PEUGEOT 207 2009 Bruksanvisningar (in Swedish)

Page 221 of 267

226
FRÅGA LÖSNING SVAR 3
Rutten beräknas inte. Villkoren för uteslutning kanske inte fungerar på den aktuella platsen (uteslutning av betalvägar på en avgiftsbelagd moto rväg). Kontrollera villkoren.
Väntetiden efter iläggning av en CD är lång.
Vid iläggning av ett nytt medium läser systemet vissa data (spellista, titel, artist, etc.). Detta kan ta några sekunder. Det är helt normalt.
Jag lyckas inte ansluta min Bluetooth-telefon. Det är möjligt att telefonens Bluetooth är avaktiverad eller att enheten inte är synlig. - Kontrollera att telefonens Bluetooth är aktiverad. - Kontrollera att din telefon är synlig.

Page 222 of 267

227
WIP Nav är skyddat och fungerar endast i din bil. Vänd dig till en PEUGEOT-verkstad för att konfi gurera systemet, om du behöver installera det i en annan bil.
Vissa funktioner som beskrivs i denna instruktionsbok blir tillgängliga under året.
WIP Nav
INNEHÅLL


Page 223 of 267

228
1
5
10
01
2
346
13
11
9
1415
781216
Med motorn avstängd - Kort tryckning: PÅ/AV. Med motorn avstängd Med motorn avstängd
- Lång tryckning: paus vid uppspelning av CD, mut
e vid radiomottagning. Med motorn igång - Kort tryckning: paus vid uppspelning av CD, mute vid radiomottagning. - Lång tryckning: nollställning av systemet.
2. Inställning av ljudvolymen.
3. Öppnar menyn Radio Menu. Visar listan över radios tationer.
4. Öppnar menyn Music Menu. Visar musikspår.
6. Öppnar menyn Phone Menu. Visar telefonens samtalsl ista.
7. Öppnar menyn MODE. Val av visning i tur och ordning av: Radio, Map (karta), NAV (om navigation pågår), Phone (om samtal pågår). Lång tryckning: svart skärm visas (DARK).
8.Öppnar menyn Navigation Menu. Visar de senaste dest inationerna.
9. Öppnar menyn Traffi c Menu. Visar aktuella trafi kva rningar.
10. ESC: avbryter pågående funktion.
11. Utmatning av CD-skiva.
12. Val av föregående/nästa radiostation på listan. Val av föregående/nästa MP3-mapp. Val av föregående/nästa sida i en lista.
13. Val av föregående/nästa radiostation. Val av föregående/nästa spår på CD eller MP3. Val av föregående/nästa rad i en lista.
14. Knapparna 1 till 6: Val av lagrad radiostation. Lång tryckning: lagring av avlyssnad station.
15. SD-kortläsare.
16. Ratt för val av alternativ på skärmen och kontextberoende visning. Kort tryckning: OK.
KOMMA IGÅNG
FRONTPANELEN PÅ WIP Nav
3 - 4. En lång tryckning öppnar ljudinställningsläget: balans fram/bak, vänster/höger, bas/diskant, ljudbild, lou dness, automatisk volymjustering, nollställning av inställningarna.
5. Öppnar menyn SETUP. Lång tryckning: visar GPS-täckning och öppnar demonstrationsläget.

Page 224 of 267

229
02ALLMÄN FUNKTION
En översikt av de olika menyerna fi nns i kapitel 10.
Vid upprepade tryckningar på knappen MODE visas f öljande menyer:
För rengöring av skärmen rekommenderar vi en mjuk tygtrasa som inte repar (t.ex. för rengöring av glasögon) utan något rengöringsmedel.
RADIO / MUSIC MEDIA PLAYER (MUSIKSPELARE)
PHONE (Om samtal pågår)
FULL SCREEN MAP ( HELSKÄRMSKARTA)
NAVIGATION (Om vägvisning pågår)
SETUP: språk, datum och tid, visning, fordonsparametrar, enheter och systemparametrar, "Demo mode" (Demonstrationsläge).
TRAFFIC : trafi kinformation och meddelanden

Page 225 of 267

230
02
1
2
3
3
2
1
1
1
3
2
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
2
2
2
2
1
1
2
1
2
2
2
2
2
2
2
1
1
1
1
1
1
ALLMÄN FUNKTION
Med en tryckning på OK-ratten kan du ta fram olika snabbmenyer, beroende på vad som visas på displayen.
MUSIKSPELARE :
NAVIGATION (OM VÄGVISNING PÅGÅR ) :
AVBRYT VÄGVISNINGEN
UPPREPA INSTRUKTIONEN
SPÄRRA STRÄCKAN
RUTTINFO
VISA DEST.
FÄRDINFO
Typ av rutt
Villkor för uteslutning
Satelliter
ZOOMA/BLÄDDRA
RÖSTINSTRUKTION
RUTTALTERNATIV
RADIO:
PÅ FM-BANDET
TRAFIKINFO
RDS
RADIOTEXT
REGIONALT PROG.
AM
PÅ AM-BANDET
TA TRAFIKINFO
UPPDATERA AM-LISTA
FM
HELSKÄRMSKARTA :
ANPASSAD VISNING
TRAFIKINFORMATION
UPPSPELNINGSALTERNATIV
NORMAL
SLUMPMÄSSIG
REPETERA MAPP
SPELA INTRO
VÄLJ LJUDKÄLLA
TELEFON:
AVSLUTA SAMTAL
PARKERA SAMTAL
SLÅ NUMMER
DTMF-SIGNALER
SEKRETESS
MIKROFON AV
ÅTERUPPTA/AVBRYTA VÄGVISNING
ANGE FÄRDMÅL
INTRESSANTA PLATSER I NÄRHETEN
POSITIONSINFO
KARTINSTÄLLNINGAR
ZOOMA/BLÄDDRA
MUSIC MEDIA PLAYERS:
NAVIGATION (IF GUIDANCE IS IN PROGRESS): AVBRYT VÄGVISNINGEN AVBRYT VÄGVISNINGEN ABORT GUIDANCE
REPEAT ADVICE
BLOCK ROAD
ROUTE INFO
SHOW DESTINATION
TRIP INFO
Route type
Avoid
Satellites
ZOOM/SCROLL
VOICE ADVICE
ROUTE OPTIONS
RADIO:
IN FM MODE
TRAFFIC INFO (TA)
RDS
RADIOTEXT
REGIONAL PROG.
AM
IN AM MODE
TA
REFRESH AM LIST
FM
FULL SCREEN MAP:
TRAFFIC INFO (TA)
PLAY OPTIONS
NORMAL ORDER
RANDOM TRACK
REPEAT FOLDER
SCAN
SELECT MUSIC
TELEPHONE:
END CALL
HOLD CALL
DIAL
DTMF-TONES
PRIVATE MODE
MICRO OFF
ABORT GUIDANCE /RESUME GUIDANCE
SET DESTINATION
POIS NEARBY
POSITION INFO
MAP SETTINGS
ZOOM/SCROLL

Page 226 of 267

231
03
1
2
3
5
6
4
NAVIGATION - VÄGVISNING
VAL AV EN DESTINATION
Tryck åter på knappen NAV eller välj funktionen Navigation Menu och tryck på ratten för att bekräfta.
Välj funktionen Destination input (ange destination) och tryck på ratten för att bekräfta.
Tryck på knappen NAV.
Välj bokstäverna i stadens namn en i taget och bekräfta varje gång genom att trycka på ratten.
När du har valt land vrider du på ratten och väljer funktionen City (stad). Tryck på ratten för att bekräfta.
NAVIGATION MENU
DESTINATION INPUT
Sätt in och låt SD-kortet för navigation sitta kvar i läsaren, när du vill använda navigationsfunktio nerna. Datan på SD-kortet för navigation får inte ändras. Kartuppdateringarna tillhandahålls av PEUGEOT.
En färdig lista över städerna i det valda landet v isas meds med knappen LIST på den virtuella knappsatsen (ange de första b okstäverna). LIST på den virtuella knappsatsen (ange de första bokstäverna).
Välj funktionen Address input (ange adress) och tryck på ratten för att bekräfta.
ADDRESS INPUT
Listan över de 20 senaste färdmålen visas under funktionen Listan över de 20 senaste färdmålen visas under funktionen Navigation Menu.

Page 227 of 267

232
7
8
9
10
Radera en destination så här: från etapperna 1 till 3 väljer du Choose from last destinations Radera en destination så här: från etapperna 1 till 3 väljer du Choose from last destinations (välj bland de senaste färdmålen). Efter en lång tryckning på något av färdmålen visa s en lista över åtgärder där du kan välja: Delete entry (radera detta färdmål) Delete list (radera listan)
Gör om stegen 5 till 7 för funktionerna House number (gatunr) och Street (gata).
Vrid på ratten och välj OK. Tryck på ratten för att bekräfta.
Välj funktionen Save to address book (spara i adre ssboken) för att Välj funktionen Save to address book (spara i adressboken) för att spara den angivna adressen i adressboken. Tryck på rak på ratten för att bekräfta valet. WIP Nav kan lagra upp till 4 000 kontaktposter.
För en snabbare inmatning kan postnumret väljas direk direkt efter det att du har valt funktionen Postal code (postnummer). Använd den virtuella knappsatsen för att ange bokstäver och siffror. Använd den virtuella knappsatsen för att ange bokstäver och siffror.
Välj sedan Start route guidance (starta vägvisning) och tryck på ratten för att bekräfta.
Under vägvisningen kan den senaste väginstruktionen upprepas genom en tryckning på belysningsreglagets ände.
Det går att zooma in och ut på kartan med ratten. Det går att fl ytta kartan och välja orientering med snabbmenyn för Det går att fl ytta kartan och välja orientering med snabbmenyn för HELSKÄRMSKARTAN. Tryck på ratten och välj Map setti ngs. HELSKÄRMSKARTAN. Tryck på ratten och välj Map settings. Det går att fl ytta kartan och välja orientering med snabbmenyn för Det går att fl ytta kartan och välja orientering med snabbmenyn för Det går att fl ytta kartan och välja orientering med snabbmenyn för Det går att fl ytta kartan och välja orientering med snabbmenyn för
Välj villkor för vägvisning: Optimized route (optimerad) Short route (kortaste) Fast route Optimized route (optimerad) Short route (kortaste) Fast route (snabbaste) och tryck på inställningsratten för att bekräfbekräfta. Det går även att välja en destination bland de sen aste fäaste färdmålen (Choose from last destinations) eller från adressbo ken (Choose from (Choose from last destinations) eller från adressboken (Choose from address book).
CHOOSE FROM LAST DST DESTINATIONS CHOOSE FROM ADDRESS BOOK
START ROUTE GUIDANCE

Page 228 of 267

233
03
4
3
2
1
7
6
5
NAVIGATION - VÄGVISNING
RUTTALTERNATIV
Välj funktionen Route dynamics (trafi kberoende vägvisning). Denna funktion ger dig möjlighet att välja mellan Semi-dynamic (med omfartsvägar) och Traffi c independent (utan omfartsvägar).
Välj funktionen Avoidance criteria (villkor för uteslutning). Denna funktion ger dig möjlighet att välja alternativet AVOID (undvika motorvägar, betalvägar, färjor).
Vrid på ratten och välj funktionen Recalculate (räkna om rutten) för att ta hänsyn till de valda alternativen. Tryck på ratten för att bekräfta.
Tryck på knappen NAV.
Tryck åter på knappen NAV eller välj funktionen Navigation Menu och tryck på ratten för att bekräfta.
Välj funktionen Route type (typ av rutt) och tryck på ratten för att bekräfta. Denna funktion gör det möjligt att ändra villkoren för vägvisningen.
Välj funktionen Route options (ruttalternativ) och tryck på ratten för att bekräfta.
RECALCULATE
AVOIDANCE CRITERIA
ROUTE DYNAMICS
ROUTE TYPE
ROUTE OPTIONS
NAVIGATION MENU
Den rutt som WIP Nav-apparaten väljer är direkt be
roende av ruttalternativen. Om dessa ändras kan rutten bli en helt annan.

Page 229 of 267

234
7
6
5
4
3
2
1
Ange exempelvis en ny adress.
Då den nya adressen skrivits in väljer du "OK" och trycker på ratten för att bekräfta.
Välj Recalculate (räkna om rutten) och tryck på ratten för att bekräfta.
Tryck på knappen NAV.
Tryck åter på knappen NAV eller välj funktionen Navigation Menu och tryck på ratten för att bekräfta.
Välj funktionen Add stopover (lägg till högst 5 etapper) och tryck på ratten för att bekräfta.
Välj funktionen Stopovers (etapper) och tryck på ratten för att bekräfta.
OK
ADDRESS INPUT
ADD STOPOVER
STOPOVERS
NAVIGATION MENU
RECALCULATE
Etappen måste passeras eller tas bort för att vägv
isningisningen skall kunna fortsätta till nästa destination. Annars leder WIP Nav dig kunna fortsätta till nästa destination. Annars leder WIP Nav dig tillbaka till föregående etapp.
Etapper kan läggas till längs rutten när destinationen har valts.

Page 230 of 267

235
03
8
6
7
4
3
5
2
1
NAVIGATION - VÄGVISNING
SÖKA INTRESSANTA PLATSER (POI)
Tryck på knappen NAV.
Tryck åter på knappen NAV eller välj funktionen Navigation Menu och tryck på ratten för att bekräfta.
Välj funktionen POI nearby (POI i närheten) för att söka POI nära platsen där bilen befi nner sig.
Välj funktionen POI search (sök POI) och tryck på ratten för att bekräfta.
NAVIGATION MENU
POI SEARCH
POI NEARBY
Välj funktionen POI in city för att söka POI i en viss stad. Välj land och skriv in stadens namn med den virtuella knappsatsen.
Välj funktionen POI near route (POI nära rutten) för att söka POI i närheten av din rutt.
Välj funktionen POI in country (POI i landet) för att söka POI i det önskade landet.
Välj funktionen POI near destination (POI nära färdmålet) för att söka POI i närheten av sträckans mål.
POI NEAR DESTINATION POI NEAR ROUTE
POI IN COUNTRY
POI IN CITY
En lista över städerna i det valda landet öppnas m
ed hjäed hjälp av knappen LIST, på den virtuella knappsatsen.
Med funktionen POI kan du få reda på alla ställen i närheten som erbjuder olika tjänster (hotell, affärer, fl ygplatser...).

Page:   < prev 1-10 ... 181-190 191-200 201-210 211-220 221-230 231-240 241-250 251-260 261-270 ... 270 next >