CITROEN DS3 CABRIO 2013 Omistajan Käsikirjat (in Finnish)

Page 201 of 421

199Käytännön tietoja

Ilmanpaineen tarkastaminen/tilapäinen täyttö


Kompressoria voi käyttää myös, ilman paikkauspatruunaa:


- renkaiden ilmanpaineen tarkastamista tai
niiden tilapäistä täyttöä tai

- muiden varusteiden täyttämistä varten(ilmapallot, polkupyörän renkaat jne).
)
Kytke kompressorin s

Page 202 of 421















Pyörän vaihtaminen Viallisen pyörän korvaaminen varapyörällä auton mukana toimitettujen työkalujen avulla.
Ty ö kalut on sijoitettu tavaratilan välipohjan alle.
Pääset niihin käsiksi seuraavasti: )avaa tavaratila)kohota tavaratilan mattoa vet

Page 203 of 421

201Käytännön tietoja
Varapyörä on sijoitettu auton tavaratilan
välipohjan alle.
Kohdemaan mukaan varusteena on erikoiskapea varapyörä tai pyörän väliaikaiseen
korjaukseen tarkoitettu paikkaussarja.
Katso esilleotto-ohjeet edellisen sivun kohdasta
"Työkalujen sijainti".
Varapyörän esilleotto
Erikoiskapean varapyöränkiinnitys
Jos autossasi on alumiinivanteet, on täysin normaalia, että välilevy eikosketa asennettaessa ja pulttejakiristettäessä erikoiskapeaa varapyörää. Pyörä kiinnittyy pultin kartiomaisen tuen varaan, kun pultit kiristetään kiinni.

Varapyörän irrottaminen
)
Kierrä keltaista keskiruuvia auki. )
Nosta varapy

Page 204 of 421

Varapyörän paikoilleenlaitto
) Aseta työkalulaatikko omalle paikalleen
pyörän keskelle ja paina se kiinnikkeisiin.) Aseta muovinen s

Page 205 of 421

Käytännön tietoja
Pyörän irrottaminen
Pysäköinti
Pysäytä auto sellaiseen paikkaan,ettei se häiritse muuta liikennettä. Alustan on oltava tasainen, vakaa jaliukumaton.
Kiristä seisontajarru, katkaise vir ta jakytke päälle ykkösvaihde * , jotta pyörätlukkiutuvat. Aseta tarvittaessa kiila vaihdettavaa pyörää vinosti vastapäätä olevan pyörän kohdalle. Pyöränvaihdon aikana autossa ei saa olla ketään. Varmista, että matkustajatsiirtyvät turvalliseen paikkaan tiensivuun. Älä koskaan mene auton alle, kun se on pelkän tunkin varassa. Käytä pukkeja.
Työvaiheet
)
Irrota jokaisesta pultista kromattu nupi
työkalulla 3 (vain alumiinivanteissa). )
Asenna avaajaholkki 4
pyöräavaimeen 1ja kierrä auki lukkopultti (jos autossa on ne
varusteena). ) Kierr

Page 206 of 421

)Aseta tunkki 2vaihdettavaa pyörää lähinnä olevaan nostokorvakkeeseen edessä A tai
takana B.Autot, joissa on varusteena korin alaosan koristelistat, tunkin nostokohta on merkittynä koristelistaan. Tunkki täytyy ehdottomasti asettaa merkin suuntaisesti
tuentakohtaan, joka sijaitsee koristelistan
takana, ei muovisessa koristelistassa itsessään.
)Irrota pultit ja laita ne talteen puhtaaseen paikkaan.)Irrota py

Page 207 of 421

205
Käytännön tietoja
Pyörän kiinnitys
Pyörän vaihdon jälkeen
Jotta saat rikkoutuneen pyöränasianmukaisesti tavaratilaan, poistaensin keskiön suojus.Kun autossa on erikoiskapea varapyörä, älä ylitä 80 km/h:n nopeutta. Anna CITROËN-verkoston taivaltuutetun korjaamon tarkastaamahdollisimman pian pulttien kiristys javarapyörän ilmanpaine. Korjauta puhjennut rengas ja asennase mahdollisimman pian paikalleen. Ei ole sallittua ajaa autolla, jossa on samanaikaisesti useampi kuin yksi varapyörä käytössä.


Työvaiheet
)
Aseta pyörä paikoilleen navan päälle. )
Kierr

Page 208 of 421

)Laske auto takaisin maahan.)Ta ita tunkki 2 kokoon ja irrota se.)
Kirist

Page 209 of 421

207
Käytännön tietoja










Lampun vaihtaminen

Valonheittimien lasipinta on polykarbonaattia, joka on käsitelty suojalakalla:)älä puhdista niitä kuivallatai hankaavalla liinalla,äläkä puhdistusaineella tai liuotinaineella)
käytä pesusientä ja saippuavettä )
kun k

Page 210 of 421

Suuntavalojen vaihtaminen
Polttimon vaihtamisen jälkeen sulje suojakansi huolellisesti, jotta valonheitin pysyy tiiviinä.
Ambranväriset lamput, kutensuuntavalot, on vaihdettavaominaisuuksiltaan samanlaisiin jasamanvärisiin.
Suuntavalon merkkivalon (oikea taivasen) tavallista nopeampi vilkkuminenon osoituksena vastaavan puolen polttimon viasta.
)K

Page:   < prev 1-10 ... 161-170 171-180 181-190 191-200 201-210 211-220 221-230 231-240 241-250 ... 430 next >