Peugeot 208 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)

Page 191 of 336

189
8
Kontrole
PEUGEOT & TOTAL
Partnerzy w osiągach i redukcji
zużycia paliwa
Innowacja na usługach osiągów
Zespoły badawczo-rozwojowe TOTAL przygotowują dla PEUGEOT oleje odpowiadające najnowszym osiągnięciom technicznym samochodów PEUGEOT. Wszystko po to, by zapewnić najwyższe osiągi i maksymalną tr wałość silnika.
ZALECA
Redukcja zanieczyszczeń w spalinach
Oleje i smary TOTAL mają formułę pozwalającą zachować optymalną sprawność zespołu napędowego oraz ochronę systemów doczyszczania spalin. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń ser wisowych PEUGEOT, aby zapewnić ich prawidłowe działanie.

Page 192 of 336

190
Kontrole
Pokrywa silnika
Sterowanie wewnętrzne jest tak umieszczone, że otwarcie jest niemożliwe póki przednie lewe drzwi są z a m k n i ę t e .
Przed każdą inter wencją pod maską silnika wyłączyć system Stop & Start, aby uniknąć ryzyka obrażeń, związanego z automatycznym włączeniem trybu START.
Z a m y k a n i e
 Wyjąć podpórkę z wycięcia.  Wpiąć podpórkę na swoje miejsce.  Opuścić pokrywę silnika i puścić ją w dolnym położeniu, aby mogła się swobodnie zatrzasnąć.  Pociągnąć pokrywę, aby sprawdzić, czy j e s t z a m k n i ę t a .
 Odpiąć podpórkę i przymocować ją w odpowiednim wycięciu, aby utrzymać otwartą pokrywę.
Nie otwierać pokrywy w przypadku silnego wiatru. Jeżeli silnik jest gorący, należy ostrożnie operować zewnętrzną dźwignią otwierania i podpórką (niebezpieczeństwo poparzenia).
O t w i e r a n i e
 Unieść dźwignię i otworzyć pokrywę silnika.
 Otworzyć przednie lewe drzwi.  Pociągnąć do siebie dźwignię, znajdującą się na dole obramowania drzwi.
Ze względu na obecność urządzeń elektrycznych w komorze silnika, zaleca się ograniczenie kontaktów z wodą (deszcz, mycie...).

Page 193 of 336

191
8
Kontrole
Możliwość kontroli poziomów płynów oraz wymiany niektórych elementów.
Silniki benzynowe
1. Zbiornik spryskiwacza szyb. 2. Zbiornik płynu chłodzącego. 3. Zbiornik płynu hamulcowego.
4. Akumulator / Bezpieczniki. 5. Skrzynka bezpieczników. 6. Filtr powietrza. 7. Wskaźnik oleju silnikowego. 8. Uzupełnianie oleju silnikowego.

Page 194 of 336

192
Kontrole
Możliwość kontroli poziomów płynów, wymiany niektórych elementów oraz odpowietrzania układu paliwowego.
Silniki Diesel
1. Zbiornik spryskiwacza szyb. 2. Zbiornik płynu chłodzącego. 3. Zbiornik płynu hamulcowego.
4. Akumulator / Bezpieczniki. 5. Skrzynka bezpieczników. 6. Filtr powietrza. 7. Wskaźnik oleju silnikowego. 8. Uzupełnianie oleju silnikowego.

Page 195 of 336

193
8
Kontrole
Minimalny poziom paliwa
W przypadku osiągnięcia minimalnego poziomu paliwa, w zestawie wskaźników zapali się kontrolka. Oznacza to, że w zbiorniku pozostaje jeszcze około 5 litrów około 5 litrów około 5 litrówpaliwa. Jeżeli kontrolka miga, pozostało bardzo mało paliwa .
Klucz z zamka korka można wyjąć dopiero po zamknięciu wlewu paliw. Otwarciu korka może towarzyszyć charakterystyczny odgłos zasysania powietrza. Jest to zupełnie normalne. Podciśnienie jest spowodowane szczelnością układu paliwowego.
Zbiornik paliwa
Pojemność zbiornika: około 50 litrów.
Na etykiecie przyklejonej wewnątrz klapki widnieje informacja na temat rodzaju paliwa odpowiedniego dla danego silnika. Należy wlać co najmniej 5 litrów, aby zmiana stanu została uwzględniona przez wskaźnik poziomu paliwa.
Tankowanie paliwa
Aby bezpiecznie wykonać tankowanie należy:  wyłączyć silnik, otworzyć klapkę wlewu paliwa,  włożyć kluczyk do korka, a następnie przekręcić w lewo,  odkręcić korek i zawiesić go na zaczepie, znajdującym się po wewnętrznej stronie klapki,  tankowanie do pełna należy przer wać po 3 odbiciu pistoletu. W przeciwnym razie może dojść do awarii systemu.
W przypadku systemu Stop & Start,
nigdy nie tankować paliwa, gdy silnik jest w trybie STOP; należy koniecznie wyłączyć zapłon kluczem.
Należy koniecznie uzupełnić stan paliwa, aby uniknąć awarii. W przypadku unieruchomienia z powodu braku paliwa (Diesel), należy zapoznać się z rozdziałem "Brak paliwa (Diesel)".

Page 196 of 336

194
Kontrole
W przypadku nalania złego paliwa, przed uruchomieniem silnika należy bezwzględnie opróżnić zbiornik paliwa.
Stycznik odcięcia zasilania
paliwem
Samochód wyposażony jest w system zabezpieczeń, który odcina dopływ paliwa do silnika w przypadku zderzenia.
Po zakończeniu tankowania:  włożyć korek,  przekręcić klucz w prawo, a następnie wyjąć klucz z korka,  zamknąć klapkę wlewu paliwa.

Page 197 of 336

195
8
Kontrole
D z i a ł a n i e
Po włożeniu pistoletu dystrybutora z benzyną do zbiornika Diesla, pistolet opiera się o klapkę. Układ pozostaje zamknięty i uniemożliwia zatankowanie. Nie próbować tankować i włożyć pistolet typu Diesel.
Zabezpieczenie przed pomyłką przy tankowaniu (Diesel) * Samochód jest wyposażony w urządzenie mechaniczne uniemożliwiające zatankowanie benzyny do zbiornika pojazdu z silnikiem zasilanym olejem napędowym. Zapobiega także uszkodzeniu silnika związanemu z tego typu przypadkiem. Znajduje się przy wlocie do zbiornika i jest widoczne po zdjęciu korka.
* Zależnie od kraju przeznaczenia.
Możliwe jest użycie kanistra, aby napełnić zbiornik. Aby zapewnić swobodny wypływ paliwa, zbliżyć otwór kanistra bez przyciskania bezpośrednio do klapki urządzenia i powoli nalewać.
W y j a z d z a g r a n i c z n y
Pistolety dystrybutora oleju napędowego mogą się różnić w zależności od kraju. System zapobiegający pomyłce może uniemożliwić napełnienie zbiornika paliwa. Przed wyjazdem zagranicznym zalecamy skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT, aby dowiedzieć się, czy pojazd przystosowany jest do dystrybutora paliwa w danym kraju.

Page 198 of 336

196
Kontrole
Jakość paliwa stosowanego
w silnikach benzynowych
Silniki benzynowe są bardzo dobrze przygotowane do pracy z biopaliwami typu E10 lub E24 (zawierającymi 10% lub 24% etanolu), zgodnymi z normami europejskimi EN 228 i EN 15376. Paliwa typu E85 (zawierające do 85% etanolu) są zarezer wowane wyłącznie do samochodów, które mogą stosować ten rodzaj paliwa (samochody BioFlex). Jakość etanolu musi być zgodna z europejską normą EN 15293. Tylko w przypadku Brazylii w ofercie znajdują się samochody, w których można stosować paliwa z zawartością etanolu do 100% (typ E100).
Jakość paliwa stosowanego
w silnikach Diesla
Silniki Diesla są bardzo dobrze przygotowane do pracy z biopaliwami, zgodnymi z aktualnymi i przyszłymi standardami europejskimi (olej napędowy zgodny z normą EN 590 w mieszance z biopaliwem zgodnym z normą EN 14214), dostępnymi w dystrybutorach paliw (możliwa zawartość estru metylowego kwasu tłuszczowego: od 0 do 7%). Stosowanie biopaliwa B30 jest możliwe w niektórych silnikach Diesla, ale stosowanie takiego paliwa wymaga ścisłego przestrzegania szczególnych warunków obsługi okresowej. Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym. Stosowanie innych rodzajów biopaliw (czystych lub rozcieńczonych olejów roślinnych lub zwierzęcych, paliwa grzewczego...) jest surowo zabronione (niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika i układu paliwowego).

Page 199 of 336

197
8
Kontrole
W przypadku samochodów wyposażonych w silnik HDi, po wyczerpaniu paliwa należy ponownie zassać paliwo do układu paliwowego; patrz odpowiedni rysunek przedstawiający komorę silnika w rozdziale "Silniki Diesla". Jeżeli zbiornik pojazdu wyposażony jest w system zapobiegający wlaniu nieodpowiedniego paliwa, patrz odpowiedni rozdział.
Brak paliwa (Diesel)
Jeżeli silnika nie można uruchomić za pier wszym razem, nie ponawiać próby; przeprowadzić procedurę od początku.
 Uzupełnić zbiornik paliwa wlewając co najmniej pięć litrów oleju napędowego.  Otworzyć pokrywę silnika.  Pompować pompką zasysającą do momentu jej stwardnienia (przy pier wszym naciśnięciu może być twarda).  Włączać rozrusznik do momentu uruchomienia silnika.  Zamknąć pokrywę silnika.
Silnik 1,4 litra HDi
 Uzupełnić zbiornik paliwa, wlewając co najmniej pięć litrów oleju napędowego.  Otworzyć pokrywę silnika.  W razie potrzeby zdjąć ozdobną osłonę, aby dostać się do pompki zasysającej.  Pompować pompką zasysającą do momentu jej stwardnienia (pier wsze naciśnięcie może być twarde).  Włączyć rozrusznik do momentu uruchomienia silnika (jeżeli silnik nie uruchomi się za pier wszym razem, odczekać około 15 sekund i spróbować ponownie).  Po kilku nieudanych próbach ponownie pompować pompką zasysającą, a następnie włączyć rozrusznik.  Założyć ozdobną osłonę.  Zamknąć pokrywę silnika.
Silnik 1,6 litra HDi

Page 200 of 336

198
Kontrole
K o n t r o l a s t a n u p ł y n ó w
Poziom oleju
Do kontroli poziomu oleju silnikowego służy wskaźnik w zestawie wskaźników, działający po włączeniu zapłonu, lub wskaźnik ręczny (bagnet).
Wymiana oleju
Zgodnie ze wskazaniami podanymi w książce serwisowej i gwarancyjnej. Aby zapewnić sprawność silnika i systemów ograniczających emisję spalin, nie należy stosować dodatków do oleju silnikowego.
Charakterystyka oleju
Wybrany olej musi być dopuszczony do stosowania dla danego silnika oraz spełniać
wymagania producenta.
Poziom płynu powinien znajdować się w pobliżu oznaczenia "MA XI". W innym wypadku należy sprawdzić zużycie klocków hamulcowych.
Poziom płynu hamulcowego
Wymiana płynu hamulcowego
Zgodnie ze wskazaniami podanymi w książce serwisowej i gwarancyjnej.
Charakterystyka płynu
Płyn musi spełniać wymagania producenta.
W trakcie czynności wykonywanych pod pokrywą silnika należy uważać, ponieważ niektóre elementy są wyjątkowo gorące (niebezpieczeństwo poparzeń), a motowentylator może się załączyć w każdej chwili (nawet przy wyłączonym zapłonie).
Stan płynów należy regularnie kontrolować zgodnie z książką ser wisową i gwarancyjną i uzupełniać w razie potrzeby, o ile nie ma przeciwwskazań. W przypadku znacznego spadku poziomu płynu należy skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym w celu kontroli danego układu.
Uzupełnianie oleju silnikowego między przeglądami (lub wymianami) jest rzeczą normalną. PEUGEOT zaleca kontrolowanie i uzupełnienie oleju co 5 000 km.
Po 30 minutach od chwili uzupełnienia stanu oleju można skontrolować poziom za pomocą wskaźnika w zestawie wskaźników po uprzednim włączeniu zapłonu.
Kontrola ręczna uważana jest za wiarygodną, jeżeli samochód stoi na płaskiej powierzchni, a silnik jest wyłączony od ponad 30 minut.

Page:   < prev 1-10 ... 151-160 161-170 171-180 181-190 191-200 201-210 211-220 221-230 231-240 ... 340 next >