CITROEN C-ZERO 2011 InstruktionsbÖcker (in Swedish)
Page 91 of 166
8
!
i
Praktisk information
89
Ladda inte batteriet innan kabelskornakopplats ur.Koppla inte ur kabelskorna när kontrollampan "Ready" lyser och inte heller när bilen håller på att laddas.
Före urkoppling
Innan du kopplar ur batteriet ska duvänta 2 minuter efter att tändningen slagits ifrån.
Batterierna innehåller skadligaämnen som svavelsyra och bly. När de har tjänat ut ska de tas om handenligt gällande bestämmelser och får under inga omständigheter kastas i hushållsoporna.
Lämna in uttjänta batterier på ett särskiltinsamlingsställe.
)Koppla ur kabeln från minuspolen (-). )Lyft på pluspolens (+) skyddslock 2 . )Lossa muttern 3. )Koppla ur kabeln från pluspolen (+). )Ta ut batteriet. )Ladda batteriet genom att följa
bruksanvisningen som medföljer laddaren. )Återanslut batteriet genom att börja medpluspolens kabel (+).
Efter återinkoppling
Efter varje återanslutning av batterietska du slå på tändningen och vänta
1 minut innan bilen star tas, för att de elektroniska systemen ska hinnainitialiseras. Om det efter dessaåtgärder kvarstår lättare störningar bör du rådfråga en CITROËN-verkstad eller en kvalificerad verkstad.Kom ihåg att ominitialisera bilradionsjälv genom att läsa motsvarandeavsnitt.
Kontrollera att polerna och kabelskorna är rena. Om det är täckta av sulfat (vitaktig eller grönaktig avlagring), skade demonteras och rengöras.
Page 92 of 166
Praktisk information
90
Satsen har placerats i för varingslådan, påhöger sida under baksätet.
Du måste alltså ta bor t sittdynan för att komma åt satsen. Består av en kompressor och en flaska med
tätnin
gsmedel, som används för en tillfällig reparation
av däcket, så att du kan köra till närmaste verkstad.
Den är avsedd att användas för att reparera de
flesta punkterin
gar som kan inträffa och som
finns på slitbanan eller däckets skuldra.
Sats för provisorisk däckreparation
Tillgång till satsen
Demontering av baksätets
sittdyna
) Dra reglagen Aframåt för att lossa
sittdynans spärr. )
Lyft sittdynans framkant och tippa den uppåt för att demontera den.
Ta b o r t m e t a l l k åpan
)Skruva upp de fyra "vingskruvarna". )Ta b o r t m e t a l l k åpan.
Nu kan du komma åt reparationssatsen.
Page 93 of 166
8
i
!
Praktisk information
91
1.12 V-kompressor med integrerad
manometer för att mäta och justera
däcktrycket.
Komponenter i satsen
2.Flaska med tätningsmedel för tillfällig
reparation av däcket.3.Insprutningsslang. 4.Sugslang för att vid behov suga ut
tätningsmedel.
5.Påse med en reservventil, ett verktyg för
demontering/återmontering av ventilen
samt en fartbegränsningsdekal.
Far tbegränsningsdekalen ska klistras på bilratten, för att påminna dig om att ett hjul är avsett för tillfällig användning. Överskrid inte 80 km/tim då du kör med
däck som reparerats med en sats av detta slag.
Återmontering av baksätets
sittdyna
)Sätt tillbaka metallkåpan på sin plats. )Skruva tillbaka de fyra "vingskruvarna". )Infoga metallkrokarna i baksätets ryggstöd. )Tippa sittdynan nedåt tills spärren går i lås.
Se upp så att bälteslåsen inte kommer ikläm när sittdynan sätts tillbaka.