävissä olevien TA INFO -lisäryhmien hälytysviestejä.Eri kanavaniput eli multipleksit ehdottavat radioasemaa
aakkosjärjestyksessä.
Digitaalinen radio
Kun radio on näytössä, paina OK asiayhteysvalikon näyttämiseksi(Frequency search (RDS), DAB / FM auto tracking, RadioText (TXT) display, asemaa koskevat tiedot jne.)
DAB / FM -seuranta
DAB ei kata 100 %:sti aluetta.Kun digitaalinen vastaanotto on huono, DAB / FM auto tracking -seuranta sallii aseman kuuntelun vaihtaen automaattisesti vastaavalle analogiselle FM-asemalle (jos saatavilla).Kun DAB / FM auto tracking -seuranta on käytössä, DAB-asema valikoituu automaattisesti.
Jos DAB / FM auto tracking -seuranta on käytössä, seuraa pari sekuntia kestävä viive, kun järjestelmä vaihtaa analogiselle FM-asemalle. Joskus myös äänenvoimakkuus muuttuu.
Jos kuuntelussa olevaa DAB-asemaa ei ole saatavana FM-muodossa (optio DAB / FM yliviivattu), tai jos DAB / FM auto tracking ei ole käytössä, äänentoisto katkeaa, kun digitaalinen vastaanotto huononee.
.
Audio ja Telematiikka
Page 396 of 418
396
ProaceVerso_fi_Chap10d_RD6_ed01-2019
Media
USB-lukija
Aseta USB-avain USB-liittimeen tai kytke USB-oheislaite USB-liittimeen sopivalla kaapelilla (ei toimiteta mukana).Järjestelmä siirtyy automaattisesti USB-lähteeseen.
Järjestelmä muodostaa kappaleluetteloita (väliaikainen muisti), joiden luomiseen käytettävä aika voi kestää muutamasta sekunnista useaan minuuttiin ensimmäisen kytkeytymisen aikana.Jos vähennät muiden kuin musiikkitiedostojen sekä hakemistojen lukumäärää, se pienentää odotusaikaa. Kappaleluettelot päivittyvät aina, kun USB-avain liitetään uudelleen laitteistoon.
Painamalla tätä painiketta näyttöön tulee median yhteysvalikko.
Paina tätä painiketta, niin voit valita haluamasi soittotavan.
Vahvista tällä painikkeella.
Soittotapa
Soittotavat ovat:- Normal : raidat kuuluvat järjestyksessä, valitun kansioluokituksen mukaan.- Random : raidat kuuluvat albumista tai hakemistosta satunnaisessa
soittojärjestyksessä.- Satunnainen koko medialaitteessa: raidat kuuluvat satunnaisessa soittojärjestyksessä kaikista medialaitteeseen tallennetuista raidoista.- Repeat : kuunneltavat raidat ovat yksinomaan raitoja kuunneltavana olevasta albumista tai hakemistosta.
Valinta tulee näkyviin näytön yläosaan.
Kun erillinen laite on kytkettynä USB-liittimeen, laitteisto voi latautua automaattisesti.
Audio ja Telematiikka
Page 397 of 418
397
ProaceVerso_fi_Chap10d_RD6_ed01-2019
Kappaleen valintaKansioiden luokitteluKansioiden soitto
Paina tätä, niin näyttöön tulevat luokitukset.
Valitse Kansio / Artisti / Tyylilaji /
Soittolista*.
Paina OK halutun luokituksen valitsemiseksi, jonka jälkeen paina uudelleen OK valinnan vahvistamiseksi.
Paina tätä painiketta pitkään, niin näyttöön tulee valittu luokitus.
Navigoi luettelossa painikkeilla vasemmalle / oikealle ja ylös / alas.
Vahvista valinta painamalla OK.
Paina jompaakumpaa painiketta, niin pääset luettelon seuraavaan / edelliseen kappaleeseen.Pitämällä toista painiketta painettuna
voit pikakelata vastaavasti eteen- tai taaksepäin.
Painamalla jompakumpaa painiketta pääset edelliseen / seuraavaan Kansioon / Artistiin / Tyylilajiin / Soittolistaan* luettelossa.
* Saatavilla olevan ja käytössä olevan oheislaitteen mukaan
Paina jompakumpaa painiketta, niin pääset seuraavaan / edelliseen kappaleeseen.
Paina jompakumpaa painiketta, niin pääset seuraavaan / edelliseen hakemistoon.
.
Audio ja Telematiikka
Page 398 of 418
398
ProaceVerso_fi_Chap10d_RD6_ed01-2019
CD-soitin
Käytä vain pyöreitä CD-levyjä.Tietyt piratismin vastaiset järjestelmät saattavat aiheuttaa alkuperäisissä tai itsekopioiduissa CD-levyissä toimintahäiriöitä, jotka eivät liity alkuperäisen lukijan laatuun.Työnnä CD-levy soittimeen. Soitto alkaa automaattisesti.
Kun haluat kuunnella laitteessa jo olevaa levyä, valitse CD-soittimen kuuntelu SOURCE-painikkeen perättäisillä painalluksilla.
Valitse kappale CD:ltä painamalla jotakin painikkeista.
Painamalla LIST-painiketta näkyviin tulee CD-levyn kappaleluettelo.
Pitämällä jokin painikkeesta painettuna kelautuu levy nopeasti eteen- tai taaksepäin.
MP3-tiedostojen
kuunteleminen
Aseta MP3 -kokoelma CD -lukijaan.Autoradio etsii kaikki musiikkikappaleet. Tämä kestää muutamista sekunneista muutamiin kymmeniin sekunteihin, kunnes tiedostojen soitto alkaa.
CD-lukija voi lukea yhdeltä levyltä jopa 255 MP3 -tiedostoa, jotka voi jakaa kahdeksaan hakemistoon.On kuitenkin suositeltavaa käyttää vain kahta hakemistoa, jotta CD-lukijan hakuaika ei olisi niin pitkä.Soiton aikana kansiokaaviota ei noudateta.Kaikki tiedostot näkyvät samalla tasolla.
Järjestelmä ei tunnista ulkoisia CD-lukijoita, jotka on kytketty USB-liittimen kautta.
Audio ja Telematiikka
Page 399 of 418
399
ProaceVerso_fi_Chap10d_RD6_ed01-2019
Kun haluat kuunnella laitteessa jo olevaa levyä, valitse CD-soittimen kuuntelu SOURCE-painikkeen perättäisillä painalluksilla.
Valitse kansio CD:ltä painamalla jotakin painikkeista.
Valitse kappale CD:ltä painamalla jotakin painikkeista.
Kun painat LIST-painiketta, saat näkyviin MP3 -tiedostojen hakemiston.
Pidä jokin painikkeista painettuna, niin kappaleet pikakelautuvat eteen- tai taaksepäin.
Streaming - Bluetooth® audio
Streaming-asetuksella voidaan kuunnella puhelimen musiikkitiedostoja auton kovaäänisten kautta.
Kytke puhelin.(Katso otsakkeesta Puhelimen yhdistäminen).
Kappaleiden kuuntelun ohjaaminen on mahdollista audiopainikkeilla ja ohjauspyörän kytkimillä**. Näyttöön voi tulla asiaan liittyvää tietoa.
Aktivoi streaming-lähde painamalla painiketta SOURCE*.
Apple®-soittimen yhdistäminen
Kytke Apple®-soitin USB-liittimeen sopivalla kaapelilla (ei toimiteta mukana).Soitto alkaa automaattisesti.
Laitteen ohjaus tapahtuu audiolaitteiston kytkimillä.
Käytettävissä olevat lajittelumahdollisuudet ovat yhdistetyn oheislaitteen mukaiset (artistit / albumit / musiikkilajit / soittolistat).
Autoradion ohjelmistoversio voi olla yhteensopimaton Apple®-laitteesi kanssa.
* Joissakin tapauksissa audiotiedostojen soitto pitää aloittaa näppäimistöllä** Jos puhelin tulee toimintoa. Kuunneltavan soiton laatu riippuu puhelimen lähetyksen
laadusta.
.
Audio ja Telematiikka
Page 400 of 418
400
ProaceVerso_fi_Chap10d_RD6_ed01-2019
CD-lukija lukee vain sellaiset audiotiedostot, joiden pääte on .mp3, .wma, .wav, .aac, ja joiden siirtonopeus on 32 Kbps - 320 Kbps.Se tukee myös TAG -tunnistetta (ID3 tag, WMA TAG) .Laitteella ei voi soittaa muita tiedostomuotoja (esim. mp4 jne.)..wma -tiedostojen tulee olla standardityyppiä wma 9.Tuetut otantataajuudet ovat 11, 22, 44 et 48 KHz.
Tiedostonimi saa olla korkeintaan 20 merkin pituinen, eikä siihen saa sisältyä erikoismerkkejä (esimerkiksi " ? ; ù), joita laite saattaa tulkita tai tuoda näyttöön virheellisesti.
Valitse ISO 9660 standardin taso 1, 2 tai mieluiten Joliet -standardin mukainen tallennustapa, jotta soitin pystyisi lukemaan CDR- tai CDRW-tyyppisiä levyjä.Jos levylle on tallennettu jonkin muun standardin mukaisia tiedostoja, niiden soittaminen ei ehkä onnistu.On suositeltavaa tallentaa kaikki levyn kappaleet samalla standardilla ja mahdollisimman hitaalla nopeudella (enintään 4x), jotta äänen laatu olisi paras mahdollinen.Jos kyseessä on multi-sessio- CD, on suositeltavaa käyttää Joliet-standardia.
Tietoja ja neuvoja
Käytä yksinomaan USB-avaimia, jotka ovat muodossa FAT32 (File Allocation Table).
Suosittelemme virallisten Apple® USB-kaapelien käyttöä oikean toiminnan takaamiseksi.
Audio ja Telematiikka