CITROEN C4 CACTUS 2018 Instrukcja obsługi (in Polish)
Manufacturer: CITROEN, Model Year: 2018, Model line: C4 CACTUS, Model: CITROEN C4 CACTUS 2018Pages: 334, PDF Size: 11.66 MB
Page 311 of 334

4
Bezpieczeństwo
Połączenie assistance z lokalizacją
W przypadku samochodu zakupionego poza siecią Marki prosimy o sprawdzenie konfiguracji tych usług i ich ewentualną modyfikację w sieci ser wisowej. W krajach wielojęzycznych konfiguracja jest możliwa w jednym z wybranych języków państwowych.
Ze względów technicznych, szczególnie w celu zapewnienia klientowi lepszej jakości usług telematycznych, producent zastrzega sobie prawo do aktualizacji w dowolnej chwili pokładowego systemu telematycznego pojazdu.
Nieprawidłowe działanie systemu nie uniemożliwia jazdy samochodem.
Nacisnąć na ponad 2 sekundy ten przycisk, aby poprosić o pomoc drogową w razie unieruchomienia pojazdu. Komunikat głosowy potwierdza w y k o n a n i e p o ł ą c z e n i a * * .
Ponowne szybkie naciśnięcie tego przycisku powoduje anulowanie połączenia. Anulowanie połączenia potwierdzone jest k o m u n i k a t e m g ł o s o w y m .
Czer wona kontrolka zapalona na stałe: należy wymienić baterię awaryjną.
D z i a ł a n i e s y s t e m u
Po włączeniu zapłonu zielona kontrolka zapala się na 3 sekundy, co sygnalizuje prawidłowe działanie systemu.
Czer wona kontrolka miga, a następnie gaśnie: system nie działa prawidłowo.
* * W zależności od pokrycia geograficznego "Połączenie Alarmowe z Lokalizacją", "Połączenie Assistance z Lokalizacją" i oficjalnego języka państwowego wybranego przez właściciela pojazdu. Lista krajów objętych usługami telematycznymi dostępna jest w punktach sprzedaży lub na stronie internetowej Państwa kraju.
Dotyczy wszystkich krajów, oprócz Rosji, Białorusi, Kazachstanu.
Dotyczy Rosji, Białorusi, Kazachstanu.
W obydwu przypadkach usługi połączenia alarmowego i assistance mogą nie działać. Należy możliwie szybko skontaktować się z warsztatem specjalistycznym.
Lokalizacja geograficzna
Można wyłączyć funkcję lokalizacji geograficznej równoczesnym naciśnięciem przycisków "Połączenie alarmowe z lokalizacją" i "Połączenie z assistance drogowym z lokalizacją", po czym należy nacisnąć przycisk "Połączenie z assistance drogowym z lokalizacją", aby zatwierdzić.
Aby włączyć funkcję lokalizacji geograficznej, ponownie równocześnie nacisnąć przyciski "Połączenie alarmowe z lokalizacją" i "Połączenie z assistance drogowym z lokalizacją", a następnie – przycisk "Połączenie z assistance drogowym z lokalizacją", aby zatwierdzić.
Czer wona kontrolka zapalona na stałe: system działa wadliwie.
Czer wona kontrolka miga: należy wymienić baterię awaryjną.
Page 312 of 334

6
W razie awarii
Ciśnienie pompowania opon jest podane na tej etykiecie.
Zestaw znajduje się w skrzynce w bagażniku pod podłogą.
Zestaw ten składa się z kompresora i wkładu ze środkiem uszczelniającym. Umożliwia on tymczasową naprawę opony. Dzięki temu będą mogli Państwo dojechać do najbliższego zakładu wulkanizacyjnego. Zestaw może być stosowany do naprawy większości otworów powstałych w wyniku przebicia opony, znajdujących się na bieżniku lub opasaniu opony. Kompresor umożliwia kontrolę i uzupełnienie ciśnienia w oponie.
Z e s t a w d o p r o w i z o r y c z n e j n a p r a w y o p o n y
Dostęp do zestawu
L i s t a n a r z ę d z i
Poniższe narzędzia, zależnie od poziomu wyposażenia, są przystosowane do Państwa samochodu. Nie należy ich używać do innych celów. 1. Sprężarka 12 V. Zawiera środek uszczelniający do
tymczasowej naprawy opony i służy do uzupełnienia ciśnienia w oponie. 2. Z a c z e p h o l o w n i c z y .
Aby uzyskać więcej informacji na temat Holowania , patrz odpowiednia rubryka.
Page 313 of 334

7
8
W razie awarii
1 . U s z c z e l n i a n i e
Sposób przeprowadzenia naprawy
Nie należy wyciągać obcych ciał wbitych w oponę.
W y ł ą c z y ć z a p ł o n .
Obrócić selektor A do położenia "Naprawa". Sprawdzić, czy przełącznik B j e s t przechylony w położenie "O" .
A. Przełącznik położenia "Naprawa" lub "Pompowanie". B. Przełącznik włącz "I" / wyłącz "O" . C. Przycisk wypuszczania powietrza. D. Ciśnieniomierz (w barach oraz w p.s.i).
O p i s z e s t a w u
Nalepka z ograniczeniem prędkości Hpowinna być naklejona na kierownicę, aby przypominać, że jedno koło jest naprawione tymczasowo.
Nie przekraczać prędkości 80 km/h podczas jazdy z oponą naprawioną za pomocą zestawu tego typu.
E. Pojemnik z kablem z przejściówką do gniazda 12 V. F. Wkład ze środkiem uszczelniającym. G. Biały przewód z korkiem służący do naprawy i pompowania. H. Nalepka z ograniczeniem prędkości.
Page 314 of 334

8
W razie awarii
Całkowicie rozwinąć biały przewód G . Odkręcić korek z białego przewodu. Podłączyć biały przewód do zaworu naprawianej opony.
Włożyć wtyczkę elektryczną kompresora do gniazda 12 V samochodu. Uruchomić samochód i pozostawić silnik na wolnych obrotach.
Należy uważać, ponieważ środek jest szkodliwy w przypadku połknięcia i drażniący dla oczu. Przechowywać środek w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Nie włączać kompresora przed podłączeniem białego przewodu do zaworu opony: środek uszczelniający rozleje się na zewnątrz.
Włączyć kompresor, przestawiając przełącznik B w położenie "I" , aż ciśnienie w oponie osiągnie 2,0 bary. Produkt uszczelniający wtryskiwany jest do opony pod ciśnieniem; w trakcie tej operacji nie wyjmować przewodu z zaworu (niebezpieczeństwo ochlapania).
Jeżeli po upływie pięciu do siedmiu minut nie można uzyskać tego ciśnienia, oznacza to, że opony nie można naprawić; skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym, aby wezwać pomoc
d r o g o w ą .
Page 315 of 334

9
8
W razie awarii
Włożyć ponownie wtyczkę elektryczną kompresora do gniazda 12 V samochodu. Uruchomić ponownie samochód i pozostawić silnik na wolnych obrotach.
Udać się możliwie jak najszybciej do ASO sieci CITROËN lub do warsztatu specjalistycznego. Koniecznie poinformować technika, że został użyty ten zestaw. Po wykonaniu diagnostyki technik poinformuje, czy opona może być naprawiona, czy musi być wymieniona.
Odłączyć zestaw i zakręcić korek na białym przewodzie. Uważać, aby nie zabrudzić pojazdu płynem pozostałym w pojemniku. Trzymać zestaw pod ręką. Przejechać od razu około pięciu kilometrów z małą prędkością (między 20 i 60 km/h), aby uszczelnić przebitą oponę. Zatrzymać się, aby sprawdzić, czy opona naprawiła się i czy ciśnienie się utrzymuje.
2 . P o m p o w a n i e
Przełączyć selektor A do położenia "Pompowanie". Całkowicie rozwinąć biały przewód G . Podłączyć biały przewód do zaworu naprawianej opony.
Page 316 of 334

10
W razie awarii
Wyjmowanie przewodu i wkładu
Obrócić zespół przewodu 2 w lewo aż do zetknięcia się z obudową. Odłączyć końcówkę 1 od wkładu, obracając ją o ćwierć obrotu w lewo. Wyjąć nieco zespół przewodu 2, a następnie odłączyć końcówkę 3przewodu doprowadzającego powietrze, obracając ją o ćwierć obrotu w lewo. Wyciągnąć zespół przewodu 2 . Przytrzymać sprężarkę w pozycji pionowej. Odkręcić wkład 4 od dołu. W celu zamontowania nowego wkładu i nowego przewodu wykonać te czynności
w odwrotnej kolejności.
Uważać, aby płyn nie wyciekł. Data przydatności płynu znajduje się na pojemniku. Pojemnik jednokrotnego użytku, nawet jeżeli tylko jest napoczęty, musi być wymieniony. Po wykorzystaniu nie wyrzucać zużytego pojemnika; należy go oddać do ASO sieci CITROËN lub do punktu zbierającego tego typu odpady. Pamiętać o zakupie nowego pojemnika ze środkiem uszczelniającym w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie s p e c j a l i s t y c z n y m .
Wyrównać ciśnienie za pomocą kompresora (aby napompować: przełącznik B w położeniu "I" ; aby spuścić powietrze: przełącznik B w położeniu "O"i nacisnąć przycisk C ), zgodnie z etykietą informującą o ciśnieniu ogumienia (znajdującą się przy drzwiach kierowcy). Późniejszy spadek ciśnienia wskazuje, że przebicie nie zostało dobrze zatkane; skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym, aby wezwać pomoc drogową.
Odłączyć cały zestaw, a potem go schować. Nie przekraczać prędkości 80 km/h i ograniczyć dystans do 200 km.
Page 317 of 334

11
8
W razie awarii
Kontrola / Uzupełnianie ciśnienia
Kompresora bez wkładu naprawczego można użyć do sprawdzenia lub okazjonalnego pompowania opon.
Ustawić przełącznik A w pozycji "Pompowanie". Całkowicie rozwinąć biały przewód G .
Włożyć wtyczkę elektryczną sprężarki do gniazda 12 V samochodu. Uruchomić silnik i pozostawić go na wolnych obrotach. Wyrównać ciśnienie za pomocą sprężarki (aby napompować: przełącznik Bw położeniu "I" ; aby spuścić powietrze: przełącznik B w położeniu "O" i nacisnąć przycisk C ), zgodnie z etykietą wskazującą ciśnienie w ogumieniu pojazdu. Wyciągnąć przewód i schować cały z e s t a w .
W przypadku zmiany ciśnienia w jednej bądź kilku oponach należy ponownie zainicjować system wykrywania zbyt niskiego ciśnienia w ogumieniu. Aby uzyskać więcej informacji na temat Wykr ywania niskiego ciśnienia w oponach , patrz odpowiednia r u b r y k a .
Podłączyć przewód do zaworu opony.
Page 318 of 334

1
6
Jazda
Automatyczna skrzynia
biegów (EAT6)
Sześciobiegowa automatyczna skrzynia
biegów oferuje wybór między komfortem
w pełni automatycznego działania,
wzbogaconego o program sportowy i zimowy, a
ręczną zmianą biegów.
Dostępne są dwa tryby jazdy:
- t r y b automatyczny , w którym zmianą
biegów steruje układ elektroniczny, z
programem sportowym , który zapewnia
większą dynamikę jazdy, oraz programem
zimowym , który ułatwia prowadzenie
pojazdu w warunkach złej przyczepności;
- t r y b ręczny , w którym kierowca zmienia
biegi sekwencyjnie.
Położenia wybieraka
biegów
1. W y b i e r a k b i e g ó w .
2. Przycisk S (program sportowy) .
3. Przycisk „ ” (program zimow y) .
4. Symbole położeń wybieraka biegów. P.
Położenie postojowe.
- Unieruchomienie pojazdu, hamulec postojowy włączony lub wyłączony.
- Uruchomienie silnika.
R. Bieg wsteczny.
- Cofanie, pojazd zatrzymany, bieg jałowy.
N. Położenie neutralne.
- Unieruchomienie pojazdu, hamulec postojowy włączony.
- Uruchomienie silnika.
D. Tryb automatyczny.
M + / -. Tryb ręczny z sekwencyjną zmianą
sześciu biegów.
F Impuls do przodu powoduje zmianę biegu na wyższy.
l u b
F Impuls do tyłu powoduje zmianę biegu na n i ż s z y .
Wskaźniki w zestawie wskaźników
P. P o ł o ż e n i e p o s t o j o w e .
R. B i e g w s t e c z n y .
N. P o ł o ż e n i e n e u t r a l n e .
D. J a z d a .
S. P r o g r a m sport .
. P r o g r a m śnieg
.
1 2 3 4 5 6. Włączony bieg w trybie ręcznym.
-. Wartość nieprawidłowa w trybie
r ę c z n y m .
W momencie przestawienia wybieraka w celu
wybrania położenia w zestawie wskaźników
pojawi się odpowiednia kontrolka.
Stopa na hamulcu
F Nacisnąć pedał hamulca, gdy
świeci ta kontrolka w zestawie
wskaźników (np. uruchamianie
silnika).
Page 319 of 334

2
W trakcie hamowania skrzynia biegów
automatycznie redukuje biegi w celu
zapewnienia skutecznego hamowania
silnikiem.
W przypadku nagłego zwolnienia pedału
przyspieszenia skrzynia biegów nie zmieni
przełożenia na wyższe w celu zwiększenia
bezpieczeństwa.Nigdy nie wybierać położenia N w trakcie
j a zd y.
Nigdy nie wybierać położenia P lub
R przed całkowitym zatrzymaniem
samochodu.
Program sportowy i zimowy
Te dwa specjalne programy uzupełniają tryb
automatyczny w szczególnych warunkach
eksploatacji.
Program sportowy „S”
F Nacisnąć przycisk S po uruchomieniu
silnika.
Skrzynia biegów automatycznie dostosowuje
się do dynamicznego stylu jazdy.
W zestawie wskaźników pojawia się
symbol S.
Tryb automatyczny
Uruchamianie pojazdu
F
Zaciągnąć hamulec postojowy.
F Wybrać położenie P lub N .
F Uruchomić silnik.
Jeżeli te warunki nie są spełnione, włącza
się sygnał dźwiękowy, któremu towarzyszy
komunikat na wyświetlaczu w zestawie
wskaźników.
F Przy pracującym silniku nacisnąć pedał
hamulca.
F Zwolnić hamulec postojowy.
F Wybrać położenie R , D lub M.
F Stopniowo zwalniać pedał hamulca.
Pojazd rusza.
W przypadku niezmierzonego włączenia
położenia N podczas jazdy pozwolić
silnikowi wrócić do prędkości obrotowej
biegu jałowego, a następnie przestawić
dźwignię do położenia D , aby przyspieszyć.
Przy temperaturze poniżej -23 °C) zaleca
się, aby przed ruszeniem silnik kilka minut
popracował na biegu jałowym w celu
zapewnienia prawidłowego działania i
tr wałości silnika oraz skrzyni biegów. Jeśli przy silniku pracującym z prędkością
obrotową biegu jałowego i zwolnionym
pedale hamulca zostanie wybrane
położenie
R, D lub M , samochód
rusza nawet bez naciskania pedału
przyspieszenia.
Nie zostawiać dzieci bez opieki wewnątrz
samochodu, jeżeli silnik pracuje.
W trakcie wykonywania czynności
obsługowych przy pracującym silniku
należy zaciągnąć hamulec postojowy i
wybrać położenie P .
F Wybrać położenie D w celu umożliwienia
automatycznej zmiany sześciu biegów.
Skrzynia biegów działa wtedy w trybie
autoadaptacyjnym i nie wymaga inter wencji
kierowcy. Skrzynia biegów w sposób ciągły
dobiera najlepsze przełożenie dla danego
stylu jazdy, profilu drogi oraz obciążenia
samochodu.
W celu uzyskania maksymalnego
przyspieszenia bez dotykania wybieraka
nacisnąć do oporu pedał przyspieszenia
(wymuszona redukcja biegu). Skrzynia biegów
automatycznie zredukuje lub utrzyma wybrany
bieg aż do momentu uzyskania maksymalnego
momentu obrotowego silnika.
Jazda
Page 320 of 334

3
6
Jazda
Program zimowy „ ”
F Nacisnąć przycisk „ ” po uruchomieniu
silnika.
Skrzynia biegów automatycznie dostosowuje
się do jazdy na śliskiej nawierzchni.
Ten program ułatwia ruszanie i poprawia
sterowność w przypadku złej przyczepności.
Przywrócenie standardowego
działania automatycznego
Sterowanie ręczne
F Wybrać położenie M , aby móc
sekwencyjnie zmieniać sześć biegów.
F Przesunąć wybierak w kierunku znaku + ,
aby zmienić bieg na wyższy.
F Przesunąć wybierak w kierunku znaku - ,
aby zmienić bieg na niższy.
ukazuje się w zestawie
wskaźników.
Symbol D gaśnie, a w zestawie
wskaźników zostają wyświetlone
kolejno wybierane biegi.
W przypadku zbyt niskiej lub zbyt wysokiej
prędkości obrotowej silnika wskaźnik wybranego
bieg miga kilka sekund, a następnie zostaje
wyświetlony wskaźnik biegu, który rzeczywiście
został wybrany.
W dowolnym momencie można przestawić
wybierak z położenia D (tryb automatyczny) do
położenia M (tryb ręczny).
Po zatrzymaniu lub przy małej prędkości skrzynia
biegów automatycznie włącza pier wszy bieg.
W trybie ręcznym program sportowy i zimowy są
nieaktywne.
Nieprawidłowa wartość w trybie
ręcznym
Ten symbol jest wyświetlany,
jeśli bieg nie został prawidłowo
włączony (wybierak między dwoma
położeniami).
Zatrzymywanie samochodu
Przed wyłączeniem silnika można ustawić wybierak w
położeniu P lub N , aby wybrać położenie neutralne.
W obu przypadkach zaciągnąć hamulec postojowy,
aby unieruchomić pojazd.
Jeżeli wybierak nie znajduje się w
położeniu P , po otwarciu drzwi kierowcy
lub około 45 sekund po wyłączeniu
zapłonu na ekranie pojawi się komunikat
alarmowy.
F Ustawić wybierak ponownie w położeniu P ; komunikat zniknie.
W przypadku jazdy po zalanej drodze albo
przy przekraczaniu brodu jechać powoli.
F W dowolnym momencie nacisnąć ponownie wybrany przycisk w celu
wyłączenia programu i powrotu do trybu
autoadaptacyjnego. Bieg można zmienić tylko wtedy, gdy pozwala
na to prędkość pojazdu oraz prędkość
obrotowa silnika; w przeciwnym razie skrzynia
biegów będzie tymczasowo działać w trybie
automatycznym.