sensor Hyundai Getz 2006 Instruktionsbog (in Danish)

Page 23 of 166

DERES HYUNDAIS EGENSKABER 1- 13
!
B080D02JM-ACT Indstillelige nakkestøtter
HFC2028
Låse knap
Nakkestøtternes design har til formål at reducere risikoen for nakkeskader.Træk op i nakkestøtten for at hæveden. For at sænke den trykkes denned, medens udløserknappen trykkes ned. Nakkestøtten fjernes ved at trække den op så højt den kankomme, derefter trykkes udløserknappen imens nakkestøtten trækkes opad. B080D01JM
ADVARSEL:
o For at kunne yde maksimal beskyttelse i tilfælde af uheldskal nakkestøtterne justeres således, at midten af nakkestøtten er i niveau med overkanten afpersonens øjne. Af samme årsag kan brug af siddepuder, der holder kroppen væk fra ryglænet,ikke anbefales.
o Benyt ikke bilen, hvis nakkestøtterne er demonteret, da det kan medføre alvorlig lemlæstelse i tilfælde af uheld.Nakkestøtter kan beskytte mod skader i nakken, hvis de er korrekt indstillet. o Indtil ikke højden på nakkestøtten
under kørslen.
B083D01NF-GCT Aktive nakkestøtter (Hvis monteret) Den aktive nakkestøtte er designet til at bevæge sig fremad og opad, når sensoren føler en påkørsel bagfra. Dette forhindrer, at føreren og forsædepassageren får hovedet kastet voldsomt tilbage og forhindrer således skade på nakken, der er en hyppigfølgevirkning ved selv forholdsmæssigt mindre uheld. HNF2041-1
tbden-1.p65
7/19/2005, 3:06 PM
13

Page 48 of 166

1- 38 DERES HYUNDAIS EGENSKABER
!ADVARSEL:
o Side airbag'ene fungerer som et supplement til 3-punkt sikkerhedsselen i fører- og passagersiden og er ikke en erstatning for disse. Derforskal sikkerhedsselen altid være i brug under kørslen. o Paraplyer, tasker og andre
genstande må ikke anbringes mellem fordør og forsæde, da dekan blive til farlige projektiler og forårsage personskade, hvis sideair-bag"en udløses.
o For at forhindre at sideairbags
udløses uventet, hvilket kanforårsage personskade, bør man undgå at støde til airbag- sensoren, når tændingen eraktiveret.
HTB072
Sensor, sideairbag
JB150C1-AC SRS pleje SRS er praktisk taget vedlige- holdelsesfrit, og der er derfor ingendele, som De selv med sikkerhed kan arbejde på. Hele SRS systemet skal efterses hos Deres autoriseredeHyundai forhandler 10 år efter bilens fabrikationsdato. Ethvert arbejde på airbag-systemet, som for eksempel afmontering,montering, reparation, eller ethvert arbejde på rattet, skal udføres af en kvalificeret Hyundai mekaniker. Forkert behandling af airbag-systemet kan give alvorlige kvæstelser.
Vigtig sikkerhedsinformation om
sideairbag systemet
Følgende sikkerhedspunkter
vedrørende dette system skal altid følges nøje til sikring af minimalpersonskade i tilfælde af et uheld. Side airbags'ene udløses kunved påvirkninger fra siden, derer hårde nok til at påføre alvorlig skade på personer inden i bilen.
o For at sideairbagsystemet kan yde den bedste beskyttelse og for atforhindre forsædepassager og fører i at komme til skade, fordi en sideairbag udløses, skal beggesidde i en opret stilling og have sikkerhedsselerne korrekt fastspændt. Førerens hænderskal være placeret på rattet i positionerne kl. 9.00 og 3.00. Passageren skal helst lade armeog hænder hvile i skødet.
o Der må ikke anvendes
sædeovertræk.
o Anvendelse af sædeovertræk kan forringe systemets virkning.
o Der må ikke monteres ekstraudstyr på siden af eller i nærheden afsideairbags.
o Sædets side må ikke udsættes for kraftig belastning.
o Der må ikke anbringes noget oven over airbag"en eller mellemairbag og personer.
tbden-1.p65 7/19/2005, 3:06 PM
38