lock TOYOTA PROACE VERSO EV 2022 Bruksanvisningar (in Swedish)
[x] Cancel search | Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2022, Model line: PROACE VERSO EV, Model: TOYOTA PROACE VERSO EV 2022Pages: 360, PDF Size: 70.8 MB
Page 12 of 360

12
NOTIC E
För ytterligare information om Kontrollampor, se motsvarande avsnitt.
Varningslampor och
kontrollampor
Visas som symboler, varnings- och kontrollamporna informerar föraren om ett fel uppstår (varningslampor) eller ett systems driftsstatus (aktiverade eller inaktiverade kontrollampor). Vissa lampor lyser på två sätt (fast sken, eller blinkande) och/eller med olika färg.
Tillhörande varningar
Om en lampa tänds kan det åtföljas av en ljudsignal och/eller ett meddelande på en skärm.Genom att sätta indikeringstypen i samband med bilens driftsläge går det att veta om situationen är normal eller ett fel har uppstått: se förklaring för respektive lampa för att få ytterligare information.
När tändningen slås på
Vissa röda eller orange varningslampor tänds i några sekunder när tändningen slås på. Dessa varningslampor ska slockna så snart motorn starts.För ytterligare information om ett system eller en funktion, se motsvarande avsnitt.
Ihållande varningslampa
Om en röd eller orange varningslampa tänds kan ett fel ha uppstått som kräver ytterligare undersökning.
Om en lampa fortsätter att lysa
Referenserna (1), (2) och (3) i beskrivningen av varnings- och kontrollamporna indikerar om du bör kontakta en kvalificerad verkstad utöver de
omedelbara åtgärderna.(1): Du måste stanna bilen.Stanna så snart det är säkert att göra det och stäng av motorn.(2):Kontakta en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller auktoriserad Toyota-verkstad eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning.(3):Åk till en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller auktoriserad Toyota-verkstad eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning.
Varningslampor och
kontrollampor
Röda varnings/kontrollampor
STOPFast sken i kombination med en annan varningslampa, åtföljt av en ljudsignal och ett meddelandeEtt allvarligt fel på motorn, bromssystemet, servostyrningen, automatväxellådan, eller vid ett större elfel.
Utför (1) och därefter (2).
Kylvätskans maximala temperatureller Fast sken (varningslampa eller LED), med visaren i det röda fältet (beroende på version).Temperaturen i kylsystemet är för hög.Utför (1), vänta sedan tills motorn svalnat och fyll vid behov på kylarvätska. Om problemet kvarstår, utför (2).
MotoroljetryckFast sken.Ett fel har uppstått i motorns smörjsystem.Utför (1) och därefter (2).
Systemstörning (elektrisk)Fast sken.Ett fel i elmotorn eller drivbatteriet har detekterats.Utför (1) och därefter (2).
Kabel ansluten (elektrisk)Fast sken, när tändningen är påslagen.Laddningskabeln är ansluten till bilens anslutningsdon.Fast sken när tändningen är påslagen, åtföljt av ett meddelande.Bilen kan inte startas medan laddkabeln är ansluten till bilens anslutningsdon.Lossa kabeln och stäng luckan.
BatteribyteFast sken.Fel i laddningskretsen (smutsiga eller lösa kabelskor, dåligt spänd eller trasig generatorrem etc.).
Page 13 of 360

13
Instrument
1
Rengör och dra åt kabelskorna. Om varningslampan inte slocknar när motorn startas ska du utföra (2).
Säkerhetsbälten är inte fastspända/lossadeFast eller blinkande sken åtföljt av en allt högre ljudsignal.Ett säkerhetsbälte är inte fastspänt, eller har lossats (beroende på version).
Öppen dörrFast sken, tillsammans med ett meddelande om vilken dörr som inte är stängd.En ljudsignal kompletterar varningen om hastigheten är högre än 10 km/tim.En dörr, bakluckan, bakdörren och bakdörrsrutan är fortfarande öppen (beroende på version).Stäng dörren/luckan.Om din bil har en högerhängd dörr och den är öppen indikeras det inte av denna varningslampa.
Elektrisk parkeringsbromsFast sken.Den elektriska parkeringsbromsen är åtdragen.Blinkar.Åtdragning/lossning är felaktig.Utför (1): parkera på plan mark (ett jämnt underlag). Manuell växellåda: lägg i en växel.Automatväxellåda eller drivlägesväljare, välj läge P.
Slå av tändningen och utför (2).
Manuell parkeringsbromsFast sken.Parkeringsbromsen är åtdragen, eller inte ordentligt lossad.
BromssystemFast sken.Bromsvätskans nivå har sjunkit avsevärt.Utför (1), fyll sedan på med bromsvätska som
motsvarar tillverkarens rekommendationer. Om problemet kvarstår, utför (2).Fast sken.Den elektroniska bromskraftfördelningen (EBFD) är defekt.Utför (1) och därefter (2).
Orange varnings/kontrollampor
ServiceTillfälligt tänd, åtföljt av ett meddelande.Ett eller flera fel som inte har en specifik varningslampa har detekterats.Identifiera felet med hjälp av meddelandet som visas på instrumentpanelen.Du kan eventuellt hantera vissa fel själv, t.ex. byta batteri i fjärrkontrollen.För övriga problem, t.ex. fel i däcktryckvarningssystemet, ska du utföra (3).Fast sken, åtföljt av ett meddelande.Ett eller flera större fel som inte har en specifik varningslampa har detekterats.Identifiera orsaken till felet med hjälp av meddelandet som visas på instrumentpanelen. Utför sedan (3).
Fast sken, åtföljt av meddelandet "Parking brake fault".Automatisk lossning av den elektriska parkeringsbromsen kan inte användas.Utför (2).Servicepåminnare fast sken, skiftnyckelsymbolen blinkar och därefter fast sken.Serviceintervallet har överskridits.
Lämna in bilen för underhåll snarast möjligt.Gäller endast dieselmotorer.
Låsningsfria bromsar (ABS)Fast sken.Fel i ABS-systemet.Bilens vanliga bromssystem fungerar fortfarande.Kör försiktigt med måttlig hastighet, utför därefter (3).
AdBlue® (med Euro 6.3)På i cirka 30 sekunder när motorn startar åtföljt av ett meddelande som indikerar räckvidden.Räckvidden är mellan 2400 och 800 km.Fyll på AdBlue®.Fast sken när tändningen slås på, åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande som indikerar återstående körsträcka.Räckvidden är mellan 800 och 100 km.Fyll omedelbart på AdBlue®, eller utför (3).Blinkar, åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande som indikerar återstående körsträcka.Räckvidden är mindre än 100 km.
Page 14 of 360

14
Du måste fylla på AdBlue® för att undvika att motorn inte kan startas, eller utför (3).Blinkar, åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande som indikerar att bilen inte kan startas.AdBlue®-tanken är tom: den lagenliga startspärren förhindrar att motorn startas.Fyll på AdBlue® eller utför (2) för att kunna starta motorn.
Det är viktigt att minst 5 liter AdBlue® fylls på i tanken.
SCR avgasreningssystem (Diesel)Fast sken när tändningen slås på, åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande.Ett funktionsfel i avgasreningssystemet SCR har upptäckts.Denna varning försvinner så snart avgasutsläppsnivån blir normal igen.Varningslampan AdBlue® blinkar när tändningen slås på samtidigt som SERVICE-lampan och motordiagnoslampan lyser, åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande som indikerar återstående körsträcka.Beroende på meddelandet som visas kan det vara möjligt att köra upp till 1 100 km innan motorns startspärr löser ut.Utför (3) omedelbart för att undvika att motorn inte kan startas.Varningslampan AdBlue® blinkar när tändningen slås på samtidigt som SERVICE-lampan och
motordiagnoslampan lyser, åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande som indikerar att motorn hindras ett starta.Du har överskridit den tillåtna körsträckan efter att funktionsfelet i avgasreningen bekräftades: bilens startspärrsystem hindrar att bilen startas.Utför (2) för att kunna starta motorn.
Motorns självdiagnostikBlinkar.
Fel i motorns styrsystem.Det finns risk för att katalysatorn förstörs.Utför (2) omedelbart.Fast sken.Fel i avgasreningssystemet.Varningslampan ska slockna när motorn starts.Utför (3) snabbt.Fast sken.Ett mindre fel har detekterats.Utför (3).Fast sken.Ett större fel har detekterats.Utför (1) och därefter (2).
Inaktivering av automatiska funktioner (med elektrisk parkeringsbroms)Fast sken.Den "automatiska åtdragningen" (när motorn slås på) och "automatiska lossningen" (vid acceleration) är inaktiverade.Om automatisk åtdragning/lossning inte går att utföra:► Starta motorn.
► Använd kontrollspaken för åtdragning av parkeringsbromsen.► Ta foten helt från bromspedalen.► Håll kontrollspaken tryckt i lossningsriktningen mellan 10 och 15 sekunder.► Släpp kontrollspaken.► Håll bromspedalen nedtrampad.► Håll kontrollspaken i åtdragningsriktningen i 2 sekunder.
► Släpp kontrollspaken och bromspedalen.
Funktionsstörning (med elstyrd parkeringsbroms)Fast sken, åtföljt av meddelandet "Parking brake fault".Bilen kan inte immobiliseras medan motorn är igång.Om den elstyrda parkeringsbromsen inte kan hanteras manuellt och kommandon att lossa inte fungerar är parkeringsbromsen trasig.De automatiska funktionerna måste alltid användas och de återaktiveras automatiskt om fel uppstår i reglaget.Utför (2).Fast sken, åtföljt av meddelandet "Parking brake fault".Fel har uppstått i parkeringsbromsen: de manuella och automatiska funktionerna fungerar eventuellt inte.Immobilisera bilen i stillastående läge:► Dra i reglaget och håll kvar i cirka 7 till 15 sekunder tills kontrollampan tänds på instrumentpanelen.
Page 15 of 360

15
Instrument
1
Om den här metoden inte fungerar ska bilen säkras:► Parkera på plant underlag.► Manuell växellåda: lägg i en växel.► Automatväxellåda eller drivlägesväljare: välj P , placera sedan bilens hjulblock mot ett av hjulen.Utför därefter (2).
Bromssystem
Fast sken.Ett mindre fel har detekterats i bromssystemet.Kör försiktigt.Utför (3).
Varning för kollisionsrisk / Active Safety BrakeBlinkar.Systemet aktiverar och bromsar bilen tillfälligt för att minska hastigheten vid sammanstötning med framförvarande bil.Fast sken, åtföljt av ett meddelande och en ljudsignal.Ett fel har uppstått i systemet.Utför (3).Fast sken, åtföljt av ett meddelande.Systemet har inaktiverats via bilens inställningsmeny.För ytterligare information, se avsnittet Körning.
Dynamisk stabilitetskontroll (DSC) och Antisladdreglering (ASR)Blinkar.DSC/ASR-reglering aktiveras om bilen förlorar väggreppet eller kursen.Fast sken.Et fel har uppstått i DSC/ASR-systemet.Utför (3).
Funktionsstörning i nödbroms (med
elstyrd parkeringsbroms)Fast sken, åtföljt av meddelandet "Parking brake fault".Nödbromsningen fungerar inte optimalt.Om automatisk lossning inte kan genomföras ska du använda manuell lossning, eller utför (3).
Hjälpsystem vid start i motlutFast sken, åtföljt av meddelandet "Anti roll-back system fault".Ett fel har uppstått i systemet.Utför (3).
Dynamisk stabilitetskontroll (DSC) och Antisladdreglering (ASR)Fast sken.Systemet är inaktiverat.Tryck på knappen för att återaktivera systemet.The DSC/ASR-systemet aktiveras automatiskt när bilen startas, och från cirka 50 km/tim.
Lågt däcktryckFast sken, åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande.Lufttrycket i ett eller flera däck är för lågt.Kontrollera däckens lufttryck snarast möjligt.
Nollställ däcktryckvarningssystemet efter att lufttrycket har justerats.Varningslampan för lågt däcktryck blinkar och lyser därefter med fast sken, samt servicevarningslampan lyser med fast sken.Däcktryckvarningssystemet är defekt.Detektering av lågt däcktryck övervakas inte längre.
Kontrollera däckens tryck snarast möjligt och utför (3).
Förvärmning av motorn (diesel)Tillfälligt på(upp till cirka 30 sekunder i svåra väderförhållanden).När tändningen slås på, om väderförhållanden och motorns temperatur gör det nödvändigt.Vänta tills varningslampan slocknar innan du startar.När varningslampan slocknar startar motorn omedelbart om du trampar ned– kopplingspedalen (manuell växellåda) och håller den nedtrampad.– bromspedalen (automatväxellåda) och håller den nedtrampad.Om motorn inte startar ska du försöka starta motorn igen medan du håller foten på pedalen.
Framsätespassagerarens krockkudde (ON)Fast sken.Framsätespassagerarens krockkudde är aktiverad.Reglaget är i läge "ON".
Page 16 of 360

16
I det här fallet får du INTE installera en bakåtvänd bilbarnstol på framsätespassagerarplatsen. Risk för svåra skador!
Framsätespassagerarens krockkudde (OFF)Fast sken.Framsätespassagerarens krockkudde är inaktiverad.
Reglaget är i läge "OFF".Du kan installera en bakåtvänd bilbarnstol förutsatt att inget fel föreligger i krockkuddarna (krockkuddens varningslampa lyser).
KrockkuddarFast sken.En krockkudde eller en pyroteknisk bältessträckare är defekt.Utför (3).
Låg bränslenivåeller Fast sken (varningslampa eller LED) och visaren är i det röda området (beroende på version) åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande.Ljudsignalen och meddelandet upprepas med stegrad frekvens medan bränslenivån sjunker mot noll.Första gången lampan tänds återstår mindre än 8 liter bränsle i tanken.Fyll på bränsle för att undvika att tanken blir tom.Kör aldrig tills tanken blir tom, det kan skada avgasrenings- och insprutningssystemen.
Låg nivå i drivbatteriet (elektrisk)
0 %
100
Fast LED-sken och visaren är i det röda området åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande.Drivbatteriets laddningsnivå är låg.Se återstående räckvidd.Sätt bilen på laddning snarast möjligt.
Sköldpaddsläge med begränsad räckvidd (elektrisk)
Fast sken.Laddningen i drivbatteriet är extremt låg.Motorstyrkan minskar gradvis.Du måste sätta bilen på laddning.Utför (2) om varningslampan fortsätter att lysa.
Ljudsignal för fotgängare (elektrisk)Fast sken.Ljudsignalsfel detekteratUtför (3).
Vatten i dieselfilterFast sken (med LCD-instrumentpanel).Dieselfiltret innehåller vatten.Risk för skador på insprutningssystemet : utför genast (2).
Partikelfilter (diesel)Fast sken, åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande om risken för att partikelfiltret blir igensatt.Partikelfiltret börjar bli mättat.Så snart trafikläget medger ska filtret regenereras genom att du kör i en hastighet av minst 60 km/tim tills varningslampan slocknar.
Fast sken, åtföljt av en ljudsignal och ett meddelande som signalerar att nivån tillsatsmedel i partikelfiltret är för låg.Miniminivån i behållaren för tillsatsmedel ha nåtts.Fyll på snarast möjligt: utför (3).
ServostyrningFast sken.Fel i servostyrningen.
Kör försiktigt med måttlig hastighet, utför därefter (3).
Bakre dimljusFast sken.Lampan lyser.
Fot på bromsenFast sken.Bromspedalen är inte nedtrampad eller för svagt nedtrampad.Med automatväxellåda eller drivlägesväljare kan bromspedalen behöva trampas ned för att låsa upp växellådan från läge N.
Foten på kopplingspedalenFast sken.Stop & Start: växling till START-läge sker inte eftersom kopplingspedalen är inte helt nedtrampad.Trampa ned kopplingspedalen helt.
Gröna varnings/kontrollampor
Automatisk torkningFast sken.Den automatiska torkningen är aktiverad.
Page 17 of 360

17
Instrument
1
Automatisk växling till halvljusFast sken.Funktionen har aktiverats via bilens inställningsmeny.Ljusomkopplaren är i läge "AUTO".För ytterligare information, se avsnittet Belysning och sikt.
Stop & StartFast sken.
När bilen stannar ställer Stop & Start motorn i STOP-läge.Blinkar tillfälligt.STOP-läget är för tillfället inte tillgängligt, eller START-läget aktiveras automatiskt.För ytterligare information, se avsnittet Körning.
Bilen är körklar (elektrisk)Fast sken, åtföljt av en ljudsignal när den tänds.Bilen är körklar och kupévärmen kan användas.Kontrollampan slocknar när bilen når en hastighet på cirka 5 km/tim och tänds igen när bilen står stilla.Lampan slocknar när du stänger av motorn och lämnar bilen.
DödavinkelvarnareFast sken.Funktionen har aktiverats.
KörfilsvarnareBlinkande sken åtföljt av en ljudsignal.En körfältslinje överskrids, höger sida (eller vänster sida)
Vrid ratten åt motsatt håll för att återgå till korrekt kurs.För ytterligare information, se avsnittet Körning.Fast sken, åtföljt av ett meddelande på skärmen.Ett fel har uppstått i systemet.Var uppmärksam och kör försiktigt (3).
BlinkersBlinkers med ljudsignal.
Blinkers är aktiverade.
SidolamporFast sken.Lamporna lyser.
HalvljusFast sken.Lamporna lyser.
Dimljus framFast sken.Främre dimljusen är tända.
Blå varnings/kontrollampor
HelljusFast sken.Lamporna lyser.
Svart/vita varningslampor
Fot på bromsenFast sken.Bromspedalen är inte nedtrampad eller för svagt nedtrampad.Med automatväxellådan och motorn igång, innan bromsen släpps upp för att växla ur läge P.
Kontrollampor
Serviceindikator
Serviceindikatorn visas på instrumentpanelen. Beroende på bilens version:– på raden som visar vägmätaren visas återstående körsträcka till nästa servicetillfälle, eller sträckan som körts sedan service skulle ha
ägt rum, med tecknet "-" före.– ett varningsmeddelande indikerar återstående körsträcka, såväl som tiden före nästa servicetillfälle eller tiden sedan servicetillfället skulle ha ägt rum.
Servicesymbol (skiftnyckel)Tänds tillfälligt när tändningen slås på.När mellan 3000 km och 1000 km återstår före nästa servicetillfälle.Fast sken, när tändningen slås på.Mindre än 1000 km återstår till nästa servicetillfälle.Service på bilen måste utföras mycket snart.
Skiftnyckelsymbolen blinkarBlinkar, därefter fast sken när tändningen slås på.(Dieselmotorer, i kombination med servicevarningslampan.)Serviceintervallet har överskridits.Lämna in bilen för service snarast möjligt.
Page 18 of 360

18
Nollställa serviceindikatorn.
Serviceindikatorn måste nollställas efter varje servicebesök.► Slå av tändningen.
► Håll den här knappen intryckt.► Slå på tändningen; kilometerräknaren börjar räkna ner.► Släpp knappen när =0 visas; skiftnyckelsymbolen försvinner.
NOTIC E
Om du måste koppla ur batteriet efter denna åtgärd ska du låsa bilen och vänta i minst fem minuter så att nollställningen hinner registreras.
Servicepåminnare
Du kan se informationen om service och
underhåll när som helst.► Tryck på den här knappen.Information om service visas i några sekunder och försvinner sedan.
NOTIC E
Den visade körsträckan (i miles eller km) beräknas enligt körsträckan och tiden sedan föregående servicetillfälle.Varningen kan utlösas nära inpå det aktuella datumet.
Kylvätska, indikator (diesel)
Med motorn i gång:– I zon A, temperaturen är korrekt.– I zon B, temperaturen är för hög. Tillhörande varningslampa och varningslampan STOP tänds i rött på instrumentpanelen tillsammans med att ett meddelande visas och en ljudsignal hörs.Du måste stanna så fort trafikförhållandena medger.Vänta några minuter innan du stänger av motorn.
WARNI NG
Stäng av motorn, öppna motorhuven försiktigt och kontrollera kylvätskans nivå.
NOTIC E
För ytterligare information om Nivåkontroller, se motsvarande avsnitt.
Kontroll
Efter några minuters körning stiger temperaturen och trycket i kylsystemet.Fyll på så här:► vänta minst en timme tills motorn svalnat,► skruva loss locket två varv och låt trycket i systemet sjunka,► när trycket har fallit tar du av locket,► fyll på kylarvätska upp till "MAX"-strecket.För ytterligare information om Kontroll av nivåer, se motsvarande avsnitt.
WARNI NG
Se upp med risk för brännskada vid påfyllning av kylarvätska. Överskrid inte max-strecket (på behållaren).
Page 29 of 360

29
Åtkomst
2
Elektronisk nyckel med
fjärrkontroll och inbyggd
nyckel.
NOTIC E
Om en av dörrarna eller bakluckan fortfarande är öppen, eller om den
elektroniska nyckeln till Smart Entry & Start -systemet har lämnats kvar i bilen, sker ingen centrallåsning.Om bilen är utrustad med larm kommer det emellertid att aktiveras efter 45 sekunder.
NOTIC E
Om bilen låses upp men varken dörrar eller bakluckan öppnas inte låses bilen automatiskt igen efter cirka 30 sekunder. Om bilen är utrustad med larm kommer det att återaktiveras automatiskt.
NOTIC E
Automatisk in- och utfällning av dörrspeglar kan inaktiveras av en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller auktoriserad Toyota-verkstad eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning.
WARNI NG
Av säkerhetsskäl bör du aldrig lämna bilen, inte ens för en kort stund, utan att ta med den elektroniska nyckeln till Smart Entry & Start-systemet.Var uppmärksam på stöldrisken om nyckeln befinner sig i något av de definierade områdena medan bilen är upplåst.
Om en dörr inte är ordentligt stängd (gäller ej höger dörr med sidohängda bakdörrar):– om fordonet står still med tändningen påslagen tänds den här varningslampan och ett varningsmeddelade visas i ett par sekunder, – om bilen är i rörelse (hastigheter över 10 km/tim) tänds den här varningslampan, följt av en ljudsignal och ett varningsmeddelande i några sekunder.
Nyckel med fjärrkontroll
Med det här systemet kan du låsa upp eller låsa hela bilen med dörrlåset eller på avstånd.Med det här systemet kan också bilen lokaliseras, tanklocket kan tas av och sättas på och motorn kan startas eller stängas av, förutom att det skyddar mot bilstöld.
NOTIC E
Knapparna i fjärrkontrollen är inte aktiva när tändningen slås på.
Fälla ut/fälla in nyckeln
► Tryck på den här knappen för att fälla ut eller fälla in nyckeln.
WARNI NG
Fjärrkontrollen kan skadas om du inte trycker på knappen.
Smart Entry & Start
Med det här systemet kan du låsa upp eller låsa hela bilen på avstånd.Det används också för att lokalisera och starta bilen och skyddar även mot stöld.
Integrerad nyckel
Den här nyckeln används till att låsa och låsa upp bilen när nyckeln med fjärrkontrollen inte fungerar:– batteriet är urladdat, bilbatteriet är urladdat eller urkopplat etc.– bilen befinner sig i ett område med stark elektromagnetisk strålning.
Page 30 of 360

30
► Håll knappen 1 utdragen för att ta ut nyckeln 2 från enheten.
NOTIC E
Om larmet är aktiverat startar larmets ljudsignal när någon av dörrarna öppnas med nyckeln (integrerad i fjärrkontrollen). När tändningen slås till stängs larmet av.
WARNI NG
När den inbyggda nyckeln skjuts ut ska du alltid ha den med dig för att kunna utföra motsvarande reservprocedurer.
"Smart Entry & Start" som du har
med dig
Du kan låsa upp, låsa och starta bilen på avstånd medan du har fjärrkontrollen på dig i avkänningsområdet "A".
NOTIC E
När tändningen är i tändningsläge med knappen "START/STOP", inaktiveras handsfree-funktionen och det går inte att öppna dörrarna.Se motsvarande avsnitt för ytterligare information om Starta/stänga av motorn, Smart Entry & Start och i synnerhet "Tändningsläge".
Lokalisera bilen
Hjälper dig lokalisera bilen på avstånd när den är låst:– Blinkerslamporna blinkar i cirka 10 sekunder.– Taklampan tänds.► Tryck på den här knappen.
Fjärrstyrd belysning
I förekommande fall.En kort tryckning på denna knapp startar den fjärrstyrda belysningen (positionsljusen, halvljusen och nummerskyltsbelysningen tänds).Tryck en gång till på den här knappen innan belysningen slocknar så släcks den fjärrstyrda belysningen.
Observera
WARNI NG
FjärrkontrollFjärrkontrollen är en känslig, högfrekvensapparat. Undvik att hantera den i fickan på grund av risken för att oavsiktligt låsa upp bilen.
Page 35 of 360

35
Åtkomst
2
Elstyrd sidoskjutdörr/dörrar
► Med Smart Entry & Start med dig och för att låsa bilen helt ska du trycka på markeringarna på ett framdörrshandtag.
Med baklucka
► Med Smart Entry & Start med dig ska du trycka in låsreglaget till bakluckan för att låsa bilen.
NOTIC E
När låsreglagen hålls nedtryckta stängs fönstren. Om ett reglage släpps upp stannar fönstret i det läget.
WARNI NG
Se till att varken personer eller föremål hindrar fönstren från att stängas ordentligt.Var speciellt uppmärksam på barn när du öppnar eller stänger fönstren.
NOTIC E
Om bilen inte är utrustad med larm signaleras låsning med att blinkers lyser med fast ljus i cirka två sekunder. Beroende på version fälls sidospeglarna in samtidigt.
WARNI NG
Att köra med låsta dörrar kan göra det svårare för räddningstjänsten att komma in i hytten i en nödsituation.Av säkerhetsskäl bör du aldrig lämna bilen utan att ta med fjärrkontrollen, inte ens för en kort stund.
Blockerat låsläge
WARNI NG
I blockerat låsläge inaktiveras de utvändiga och invändiga dörrreglagen såväl som centrallåsknappen på instrumentbrädan.Signalhornet kan fortfarande användas.Därför får aldrig någon lämnas kvar i bilen i blockerat låsläge.
Med nyckeln
► För att låsa med blockerat låsläge, vrid nyckeln i låset på vänster framdörr mot bilens bakre del.► Därefter, inom fem sekunder, ska nyckeln vridas bakåt igen.
Med fjärrkontrollen
► Tryck på den här knappen för att låsa
med blockerat läge.► Tryck sedan på den här knappen igen senast fem sekunder efter låsning.
NOTIC E
Samtidigt, beroende på bilens version, fälls de elstyrda backspeglarna in.
NOTIC E
Om din bil inte är utrustad med larm bekräftas blockerat låsläge med att blinkers lyser med fast ljus i cirka två sekunder.
Med Smart Entry & Start på dig
För att bilen ska kunna låsas måste fjärrkontrollen vara i avkänningszonen A.