Lexus GX470 2006 Electrical Components / LEXUS 2006 GX470 OWNER'S MANUAL (OM60B99U)
Page 581 of 601
560LIGHT LOCATION
Light Bulbs Bulb No. W Type
1Headlights (High beam) 9005 60 A
2Headlights (Low beam)
−−55 B
3Front side marker lights 168 5 C
4Front turn signal lights 4157
Page 582 of 601
561
Light Bulbs Bulb No. W Type
13Vanity lights−−2F
14Personal lights −−8G
15Interior lights −−8F
16Door courtesy lights −−3.8 G
17Glove box light −−1.2 C A:
Page 583 of 601
562
Page 584 of 601
Lexus GX470 2006  Electrical Components / LEXUS 2006 GX470 OWNERS MANUAL (OM60B99U) SECTION   6 – 5
SERVICE PROCEDURES AND
SPECIFICATIONS
Body
Specifications564
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .\
Protecting your vehicle from
Page 585 of 601
Lexus GX470 2006  Electrical Components / LEXUS 2006 GX470 OWNERS MANUAL (OM60B99U) BODY
SPECIFICATIONS
— DIMENSIONS AND WEIGHTSOverall length
4780 mm (188.2 in.)
Overall width1880 mm (74.0 in.)
Overall height*11855 mm (73.0 in.)*2
1895 mm (74.6 in.)*3
Wheelbase2790 mm (109.8 i