Hyundai Getz 2005 Instruktionsbog (in Danish)
Manufacturer: HYUNDAI, Model Year: 2005, Model line: Getz, Model: Hyundai Getz 2005Pages: 154, PDF Size: 4.94 MB
Page 21 of 154

DERES HYUNDAIS EGENSKABER 1- 11
!
!ADVARSEL:
Inden ruderne åbnes og lukkes,
skal De sikre Dem, at passager- ernes arme og hænder er væk og ikke kan komme i klemme.
B060A01E-ACTELDREVNE RUDER (Hvis monteret)
HTB064
(1)
De eldrevne ruder kan betjenes, når tændingsnøglen er i stillingen ON. Hovedkontakterne er placeret på armlænet i førersiden og styrerhenholdsvis de forreste og bageste sideruder. Ruderne kan åbnes ved at trykke den pågældende rudeknap ned og lukkes ved at trække knappen op.Tryk knappen (1) ned for at åbne ruden i førerens side. Ruden åbnes så længe knappen trykkes ned.
HTB066
Auto-Down rude (førersiden) Den automatiske nedrulningsrude åbnes helt ved at trykke på kontakten, den stoppes i den ønskede stilling ved at trykke på kontakten igen.
ADVARSEL:
(1) Pas på, at ingen får hovedet eller hændeme i klemme, når en rude lukkes.
(2) Prøv aldrig at aktivere hovedkontakten og under- kontakten i hver sin retningsamtidig. Gor De det, vil ruden standse, og den kan så ikke åbnes eller lukkes.
(3) Efterlad ikke bøm alene i bilen. Tag af sikkerhedshensyn altidnøglen ud.
På armlænet i døren i førersiden er der
placeret en låseknap til ruden, derforhindrer utilsigtet åbning eller lukningaf ruden. Tryk på rudens låseknap for at deaktivere de eldrevne ruder. Tryk endnu en gang på rudens låseknap forat returnere til normal funktion.
Page 22 of 154

1- 12 DERES HYUNDAIS EGENSKABER
!!
SB070C1-FC Indstilling af ryglænets hældning
B080A01FC-GCT JUSTERBARE SÆDER B080B01FC-GCT Forsæder Indstilling af sædet fremog tilbage
ADVARSEL:
Forsøg aldrig at indstille sædet, mens bilen kører. Dette kan betyde, at De mister kontrollen over bilen,og forårsage ulykker med dødelig udgang, alvorlige kvæstelser eller tingskader.
!
HTB026-1
HTB024-1 Sæder bevæges frem og tilbage ved
at trække låsearmen opad. Dette frigør sædet, så De kan bevæge det fremeller tilbage til den ønskede stilling. Når De har fundet den ønskede still- ing, slipper De låsehåndtaget ogskubber sædet fremad eller bagud, indtil det låser fast og ikke mere kan bevæges. Ryglænets hældning indstilles ved at De læner Dem frem for at fjerne vægten fra ryglænet. Træk så iudløserhåndtaget på sædets yderkant. Læn Dem derefter tilbage indtil ryglænet har nået den ønskedehældning. Ryglænet låses i denne stilling ved at slippe udløserhåndtaget.
ADVARSEL:
For at formindske risikoen for
personskader i tilfælde af enkollision eller pludselig standsning bør både førerens og passagerensryglæn altid være i en næsten oprejst stilling, mens bilen er i bevægelse. Sikkerhedsselernesbeskyttelse kan blive væsentligt reduceret, hvis ryglænet hælder, idet der så er en større risiko forglide ind under selen, hvilket kan give alvorlige kvæstelser.
ADVARSEL:
For at sikre sig, at sædet er låst fast,
kan man prøve at rykke i sædetuden at udløse låsehåndtaget.
Page 23 of 154

DERES HYUNDAIS EGENSKABER 1- 13
B080D03A-ACT Indstillelige nakkestøtter
HFC2028-1
Låse knap
Nakkestøtternes design har til formål at reducere risikoen for nakkeskader.Nakkestøtten hæves ved at trække iden og sænkes ved at skubbe dennedad, samtidig med at der trykkes på udløserknappen.
!
B080D01JM
B080E01O-ACT Indstilling af lændestøtte
(Hvis den findes -kun førersædet)
HTB027-1
Indstil lændestøtten ved at dreje på håndtaget på den inderste side afsædet.
ADVARSEL:
o For at kunne yde maksimal beskyttelse i tilfælde af uheldskal nakkestøtterne justeres således, at midten af nakkestøtten er i niveau med overkanten afpersonens øjne. Af samme årsag kan brug af siddepuder, der holder kroppen væk fra ryglænet,ikke anbefales.
o Benyt ikke bilen, hvis nakkestøtterne er demonteret, da det kan medføre alvorlig lemlæstelse i tilfælde af uheld.Nakkestøtter kan beskytte mod skader i nakken, hvis de er korrekt indstillet. o Indtil ikke højden på nakkestøtten
under kørslen.
Page 24 of 154

1- 14 DERES HYUNDAIS EGENSKABER
!
B080I01FC-GCT BAGSÆDE Indstilling af ryglænets hældning
HTB258-1
(1)
(2)
B130A01A-ACT ADGANG TIL BAGSÆDET (For 3-dørs modellen) Forsædepassagersædets ryglæn skal
vippes frem for at give adgang til bagsædet. Når udløserhåndtaget (1) på ydersiden
af forsædepassagerens sædetrækkes op, vil ryglænet vippe frem, og sædet glider automatisk fremad.
Bagsædepassagererne kan vippe
forsædepassagersædets ryglæn frem ved at træde på fodpedalen (2) somvist på tegningen. ADVARSEL:
Bagsædepassagererne skal passepå ikke utilsigtet at træde påfodpedalen (2), mens bilen er i bevægelse, da dette kan få ryglænet til at bevæge sig fremadog kvæste forsædepassageren.
HTB028-1
Håndtag til sammenklapning af ryglæn
SB070F1-FC Højdeindstilling af sædet (Hvis den findes -kun førersædet)
HTB025-1
Sædet indstilles ved at dreje indstillingshjulet i den ønskede retning.
Page 25 of 154

DERES HYUNDAIS EGENSKABER 1- 15
!
B080D02A-ACT Indstillelige nakkestøtter Nakkestøtternes design har til formål
at reducere risikoen for nakkeskader.
Nakkestøtten hæves ved at trække i
den og sænkes ved at skubbe den nedad, samtidig med at der trykkes på udløserknappen.
ADVARSEL:
Kør ikke i bilen med nakkestøtterne
taget af. Det kan give kvæstelser.Nakkestøtter kan give beskyttelse mod kvæstelser af halsen, hvis deer korrekt indstillede.
Låse knap
HFC2028-1
HTB294
B099A02F-ACT FORHOLDSREGLER INDEN NEDFÆLDNING AF BAGSÆDER Sikkerhedsseler i bag
HTB300-1
3-punkts sikkerhedssele på midterste bagsæde (Hvis monteret).
Tryk håndtaget til indstilling af ryglænets vinkel opad mod nakkestøtten for at læne ryglænettilbage og slip det, når ryglænet har den ønskede vinkel. Når ryglænet er indstillet i den ønskede vinkel bør man altid sikre sig, at det er fastlåst i den rette posi-tion.
FORSIGTIG:
Når ryglænet lænes tilbage, bør håndtaget til sammenklapning af ryglænet justeres.
!
Page 26 of 154

1- 16 DERES HYUNDAIS EGENSKABER
!
B090B01TB-GCT Sammenfoldning af bagsædes ryg og sæde For at skabe mere plads kan bagsædes ryg og sæde foldessammen og op.
1. Skub nakkestøtten ned til laveste position. HTB029-13. Træk og hold i sædets håndtag, løft
derefter den ønskede sædehyndeop. HTB030A-1
HTB0314. Til sikring af sædet hægtes
sikkerhedsstroppen under sædets ryg til nakkestøtternes ankre på forsæderne.
5. Sæderyg og hynde anbringes i nor- mal position igen ved at følgeovennævnte procedure i omvendtrækkefølge.
o Når sædet anbringes i normal po- sition, skal man altid sikre sig, atdet er låst fast i positionen ved attrække og skubbe ovenpå sæderyggen.
ADVARSEL:
o Sørg for, at sikkerhedsselerne er tilgængelige og fungerer korrekt, når det sammen-klappede ryglæn sættes tilbage i opret stilling.
o Når bagsædet sættes tilbage i lodret position, skal man passepå ikke at få fingre eller ben i klemme.
Håndtag til sammenklapning af ryglæn
Håndtag til sædehynde
!
For at undgå skade på sikker- hedsselen, når sædet fældes ned, skal selen placeres i holderen.
FORSIGTIG:
Sikkerhedsseler skal fjernes fra holderen, når de er i brug. 2. Træk og hold i håndtaget til
sæderyggen og fold sædes ryg ned.
Page 27 of 154

DERES HYUNDAIS EGENSKABER 1- 17
B100A01FC-GCT SÆDEVARMER
o Formålet med det sammen-
klappelige ryglæn på bagsædet samt bagsæde-hynden, der kan foldes fremad, er at øge bagagerummets kapacitet. Der måikke sidde passagerer i bagagerummet under kørsel, da dette er uegnet til passagerer,og sikkerhedsselerne ikke kan anvendes, når ryglænet er klappet sammen. Der er risiko for, at passagerer, der ikke sidder korrekt og ikke har sikkerhedsseler på, kan pådrage sig alvorlige skader eller dø i tilfælde af en ulykke ellerpludselig opbremsning.
o Der må ikke anbringes genstande højere end toppen afryglænene på de forreste sæder, da dette medfører risiko for, at bagage glider fremad ogresulterer i skader på personer eller ting i tilfælde af pludselig opbremsning. o Når det sammenklappede ryglæn
sættes tilbage i opret position,bør det altid sikres, at nakkestøtterne er monteret korrekt. Nakkestøtterne er vigtigefor passagerernes sikker-hed i tilfælde af påkørsel bagfra. Sker dette ikke, er der risiko foralvorlige skader eller dødsfald, hvis nakkestøtterne ikke er monteret korrekt.
HTB194 Sædevarmeren er beregnet til at opvarme forsæderne, når det er koldt. Fører- eller passager-sædetopvarmes ved at trykke på en af knapperne, når motoren er tændt. B140A01B-GCT ADVARSEL - BAGSÆDE
HTB195
Af hensyn til passagerernes sikkerhed bør bagage og anden last aldrig stables højere end sæderyggens overkant.
Page 28 of 154

1- 18 DERES HYUNDAIS EGENSKABER
SB090A1-FC SIKKERHEDSSELER Alle personer i bilen skal altid bruge sikkerhedsseler.Hvis denne elementære sikker-hedsregel overholdes, vil det formindske risikoen for kvæstelser eller kvæstelsernes alvorlighed.Desuden kan følgende råd gives: SB090B1-FC Baby eller lille barn I nogle lande kræves det, at der bruges børnefastholdelsessystemer til babyer og små børn. Hvad enten loven kræver det eller ej, må detkraftigt anbefales, at et sådant sys- tem anvendes til babyer eller små børn, der vejer under 18 kg. SB090C1-FC Større børn Det anbefales, at større børn sidder
på bagsædet og bruger sikker- hedsselerne. Hvis barnet sidder på forsædet, skal det gøres godt fastmed sikkerhedsselen. Barnet bør un- der ingen omstændigheder have lov til at stå eller knæle på sædet.Børnene er bedst sikrede i ulykkestilfælde, hvis de holdes fast af et egnet børnefastholdelsessystem.
SB090D1-FC Gravide kvinder Det anbefales gravide kvinder at bruge
sikkerhedsseler for at mindske risikoen for kvæstelser i ulykkestilfælde. Nårsikkerhedsselen bruges, skal den sidde så lavt og så tæt som muligt over hofterne, ikke over underlivet.Få råd hos lægen. SB090E1-FC Kvæstet person Der skal bruges sikkerhedssele, når en kvæstet person transporteres. Er dette nødvendigt, bør De søge råd hos en læge.
SB090F1-FC Én person pr. sele To personer (inklusive børn) må aldrig
bruge den samme sikkerhedssele. Det kan forøge kvæstelsernes alvorlighedi ulykkestilfælde.
SB090G1-FC Lig ikke ned For at formindske risikoen for
kvæstelser i ulykkestilfælde, og for at opnå den bedste effekt af selerne, bør alle passagerer sidde op, ogforsædernes ryglæn skal rejst op, når bilen er i bevægelse.
En sikkerhedssele kan ikke fungere
korrekt, hvis personen ligger ned påbagsædet, eller hvis forsæderyglænet hælder for meget.
Page 29 of 154

DERES HYUNDAIS EGENSKABER 1- 19
SB090H1-FC Sikkerhedsselernes pleje Sikkerhedsselesystemer må aldrig adskilles eller ændres. Desuden skal man sørge for, at sikkerhedsseler, låse osv. ikke beskadiges af sæderneshængsler, døre eller andet. SB090I1-FC Periodisk eftersyn Det anbefales, at alle sikkerhedsseler jævnligt efterses for slitage ellerbeskadigelse af nogen art. Beskadigede dele af systemet skal snarest muligt udskiftes. SB090J1-FC Hold selerne rene og tørre Sikkerhedsselerne skal holdes rene og tørre. Bliver selerne snavsede, kan de renses med en mild opløsningaf sæbe og varmt vand. Der må ikke bruges blegemidler, farve, stærke rengøringsmidler eller slibende midler,da de kan beskadige og svække stoffet. SB090K1-FCHvornår sikkerhedsseler udskiftes Hele sikkerhedsseleenheden eller
enhederne skal udskiftes, hvis bilen har været involveret i en ulykke. Dette skal gøres, selv om der ikke er synligeskader. Har De yderligere spørgsmål om sikkerhedsselerne, bedes De kontakte Deres Hyundai forhandler.
B170A04A-ACT INDSTILLING AF FORSÆDESELERSSKULDERFORANKRING
B170A01L Det er muligt at justere højden af skulderstroppens forankring i fire forskellige positioner.Hvis sikkerhedsselen er justeret forhøjt og sidder for tæt på halsen, yderden ikke den mest effektive beskyttelse. Skulderstroppen bør justeres, så den er placeret tværsover brystkassen og midtvejs over skulderen nærmest døren i stedet for over halsen. Højden af sikkerhedsselens forankring justeres ved at sænke eller hæve justeringsknappen til en passendeposition. Højdejusteringen hæves ved at trække forankringen opad og sænkes ved at skubbe den nedad,mens justeringsknappen holdes inde.Slip knappen for at låse forankringenfast i den ønskede position. Prøv at aktivere udløser-knappen for at sikre, at selen er låst fast.
FORSIGTIG:
o Forankringspunktet skal være låst fast under korslen.
o Forkert højdejustering af sikkerhedsselen kan reduceredens effektivitet i tilfælde af enulykke.
!
Page 30 of 154

1- 20 DERES HYUNDAIS EGENSKABER
SB090P1-FC SIKKERHEDSSELER (3-punkts) Sådan tages sikkerhedsselen på
B200A01S-GCT Indstilling af sikkerhedsselenSB090R1-FC Sådan udløses sikkerhedsselen
B180A01L
Sikkerhedsselen trækkes ud af oprulningsmekanismen, og metal- tappen sættes ind i låsen. Der vilhøres et klik, når selen låses fast.Sikkerhedsselen indstiller sig først tilden korrekte længde, når hofteselen er indstillet manuelt, så den sidder fast rundt om hofterne. Læner DeDem langsomt og roligt frem, ruller selen ud, og De kan bevæge Dem omkring. Men hvis der sker etpludseligt stop, eller De kører imod noget, låser selen. Den låser også, hvis De prøver at læne Dem for hurtigtfrem. Sådan tages sikkerhedsselen på
Kontroller at selen er rigtigt låst og atden ikke er snoet.
B200A01L B210A01L
De skal placere selen så lavt som
muligt om hofteme, aldrig om livet. Ligger selen for højt på kroppen, kan De glide under den i tilfælde af enulykke eller et pludseligt stop. Dette kan medføre døden, alvorlige læsioner eller beskadigelse af bilens udstyr.Begge arme må ikke være under selen. Det er bedre at den ene arme er over og den anden under, som vistpå billedet. Sikkerhedsselen må aldrig anbringes
under armen i den side, der ernærmest døren.
Sikkerhedsselen udløses ved at trykke
på udløserknappen i låsen. Når den udløses, skal selen
automatisk trækkes ind i oprulning- smekanismen.
Sker dette ikke, skal De kontrollere,
om selen er snoet, og så prøve igen.