PEUGEOT 2008 2014 Instrukcja obsługi (in Polish)
Page 101 of 336
99
4
Jazda
R e g u l a t o r p r ę d k o ś c i
System automatycznie utrzymuje prędkość samochodu zaprogramowaną przez kierowcę, bez konieczności naciskania pedału przyspieszenia.
Wyłączenie regulatora prędkości odbywa się ręcznie lub poprzez naciśnięcie pedałów hamulca lub sprzęgła albo w przypadku wyłączenia systemu "dynamicznej kontroli stabilności" ze względów bezpieczeństwa. W przypadku silnego wciśnięcia pedału przyspieszenia istnieje możliwość chwilowego przekroczenia zaprogramowanej prędkości. Aby powrócić do zapamiętanej prędkości, wystarczy zwolnić pedał przyspieszenia. Wyłączenie zapłonu powoduje anulowanie zaprogramowanej prędkości.
1. Wybór trybu regulatora.
Sterowanie przy kierownicy
Regulator prędkości w żadnym przypadku nie zwalnia kierowcy z obowiązku przestrzegania ograniczenia prędkości, kierowca musi być zawsze czujny i odpowiedzialny.
Zaprogramowane informacje pokazują się na wyświetlaczu w zestawie wskaźników. 5. Wskaźnik wyłączenia / włączenia regulacji. 6. Wskaźnik wyboru trybu regulatora. 7. Wartość zaprogramowanej prędkości. 8. Wybór zapamiętanej prędkości.
Wyświetlanie w zestawie wskaźników Wyświetlanie w zestawie wskaźników Wyświetlanie w zestawie
2. Zwiększenie zaprogramowanej wartości. 3. Zmniejszenie zaprogramowanej wartości. 4 . Wyłączenie / wznowienie regulacji.
Włączenie regulatora prędkości odbywa się ręcznie: minimalna prędkość samochodu to 40 km/h, oraz wybranie: - czwartego biegu w przypadku manualnej skrzyni biegów, - przy prowadzeniu sekwencyjnym, drugiego biegu w przypadku sterowanej lub automatycznej skrzyni biegów, - p o ł o ż e n i a A w przypadku sterowanej skrzyni biegów lub położenia D w przypadku automatycznej skrzyni biegów.
Page 102 of 336
100
Jazda
Ustawić pokrętło 1 w położeniu "CRUISE" : następuje wybór trybu regulatora, chyba że jest już włączony ( P A U S E ) .
Programowanie
Można zmienić zaprogramowaną prędkość za pomocą przycisków 2 i 3 : - + lub - 1 km/h = krótkie wciśnięcie, - + lub - 5 km/h = dłuższe wciśnięcie, - skokami + lub - 5 km/h = wciśnięcie i przytrzymanie.
Przekroczenie prędkości, wymuszone lub nie, powoduje miganie prędkości na wyświetlaczu. Powrót do zaprogramowanej prędkości, poprzez zwolnienie wymuszone lub nie, powoduje automatycznie zakończenie migania.
Jeżeli regulator prędkości jest włączony należy uważać, gdy naciskamy jeden z przycisków zmiany zaprogramowanej prędkości, ponieważ może to
spowodować nagły wzrost prędkości samochodu. Nie należy stosować regulatora prędkości na śliskiej nawierzchni lub drodze o dużym natężeniu ruchu. W przypadku stromych zjazdów ogranicznik prędkości może nie być w stanie utrzymać zaprogramowanej prędkości. Aby uniknąć blokowania pedałów: - należy poprawnie zamocować dywanik, - nigdy nie kłaść jednego dywanika n a d r u g i m .
Usterka działania
Wyjście z trybu regulatora
Ustawić pokrętło 1 w położeniu "0": tryb regulatora jest wyłączony. Wyświetlacz powraca do wskazywania licznika przebiegu kilometrów.
Przekroczenie zaprogramowanej prędkości
Ustawić zaprogramowaną prędkość poprzez przyspieszenie do żądanej prędkości, a następnie nacisnąć przyciski 2 lub 3 .
Wyłączyć regulator naciskając przycisk 4 : wyświetlacz potwierdza wyłączenie (PAUSE).
Ponowne włączenie regulatora odbywa się poprzez wciśnięcie przycisku 4 .
W przypadku usterki regulatora zapamiętana prędkość znika i migają kreski. Sprawdzić działanie w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Page 103 of 336
101
4
Jazda
Zapamiętywanie prędkości
Zapamiętywanie
Aby wybrać zapamiętaną prędkość: nacisnąć przycisk " + " lub " - " i przytrzymać wciśnięty; system zatrzymuje się na najbliższej zapamiętanej prędkości, ponownie nacisnąć przycisk " + " lub " - " i przytrzymać wciśnięty, aby wybrać inną zapamiętaną prędkość. Prędkość i stan systemu (aktywny / nieaktywny) wyświetlają się w zestawie wskaźników.
Przejść do głównego menu naciskając MENU.
Ze względów bezpieczeństwa kierowca musi bezwzględnie wykonywać te czynności na postoju.
W y b ó r
Wybrać menu "Ustawienia", następnie "Ustawienia pojazdu". Wybrać menu "Konfiguracja pojazdu", następnie "Zapamiętane prędkości". Wybrać prędkość do modyfikacji, a następnie wybrać "Zmień prędkość". Wprowadzić odpowiednią prędkość i nacisnąć "Zatwierdź", aby zapisać zmiany.
Zapamiętywanie prędkości ma zastosowanie zarówno do trybu ogranicznika prędkości, jak też regulatora prędkości. System umożliwia zapamiętanie do pięciu prędkości. Kilka prędkości już zostało zapamiętanych domyślnie.
Page 104 of 336
102
Jazda
Dzięki czujnikom znajdującym się w zderzaku funkcja sygnalizuje bliskość przeszkody (osoby, samochodu, drzewa, barierki...) znajdującej się w zasięgu czujnika. Niektóre rodzaje przeszkód (słupki, oznaczenia robót...), wykryte na początku, mogą być niewidoczne na końcu manewru ze względu na występowanie martwych stref.
Pomoc przy parkowaniu
Funkcja nie może w żadnym wypadku wyręczać kierowcy w zachowaniu ostrożności i odpowiedzialności.
Pomoc włącza się w momencie włączenia biegu wstecznego. Towarzyszy jej sygnał d ź w i ę kow y. Pomoc wyłącza się w momencie wyłączenia
biegu wstecznego.
Pomoc przy parkowaniu
tyłem
Pomoc dźwiękowa
Informacja o bliskości przeszkody sygnalizowana jest przerywanym sygnałem dźwiękowym, którego częstotliwość zwiększa się w miarę zbliżania samochodu do przeszkody. Dźwięk wydobywający się z głośnika (prawego lub lewego) pozwala ustalić, po której stronie znajduje się przeszkoda. Gdy odległość "samochód/przeszkoda" jest mniejsza niż 30 centymetrów, sygnał dźwiękowy staje się ciągły.
Pomoc grafi czna
Uzupełnia pomoc dźwiękową poprzez wyświetlanie na ekranie wielofunkcyjnym segmentów, które zbliżają się do samochodu. Gdy przeszkoda jest blisko, na ekranie wyświetla się symbol "Niebezpieczeństwo".
Page 105 of 336
103
4
Jazda
Podczas złej pogody lub w okresie zimowym należy upewnić się, czy czujniki nie są pokryte błotem, lodem lub śniegiem. W momencie włączenia biegu wstecznego długi sygnał dźwiękowy sygnalizuje, że czujniki mogą być zabrudzone. Niektóre źródła dźwięku (motocykl, ciężarówka, młot pneumatyczny...) mogą spowodować włączenie sygnałów dźwiękowych pomocy przy parkowaniu.
W razie nieprawidłowej pracy układu, w momencie włączenia biegu wstecznego, w zestawie wskaźników zapali się ta kontrolka i/lub na ekranie wielofunkcyjnym wyświetli się komunikat, któremu towarzyszy krótki sygnał d ź w i ę kow y. Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
Usterka działania
Funkcja wyłącza się automatycznie w momencie dołączenia przyczepy lub montażu bagażnika rowerowego (samochód wyposażony w hak lub bagażnik rowerowy zalecany przez P E U G E O T ) .
Pomoc przy parkowaniu
p r z o d e m *
Oprócz pomocy przy parkowaniu tyłem, samochód posiada funkcję pomocy przy parkowaniu przodem, która włącza się, gdy zostanie wykryta przeszkoda z przodu samochodu, gdy prędkość pojazdu spada poniżej 10 km/h. Pomoc przy parkowaniu przodem wyłącza się, jeżeli samochód zostanie zatrzymany na ponad 3 sekundy, gdy nie zostanie wykryta żadna lub gdy prędkość samochodu przekroczy 10 km/h.
* Dostępny wyłącznie z systemem Park Assist.
Dźwięk wydobywający się z głośnika (przedniego lub tylnego) pozwala ustalić, czy przeszkoda znajduje się przed, czy za s a m o c h o d e m .
Wyłączenie / Włączenie pomocy przy parkowaniu przodem i tyłem
Wyłączenie funkcji odbywa się poprzez naciśnięcie przycisku. Zapali się kontrolka przycisku. Ponowne naciśnięcie przycisku włącza funkcję. Kontrolka przycisku gaśnie.
Page 106 of 336
104
Jazda
Park Assist
System aktywnie wspomaga parkowanie, wykrywając wolne miejsce parkingowe, a następnie steruje układem kierowniczym samochodu, umożliwiając jego zaparkowanie. System przejmuje sterowanie układem kierowniczym, pozostawiając kierowcy jedynie przyspieszanie, hamowanie, zmianę biegów i sprzęgło (manualna skrzynia biegów). Podczas wjazdu i wyjazdu z miejsca parkingowego system przekazuje kierowcy informacje wizualne i dźwiękowe, aby zapewnić bezpieczny manewr. Parkowanie może wymagać wielu manewrów do przodu lub do tyłu.
W żadnym wypadku system Park Assist nie
zwalnia kierowcy z zachowania czujności i z odpowiedzialności za wykonywany m a n e w r. Kierowca musi przez cały czas nadzorować pojazd, upewniając się, że miejsce pozostaje odsłonięte w trakcie manewru. Czasami może się zdarzyć, że czujniki nie wykryją małych przeszkód znajdujących się w martwych polach.
Zmiana rozmiaru opon (większy rozmiar, opony zimowe...) może negatywnie wpłynąć na prawidłowe działanie funkcji wspomagania parkowania.
W trakcie manewrów kierownica wykonuje szybkie obroty: nie chwytać kierownicy, nie wkładać rąk między jej ramiona i uważać na szerokie ubrania, apaszki, torebki... Istnieje ryzyko zranienia się.
Przy parkowaniu równoległym, układ ten nie dokonuje pomiaru miejsc, których wielkość jest znacznie mniejsza lub znacznie większa od wymiarów samochodu. Funkcja " Wspomagania parkowania" uruchamia się automatycznie podczas manewrów, na ekranie może się więc zaświecić kontrolka, której będzie towarzyszył sygnał dźwiękowy, bez wpływu na parkowanie.
System wspomaga manewry wjazdu i wyjazdu przy parkowaniu równoległym.
W każdej chwili kierowca może przejąć kontrolę nad pojazdem chwytając kierownicę.
Gdy Park Assist jest uruchomiony,
uniemożliwia przejście do trybu STOP systemu Stop & Start. W trybie STOP, włączenie Park Assist powoduje ponowne uruchomienie silnika.
Page 107 of 336
105
4
Jazda
Parkowanie równoległe
Po znalezieniu wolnego miejsca zmniejszyć prędkość pojazdu do maks. 20 km/h.
Ustawić pojazd przed tym miejscem.
Nacisnąć przycisk, aby włączyć system Park Assist. Na ekranie wyświetla się komunikat. Kontrolka przycisku pozostaje zgaszona. Wybrać manewr parkowania równoległego. Kontrolka przycisku zapala się na stałe.
Włączyć kierunkowskaz po stronie wjazdu na miejsce parkowania.
Jechać wzdłuż miejsca z prędkością mniejszą niż 20 km/h, aby zmierzyć miejsce, zachowując odległość od 0,5 do 1,5 m od rzędu zaparkowanych pojazdów. Wyświetla się komunikat. Po zakończeniu pomiaru miejsca wyświetla
się komunikat informujący, że zaparkowanie jest możliwe, jeżeli wielkość miejsca jest wystarczająca.
Przejechać do przodu aż do wyświetlenia się nowego komunikatu.
Wybrać bieg wsteczny i puścić kierownicę.
Page 108 of 336
106
Jazda
Rozpoczyna się wspomagany manewr parkowania. Nie przekraczając prędkości 8 km/h, kontynuować manewry na podstawie informacji przekazywanych przez funkcję " Wspomaganie parkowania" aż do wyświetlenia komunikatu o zakończeniu manewru. Kontrolka przycisku gaśnie i pojawia się sygnał d ź w i ę k o w y .
Kierowca przejmuje kontrolę nad pojazdem.
Wyjazd z miejsca parkingowego
W stojącym pojeździe nacisnąć przycisk, aby włączyć system Park Assist. Na ekranie wyświetla się komunikat. Kontrolka przycisku pozostaje zgaszona. Wybrać manewr wyjazdu z miejsca parkingowego. Kontrolka przycisku zapala się na stałe. Włączyć kierunkowskaz po stronie wyjazdu z miejsca parkingowego. Kierunkowskaz miga w zestawie wskaźników przez cały czas tr wania manewru niezależnie od położenia przełącznika. Włączyć bieg do przodu lub do tyłu i puścić k i e r o w n i c ę .
W przypadku wyjazdu z miejsca parkingowego włączyć silnik.
Rozpoczyna się wspomagany manewr wyjazdu z miejsca parkingowego. Nie przekraczając prędkości 5 km/h kontynuować manewry na podstawie informacji przekazywanych przez funkcję "Pomoc w parkowaniu" aż do wyświetlenia komunikatu o zakończeniu manewru. Manewr uznany jest za zakończony, gdy przednia oś pojazdu znajdzie się poza miejscem parkowania. Kontrolka przycisku gaśnie i pojawia się sygnał d ź w i ę k o w y .
Kierowca przejmuje kontrolę nad pojazdem.
Page 109 of 336
107
4
Jazda
Przy złej pogodzie i zimą należy sprawdzić, czy czujniki nie są pokryte błotem, szronem ani śniegiem.
W przypadku usterki działania system należy sprawdzić w sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Jeżeli system wyłączy się w trakcie manewru, kierowca powinien go uruchomić ręcznie, aby kontynuować p o m i a r .
Jeżeli odległość poprzeczna między pojazdem i miejscem parkingowym jest zbyt duża, system może nie być w stanie zmierzyć dostępnego miejsca. W trakcie manewru system Park Assist nie bierze pod uwagę żadnych przedmiotów wystających poza obrys samochodu.
W y ł ą c z e n i e
Na ekranie wyświetla się komunikat.
Kierowca przejmuje kontrolę nad pojazdem.
System wyłącza się automatycznie: - po wyłączeniu zapłonu, - po zgaśnięciu silnika, - jeżeli żaden manewr nie został wykonany w ciągu 5 minut od wybrania rodzaju manewru, - po dłuższym unieruchomieniu pojazdu w trakcie manewru, - po włączeniu systemu ASR, - po przekroczeniu przez pojazd dopuszczalnego progu prędkości, - po przer waniu przez kierowcę kręcenia kierownicą, - po naciśnięciu przez kierowcę przycisku Park Assist, - w przypadku niemożności prawidłowego ustawienia pojazdu (zbyt duża liczba manewrów przy wjeżdżaniu lub wyjeżdżaniu z miejsca parkingowego), - jeżeli drzwi kierowcy są otwarte, - gdy jedno z przednich kół napotka przeszkodę.
W y ł ą c z e n i e
System wyłącza się automatycznie: - w przypadku holowania przyczepy, - jeżeli drzwi kierowcy są otwarte, - jeżeli prędkość pojazdu przekracza 70 km/h. W przypadku wyłączenia systemu na dłuższy czas, należy skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
Nieprawidłowe działanie
W przypadku niesprawności systemu, ta kontrolka wyświetla się w zestawie wskaźników i/lub na ekranie wyświetla się komunikat, któremu towarzyszy krótki sygnał dźwiękowy. Kontrolka przycisku miga przez kilka sekund. Jeżeli usterka ma miejsce przy uruchomionym systemie, kontrolka gaśnie.
W przypadku niesprawności układu kierowniczego ze wspomaganiem, te kontrolki zapalają się w zestawie wskaźników.
Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
Page 110 of 336
108
Widoczność
Przełączniki oświetlenia
Oświetlenie główne
Do dyspozycji są różne światła: - światła pozycyjne, aby być widocznym, - światła mijania, aby widzieć i nie oślepiać innych kierowców, - światła drogowe, aby dobrze widzieć na pustej drodze, - światła kierunkowe, aby dobrze widzieć na z a k r ę t a c h .
Oświetlenie dodatkowe
Pozostałe światła mogą być stosowane w warunkach szczególnych: - światło przeciwmgłowe tylne, aby być widocznym we mgle,
- reflektory przeciwmgłowe przednie ze statycznym oświetleniem skrzyżowania, - światła dzienne do jazdy w dzień, - oświetlenie towarzyszące i powitalne ułatwiające dostęp do pojazdu.
Automatyzacja oświetlenia
System oferuje różne tryby automatycznego sterowania oświetleniem, powiązane z następującymi opcjami: - o ś w i e t l e n i e t o w a r z y s z ą c e , - statyczne oświetlenie skrzyżowania, - oświetlenie powitalne, - światła dzienne, - automatyczne włączanie świateł.
W pewnych warunkach klimatycznych (niska temperatura, wilgotność...) na wewnętrznej powierzchni szyby reflektorów i świateł tylnych może pojawić się lekkie zamglenie, co jest normalnym zjawiskiem; zamglenie to znika w ciągu kilku minut od zapalenia świateł.
Mechanizm wyboru i sterowania poszczególnymi światłami przednimi i tylnymi, zapewniającymi oświetlenie i sygnalizację pojazdu.