service Hyundai Getz 2005 Instruktionsbog (in Danish)
[x] Cancel search | Manufacturer: HYUNDAI, Model Year: 2005, Model line: Getz, Model: Hyundai Getz 2005Pages: 154, PDF Size: 4.94 MB
Page 106 of 154

SÅDAN KØRER DE I DERES HYUNDAI 2- 15
SC170F1-FC
Efterse tændrørene og tændings - systemet Efterse tændrørene som beskrevet i afsnit 6 og udskift dem om nødvendigt.Kontroller også alle tændingssystemets kabler for at sikre, at de ikke er revnede, slidte eller på nogen mådebeskadigede.
Ved nedsættelse af hastigheden skal motorbremsningen skal udnyttes fuldt ud. Pludselige opbremsninger på sne-eller isdækkede veje kan give en udskridning. Hold en tilstrækkelig afstand til forankørende. Bremsforsigtigt. Vær opmærksom på, at snekæder giver en større trækkraft, men ikke forhindrer udskridning.
BEMÆRK:
Snekæder er ikke tilladt i alle lande.Kontroller dette, inden De monterersnekæder.
SC170C1-FC Brug førsteklasses ethylen-gly-
col kølevæske Bilen leveres med en førsteklasses ethylen-glycol kølevæske i køle- systemet. Det er den eneste type kølevæske, der bør bruges, da denhjælper til at forhindre korrosion i kølesystemet, smører vandpumpen og forhindrer, at kølevæsken fryser. Sørgfor at udskifte eller efterfylde kølevæsken i overensstemmelse med serviceplanen i afsnit 5. Inden vinterenbør De få kontrolleret, om kølevæskens frysepunkt er tilstrækkeligt lavt i forhold til de forventede vintertemperaturer. SC170D1-FC
Efterse batteri og kabler Vinteren giver ekstra belastning af batteriet. Efterse visuelt batteriet og kablerne som beskrevet i afsnit 6. Dekan få batteriets opladningstilstand kontrolleret hos Deres Hyundai forhandler eller på en servicestation. SC170E1-FC Skift om nødvendigt til vinterolie
I visse lande må det anbefales at der i koldt vejr bruges en vinterolie med enlavere viskositet. Se i afsnit 9. Er De ikke sikker på hvilken olie, De bør bruge, bør De kontakte Deres Hyundaiforhandler. ZC170G2-AC Sådan undgås det at låsene fryser Dette undgås ved at sprøjte et godkendt afisningsmiddel eller glyc- erin ind i nøglehullet. Hvis en lås er dækket med is, kan De sprøjte denmed et godkendt afisningsmiddel for at fjerne isen. Er låsen frosset til indvendigt, kan De måske tø den opmed en opvarmet nøgle. Pas på ikke at brænde fingrene på den varme nøgle. BEMÆRK: Nøglen med startspærrer kan anvendes i temperaturer fra -40°C til80°C. Hvis nøglen varmes op til mere end 80°C for at låse en frosset lås op, kan det beskadigetransponderen i dens hoved.
Page 123 of 154

3- 12 SÅDAN GØR DE I NØDSTILFÆLDE
Kontroller altid, at det flade hjul er på plads i bagagerummet efter et hjulskift og sæt donkraft og værktøj tilbage pårette plads.
D060I01E-GCT
8. Sænk vognen og spænd
møtrikkerne
Sænk bilen ned på jorden ved atdreje hjulnøglen mod uret. Anbring derefter hjulnøglen som vist påtegningen og spænd hjulmøtrikkerne. Pas på at hjulnøglen sidder helt ind over møtrikkerne. Stå ikke påhjulnøglen, og brug ikke et rør til at forlænge nøglens håglens håndtag med.Spænd hver anden møtrik, indtil dealle er spændt. Kontroller så igen, omde alle er spændt fast. Efter et hjulskifte skal De snarest muligt lade en mekaniker spænde møtrikkernemed det korrekte tilspændingsmo- ment.
HTB150
HTB151
Hjulmøtrikkernes tilspændingsmoment Stålfælge og aluminiumsfælge: 900 - 1,100 kg.cm (65 - 80 lb.ft)
D060J01FC-GCT Efter hjulskiftet
Har De en trykmåler, kan De tage ventilhætten af og måle dæktrykket. Er dæktrykket lavere end det anbefalede, skal De langsomt køre tilden nærmeste servicestation og pumpe det op til det korrekte tryk. Er det for højt, skal De lukke luft ud afdækket, indtil trykket er korrekt. Sæt altid ventilhætten på igen, ellers kan der sive luft ud. Mister De enventilhætte, skal De snarest købe en ny og sætte den på. G270A01TB-GCT
UDSKIFTNING AF PÆRER Forlygtepæren Før man gør forsøg på at udskifte en pære, bør man sikre sig, at knappenstår i "OFF" position. Næste afsnit viser, hvordan man kommer ind til en pære, så den kan udskiftes. Kontroller, at den defekte pære udskiftes med én, der har samme nummer og antalwatt.Se side 3-18 for oplysning om wattstørrelse.
! FORSIGTIG:
Undgå at pærerne kommer i kontakt med olieholdige væsker som f.eks. dieselolie, benzin etc.