CITROEN C4 2015 InstruksjonsbØker (in Norwegian)

Page 401 of 584

C4-2_no_Chap14_index-alpha_ed01-2015
C4-2_no_Chap14_index-alpha_ed01-2015

Page 402 of 584

C4-2_no_Chap14_index-alpha_ed01-2015
C4-2_no_Chap14_index-alpha_ed01-2015

Page 403 of 584

09-14
C4-2_no_Chap15_couv-fin_ed01-2015
C4-2_no_Chap15_couv-fin_ed01-2015
Gjengivelse eller oversettelse av dette dokumentet, selv
delvis, er forbudt uten skriftlig tillatelse fra Automobiles
CItro Ë n .
Automobiles CI
tro Ë n bekrefter, på bakgrunn av det
europeiske regelverket (Direktiv 2000/53) om utrangerte
biler, at alle målene som er fastsatt i dette regelverket
er innfridde, og at det brukes resirkulerte materialer i
fabrikasjonen av de produktene som selges. Deter plassert etiketter forskjellige steder på bilen. De
består av sikkerhetsvarsler og identifikasjonsinformasjon
om bilen. Disse etikettene må ikke fjernes, de utgjør en del
av bilen. Vi gjør deg oppmerksom på følgende punkter:
For ethvert arbeid som skal utføres på bilen, kontakt
et kvalifisert verksted som har teknisk informasjon,
kompetanse og egnet utstyr, noe som CI
tro Ë n -
forhandlernett kan gi deg.
trykket i E u
n orvégien
-

Montering

av elektrisk utstyr eller tilbehør som ikke er
foreskrevet av CI
tro
Ë
n
kan medføre en driftsstans i
de elektriske systemene i bilen din.
b

esøk CI
tro
Ë
n
-
forhandlernett for å se tilbudet av godkjent tilbehør.
-

Enhver endring

eller tilpassing som ikke er planlagt eller
autorisert av Automobiles CI
tro
Ë
n
eller som utføres
uten overholdelse av de tekniske forskriftene som er
gitt av bilprodusenten vil føre til at fabrikkgarantien ikke
gjelder.

Page 404 of 584

CRÉATIVE TECHNOLOGIE
2015 – DOCUMENTATION DE BORD4Dconcept
Diadeis
Interak
C4-2_no_Chap15_couv-fin_ed01-2015 C4-2_no_Chap15_couv-fin_ed01-2015
15.C4.0100
n
orvégien

Page 405 of 584

2
Display for multifunksjoner1
C4-2-add_no_Chap02_ecran-multifonction_ed01-2015
Berøringsskjerm
Generell funksjonsmåte
I hovedsak
Trykk på knappene på berøringsskjermen. Hver meny vises på én eller på to sider (hovedside og sekundærside).
Av sikkerhetsgrunner skal alle operasjoner som krever full oppmerksomhet fra førerens side, kun utføres når bilen står i ro. Visse funksjoner er ikke tilgjengelige når bilen kjører.
Dette systemet gir adgang til: - menyer for parametrering av bilens funksjoner og utstyr, - menyer for regulering av lyd og visning, - betjening av lyd- og telefonutstyr, og visning av tilhørende informasjon, - visning av varselmeldinger, - visning av utvendig temperatur (et blått
snøfnugg vises ved risiko for isbelegg), - visning av kjørecomputer.
Avhengig av utstyr er det også mulig å: - vise grafisk parkeringsassistanse, - få adgang til navigasjonssystemene og internettjenestene, og til visning av tilhørende informasjon.
Anbefalinger
Det er viktig å trykke skikkelig, spesielt for såkalte "glidebevegelser" (gjennomgang av lister, for flytning på kart, osv.). Displayet registerer ikke trykk med flere fingre. Denne teknologien gjør det mulig å bruke
displayet uansett temperatur, også med hansker. Bruk ikke spisse gjenstander til å betjene berøringsskjermen. Berør ikke berøringsbrettet med våte hender. Bruk en ren og tørr klut til å rengjøre berøringsskjermen.
Bruk denne tasten for å få tilgang til sekundærsiden.
Dersom sekundærsiden ikke påvirkes på en en viss stund, vil hovedsiden vises automatisk igjen.
Bruk denne tasten for å gå tilbake til hovedsiden.
Bruk denne tasten for å få tilgang til
tilleggsinformasjon og regulering av visse funksjoner.
Bruk denne tasten for å bekrefte.
Bruk denne tasten for å gå ut.

Page 406 of 584

Display for multifunksjoner
2
C4-2-add_no_Chap02_ecran-multifonction_ed01-2015
Menyer
Trykk på denne tasten for å få tilgang til hovedmenyen, eller trykk på en av tastene foran for å få direkte tilgang til gjeldende meny.
Kjøring Gir tilgang til kjørecomputeren og gjør det mulig, avhengig av versjon, å innstille visse funksjoner. Se tilsvarende rubrikk.
Navigasjon . Avhengig av utstyrsnivået eller land er navigasjonen ikke tilgjengelig, som opsjon eller fabrikkmontert. Se avsnitt "Lyd og telematikk".
Radio Media . Se avsnitt "Lyd og telematikk".
Telefon . Se avsnitt "Lyd og telematikk".
Internett . Disse tilkoblede tjenestene er tilgjengelige via tilkoblingene Bluetooth, WiFi eller MirrorLink™.Se avsnitt "Lyd og telematikk".
Reguleringer . Reguleringer . ReguleringerGjør det mulig å konfigurere displayet og systemet.
1. Lydregulering / avbryte lyden. Se avsnitt "Lyd og telematikk".

Page 407 of 584

3
Åpninger3
C4-2-add_no_Chap03_ouvertures_ed01-2015
Hvis du hverken kan åpne, låse eller lokalisere bilen etter at bilbatteriet har vært frakoblet, batteriet i fjernkontrollen har vært skiftet ut, eller det har oppstått problemer med fjernkontrollen.
Etter at den elektroniske nøkkelen er blitt initialisert på nytt, glem ikke å legge matten
innerst i armlenet tilbake på plass.
Feilfunksjon/ Ny initialisering
av fjernkontrollen
 Sett den reservenøkkelen (integrert i fjernkontrollen) i låsen for å åpne eller låse bilen.
 Åpne armlenet foran: ● Løft opp matten og fjern den. ● Sett den elektroniske nøkkelen inn i nødavleseren.  Sett på tenningen ved å trykke på knappen "START/STOP".
Den elektroniske nøkkelen er igjen helt operasjonell.
Dersom problemet vedvarer, ta snarest mulig kontakt med CITROËN-forhandlernett eller et kvalifisert verksted.

Page 408 of 584

Oppbevaringsrom
4
C4-2-add_no_Chap05_amenagement_ed01-2015
12V-tilbehørskontakt
 For å koble til en 12 V-tilbehørskontakt (maks. styrke: 120 W), fjern dekslet og koble til en passende adapter.
USB-leser
Denne koblingsboksen har en USB-kontakt og en Jack-kontakt.
Når det er koblet til USB-kontakten, kan det bærbare utstyret lade seg opp automatisk. Under ladingen vil det gis en melding dersom det mobile utstyret bruker mer strøm enn den ampereverdi som gis av bilen.
Tilkobling av et elektrisk utstyr som ikke er typegodkjent av CITROËN, slik som en lader med USB-kontakt, kan forstyrre funksjonen til bilens elektriske komponenter i form av dårlig radiomottak eller forstyrrelser i skjermbildene.
USB-kontakt
USB-kontakten gjør at du kan tilkoble et bærbart utstyr, slik som en digital spiller av typen iPod ® eller en USB-nøkkel. ® eller en USB-nøkkel. ®
USB-spilleren leser dine lydfiler som blir over ført til lydsystemet, for å bli sendt ut via bilens høyttalere. Styringen av disse filene gjøres med betjeningene på rattet eller fra lydsystemet.
Jack-kontakt
Jack-kontakten gjør at du kan tilkoble et bærbart utstyr, slik som en digital spiller, for å lytte til lydfiler gjennom bilens høyttalere. Styringen av disse filene gjøres fra det bærbare utstyret ditt.
For ytterligere informasjon, se korresponderende del i avsnittet "Lyd og telematikk".
USB-kontakten kan også tilkobles en telefon tilknyttet MirrorLink™ for å nyte godt av visse av telefonenes applikasjoner på berøringsskjermen.

Page 409 of 584

8
Sikkerhet5
C4-2-add_no_Chap08_securite_ed01-2015
For at kollisjonsputene skal være effektive, må følgende forholdsregler overholdes:
Kollisjonsputer foran
Hold ikke i eikene på rattet når du kjører og legg ikke hendene på midtdekslet. Legg ikke føttene på dashbordet på passasjersiden. Røyk ikke i bilen fordi utløsing av kollisjonsputene kan forårsake brannsår eller risiko for skader grunnet sigaretten eller pipen. Stikk ikke hull på rattdekslet, demonter det ikke og påse at det ikke utsettes for kraftige støt. Hverken fest eller lim noe på rattet eller dashbordet, da dette kan forårsake skader under utløsing av kollisjonsputene.
Sidekollisjonsputer
Bruk kun godkjente setetrekk, kompatible med utløsing av sidekollisjonsputene. For å bli kjent med utvalget av setetrekk som passer til bilen din, ta kontakt med CITROËN-forhandlernett. Se avsnittet "Tilbehør". Ingen gjenstander må festes eller limes på seteryggene (klær, osv.), da dette kan medføre skader på overkropp eller armer ved utløsing av sidekollisjonsputen. Sitt ikke med overkroppen nærmere døren enn det som er nødvendig.
Hodekollisjonsputer i tak
Ingen gjenstander må festes eller limes til
taket, da det kan medføre skader på hodet når hodekollisjonsputene utløses. Demonter ikke håndtakene i taket hvis bilen har dette utstyret. De er en del av festesystemet til hodekollisjonsputene.
Innta en normal, vertikal sittestilling. Juster sikkerhetsbeltet riktig og spenn det fast. Påse at det ikke plasseres noe mellom kroppen og kollisjonsputen (barn, dyr, gjenstand, osv.), hverken fest eller lim noe i nærheten eller på utgangsretningen til kollisjonsputene, dette kan medføre sårskader når de løser seg ut. Foreta aldri endringer på den opprinnelige versjonen til bilen din, spesielt i det direkte området rundt kollisjonsputene. Etter en ulykke eller dersom bilen har vært stjålet, få systemene til kollisjonsputene kontrollert. Alle inngrep på kollisjonsputesystemene skal utelukkende utføres av CITROËN-forhandlernett eller et kvalifisert verksted. Selv om man overholder alle de forholdsreglene som oppgis, finnes det likevel en risiko for lette brannskader på hode, bryst eller armer ved utløsing av kollisjonsputen. Puten utløses så og si umiddelbart (noen tusendels sekunder), og tømmes deretter med en gang for varm gass gjennom hullene i puten.

Page 410 of 584

Kjøring
6
C4-2-add_no_Chap09_conduite_ed01-2015
Stop & Start
Funksjonsmåte
Motoren skifter til STOP-modus
Lampen "ECO" tennes i instrumentbordet og motoren stopper automatisk:
- med en manuell girkasse i en hastighet under 20 km/t, eller når bilen med versjonene PureTech 130 og diesel Blue HDi 115 og 120 står i ro, når du setter girspaken i fri og slipper clutchpedalen, - med en styr t girkasse, i en hastighet under 8 km/t, når du trykker inn bremsepedalen eller setter girvelgeren på posisjon N , - med en styr t girkasse, når bilen står i ro når du trykker inn bremsepedalen eller setter girvelgeren på posisjon N ,
Hvis bilen din er utstyrt med en tidsteller som legger sammen tiden som bilen er i STOP-modus
Spesielle tilfeller: STOP-modus ikke tilgjengelig
STOP-modus aktiverer seg ikke: - når bilen er i en bratt bakke (oppover eller nedover), - når førerdøren er åpen, - når sikkerhetsbeltet på førersiden er løsnet, - når bilens hastighet ikke overskrider 10 km/t fra den siste oppstarten med nøkkelen eller med knappen "START/STO P ", - når den elektriske parkeringsbremsen er tiltrukket eller er i ferd med å bli tiltrukket, - når temperaturkomforten i kupéen gjør det nødvendig, - når avdugging er aktiv, - når visse forhold (batteriets ladetilstand, motortemperatur, bremseassistanse, utvendig temperatur, osv.) krever det for å kunne sørge for kontrollen av systemet.
I dette tilfellet, blinker lampen "ECO"i noen sekunder, og slukker deretter.
Denne funksjonsmåten er helt normal.
Stop & Start stopper motoren midlertidig - STOP-modus- under stans i trafikken (rødt lys, køkjøring, annet). Motoren starter automatisk igjen - START-modus - så snart du ønsker å kjøre. Gjenstart foregår øyeblikkelig, raskt og lydløst. Per fekt tilpasset urbant bruk, gjør Stop & Start det mulig å redusere drivstofforbruket, utslipp av forurensende avgasser og lydnivået ved stans.
STOP-modus endrer ikke bilens funksjoner, slik som f.eks. bremsing, servostyring, osv. Fyll aldri drivstoff når motoren er i STOP-modus; det er påbudt å slå av
tenningen med nøkkelen eller med knappen "START/STOP".
Med en styrt girkasse, under en parkeringsmanøver, er STOP-modus av komfortmessige grunner ikke tilgjengelig i noen sekunder etter at revers er innkoblet.
under en kjørestrekning. Den nullstiller seg hver gang tenningen settes på med nøkkelen eller med knappen "START/STOP".

Page:   < prev 1-10 ... 361-370 371-380 381-390 391-400 401-410 411-420 421-430 431-440 441-450 ... 590 next >