Peugeot 208 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Page 181 of 336
179
7
Informacje praktyczne
System ogranicza czas używania niektórych funkcji, aby zachować wystarczający poziom naładowania akumulatora. Po wyłączeniu silnika można korzystać przez łączny maksymalny czas około 30 minut z takich funkcji, jak systemy audio i telematyki, wycieraczki szyb, światła mijania, lampki sufitowe, ...
Tryb ekonomiczny
Przejście w tryb ekonomiczny
Po upływie tego czasu na ekranie pojawia się komunikat informujący o włączeniu trybu ekonomicznego i aktywne funkcje zostają przełączone w tryb czuwania. Jeśli w momencie przechodzenia w tryb ekonomiczny prowadzona jest rozmowa telefoniczna, będzie ona mogła być prowadzona jeszcze przez około 10 minut za pomocą zestawu głośnomówiącego radioodtwarzacza.
Wyjście z trybu
ekonomicznego
Funkcje te zostaną automatycznie przywrócone w chwili rozruchu pojazdu. Aby przywrócić działanie tych funkcji należy uruchomić silnik i pozostawić włączony przez co najmniej pięć minut.
Rozładowany akumulator uniemożliwia rozruch silnika (patrz odpowiedni rozdział).
Tryb odciążania
W zależności od poziomu naładowania akumulatora system wyłącza nieużywane funkcje. W pojeździe znajdującym się w ruchu, niektóre funkcje, takie jak klimatyzacja, ogrzewanie tylnej szyby mogą być czasowo wyłączone. Ponowne ich przywrócenie do normalnego stanu odbywa się automatycznie, o ile umożliwia to stan naładowania akumulatora.
Page 182 of 336
180
Informacje praktyczne
Wymiana pióra wycieraczki szyby
Przed demontażem pióra
wycieraczki przedniej szyby
W ciągu minuty po wyłączeniu zapłonu przestawić przełącznik wycieraczek w taki sposób, aby ustawić ich pióra na środku przedniej szyby.
D e m o n t a ż
Unieść ramię wycieraczki. Odpiąć i zdjąć pióro wycieraczki.
M o n t a ż
Założyć i wpiąć odpowiednie pióro wycieraczki. Położyć ostrożnie ramię wycieraczki na s z y b ę .
Po zamontowaniu pióra
wycieraczki przedniej szyby
Włączyć zapłon. Ponownie włączyć przełącznik wycieraczek, aby ustawić je w położeniu s p o c z y n k o w y m .
Page 183 of 336
181
7
Informacje praktyczne
Holowanie samochodu
Dostęp do narzędzi
Zaczep holowniczy znajduje się w bagażniku pod podłogą. Aby uzyskać do niego dostęp, należy: otworzyć bagażnik, podnieść i wyciągnąć podłogę, wyjąć zaczep holowniczy ze skrzynki.
Wskazówki ogólne
Przestrzegać przepisów obowiązujących w danym kraju. Sprawdzić, czy masa pojazdu holującego jest wyższa od pojazdu holowanego. W pojeździe holowanym musi znajdować się kierowca z ważnym prawem jazdy. Podczas holowania z czterema kołami na ziemi zawsze używać homologowanego drążka holowniczego. Użycie lin i pasów jest zabronione. Pojazd holujący powinien ruszać powoli. Jeżeli silnik w pojeździe holowanym jest wyłączony, nie ma on wspomagania hamowania i kierownicy.
W następujących wypadkach należy bezwzględnie skontaktować się z pomocą drogową: - awaria pojazdu na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu, - samochód z napędem na 4 koła, - nie można ustawić skrzyni biegów w położeniu luz, odblokować kierownicy, zwolnić hamulca postojowego, - holowanie z podniesieniem (dwa koła na ziemi), - brak homologowanego drążka holowniczego...
Sposób postępowania w przypadku holowania samochodu (holują nas) lub holowania innego pojazdu z użyciem zdejmowanego pierścienia.
Page 184 of 336
182
Informacje praktyczne
Holowanie naszego
samochodu
Holowanie innego
samochodu
W zderzaku przednim odpiąć osłonę, wsuwając płaski koniec zaczepu holowniczego w otwór w dolnej części osłony. Przykręcić do oporu zaczep holowniczy. Zainstalować drążek holowniczy.
W zderzaku tylnym odpiąć osłonę, naciskając na jej dolną część. Przykręcić do oporu zaczep holowniczy. Zainstalować drążek holowniczy. Ruszyć łagodnie i jechać powoli na krótkim o d c i n k u .
Ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu luzu (położenie N d l a sterowanej lub automatycznej skrzyni biegów). Nieprzestrzeganie tego zalecenia może doprowadzić do uszkodzenia pewnych podzespołów (układu hamulcowego, przeniesienia napędu...) i do braku wspomagania hamowania po uruchomieniu samochodu.
Odblokować układ kierowniczy, obracając kluczyk w stacyjce o jeden stopień i zwolnić hamulec postojowy. Ruszyć łagodnie i jechać powoli na krótkim o d c i n k u .
Page 185 of 336
183
7
Informacje praktyczne
Hak holowniczy
Zaleca się stosowanie haków holowniczych i oryginalnych wiązek elektrycznych PEUGEOT, które posiadają homologację i są dostosowane do konstrukcji samochodu, a także zamontowanie ich w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym. W przypadku montażu zestawu poza siecią PEUGEOT, musi być on przeprowadzony ściśle według zaleceń producenta.
Jest to element mechaniczny przystosowany do doczepienia przyczepy lub montażu bagażnika rowerowego z sygnalizacją i dodatkowym oświetleniem.
Jazda z przyczepą poddaje holujący pojazd zwiększonym obciążeniom i wymaga od kierowcy szczególnej u w a g i .
Samochód został zaprojektowany przede wszystkim do transportu osób i bagaży, może być jednak używany również do holowania przyczepy.
Page 186 of 336
184
Informacje praktyczne
Zalecenia dotyczące jazdy
Rozmieszczenie ładunków
Należy tak rozłożyć ładunki na przyczepie, aby najcięższe przedmioty znajdowały się możliwie najbliżej osi i aby nacisk na główkę haka był zbliżony do maksymalnego dopuszczalnego nacisku, jednak nie większy. Gęstość powietrza maleje wraz ze wzrostem wysokości, zmniejszając tym samym moc silnika. Należy zmniejszać maksymalny dopuszczalny ciężar przyczepy o 10% na każde 1000 metrów wysokości.
Wiatr boczny
Uwzględnić zwiększoną wrażliwość pojazdu na wiatr boczny.
C h ł o d z e n i e
Holowanie przyczepy na wzniesieniach powoduje wzrost temperatury płynu chłodzącego. Wentylator napędzany jest elektrycznie, jego zdolność chłodzenia nie zależy więc od obrotów silnika. W celu zmniejszenia obrotów silnika należy zredukować prędkość pojazdu. Maksymalny dopuszczalny ciężar przyczepy przy dłuższej jeździe na wzniesieniach zależy od ich nachylenia i temperatury otoczenia. W każdym wypadku należy zwracać szczególną uwagę na temperaturę płynu chłodzącego.
W razie zapalenia się sygnalizatora alarmowego lub kontrolki STOP , należy STOP , należy STOPzatrzymać pojazd i możliwie najszybciej wyłączyć silnik.
H a m u l c e
Podczas holowania przyczepy wydłuża się droga hamowania. Aby ograniczyć grzanie się hamulców, szczególnie przy zjazdach w terenie górskim, zaleca się hamowanie silnikiem.
O p o n y
Sprawdzać ciśnienie w oponach holującego pojazdu i przyczepy, przestrzegając przy tym zalecanych w a r t o ś c i .
Oświetlenie
Sprawdzić światła i kierunkowskazy w p r z y c z e p i e .
Wspomaganie parkowania tyłem zostanie wyłączone automatycznie w przypadku zastosowania oryginalnych haków PEUGEOT.
Należy zapoznać się z rubryką "Dane techniczne", gdzie podano masy pojazdu i przyczep dopuszczalne dla danego pojazdu.
Page 187 of 336
185
7
Informacje praktyczne
Montaż pałąków dachowych
Przestrzegać maksymalnego dopuszczalnego obciążenia, podanego w instrukcji pałąków dachowych.
Przy montażu poprzecznych pałąków dachowych należy zwracać uwagę na miejsca ich montażu, oznaczone kołkami podtrzymującymi, znajdującymi się na wnękach drzwi.
Używać akcesoriów zatwierdzonych przez PEUGEOT i przestrzegać zaleceń i instrukcji montażu producenta, ponieważ w przeciwnym razie istnieje ryzyko uszkodzenia nadwozia (deformacja, zarysowania, ...).
Jeżeli wysokość bagażu przekracza 40 cm należy dostosować prędkość pojazdu do profilu drogi, tak by nie uszkodzić pałąków oraz mocowań dachowych. W przypadku przewożenia przedmiotów dłuższych od samochodu należy zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju.
Page 188 of 336
186
Informacje praktyczne
Zalecenia obsługowe
Ogólne zalecenia dotyczące obsługi technicznej pojazdu wyszczególnione są w książce ser wisowej i gwrancyjnej.
Lakier matowy
Zalecamy Państwu mycie pod wysokim ciśnieniem lub co najmniej za pomocą dużego strumienia wody. Radzimy również spłukiwanie samochodu wodą odmineralizowaną. Do wycierania samochodu zalecana jest wyłącznie ściereczka z mikrofibry. Powinna być ona czysta i używana bez nadmiernego tarcia. Do wycierania ewentualnych plam paliwa na nadwoziu użyć miękkiej ściereczki i pozostawić do wyschnięcia. Spośród produktów konser wujących z gamy "TECHNATURE" zalecanych i dopuszczonych przez PEUGEOT, używać wyłącznie preparatu do usuwania drobnych owadów i szamponu do mycia nadwozia, gdyż są to jedyne produkty do zastosowania na nadwoziu. Preparatu do usuwania owadów można także używać do usuwania małych plam (np. śladów po palcach...). Naprawy powłoki lakierowej należy zawsze wykonywać w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Jeżeli Państwa samochód jest pokryty bezbar wnym lakierem matowym, należy koniecznie uwzględnić poniższe wskazówki, aby uniknąć uszkodzenia lakieru w wyniku
nieodpowiedniego obchodzenia się z nim. Wskazówki te odnoszą się również do felg ze stopów lekkich pokrytych bezbar wnym lakierem matowym.
Nigdy nie czyścić bez użycia wody. Nigdy nie myć samochodu na rolkowej myjni automatycznej. Nigdy nie polerować samochodu, ani felg ze stopów lekkich. Ta czynność nadaje lakierowi połysk. Nie używać do konser wacji lakieru środków czyszczących do lakieru, produktów ściernych lub polerujących, ani nabłyszczających środków konser wujących (np. wosku). Produkty te nadają się wyłącznie do powierzchni błyszczących. Ich zastosowanie na pojazdach pokrytych lakierem matowym poważnie uszkadza powierzchnię pojazdu i powoduje
powstanie w sposób nieodwracalny plam lub obszarów błyszczących. Nie używać lanc do mycia pod wysokim ciśnieniem wyposażonych w szczotki, gdyż mogłyby one porysować lakier. W myjni nigdy nie wybierać programu wykorzystującego w ostatnim etapie gorący wosk.
Page 189 of 336
187
7
Informacje praktyczne
A k c e s o r i a
W sieci PEUGEOT dostępny jest szeroki wybór akcesoriów i oryginalnych części zamiennych. Zostały one przebadane i zatwierdzone zarówno pod względem niezawodności, jak i bezpieczeństwa. Wszystkie akcesoria i części przystosowane do samochodu posiadają numery katalogowe oraz gwarancję PEUGEOT.
Zestawy do przebudowy
Mogą Państwo zaopatrzyć się w zestawy "Entreprise" umożliwiające przystosowanie samochodu osobowego do funkcji użytkowej i odwrotnie.
"Komfort":
owiewki drzwi, żaluzje boczne oraz żaluzje tylne, zapalniczka, ograniczniki zapobiegające przemieszczaniu się bagażu, stały wieszak na ubranie mocowany do zagłówka, centralny podłokietnik, schowek pod tylną półką, pomoc przy parkowaniu przodem i tyłem...
"Udogodnienia transportowe":
dzielona wykładzina dopasowana do kształtu bagażnika, siatka bagażnika, pałąki dachowe bagażnika bazowego, bagażnik rowerowy na hak, bagażnik rowerowy na pałąki dachowe, uchwyty na narty, kufer dachowy...
* Aby nie blokować pedałów: - należy prawidłowo zamocować dywanik, - nie kłaść jednego dywanika na drugim.
" S t y l " :
aluminiowa gałka dźwigni zmiany biegów, spoiler, chlapacze profilowane, felgi aluminiowe, kołpaki, chromowane nakładki na lusterka zewnętrzne, zestaw "nadwozie", trzy linie personalizacji (Linia S, Street i Graffic), naklejki, obudowy wewnętrznego i zewnętrznych lusterek wstecznych, dźwignie hamuca ręcznego, felgi aluminiowe, zaślepki do felg aluminiowych.
" B e z p i e c z e ń s t w o " :
alarm antywłamaniowy, znakowanie szyb,
zabezpieczenie przeciwkradzieżowe kół, podwyższenia i foteliki dziecięce, alkomat, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, system wykrywania skradzionego samochodu, zestaw naprawczy do tymczasowej naprawy opony, łańcuchy śniegowe, pokrowce antypoślizgowe, reflektory przeciwmgielne...
" Z a b e z p i e c z e n i a " :
dywanik * , pokrowce na fotele dostosowane do bocznych poduszek powietrznych, chlapacze, listwy boczne, listwy ochronne zderzaków, osłony progów z aluminium lub PCV...
Haki holownicze muszą być bezwzględnie montowane w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Page 190 of 336
188
Informacje praktyczne
Montaż urządzeń i akcesoriów elektrycznych spoza katalogu (doboru) PEUGEOT może spowodować usterkę elektroniki oraz nadmierne obciążenie instalacji elektrycznej pojazdu.
Przedstawiciele marki PEUGEOT służą wszelką pomocą przy wyborze wyposażenia dopuszczonego do stosowania w Państwa samochodzie.
Montaż nadajników radiowych
Przed przystąpieniem do montażu nadajników radiowych z zewnętrzną anteną w ramach doposażenia prosimy uzgodnić z kompetentnymi pracownikami sieci PEUGEOT, jakie wymogi musi spełniać urządzenie (pasmo częstotliwości, maksymalna
moc wyjściowa, położenie anteny, specjalne warunki montażu), zgodnie z Dyrektywą o Kompatybilności Elektromagnetycznej Pojazdów Samochodowych (2004/104/ WE).
Przepisy w poszczególnych krajach mogą nakładać obowiązek posiadania w samochodzie wyposażenia związanego z bezpieczeństwem: kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego, alkomatu, zapasowych żarówek i bezpieczników, gaśnicy, apteczki, fartuchów ochronnych z tyłu oraz innego wyposażenia.
W ASO sieci PEUGEOT można również nabyć produkty do czyszczenia i konser wacji pojazdu (wewnątrz i na zewnątrz) - produkty ekologiczne z gamy "TECHNATURE" - produkty uzupełniające (płyn do spryskiwacza szyb...), korektory do lakieru, lakier w sprayu zgodny z kolorem nadwozia samochodu oraz wkłady (wkłady do zestawu do tymczasowej naprawy opony...), ...
"Multimedia":
radioodtwarzacze, przenośne systemy nawigacji, uchwyty do przenośnych systemów nawigacji, zestawy głośnomówiące, zmieniarka CD, głośniki, odtwarzacz DVD, zestaw do podłączania odtwarzacza MP3 lub CD, WiFi on board...