Peugeot 308 2014 Užívateľská príručka (in Slovak)

Page 221 of 400

219
6
Bezpečnosť
308_sk_Chap06_securite_ed02-2013
Detské sedačky Inštalácia vyvýšeného
sedadla
O d p o r ú č a n i a
Každá krajina má svoje vlastné špecifické dopravné predpisy týkajúce sa prepravy detí na mieste predného spolujazdca. Oboznámte sa s právnymi predpismi, ktoré platia vo vašej krajine. V prípade inštalácie detskej sedačky "chrbtom k smeru jazdy" na prednom mieste ihneď deaktivujte airbag predného spolujazdca. V opačnom prípade je dieťa vystavené riziku vážneho alebo smrteľného poranenia pri rozvinutí airbagu.
Pre optimálnu inštaláciu detskej sedačky "čelom k smeru jazdy" sa uistite, že jej chrbtová časť prilieha k chrbtovej časti sedadla vozidla tak tesne, ako je to len možné. Pred každou inštaláciou detskej sedačky s chrbtovou časťou na sedadle spolujazdca musíte dať dole hlavovú opierku sedadla. Uistite sa, že hlavová opierka je dobre uložená alebo prichytená tak, aby sa pri prudšom zabrzdení nepremenila na ničiacu strelu. Po vybratí detskej sedačky namontujte hlavovú opierku späť na sedadlo.
Nesprávna inštalácia detskej sedačky vo vozidle znižuje účinnosť ochrany dieťaťa v prípade dopravnej kolízie. Skontrolujte či sa pod detskou sedačkou nenachádza bezpečnostný pás alebo spona bezpečnostného pásu, ktoré by mohli spôsobiť destabilizáciu sedačky. Nezabúdajte na zapnutie bezpečnostných pásov alebo popruhov detskej sedačky takým spôsobom, aby ste na maximum znížili ich vôľu voči telu dieťaťa a to aj pri jazde na krátke vzdialenosti. Pri inštalácii detskej sedačky, upevňujúcej sa pomocou bezpečnostného pásu sa uistite či je pás správne napnutý na detskej sedačke a či pevne drží detskú sedačku na sedadle vášho vozidla. Ak je sedadlo spolujazdca vo vašom vozidle nastaviteľné, posuňte ho v prípade potreby smerom dopredu. Na zadných miestach ponechajte vždy postačujúce miesto medzi predným sedadlom a: - detskou sedačkou "chrbtom k smeru ja zdy ", - nohami diaťaťa umiestneného v detskej sedačke "čelom k smeru jazdy". V prípade potreby posuňte predné sedadlo smerom dopredu a vyrovnajte jeho operadlo.
Deti vpredu
Hrudníková časť bezpečnostného pásu musí byť umiestnená na pleci dieťaťa tak, aby sa nedotýkala jeho krku. Skontrolujte, či je bedrová časť bezpečnostného pásu správne vedená ponad stehná dieťaťa. PEUGEOT vám odporúča používať detské sedačky typu vyvýšené sedadlo s operadlom, ktoré sú vybavené vodidlom bezpečnostného pásu v úrovni pleca.
Z bezpečnostných dôvodov nenechávajte: - vo vozidle jedno alebo viacero detí bez dozoru, - dieťa alebo zviera vo vozidle vystavenom slnku a s uzatvorenými oknami, - vo vnútri vozidla kľúče v dosahu detí. Aby ste zabránili náhodnému otvoreniu dverí a zadných okien, použite "Detskú bezpečnostnú poistku". Dbajte na to, aby ste neotvorili zadné okná o viac ako jednu tretinu. Na ochranu vašich malých detí pred slnečným žiarením vybavte zadné okná
bočnými slnečnými clonami.

Page 222 of 400

220
Bezpečnosť
308_sk_Chap06_securite_ed02-2013
D e t s k á b e z p e č n o s t n á p o i s t k a
Toto mechanické zariadenie umožňuje zabrániť otvoreniu zadných dverí pomocou ich vnútorného ovládania. Ovládač je umiestnený na hrane oboch zadných dverí a uzamknutie je nezávislé pre každé dvere.
Zablokovanie
 Pomocou integrovaného kľúča, otočte ovládač až na doraz: - doľava na ľavých zadných dverách, - doprava na pravých zadných dverách.
Odblokovanie
 Pomocou integrovaného kľúča otočte ovládač až na doraz: - doprava na ľavých zadných dverách, - doľava na pravých zadných dverách.

Page 223 of 400

221
7
Praktické informácie
308_sk_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Táto sada je uložená v odkladacej skrinke pod podlahou kufra.
Kompletný systém tvorený kompresorom a náplňou tesniaceho prípravku, ktorý vám umožňuje dočasnú opravu pneumatiky a dojazd do najbližšieho servisu. Je určená na opravu väčšiny typov defektov vzniknutých na pneumatike, ktoré sa nachádzajú na jazdnom pruhu pneumatiky alebo pätke plášťa kolesa.
Súprava na dočasnú opravu pneumatiky
Prístup k sade Zoznam náradia
Toto náradie je špecifické pre vaše vozidlo a môže sa meniť v závislosti od výbavy. Nepoužívajte ho na iné účely. 1. 12 V kompresor. Obsahuje plniaci prípravok, určený pre dočasnú opravu kolesa a umožňuje nastavenie tlaku pneumatiky. 2. Odnímateľné vlečné oko. Viď rubrika "Odťahovanie vozidla".
Nafukovací tlak pneumatík je uvedený na tomto štítku.
Elektrický obvod vozidla umožňuje pripojiť kompresor na dobu, ktorá je potrebná na opravu poškodenej pneumatiky alebo dofúknutie pneumatického prvku.

Page 224 of 400

222
Praktické informácie
308_sk_Chap07_info pratiques_ed02-2013
A. Ovládač na voľbu polohy „Oprava“ alebo „Hustenie“ pneumatiky. B. Vypínač pre zapnutie „I“ /vypnutie „O“ . C. Tlačidlo vypustenia pneumatiky. D. Tlakomer (v baroch a p.s.i.). E. Priečinok obsahujúci: - kábel s adaptérom pre 12 V zásuvku, - rôzne koncovky na hustenie príslušenstva ako sú lopty, cyklistické pneumatiky...
P o p i s s ú p r a v y
F. Náplň s tesniacim prípravkom. G. Biela hadička s uzáverom na opravu. H. Čierna hadička na hustenie. I. Samolepka obmedzenia rýchlosti.
Samolepka obmedzenia rýchlosti I musí byť nalepená na volante vozidla, aby pripomínala, že jedno z kolies je na dočasné použitie. S pneumatikou opravenou pomocou tejto súpravy neprekračujte rýchlosť
80 km/h.

Page 225 of 400

223
7
Praktické informácie
308_sk_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Postup pri oprave
1. Oprava pneumatiky
 Úplne rozviňte bielu hadičku G .  Odskrutkujte uzáver bielej hadičky.  Bielu hadičku umiestnite na ventil opravovaného kolesa.
 Elektrickú koncovku kompresora zapojte do 12 V zásuvky vozidla.  Naštartujte vozidlo a ponechajte motor v c h o d e .
Upozorňujeme, že tento prostriedok je v prípade jeho požitia zdraviu škodlivý (obsahuje napr. etylén-glykol, kolofóniu...) a pôsobí dráždivo na oči. Uschovajte ho mimo dosah detí.
Neodstraňujte cudzie predmety zapichnuté do pneumatiky.
Kompresor neuvádzajte do chodu skôr, než pripojíte bielu hadičku na pneumatický ventil: zvonku sa objaví tesniaci prostriedok.
 Vypnite zapaľovanie.
 Ovládač A otočte do pozície „Oprava“.  Skontrolujte, či sa prepínač Bnachádza v polohe „O“ .

Page 226 of 400

224
Praktické informácie
308_sk_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Ak po približne piatich až siedmych minútach tento tlak nedosiahnete, znamená to, že pneumatiku nemožno opraviť, obráťte sa na sieť PEUGEOT alebo na kvalifikovaný servis, kde vám p o r u c h u o d s t r á n i a .
 Prepnutím tlačidla B do polohy „I“ zapnite kompresor a nechajte ho v činnosti, až pokiaľ tlak pneumatiky nedosiahne hodnotu 2,0 baru. Tesniaci prípravok je pod tlakom vstreknutý do pneumatiky; počas tejto operácie
neodpájajte hadičku od ventilu (riziko ostriekania).
 Vyberte súpravu a zaskrutkujte uzáver bielej hadičky. Dávajte pozor, aby zvyšky tekutiny neznečistili vaše vozidlo. Súpravu majte na dosah.  Ihneď vozidlo rozbehnite a prejdite
približne päť kilometrov obmedzenou rýchlosťou (v rozmedzí od 20 do 60 km/h), aby sa poškodené miesto upchalo.  Zastavte, skontrolujte opravené miesto a tlak pneumatiky pomocou súpravy.

Page 227 of 400

225
7
Praktické informácie
308_sk_Chap07_info pratiques_ed02-2013
2. Hustenie pneumatiky
 Elektrickú koncovku kompresora zapojte do 12V zásuvky vozidla.  Vozidlo naštartujte a ponechajte motor v c h o d e .
 Nastavte tlak pomocou kompresora (hustenie pneumatiky: prepínač B v polohe „I“ ; vypustenie pneumatiky: prepínač Bv polohe „O“ a zatlačenie tlačidla C ), v súlade s údajmi uvedenými na štítku tlaku pneumatík vozidla nachádzajúcom sa na
úrovni dverí vodiča. Nasledujúci únik tlaku znamená, že miesto úniku nie je dobre upchaté, obráťte sa na sieť PEUGEOT, alebo na kvalifikovaný servis, kde vám poruchu na vozidle odstránia.  Odstráňte súpravu a odložte ju.  Jazdite obmedzenou rýchlosťou (maximálne 80 km/h) do maximálnej vzdialenosti približne 200 km.
Hneď, ako to bude možné, navštívte sieť PEUGEOT alebo kvalifikovaný servis. Je nevyhnutné, aby ste technika informovali o tom, že ste použili túto súpravu. Technik vám po vykonaní
diagnostiky oznámi, či je pneumatiku možné opraviť, alebo či ju treba v y m e n i ť .
 Ovládač A otočte do pozície „ Hustenie“.  Úplne rozviňte čiernu hadičku H .  Pripojte čiernu hadičku na ventil opravovaného kolesa.

Page 228 of 400

226
Praktické informácie
308_sk_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Vyberanie náplne
 Odložte čiernu hadičku.  Uvoľnite ohnutú časť bielej hadičky.  Kompresor pridržte vo vertikálnej polohe.  Odskrutkujte náplň zospodu.
Dajte pozor na prípadné vytečenie te k ut i ny. Dátum použitia kvapaliny je uvedený na náplni. Náplň s kvapalinou je na jednorazové použitie a aj načatá sa musí vymeniť. Po použití náplň nevyhadzujte do voľnej prírody, odovzdajte ju v sieti PEUGEOT alebo v inom zbernom mieste. Nezabudnite si zaobstarať novú
náhradnú náplň, ktorá je k dispozícii v sieti PEUGEOT alebo v kvalifikovanom servise.
Kontrola tlaku/Príležitostné
dohustenie
Kompresor môžete taktiež použiť, bez vstreknutia prípravku na: - príležitostnú kontrolu alebo dohustenie pneumatík vášho vozidla, - hustenie iného príslušenstva (lopty, cyklistické pneumatiky...).
 Ovládačom A otočte do polohy „ Hustenie“.  Úplne rozviňte čiernu hadičku H .  Pripojte čiernu hadičku na ventil kolesa a príslušenstva. V prípade potreby vopred namontujte jednu z koncoviek dodaných súčasne so s ú p r a v o u .
 Zapojte elektrickú koncovku kompresora do 12 V zásuvky vozidla.  Naštartujte vozidlo a nechajte motor v chode.  Nastavte tlak pomocou kompresora (hustenie pneumatiky: prepínač B v polohe „I“ ; vypustenie pneumatiky: prepínač Bv polohe „O“ a zatlačenie tlačidla C ), v súlade s údajmi uvedenými na štítku tlaku pneumatík vozidla alebo príslušenstva.  Odstráňte súpravu a odložte ju.

Page 229 of 400

227
7
Praktické informácie
308_sk_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Výmena kolesa
Náradie sa nachádza v kufri pod podlahou.
Prístup k náradiu
Zoznam náradia
Toto náradie je špecifické pre vaše vozidlo a môže sa meniť v závislosti od výbavy. Nepoužívajte ho na iné účely. 1. Kľúč na demontáž kolesa. Umožňuje odstrániť okrasný kryt a odistiť uchytávacie skrutky kolesa. 2. Zdvihák s integrovanou kľukou. Umožňuje nadvihnutie vozidla.
3. Nástroj "ochranné kryty" skrutiek. Umožňuje odstrániť ochranné kryty skrutiek na hliníkových diskoch. 4. Nástavec na demontáž zabezpečovacích skrutiek (umiestnený v príručnej skrinke). Umožňuje upraviť kľúč na demontáž kolesa tak, aby ním bolo možné odistiť špeciálne zabezpečovacie skrutky. 5. Vlečné oko. Viď odsek "Ťahanie vozidla".
Postup pri výmene poškodeného kolesa za rezervné koleso pomocou náradia dodaného súčasne s vozidlom.

Page 230 of 400

228
Praktické informácie
308_sk_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Koleso s okrasným krytom
Pri spätnej montáži kolesa založte okrasný kryt tak, že najskôr umiestníte jeho výrez oproti ventilu a následne zatlačíte dlaňou po jeho obvode.
Rezer vné koleso sa nachádza v kufri pod podlahou. V závislosti od krajiny určenia môže byť rezervné koleso plechové, hliníkové alebo typu "krátke použitie". Prístup k nemu je popísaný v rubrike "Prístup k náradiu".
Prístup k rezervnému kolesu
Vybratie kolesa
 Odskrutkujte strednú skrutku (farebnú).  Nadvihnite rezervné koleso cez zadnú časť smerom k vám.  Vyberte koleso z kufra.

Page:   < prev 1-10 ... 181-190 191-200 201-210 211-220 221-230 231-240 241-250 251-260 261-270 ... 400 next >