CITROEN C4 CACTUS 2018 Instrukcja obsługi (in Polish)
Page 321 of 334
4
Istnieje ryzyko uszkodzenia/zniszczenia
skrzyni biegów:
- w przypadku równoczesnego
naciśnięcia pedału przyspieszenia i
hamulca,
- w przypadku siłowego przestawienia
wybieraka z położenia P do innego w
razie rozładowania akumulatora.
Aby zmniejszyć zużycie paliwa podczas
przedłużającego się postoju z pracującym
silnikiem (np. w korku ulicznym itp.),
ustawić wybierak w położeniu N i
zaciągnąć hamulec postojowy.
Usterka
Przy włączonym zapłonie świecenie
tej kontrolki, sygnał dźwiękowy
oraz komunikat na ekranie
wielofunkcyjnym oznaczają usterkę
skrzyni biegów.
W takim wypadku skrzynia biegów przełącza
się w tryb awaryjny i blokuje się na 3. biegu.
Powoduje to wyczuwalne szarpnięcie podczas
przełączania z położenia P do R oraz z
położenia N do R. Nie grozi to uszkodzeniem
skrzyni biegów.
Nie przekraczać prędkości 100 km/h i
przestrzegać obowiązujących ograniczeń.
Jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci
CITROËN albo z warsztat specjalistyczny.
Jazda
Page 322 of 334
5
7
Informacje praktyczne
Paliwo stosowane
w silnikach benzynowych
Silniki benzynowe są przystosowane do pracy z biopaliwami zgodnymi z obecnym i przyszłym ustawodawstwem europejskim, dostępnymi z dystrybutorów.
Paliwo stosowane
w silnikach Diesla
Silniki Diesla są przystosowane do pracy z biopaliwami zgodnymi z obecnym i przyszłym ustawodawstwem europejskim, dostępnymi w dystrybutorach paliw.
Olej napędowy zgodny z normą EN590 w mieszance z biopaliwem zgodnym z normą EN14214 (możliwa zawartość estru metylowego kwasu tłuszczowego od 0 do 7%).
Olej napędowy zgodny z normą EN16734 w mieszance z biopaliwem zgodnym z normą EN14214 (możliwa zawartość estru metylowego kwasu tłuszczowego od 0 do 10%).
Olej napędowy parafinowy zgodny z normą EN15940 w mieszance z biopaliwem zgodnym z normą EN14214 (możliwa zawartość estru metylowego kwasu tłuszczowego od 0 do 7%).
Stosowanie paliwa B20 lub B30 zgodnego z normą EN16709 jest możliwe w silniku Diesla Państwa samochodu. Niemniej jednak jego zastosowanie, nawet przypadkowe, wymaga ścisłego przestrzegania szczególnych warunków obsługi, określanych jako "Trudne warunki jazdy". Aby uzyskać więcej informacji, skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.
Stosowanie innych rodzajów biopaliw (czystych lub rozcieńczonych olejów roślinnych lub zwierzęcych, paliwa grzewczego...) jest surowo zabronione (niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika i układu paliwowego).
Dopuszcza się używanie wyłącznie dodatków do paliw benzynowych zgodnych z normą B715001.
Jazda za granicą Niektóre paliwa mogą uszkodzić silnik. W celu zagwarantowania prawidłowego działania silnika w niektór ych krajach może być wymagane stosowanie specjalnego typu paliwa (specjalna liczba oktanowa, specjalna nazwa handlowa itp.). Dodatkowe informacje można uzyskać w punkcie sprzedaży.
Dozwolone jest stosowanie wyłącznie dodatków do oleju napędowego zgodnych z normą B715000.
Benzyna zgodna z normą EN228 zmieszana z biopaliwem zgodnym z normą EN15376.
Kompatybilność
paliw
O l e j n a p ę d o w y w n i s k i e j temperaturze
W temperaturze poniżej 0°C (+32°F) tworzenie się parafin w letnim oleju napędowym może spowodować nieprawidłowe działanie układu zasilania paliwem. Aby tego uniknąć, zaleca się stosowanie zimowego oleju napędowego i utrzymywanie w zbiorniku ilości paliwa powyżej 50 % jego pojemności. Jeżeli mimo tego, w temperaturze poniżej -15°C (+5°F) występują problemy z rozruchem silnika, wystarczy pozostawić samochód na pewien czas w garażu lub ogrzewanym warsztacie.
Page 323 of 334
6
W razie awarii
Ciśnienie pompowania opon jest podane na tej etykiecie.
Zestaw znajduje się w skrzynce w bagażniku pod podłogą.
Zestaw ten składa się z kompresora i wkładu ze środkiem uszczelniającym. Umożliwia on tymczasową naprawę opony. Dzięki temu będą mogli Państwo dojechać do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego. Zestaw może być stosowany do naprawy większości otworów powstałych w wyniku przebicia opony, znajdujących się na bieżniku lub opasaniu opony. Kompresor umożliwia kontrolę i uzupełnienie ciśnienia w oponie.
Z e s t a w d o p r o w i z o r y c z n e j n a p r a w y o p o n y
Dostęp do zestawu
L i s t a n a r z ę d z i
Poniższe narzędzia, zależnie od poziomu wyposażenia, są przystosowane do Państwa samochodu. Nie należy ich używać do innych celów. 1. Sprężarka 12 V. Zawiera środek uszczelniający do
tymczasowej naprawy opony i służy do uzupełnienia ciśnienia w oponie. 2. Z a c z e p h o l o w n i c z y .
Aby uzyskać więcej informacji na temat Holowania , patrz odpowiednia rubryka.
Page 324 of 334
7
8
W razie awarii
1 . U s z c z e l n i a n i e
Sposób przeprowadzenia naprawy
Nie należy wyciągać obcych ciał wbitych w oponę.
W y ł ą c z y ć z a p ł o n .
Obrócić selektor A do położenia "Naprawa". Sprawdzić, czy przełącznik B j e s t przechylony w położenie "O" .
A. Przełącznik położenia "Naprawa" lub "Pompowanie". B. Przełącznik włącz "I" / wyłącz "O" . C. Przycisk wypuszczania powietrza. D. Ciśnieniomierz (w barach oraz w p.s.i).
O p i s z e s t a w u
Nalepka z ograniczeniem prędkości Hpowinna być naklejona na kierownicę, aby przypominać, że jedno koło jest naprawione tymczasowo.
Nie przekraczać prędkości 80 km/h podczas jazdy z oponą naprawioną za pomocą zestawu tego typu.
E. Pojemnik z kablem z przejściówką do gniazda 12 V. F. Wkład ze środkiem uszczelniającym. G. Biały przewód z korkiem służący do naprawy i pompowania. H. Nalepka z ograniczeniem prędkości.
Page 325 of 334
8
W razie awarii
Całkowicie rozwinąć biały przewód G . Odkręcić korek z białego przewodu. Podłączyć biały przewód do zaworu naprawianej opony.
Włożyć wtyczkę elektryczną kompresora do gniazda 12 V samochodu. Uruchomić samochód i pozostawić silnik na wolnych obrotach.
Należy uważać, ponieważ środek jest szkodliwy w przypadku połknięcia i drażniący dla oczu. Przechowywać środek w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Nie włączać kompresora przed podłączeniem białego przewodu do zaworu opony: środek uszczelniający rozleje się na zewnątrz.
Włączyć kompresor, przestawiając przełącznik B w położenie "I" , aż ciśnienie w oponie osiągnie 2,0 bary. Produkt uszczelniający wtryskiwany jest do opony pod ciśnieniem; w trakcie tej operacji nie wyjmować przewodu z zaworu (niebezpieczeństwo ochlapania).
Jeżeli po upływie pięciu do siedmiu minut nie można uzyskać tego ciśnienia, oznacza to, że opony nie można naprawić; skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym, aby wezwać pomoc
d r o g o w ą .
Page 326 of 334
9
8
W razie awarii
Włożyć ponownie wtyczkę elektryczną kompresora do gniazda 12 V samochodu. Uruchomić ponownie samochód i pozostawić silnik na wolnych obrotach.
Udać się możliwie jak najszybciej do ASO sieci CITROËN lub do warsztatu specjalistycznego. Koniecznie poinformować technika, że został użyty ten zestaw. Po wykonaniu diagnostyki technik poinformuje, czy opona może być naprawiona, czy musi być wymieniona.
Odłączyć zestaw i zakręcić korek na białym przewodzie. Uważać, aby nie zabrudzić pojazdu płynem pozostałym w pojemniku. Trzymać zestaw pod ręką. Przejechać od razu około pięciu kilometrów z małą prędkością (między 20 i 60 km/h), aby uszczelnić przebitą oponę. Zatrzymać się, aby sprawdzić, czy opona naprawiła się i czy ciśnienie się utrzymuje.
2 . P o m p o w a n i e
Przełączyć selektor A do położenia "Pompowanie". Całkowicie rozwinąć biały przewód G . Podłączyć biały przewód do zaworu naprawianej opony.
Page 327 of 334
10
W razie awarii
Wyjmowanie przewodu i wkładu
Obrócić zespół przewodu 2 w lewo aż do zetknięcia się z obudową. Odłączyć końcówkę 1 od wkładu, obracając ją o ćwierć obrotu w lewo. Wyjąć nieco zespół przewodu 2, a następnie odłączyć końcówkę 3przewodu doprowadzającego powietrze, obracając ją o ćwierć obrotu w lewo. Wyciągnąć zespół przewodu 2 . Przytrzymać sprężarkę w pozycji pionowej. Odkręcić wkład 4 od dołu. W celu zamontowania nowego wkładu i nowego przewodu wykonać te czynności
w odwrotnej kolejności.
Uważać, aby płyn nie wyciekł. Data przydatności płynu znajduje się na pojemniku. Pojemnik jednokrotnego użytku, nawet jeżeli tylko jest napoczęty, musi być wymieniony. Po wykorzystaniu nie wyrzucać zużytego pojemnika; należy go oddać do ASO sieci CITROËN lub do punktu zbierającego tego typu odpady. Pamiętać o zakupie nowego pojemnika ze środkiem uszczelniającym w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie s p e c j a l i s t y c z n y m .
Wyrównać ciśnienie za pomocą kompresora (aby napompować: przełącznik B w położeniu "I" ; aby spuścić powietrze: przełącznik B w położeniu "O"i nacisnąć przycisk C ), zgodnie z etykietą informującą o ciśnieniu ogumienia (znajdującą się przy drzwiach kierowcy). Późniejszy spadek ciśnienia wskazuje, że przebicie nie zostało dobrze zatkane; skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym, aby wezwać pomoc drogową.
Odłączyć cały zestaw, a potem go schować. Nie przekraczać prędkości 80 km/h i ograniczyć dystans do 200 km.
Page 328 of 334
11
8
W razie awarii
Kontrola / Uzupełnianie ciśnienia
Kompresora bez wkładu naprawczego można użyć do sprawdzenia lub okazjonalnego pompowania opon.
Ustawić przełącznik A w pozycji "Pompowanie". Całkowicie rozwinąć biały przewód G .
Włożyć wtyczkę elektryczną sprężarki do gniazda 12 V samochodu. Uruchomić silnik i pozostawić go na wolnych obrotach. Wyrównać ciśnienie za pomocą sprężarki (aby napompować: przełącznik Bw położeniu "I" ; aby spuścić powietrze: przełącznik B w położeniu "O" i nacisnąć przycisk C ), zgodnie z etykietą wskazującą ciśnienie w ogumieniu pojazdu. Wyciągnąć przewód i schować cały z e s t a w .
W przypadku zmiany ciśnienia w jednej bądź kilku oponach należy ponownie zainicjować system wykrywania zbyt niskiego ciśnienia w ogumieniu. Aby uzyskać więcej informacji na temat Wykr ywania niskiego ciśnienia w oponach , patrz odpowiednia r u b r y k a .
Podłączyć przewód do zaworu opony.
Page 329 of 334
5
9
Dane techniczne
Silniki i skrzynie biegów – SILNIKI BENZYNOWE
Silniki PureTech 75 PureTech 82 PureTech 82
S&S PureTech 110 S&S
Skrzynie biegów Manualna
(5-biegowa) Manualna
(5-biegowa)
ETG, elektroniczna (elektroniczna 5-biegowa) Manualna
(5-biegowa) E AT 6
(automatyczna 6-biegowa)
Kody modeli 0 P H M U 0 P H M Z 0 P H N Z 0PHNV /
0PHNZW
Pojemność (cm
3) 11 9 9 11 9 9 11 9 9
Średnica cylindra x skok (mm) 75 x 90,5 75 x 90,5 75 x 90,5
Moc maksymalna: norma UE (kW) * 55 6 0 81
Maks. prędkość obrotowa (obr./min) 5 7 5 0 5 7 5 0 5500
Maks. moment obr.: norma UE (Nm) 11 6 11 8 2 0 5
Przy prędkości obrotowej (obr./min) 2 7 5 0 2 7 5 0 1 5 0 0
Paliwo Bezołowiowe Bezołowiowe Bezołowiowe
Katalizator tak tak tak
Objętość oleju silnikowego (z wymianą filtra)
(w litrach) 3 , 2 5
3 , 2 5 3 , 5
* Moc maksymalna odpowiada wartości homologowanej uzyskanej na stanowisku badawczym zgodnie z warunkami ustalonymi przez przepisy europejskie (dyrektywa 1999/99/ WE).
Page 330 of 334
6
Masy pojazdu i przyczep (w kg) – SILNIKI BENZYNOWE
SilnikiPureTech 75PureTech 82 PureTech 82
S&S PureTech 110 S&S
Skrzynie biegów Manualna
(5-biegowa) Manualna
(5-biegowa)
ETG, elektroniczna (elektroniczna 5-biegowa)Manualna
(5-biegowa) E AT 6
(automatyczna 6-biegowa)
Kody modeli 0PHMU0PHMZ0PHNZ0PHNV /
0PHNZW
Masa własna pojazdu 965965 9751020 1050
Masa pojazdu gotowego do jazdy* 10401040 10501095 112 5
Masa całkowita pojazdu 15 0 015 0 0 15101555 159 0
Masa całkowita pojazdu z przyczepą
na pochyłości 12% 19 0 0
19 0 0 1910215 519 9 0
Przyczepa z hamulcami**
na pochyłości 10% lub 12% 720
720 725825400
Przyczepa bez hamulców** 520520 525545 400
Zalecany nacisk na hak holowniczy 5555555555
Podane wartości masy całkowitej pojazdu z przyczepą oraz masy przyczep są ważne dla maksymalnej wysokości 1000 m n.p.m.; podaną masę
holowanej przyczepy należy zmniejszać o 10% na każde dodatkowe 1000 m n.p.m.
Podczas holowania nigdy nie wolno przekraczać prędkości 100 km/h (należy przestrzegać przepisów obowiązujących w danym kraju).
Przy wysokich temperaturach otoczenia osiągi pojazdu mogą być mniejsze w celu zabezpieczenia silnika. Gdy temperatura otoczenia przekracza
37 °C, należy ograniczyć masę holowanej przyczepy. * Masa pojazdu gotowego do jazdy to suma masy własnej pojazdu i wagi kierowcy (75 kg).
** Maksymalna masa przyczepy w granicach maksymalnej dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu z przyczepą.
Dane techniczne