CITROEN C3 PICASSO 2014 Omistajan Käsikirjat (in Finnish)
Manufacturer: CITROEN, Model Year: 2014, Model line: C3 PICASSO, Model: CITROEN C3 PICASSO 2014Pages: 290, PDF Size: 9.64 MB
Page 71 of 290

4
Ovet ja luukut
69
Kauko-ohjain
Radiosignaalilla toimivan, herkästi reagoivan kauko-ohjaimen toimintasäde on laaja. Äläpainele kauko-ohjaimen painikkeita taskussasi, sillä auton ovien lukitus saattaa avautuavahingossa. Älä painele kauko-ohjaimen painikkeita silloin, kun auto on toimintasäteen ja näköpiirin ulkopuolella. Kauko-ohjain saattaa lakata toimimasta. Kauko-ohjain pitää tällöin alustaa uudestaan.
Mikään kauko-ohjain ei toimi, kun avain on virtalukossa, ei edes virran ollessa katkaistuna,lukuun ottamatta kauko-ohjaimen alustusta.
Auton lukitseminen
Jos haluat pitää ovet lukittuina ajon aikana, sinun tulee muistaa, että ovien lukitus vaikeuttaa auttajien pääsyä auton sisätilaan onnettomuustilanteessa. Ovien lukitus avautuu kuitenkin automaattisesti voimakkaan törmäyksen sattuessa,turvatyynyjen laukeamisen yhteydessä. Älä koskaan jätä lapsia yksin autoon turvallisuussyistä, paitsi vain erittäin pieneksi hetkeksi.
Ota avain aina pois vir talukosta, kun poistut autosta.
Varkaudenesto
Älä tee mitään muutoksia elektroniseen ajonestojärjestelmään, sillä seurauksena voi ollatoimintahäiriö.
Kun ostat käytetyn auton
Vie auto CITROËN-verkostolle kaikkien hallussasi olevien avainten ryhmittämistä varten. Näin voit olla varma, että autoon pääsee ja sen voi käynnistää vain sinulla olevilla avaimilla.
Jos avaimet häviävät
Tule CITROËN-verkoston huoltokorjaamoon ja ota mukaasi henkilötodistus, auton rekisteriote ja mikäli mahdollista, tarra, jossa on avainten koodi. Avaimen ja transponderin koodi voidaan etsiä CITROËN-verkostossa uuden avaimentilaamista varten.
Älä heitä kauko-ohjaimen paristoja
tavalliseen jäteastiaan, sillä ne sisältävät
ympäristölle haitallisia metalleja.
Vie ne asianmukaiseen
keräyspisteeseen.
Page 72 of 290

Ovet ja luukut
70
Lasinnostimet Järjestelmä, jolla lasit voidaan avata tai sulkea käsin tai automaattisesti. Jaksottaistoimisissa malleissa on likistyksenesto ja kaikissa malleissa on
toiminnanestojärjestelmä takakytkinten käytön estämiseksi.
1.Kuljettajan puolen sähkötoiminen lasinnostin2.Etumatkustajan puolen sähkötoiminenlasinnostin3.Oikean takaoven sähkötoiminen lasinnostin4.Vasemman takaoven sähkötoiminen
lasinnostin5.Takalasinnostimien ja takaovien
kytkimien toiminnanesto
Sähkötoimiset lasinnostimet
)Paina kytkintä tai vedä sitä. Lasin liike pysähtyy, kun päästät
kytkimen irti.
Sähköiset jaksottaistoimiset
lasinnostimet
Lasinnostimia voi käyttää kahdella tavalla:
-manuaalinen toimintatila )Paina kytkintä tai vedä sitä, mutta eivastuskohdan yli. Lasi pysähtyy, kunpäästät kytkimen irti.
- automaattinen toimintatila )Paina kytkintä tai vedä sitä
vastuskohdan yli. Lasi avautuu tai
sulkeutuu kokonaan, kun päästät kytkimen irti. )Kun painat kytkint