TOYOTA PROACE VERSO 2019 Bruksanvisningar (in Swedish)
Page 281 of 505
280
Rekommendationer för lagring
För vara inte flaskor med AdBlue® i bilen.
AdBlue® fryser vid temperaturer under cirka -11°C och försämras över 25°C. För vara flaskorna svalt och låt dem inte utsättas för direkt solljus.Under dessa förhållanden kan vätskan förvaras i minst ett år.Om vätskan har frusit kan den användas efter att ha tinats upp helt i rumstemperatur.
Påfyllning
Se till att bilen är parkerad på ett plant, horisontalt underlag innan påfyllning.
F Slå ifrån tändningen och ta ut nyckeln eller stäng av motorn genom att trycka på knappen START/STOP om bilen har denna utrustning.
F För att komma åt AdBlue®-tanken öppnar du den vänstra dörren.F Dra nedifrån i den svarta kåpan.
F Vrid det blåa locket ett sjättedels var v moturs.F Ta loss locket genom att dra det uppåt.
Släng aldrig AdBlue®-flaskorna tillsammans med hushållssoporna. Lägg dem i en container avsedd för detta ändamål eller ta med dem tillbaka till försäljningsstället.
Kontrollera att bilens temperatur är högre än -11°C om det är kallt ute. Om temperaturen är lägre fryser AdBlue®-vätskan och kan inte fyllas på. Ställ in bilen i garaget under några timmar för att kunna fylla på.
Praktisk information
Page 282 of 505
281
F Om det visar sig, när du tagit bort flaskan, att tillsatsen har runnit över ska du torka av kring tankens mynning med en fuktig trasa.
Om tillsatsen har stänkt ska du genast skölja med kallt vatten eller torka med en fuktig trasa.Om tillsatsen har kristalliserats kan du ta bort det med en svamp och varmt vatten.
F Sätt tillbaka det blå locket på tankens mynning och vrid det ett sjättedels var v medurs, tills det tar stopp.
Viktigt: Vid påfyllning efter det att tillsatsen har tagit slut vilket signaleras med meddelandet ”Top up emissions additive: Starting prevented” måste du vänta 5 minuter innan du slår på tändningen igen utan att öppna förardörren, låsa upp bilen, sätta in fjärrkontrollnyckeln i tändningslåset eller placera den nyckeln till de elektroniska lås- och startsystemet i bilen.Slå på tändningen, vänta 10 sekunder och starta sedan motorn.
F Ta fram flaskan med AdBlue®. Efter att ha kontrollerat sista förbrukningsdag ska du noggrant läsa instruktionerna för användning som står på etiketten innan
du börjar hälla flaskans innehåll i bilens AdBlue®-tank.
Isbildning i AdBlue®
AdBlue® fryser vid temperaturer under cirka -11 °C.I SCR-systemet finns en funktion som värmer AdBlue®-tanken, vilket ger möjlighet att köra bilen i mycket låga temperaturer.
F Sätt tillbaka den svarta kåpan, börja uppifrån.F Stäng dörren.
7
Praktisk information
Page 283 of 505
282
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
Varningstriangel (förvaring)
Starta varningsblinkersen och sätt på dig reflexvästen innan du kliver ur bilen för att sätta ihop och ställa ut varningstriangeln.
Denna säkerhetsanordning är en komplettering till bilens varningsblinkers.Det är obligatoriskt att ha en varningstriangel i bilen.
Ställa ut varningstriangeln
på vägen
Följ tillverkarens anvisningar för montering/
ihopvikning som medföljer varningstriangeln.
F Ställ ut varningstriangeln bakom bilen i överensstämmelse med gällande lag i ditt land.
Triangeln finns som tillbehör. Kontakta en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad, eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning för mer information.
Verktygslåda
Åtkomst
Verktygslådan finns under vänster framsäte.
Stängerna 1 och 2 hindrar av säkerhetsskäl verktygslådan från att åka ur facket, om den inte skulle vara ordentligt fastlåst.
Om ett fel uppstår
Page 284 of 505
283
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
För varing
F Tryck på låsen A och skjut dem mot mitten för att frigöra verktygslådan.F För att komma förbi stången 1 lyfter du något på lådan och drar ut den så långt det g å r.
F Lyft sedan lådan uppåt över stången 2.
F Snäpp loss fästena B på locket och öppna det för att ta ut verktygen.
ÖppnaDra ut
Dra i lådan för att kontrollera att den sitter fast ordentligt i facket.
F Lyft in lådan med främre delen lutad uppåt.F För att komma förbi stången 2 skjuter du lådan framåt samtidigt som du sänker den.
F För att komma förbi stången 1 lyfter du något på lådan och skjuter in den så långt d e t g å r.
F Sätt tillbaka locket på lådan och knäpp tillbaka fästena B.
F När lådan är på plats i sitt fack längst in skjuter du den mot mattan och drar låsen A utåt så att den låses fast.
8
Om ett fel uppstår
Page 285 of 505
284
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
Om bilen är utrustad med
en sats för provisorisk
däckreparation
1. 12 V-kompressor. Innehåller ett tätningsmedel för att reparera hjulet provisoriskt och justera däcktrycket.2. Bogserögla.
Om din bil har ett reservhjul
1. Fälgnyckel. Används för att demontera hjulets fästskruvar och för att höja/sänka domkraften.2. Domkraft. Används för att lyfta bilen.3. Verktyg för demontering av centrumkåpa/dekorkåpa. Om bilen är utrustad med det kan du demontera hjulbultarnas centrumkåpor på aluminiumfälgar eller dekorkåpor på plåtfälgar.4. Hylsa för låsbar hjulbult. Adapter som monteras på fälgnyckeln för att lossa låsbara hjulbultar.5. Bogserögla.
Dessa verktyg är specifika för din bil och kan variera beroende på utrustningsnivå. Använd dem inte för andra ändamål.
Om ett fel uppstår
Page 286 of 505
285
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
Den här satsen är placerad i en verktygslåda.
Satsen består av en kompressor och en patron med tätningsmedel.Den används för tillfällig reparation av däcket.På så vis kan du köra till närmaste verkstad.Den är avsedd att användas för att reparera de flesta punkteringar som kan inträffa och som finns på slitbanan eller däckets skuldra.Med kompressorn kan du kontrollera och justera däcktrycket.
Sats för provisorisk däckreparation*
Ta fram reparationssatsen
1. 12 V-kompressor. Innehåller ett tätningsmedel för att reparera hjulet provisoriskt och justera däcktrycket.2. Bogserögla.
Däcktrycket anges på denna dekal.
Elsystemet i bilen medger inkoppling av kompressorn under den tid som behövs för att reparera det punkterade däcket eller för att pumpa upp ett däck med liten volym.Läs under motsvarande rubrik för mer information om bogsering.
Ver k t ygslista
Dessa verktyg är specifika för din bil och kan variera beroende på utrustningsnivå. Använd dem inte för andra ändamål.
Läs under motsvarande rubrik för mer
information om verktygslådan.
* I förekommande fall.
8
Om ett fel uppstår
Page 287 of 505
286
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
A. Väljare för läge "Reparation" eller "Pumpning" (tryckökning).B. PÅ /AV- st rö mbr y t are ("I/O").C. Knapp för trycksänkning.D. Manometer (bar och p.s.i.).E. Fack med kabel och adapter för 12 V-uttag.
Beskrivning av satsen
F. Patron med tätningsmedel.G. Vit slang med plugg för reparation.H. Svart slang för pumpning.I. Dekal för fartbegränsning.
Dekalen för fartbegränsning I ska klistras på bilratten, för att påminna dig om att ett hjul är avsett för tillfällig användning.Överskrid inte 80 km/h då du kör med däck som reparerats med en sats av detta slag.
Om ett fel uppstår
Page 288 of 505
287
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
Reparationsmetod
1. Tätning
F Rulla ut den vita slangen G helt.F Skruva loss pluggen ur den vita slangen.F Anslut den vita slangen till ventilen på det däck som ska repareras.
F Anslut kompressorns elektriska stickkontakt till 12 V-uttaget i bilen.F Starta bilen och låt motorn vara i gång.
Var försiktig, produkten är giftig vid förtäring och irriterande för ögonen.Förvara den utom räckhåll för barn.
Ta inte bort främmande föremål som trängt in i däcket.
Starta inte kompressorn innan den vita slangen har anslutits till däckventilen för att undvika att tätningsmedel sprutar ut.
F Slå ifrån tändningen.
F Vrid omkopplaren A till reparationsläget.
F Kontrollera att strömbrytaren B är ställd på "O".
8
Om ett fel uppstår
Page 289 of 505
288
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
Om trycket inte uppnåtts efter cirka 5 till 7 minuter visar det att däcket inte går att laga. Kontakta en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad, eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning för assistans.
F Sätt i gång kompressorn genom att ställa strömbrytaren B i läge "I" tills däcktrycket når 2,0 bar. Tätningsmedlet sprutas in under tryck i däcket. Koppla inte loss slangen från ventilen under detta ingrepp (risk för stänk).
F Ta bort satsen och skruva fast pluggen i den vita slangen. Var försiktig så att du inte smutsar ned bilen med tätningsmedlet. Placera satsen så att du har den nära till hands.
2. Pumpning
F Vrid omkopplaren A till pumpningsläget.
F Rulla ut den svarta slangen H helt.F Anslut den svarta slangen till ventilen på det aktuella däcket.F Kör genast cirka fem kilometer i lägre hastighet (mellan 20 och 60 km/h), så att punkteringen tätas.F Stanna och kontrollera reparationen och
däcktrycket med hjälp av satsen.
Om ett fel uppstår
Page 290 of 505
289
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
F Anslut på nytt kompressorns stickkontakt till 12 V-uttaget på bilen.F Starta bilen och låt motorn vara i gång.
F Justera trycket med kompressorn (öka däcktrycket genom att ställa strömbrytaren B i läge "I" och sänk däcktrycket genom att ställa strömbrytaren B i läge "O" och tryck på knappen C), i enlighet med bilens däcktrycksdekal (sitter vid dörren på förarsidan). Tryckförlust indikerar att punkteringen inte har lagats helt. Kontakta en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad, eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning för mer information.F Ta bort satsen och lägg tillbaka den.F Kör i en hastighet på högst 80 km/h och begränsa körsträckan till cirka 200 km.
Uttagning av patronen
F Lägg undan den svarta slangen.F Lossa den böjda sockeln från den vita slangen.F Håll kompressorn lodrätt.
Se till att ingen vätska rinner ut.Bäst före-datum för vätskan anges på patronen.Patronen får bara användas en gång. Även om bara lite vätska har använts måste den bytas ut.Efter användning får patronen inte kastas i naturen, lämna tillbaka den till en Toyota-representant eller ett godkänt insamlingsställe.Kom ihåg att skaffa nytt tätningsmedel från en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad, eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning.
F Skruva loss patronen underifrån.
Kör snarast möjligt till en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning.Var noga med att informera teknikern om att du har använt denna sats. Efter en undersökning informerar teknikern dig om däcket kan repareras eller om det måste bytas.
8
Om ett fel uppstår