TOYOTA PROACE 2018 Omistajan Käsikirja (in Finnish)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2018, Model line: PROACE, Model: TOYOTA PROACE 2018Pages: 516
Page 501 of 516

501
Voit muuttaa järjestelmässä olevia tallennettuja yhteystietoja, kun painat MENU, jonka jälkeen valitset Telephone ja hyväksyt.Valitse Directory management ja hy vä ksy.Voit:- Consult an entr y- Delete an entry- Delete all entriesPääset hakemistoon painamalla pitkään SRC.
Järjestelmä pääsee puhelimen hakemistoon riippuen puhelimen yhteensopivuudesta ja bluetooth-yhteyden aikana.
Joistakin bluetooth-yhteydessä olevista puhelimista voidaan lähettää yhteystietoja audiolaitteen hakemistoon.Tuodut yhteystiedot tallentuvat kaikille laitteille näkyvään pysyvään hakemistoon, olipa yhdistetty puhelin mikä tahansa.Hakemiston valikkoon pääsy ei ole mahdollista, kun hakemisto on tyhjä.
Valitse Directory yhteystietoluettelon tuomiseksi näyttöön.
Hakemisto
Vahvista painamalla OK.
TA I
Äänitunnistus
Toiminnolla voit käyttää puhelimen äänitunnistusta järjestelmän kautta.
Aloita äänitunnistus ohjauspyörän kytkimillä:
Paina pitkään valojen vipukytkimen päätä.
Paina tätä painiketta.
Äänitunnistus vaatii yhteensopivaa älypuhelinta, joka on kytketty auton bluetooth-yhteyteen.
.
Audio ja Telematiikka
Page 502 of 516

502
Alla olevassa taulukossa vastataan autoradiota koskeviin, usein esitettyihin kysymyksiin.
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
Kun moottori on sammutettu, autoradio sammuu useiden minuuttien käytön jälkeen.
Kun moottori on sammutettu, autoradion toiminta-aika riippuu akun varaustilasta.Autoradion sammuminen on normaali ilmiö. Autoradio siirtyy virransäästötilaan ja radio sammuu, jotta akku kestäisi kauemmin.
Käynnistä moottori, jotta akun varaustila nousisi.
Näytöllä näkyy viesti "the audio system is overheating".
Autoradio siirtyy automaattiseen lämmönsuojaustilaan suojellakseen asetuksia, kun ympäristön lämpötila kohoaa liian korkeaksi. Tämän vuoksi äänenvoimakkuus pienenee tai CD-levyn toisto keskeytyy.
Sammuta audiojärjestelmä muutamaksi minuutiksi ja anna järjestelmän jäähtyä.
Usein kysyttyä
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
Erilaisten kuuntelulähteiden (radio, CD-soitin jne.) välillä on laatueroja.
Jotta kuuntelun laatu olisi paras mahdollinen, audiosäädöt (Volume eli äänenvoimakkuus, matalat eli Bass ja korkeat äänet, ääniympäristöt eli Ambience, Loudness-toiminto) voidaan mukauttaa erilaisille kuuntelulähteille. Tämä saattaa aiheuttaa kuuluvia eroja, kun kuuntelulähdettä (radio, CD-soitin jne.) vaihdetaan.
Varmista, että audiosäädöt (Volume eli äänenvoimakkuus, matalat eli Bass ja korkeat äänet, Ambience eli ääniympäristöt, Loudness-toiminto) on mukautettu kuunneltaviin äänilähteisiin. Suosittelemme, että säädät audiotoiminnot (Basseli matalat ja korkeat äänet, kaiutintasapaino, kanavatasapaino) keskiasentoon, valitset ääniympäristöksi "None", säädät loudness-toiminnon CD-tilassa asentoon "Active" ja radiotilassa asentoon "Inactive".
Radio
Audio ja Telematiikka
Page 503 of 516

503
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
Tallennetut asemat eivät toimi (ääntä ei kuulu, näytöllä näkyy 87,5 Mhz j n e).
Valittu aaltoalue ei ole oikea.Paina BAND AST -painiketta, niin löydät sen aaltoalueen (FM, FM2, DAB, AM), johon asemat on tallennettu.
Liikennetiedotus (TA) näkyy näytöllä. Liikennetiedotuksia ei kuitenkaan tule.
Radioasema ei kuulu liikennetiedotusten paikalliseen verkkoon.Valitse sellainen asema, joka välittää liikennetiedotukset.
Kuunneltavan radioaseman kuuluvuus heikkenee vähitellen tai tallennetut asemat eivät toimi (ääntä ei kuulu, näytöllä näkyy 87,5 Mhz jne).
Auto on liian kaukana kuunneltavan aseman lähettimestä tai alueella ei ole lainkaan lähetintä.Kytke RDS-toiminto päälle, jotta järjestelmä voi tarkastaa löytyykö alueelta tehokkaampi lähetin.
Ympäristön olosuhteet (kuten kukkula, rakennus, tunneli, maan alla oleva pysäköintialue jne.) estävät radion kuulumisen ja RDS-toiminnon käytön.Tämä on normaali ilmiö. Se ei tarkoita, että autoradiossa olisi toimintahäiriö.
Antennia ei ole tai se on vahingoittunut (esimerkiksi auton pesun yhteydessä automaattilinjassa tai ajettaessa maan alla olevalle pysäköintialueelle).
Tarkastuta antenni merkin huollossa.
Ääni katkeaa 1-2 sekunniksi radiotilassa.RDS-järjestelmä etsii tämän lyhyen katkon aikana taajuutta, jossa aseman kuuluvuus olisi parempi.Kytke RDS-toiminto pois päältä, jos ääni katkeaa liian usein ja aina samalla reitillä.
.
Audio ja Telematiikka
Page 504 of 516

504
Media
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
Bluetooth-yhteys katkeaa.Oheislaitteen akun lataustaso voi olla riittämätön.Lataa oheislaitteen akku.
Viesti "USB peripheral
error" tulee näyttöön.
USB-avainta ei tunnisteta.
USB-avain voi olla vioittunut.
Koodaa USB-avain uudelleen.
CD-levy poistuu aina soittimesta tai lukija ei soita sitä.
CD-levy on asetettu soittimeen väärinpäin, sitä ei voida toistaa, se ei sisällä audiotietoja tai autoradio ei pysty lukemaan sen audiomuotoa.CD-levy on suojattu sellaisella piratismin vastaisella suojausjärjestelmällä, jota autoradio ei tunne.
- Varmista, että olet asettanut CD-levyn oikeinpäin soittimeen.- Tarkasta CD-levyn kunto. Soitin ei pysty lukemaan levyä, jos se on vahingoittunut.- Tarkasta CD-levyn sisältö, jos kyseessä on itse tallennettu levy. Katso neuvoja kohdasta Audio.- Audiojärjestelmä ei pysty toistamaan kaikkia itse tallennettuja CD-levyjä, sillä niiden laadussa saattaa olla puutteita.
CD-soittimen äänentaso on huono.CD-levy on naarmuuntunut tai huonolaatuinen.Käytä vain hyvälaatuisia CD-levyjä ja säilytä niitä kunnollisissa olosuhteissa.
Autoradion säätöjä (matalat ja korkeat äänet, ääniympäristöt) ei ole mukautettu.Säädä matalien tai korkeiden äänten taso kohtaan 0. Älä valitse mitään ääniympäristöä.
Puhelimeen tallennettuja
musiikkitiedostoja ei voi soittaa USB-portin kautta.
Puhelimeen tallennetun musiikin soitto radion kautta voi vaatia
hyväksynnän puhelimesta.
Ota puhelimen MTP-profiili käyttöön käsin (USB-
asetusten valikko).
Audio ja Telematiikka
Page 505 of 516

505
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
En pääse ääniviestilaatikkoon.Hyvin harva puhelin tai palvelujen toimittaja sallii tämän toiminnon käytön.Soita puhelin-valikon kautta ääniviestilaatikkoon käyttämällä operaattorilta saatua numeroa.
En pääse hakemistoon.Varmista puhelimesi materiaalinen yhteensopivuus.
Järjestelmä ei pääse hakemistoon yhdistämisen aikana.Hyväksy tai vahvista järjestelmän pääsy puhelimen hakemistoon.
En pysty seuraamaan autoon saapuvaa puhelinkeskustelua.
Yhdistetty tila on käytössä.Rastita yhdistetty tila pois, jotta puhelu voi siirtyä autoon.
Bluetooth-yhteyden muodostaminen puhelimeen ei onnistu.
Joka puhelimessa on tietynlainen proseduuri yhdistämiselle (mallit, käyttöjärjestelmät) ja jotkut puhelimet eivät ole yhteensopivia.Ennen kuin yrität yhdistämistä, poista puhelimen yhdistäminen käyttöjärjestelmästä ja puhelimesta, niin näet puhelimien yhteensopivuuden.
Puhelin
.
Audio ja Telematiikka
Page 506 of 516

506
2-paikkainen etupenkki .........................104, 167
AdBlue® -lisäaineen riittoisuuden osoitin ...........................................................35ABS-järjestelmä ............................................161AdBlue®/ ...............................26, 35-37, 283-285AdBlue®-aineen lisäys ..................................285AdBlue-lisäaine .......................................26, 285AdBlue-lisäainesäiliöön pääsy .....................285AdBlue-vetoisuus ............................................35AFU-hätäjarrutustehostin .............................161Ajoaikahälytin ........................................250, 2 51Ajotietokone ..............................................40-42Ajovakauden hallintajärjestelmä (CDS) ....................................25, 161, 163, 16 4Ajovalojen pesulaite ......................................15 8Ajovalojen pesulaitteen pesunestetaso ....................................15 8, 280Ajovalojen pesulaitteen säiliö .......................280Ajovalojen säätö ............................................155Ajovalojen suuntaaminen .............................155Ajovalojen suuntaus ......................................155Ajovalojen suuntauskorjaus ..........................155Akku .......................................270, 281, 321-325Akun kapasiteetti ..........................................325Akun lataaminen ...........................................323Apple® soitin .................................399, 455, 495Asetukset ..............412, 414, 416, 468, 470, 472ASR-järjestelmä ............................................161Asteikko .........................................................272Audiokaapeli ........................................398, 454
Audioliitännät ................................................12 2Automaattinen hätäjarrutus ....23, 243, 245-247Automaattinen ilmastointilaite.......................13 5Automaattinen kaksialueilmastointi ..............128Automaattinen tuulilasinpyyhin .............15 6, 157Automaattiset kaukovalot ..............................15 4Automaattivaihteisto .............12, 14-16, 21, 19 9, 204, 206, 209, 218, 219, 233, 237, 282, 321Automaattivaihteiston vaihdevipu .................209Autonomous emergency braking ...23, 243, 246Auton hinaaminen .................................325, 326Auton kaikkien lukkojen avaaminen ........................................47, 55, 60Auton käynnistäminen ..........202, 204, 206, 209, 214Auton paikantaminen ................................52, 67Auton pysähtyminen ............202, 204, 209, 214Auton sarjanumero .......................................337Auton tunnistaminen .....................................337Autoradio .................................89, 150-152, 15 8, 226, 245, 247, 250, 256, 264, 483Autoradion kytkimet ohjauspyörässä .................344, 432, 485, 486AUX ......................................................398, 454Avaaminen 90/180/235° .................................92Avaaminen 180° ..............................................91
Avaimen unohtaminen virtalukkoon ................................................201Avain ................................47-50, 71, 74, 75, 19 9Avain ja kauko-ohjain ...............50, 64, 19 9, 205
A
B
C
BlueHDi .....................................31, 35, 208, 283Bluetooth (hands free -sarja) .....406, 407, 462, 463, 497Bluetooth (puhelin) ................406-408, 462-464Bluetooth-yhteys ..........................380, 406-408, 436, 462-464, 498BMP-vaihteisto ............................12, 14-16, 202, 206, 214, 218, 219, 282BMP-vaihteiston valitsin ...............................282
CarPlay-yhteys .....................................386, 442CD- ja MP3 -soitin ........................398, 454, 494CD-/MP3-soitin .............................................494CDS-ajonvakautusjärjestelmä ......................161CDS (ESC) -järjestelmän käytöstä poisto............................................163CD-soitin ......................................398, 454, 494
Aakkosellinen hakemisto
Page 507 of 516

507
DAB (Digital Audio Broadcasting) - Digitaalinen radio ...................396, 397, 452, 453, 490, 491Dieselin lisäaineen taso ........................280, 281Dieselmoottori .................................21, 267, 277, 327, 333, 335, 336Dieselmoottorin hehkutuksen merkkivalo ....................................................21Dieselpolttoaineen lisäaine ..................280, 281Dieselsuodattimessa vettä -merkkivalo .........20Digitaalinen radio - DAB (Digital Audio Broadcasting) ....................396, 397, 452, 453DPF-hiukkassuodattimen regeneraatio (tyhjennyspoltto) .........................................281DPF-hiukkassuodattimen täyttöaste ............281Driver Attention Alert ............................250, 2 51
Ehostuspeili ...................................................11 9Elektroninen ajonvakautusohjelma (ESC) ....................................................25, 161Elektroninen jarrupaineen jako (REF-järjestelmä) .......................................161Elektroninen käynnistyksenestojärjestelmä ...52, 67, 71, 205ESC/ASR-järjestelmät ..................................161ESC (Elektroninen ajonvakautusohjelma) ......25ESC-järjestelmä ..............................................25Etuistuimet ......................................99, 101, 102Etukattovalo ...........................141, 142, 312, 315Etumatkustajan turvatyynyn poiskytkentä .......................................171, 17 7Etupenkki ......................................................105Etusumuvalot ........................147, 152, 304, 309Etutur vatyynyt .......................................171, 173
DF
G
IHE
Follow me home -toiminto .............................150Forward collision warning ..............23, 243, 244
GPS ...............................................................366
Ilmanjaon säätö .............................................128Ilmansuodatin ................................................281Ilmansuodattimen vaihtaminen.....................281Ilmantulo ................................125, 126, 128, 131Ilmastointi ..............................................129, 137Ilmastointilaite .................................12, 127, 13 0Ilmauspumppu ..............................................327ISOFIX ..................................................187, 19 0ISOFIX-kiinnikkeet ................................18 6, 19 0Istuimien säätö ........................................99, 102Istuinlämmityksen kytkin.......................103, 105Istuinlämmitys .......................................103, 105Itse tehtävät huoltotyöt ....................................12
Halogeenivalot .....................................304, 306Hands free -sarja .........406, 407, 462, 463, 497Hansikaslokero .............................................120Heijastusnäyttö .............................................222Hill start assist control ..................................206Hinausrengas ................................................325Hipaisunäyttö ...............................39, 43, 44, 89, 150-152, 15 4, 15 8, 220, 226, 236, 245, 247, 249, 250, 254, 256, 264, 3 41, 429Hiukkassuodatin ...................................280, 281Huolto ..............................................................28Huolto (merkkivalo) .........................................28Huolto-merkkivalo ...........................................28Huoltomittari ..............................................31, 33Huoltomittarin nollaaminen .............................33Huoltopuhelu .........................................160, 338Huomiovalot ..........................146, 149, 304-306Huurteenpoisto .............................................132
Huurteenpoisto, takalasi .......................13 3, 13 4Häikäisysuoja ................................................11 9Hälytin .............................................................95Hätäjarrutustehostin .............................161, 247Hätäpuhelu ............................................160, 338Hätävilkku..............................................160, 287Hätävilkkujen automaattinen kytkentä ......................................................160Hätävilkut ..............................................160, 287
.
Aakkosellinen hakemisto
Page 508 of 516

508
Lampun vaihtaminen (tavaratilan luukku) .....................................313Lane Departure Alert (Kaistavahti) ..................................29, 248, 249Lapset matkustajina ..............182, 187, 188, 19 0Lapsilukot takaikkunoissa .............................195Lasinlämmitin ........................................132, 14 4Lasinpesulaite ...............................................15 8Lasinpesulaitteen pesunestetaso .........15 8, 280Lasinpesulaitteen säiliö ................................280Lasinpyyhkimen kytkin .........................15 6, 157Lasinpyyhkimen sulan vaihtaminen ........................................159, 2 74Lasinpyyhkimen sulan vaihto................159, 2 74Lasten ISOFIX-turvaistuimet ........187, 188, 19 0Lasten turvaistuimet......................169, 174-176, 180-182, 18 4, 193Lasten turvallisuus .........................171, 174-176, 182, 187, 188, 19 0, 193-195Latauksen lopetus .........................................12 2Latausalueen suunnittelu .............................12 2Lisäjarruvalo..........................................311, 314Lisälämmitys ...........................................95, 13 8Lisäliitäntä ....................................398, 454, 494Lisävarusteet .................................203, 271, 272Lisävarusteiden pistorasia, 12 V ...................121Liukuva sivuikkuna ........................................124Luistonestojärjestelmä ..................................162Luistonestojärjestelmä (ASR) .................25, 161Lukitseminen sisäpuolelta ........................72, 73Lukituksen avaaminen .................47-49, 55-57, 59, 60, 63Lukituksen avaaminen sisäpuolelta ...........................72, 73, 79-81, 83Lukitus .....................................50, 55, 57, 64, 71Lukkiutumaton jarrujärjestelmä (ABS) .........161Lumiketjun lenkki ..........................................268Lumiketjut .............................................262, 268Lähivalot .........................29, 146, 304, 306, 308
Keskuslukitus ............................................59, 64Kierroslukumittari .......................................14-16Kiinteä istuin ja penkki takana ..............113, 11 6Konepellin avaaminen ..................................276Konepellin tukitanko ......................................276Konepelti .......................................................276Korimaalin värikoodi .....................................337Koristekapseli ................................................302Ksenonvalot .........................................304, 308Kuljettajan ovi auki -varoitus ...........................75Kuljettajan turvavyö unohtunut -merkkivalo ................................168Kuljettajan vireystilan valvonta .............250, 2 51Kuolleen kulman valvontajärjestelmä .............29Kuormaaminen ........................................12, 273Kuormansidontarenkaat ...............................12 2Kuormausalue .....................................47, 55, 73Kyynärnoja edessä .......................................103Käsijarru ..........................................18, 205, 282Käsivalintainen vaihteisto .............12, 14-16, 21, 206, 207, 218, 219, 233, 237, 282Käsivalintaisen vaihteiston vaihdevipu .........207
Jack ..............................................12 2, 398, 454Jack-kaapeli .........................................398, 454Jakkiliitin ...............................12 2, 398, 454, 494Jarrujärjestelmän merkkivalo .........................18Jarrulevyt ......................................................282Jarrunesteen taso .........................................279Jarrupalat ......................................................282Jarrut .................................................18, 22, 282Jarruvalot ...............................310, 311, 313-315Jäähdytysnesteen lämpötila .....................19, 31Jäähdytysnesteen lämpötilan mittari ..............31Jäähdytysnesteen taso ...........................31, 279Järjestelmän parametrit ........................420, 476
Kaksialueilmastointilaite .......................132, 13 6Kattotankojen asentaminen ..........................273Kattoteline .............................................272, 273Kattotelineet ..........................................272, 273Kattovalo .......................................................312Kattovalot ...............................141, 142, 312, 315Kauko-ohjaimen alustus ...........................54, 70Kauko-ohjaimen paristo ..............54, 70, 71, 13 9Kauko-ohjaimen pariston vaihtaminen ............................................54, 70Kauko-ohjain .......................................47-50, 52, 55-59, 67, 68, 71, 74, 75Kaukovalojen automaattinen vaihtuminen ..........................................29, 153Kaukovalot......................29, 146, 304, 307, 308Kellonaika (asettaminen) ................46, 421, 477Kellonajan asettaminen ..................46, 421, 477
J
K
Lamppujen vaihtaminen.......................303, 304, 310, 311, 313-315Lampun vaihtaminen ...........................303, 304, 310, 311, 313-315
L
Aakkosellinen hakemisto
Page 509 of 516

509
Lämmitettävä penkki .....................................105Lämmitettävä tuulilasi ...........................132, 159Lämmitys ..........................12, 125, 126, 13 5-13 8Lämpiävät suuttimet ..............................132, 159Lämpötilan säätö...........................................128
Moottoriöljyn tason mittari ..............................34Moottoriöljyn tason tarkastus .........................34Moottoritieliikennetiedot (TA) ........................489Moottoritie-toiminto (suuntavalot) .................148Moottoritila ....................................................277M P3 (CD) ......................................................494Mukautuva vakionopeussäädin ............227, 236Musiikin kuuntelu Bluetoothin kautta .........................................398, 454, 495Määräaikaishuollot ..........................................12
Manuaalinen ilmastointilaite .....................126, 132, 13 5, 13 6Matkamittari ....................................................38Matkatavarapeite ..........................................123Matkustamon lattia................................315, 332Matkustamon säilytystilat .....................120, 123Matkustamon suodattimen vaihtaminen ................................................281Matriisinäyttö ...................................................16Media radio .........388, 390, 392, 444, 446, 448Merkkivalot ......................................................17MirrorLink-liitäntä .................382, 384, 438, 440Mitat.......................................................328-330Mittari .........................................................14-16Mittaristo ....................................................14-16Mittaristo, jossa LCD-näyttö ...............14, 35-37Mittaristo, jossa LCD-näyttö ja tekstiosa ....................................................15Mittariston näyttö ...................14-16, 40, 41, 208Monitoiminäyttö (myös autoradio) ................487Moottorin itsediagnostiikkajärjestelmä ...........21Moottorin käynnistäminen ............................19 9Moottorin sammutus .....................................19 9Moottoriöljy ...................................................278Moottoriöljyn kulutus .....................................278
M
Navigointi .............352, 354, 356, 358, 360, 362Navigointi kytketty .........................370, 372, 374Nestetasot ja tarkastukset ....................277-280Niskatuen säätö ....................................103, 104Niskatuet, etuistuimet ...........................103, 104Nopeudenrajoitin...........................224, 227, 229Nopeuden tallentaminen muistiin ........................................................224Näkymä taakse 180° .....................................259Näytöllä ja äänimerkillä varustettu pysäköintitutka ............................................256Näyttökaavio .......352, 354, 356, 358, 360, 362, 370, 372, 374, 378, 384, 386, 388, 390, 392, 400, 402, 404, 412, 414, 416, 434, 440, 442, 444, 446, 448, 456, 458, 460, 468, 470, 472
Paikallinen Tiepalvelu ...................................338Paineilmakompressori ..................................290Painot ...................................332, 333, 335, 336Painotaulukot ...............................333, 335, 336Perävaunu .............................................198, 269Perävaunukuormat .......................333, 335, 336Perävaunukytkentä ......................198, 269, 272Peruutuskamera............................................259Peruutuskamera (sisätaustapeilissä) ...........258Peruutusvalo .................................310, 313, 315Pikaviestit ..............................................411, 467Polttimon vaihtaminen (takapariovet ikkunoilla) ....................................................310Polttimot (vaihtaminen, tyypit) ......................303Polttimotyypit ................................................303Polttoaine ................................................12, 267
NP
Ohjauspyörä korkeuden- ja etäisyydensäätö............................................99Ohjauspyörä (säätö) ........................................99Ohjaustehostinöljyn taso ..............................279Ohjeita ajamiseen .................................19 6-198Ohjelmoitava lämmitys ...........................95, 13 8Ovet .................................................................74Ovet, takapariovet ..........64, 65, 91-93, 310, 311"Ovi auki" -merkkivalo .....................................20Ovien avaaminen .........47, 59, 74, 78-81, 83, 93Ovien lukituksen avaaminen ...............80, 81, 83Ovien säilytyslokerot .....................................120Ovien sulkeminen ..........59, 64, 74, 75, 77, 82, 91, 93
O
.
Aakkosellinen hakemisto
Page 510 of 516

510
Saattovalot ....................................................150SCR-järjestelmä ............................................283SCR (Selective Catalytic Reduction) ............283Seis .................................................................18Seis (merkkivalo).............................................18Seis-merkkivalo ..............................................18Seisontavalot ........146, 304-306, 310, 313, 315Siirrettävä luukku ..........................................10 6Siirtymiset ulkomailla ....................................148Siitepölysuodatin ...........................................281Sisäilman kierrätys ...............125, 126, 128, 131Sisätaustapeili ...............................................145Sisätilan liiketunnistin .....................................95
S
Radio ...................394, 398, 450, 454, 488, 489Radioasema .........................394, 395, 450, 4 51RDS .......................................................395, 4 51REF ...............................................................161Reitin nollaaminen ..........................................41Rekisterikilven valo ...............................311, 314Rengaspaineet ...............12, 290, 295, 302, 337Rengaspaineiden tarkastus (s ar ja) ..........................................................290Rengasrikko ..................................................290Renkaanpaikkaussarja .................................290Renkaan väliaikaiseen korjaukseen tarkoitettu paikkaussarja ...................289, 290Renkaat ...........................................................12Ristiselän tuen säätö ....................................10 0Ristiselän tuki ................................................10 0Road Sign Assist ..........225, 226, 229, 232, 236Rullakaihtimet ...............................................123
R
Sivuliukuoven avaaminen jalan heilautuksella ....................................87, 89, 90Sivuliukuoven avaaminen käsin ...............75-77Sivuliukuoven avaaminen sähköisesti ......................49, 57, 64, 65, 78-84Sivupeilit ........................13 3, 13 4, 143, 14 4, 252Sivusuuntavalo (vilkku) .................................305Sivuturvatyynyt .....................................172, 173Smart cargo ..................................................10 6Smart Entry & Start System ..55, 59, 60, 63-65, ..............................68, 70, 71, 74, 75, 202, 205 Sokean kulman valvontajärjestelmä.............................252, 254Staattinen kulmavalo ....................................152Stop & Start ................................22, 29, 42, 132, 13 5, 218, 220, 265, 276, 281, 321, 324Sulakerasia, moottoritila ...............................320Sulaketaulukot ...............................316, 317, 320Sulakkeen vaihtaminen .................316, 317, 320Sulakkeet ......................................316, 317, 320Sulakkeiden vaihtaminen ......................316, 317Sumuvalot .....................................................304Suojaverkko ..................................................10 6Suojaverkko korkeita kuormia varten ...........123Suuntavalot ...................................................148Suuntavalot (vilkut ...........148, 304, 307, 308, 310, 313, 315Sytytysvirta ...........................201, 203, 410, 466Sytytysvirta kytkettynä .................................203Sähköavain .............................................47, 204Sähköinen lapsilukko ....................................19 4Sähköiset lasinnostimet ..................................98Sähkötoimiset istuimet ..................................102Säilytyslokerot ................................117, 120, 121Säilytystilat ............................105, 109, 117, 120
Polttoaineen kulutus .................................12, 42Polttoaineen loppuminen (diesel) .................327Polttoaineen täyttöpistoolin ohjain ...............266Polttoaineen vähimmäistaso ..................20, 265Polttoainejärjestelmän ilmaaminen .................................................327Polttoainemittari ............................................265Polttoainesäiliö ........................................20, 265Polttoainesäiliön korkki .................................265Polttoainesäiliön luukku ................................265Polttoainesäiliön täyttö .........................265, 267Polttoainesäiliön tilavuus ..............................265Profiilit ...................................................418, 474Puhallusvoimakkuuden säätö ...........................................................128Puhelin .........................400, 402, 404, 406-411, 456, 458, 460, 462-467, 497, 498, 500P v m (s äätö) .....................................46, 420, 476Pyörän irrottaminen ......................................299Pyörän kiinnittäminen ...................................299Pyörän vaihtaminen ......................................296Pyrotekninen kiristin (turvavyöt) ...................169Pysäköintitutka edessä .................................256Pysäköintitutka takana ..........................255, 256Päällysmaton irrottaminen ............................11 9Päällysmaton kiinnittäminen .........................11 9Päällysmatto .........................................11 9, 202Päästönrajoitusjärjestelmä SCR.....................27Päästönvähennysjärjestelmän (SCR) merkkivalo ....................................................27Päävalikko .....................................................487Päivämäärän asettaminen ..............46, 420, 476Pöytäasento ..................................................101
Aakkosellinen hakemisto