Peugeot 508 2012 Omistajan käsikirja (in Finnish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2012, Model line: 508, Model: Peugeot 508 2012Pages: 340, PDF Size: 11.42 MB
Page 171 of 340

7
169
i
Tu r v a l l i s s u s
Ennen kuin kuljettaja lähtee ajamaan,hänen tulee huolehtia siitä, että matkustajatkiinnittävät tur vavyönsä oikein.
Istuitpa millä paikalla tahansa autossa, kytke aina turvavyö myös lyhyitä matkoja varten.
Kytke tur vavyöt omiin lukkoihinsa. Muutoinne eivät toimi täydellisesti.
Tu r v a vöissä on kela, jonka avulla vyönpituus säätyy automaattisesti itsellesi sopivaksi. Kun vyötä ei käytetä, se kelautuu automaattisesti sisään. Varmista ennen ja jälkeen käytön, että turvavyö on kelautunut kunnolla. Vyön hihnan alaosan tulee sijoittuamahdollisimman alas lantiolle.
Hihnan yläosan taas tulee osua olkapään kuopan kohdalle.
Keloissa on automaattinenlukitusmekanismi, joka aktivoituu törmäyksessä, hätäjarrutuksessa tai autonympäripyörähdyksessä. Lukituksen saa purettua vetäisemällä lujasti hihnasta ja päästämällä sitten irti, jolloin hihna kelautuuhelposti takaisin sisään.
Suosituksia lapsia varten
Käytä sopivaa turvaistuinta, jos matkustaja onalle 12-vuotias tai pituudeltaan alle 150 cm.
Älä käytä samaa tur vavyötä useammanihmisen kiinnittämiseen.
Älä koskaan kuljeta lasta sylissäsi.
Tu r v a vyö on tehokas, kun:
- se on kiristetty mahdollisimman lähellekehoa
- se on vedetty matkustajan eteen tasaisella liikkeellä samalla varmistaen, ettei se ole kierteellä
- se on kiinnitetty vain yhdelle henkilölle
- se ei ole leikkautunut eikä purkautunut
- sen tehokkuutta ei ole heikennetty muuttamalla sitä jollakin tavoin.
Voimassaolevien tur vamääräystenmukaan kaikki huoltotoimet ja tarkastukset on annettava PEUGEOT-verkoston tai valtuutetun korjaamon tehtäväksi, jollaon toimenpiteiden asianmukaiseentoteuttamiseen tarvittava asiantuntemus javälineistö.
Tarkistuta turvavyöt säännöllisesti PEUGEOT-verkostolla tai valtuutetullakorjaamolla. Tarkistuta turvavyöt varsinkinsilloin, jos ne näyttävät kuluneilta. Puhdista turvavyön hihnat saippuavedellä tai tekstiilien puhdistusaineella, jota myydäänPEUGEOT-verkoston myymälöissä.
Jos istuin tai takapenkki on ollut käännettynä, varmista, että turvavyö kulkee
oikeasta kohdasta ja on kelautunut kunnolla.
Törmäyksen sattuessa
Törmäyksen luonteen ja voimakkuuden mukaan
turvavyön pyrotekninen laitesaattaa laueta vaikka turvatyynyt eivät avautuisi. Esikiristimien lauetessa vapautuu vaaratonta savua ja kuuluu ääni, joka johtuu järjestelmän pyroteknisen panoksenaktivoitumisesta.Joka tapauksessa tur vatyynyn merkkivalosyttyy. Törmäyksen jälkeen tarkistuta ja tar vittaessavaihdata tur vavyöjärjestelmä PEUGEOT-verkostolla tai valtuutetulla korjaamolla.
Page 172 of 340

170
i
!
Tu r v a l l i s s u s
Tu r v a t y y n y t
Tu r v a tyynyt on suunniteltu matkustajien (paitsi
takapenkin keskimatkustajan) turvallisuuden
optimoimiseksi rajuissa törmäyksissä. Ne
täydentävät voimanrajoittimella varustettuja
turvavöitä (paitsi takapenkin keskimatkustajaa). Törmäystilanteessa elektroniset törmäysanturit havaitsevat ja analysoivat törmäyksenhavainnointialueille kohdistuneet etu- ja sivutörmäykset:
- Tu r v a tyynyt täyttyvät hetkessä ja suojaavat
siten auton matkustajia (paitsi takapenkinkeskimatkustajaa) rajuissa törmäyksissä.
Välittömästi törmäyksen jälkeen turvatyynyt
tyhjentyvät nopeasti, jotta näkyvyys
ei estyisi ja matkustajat pääsisivätpoistumaan autosta.
- Tu r v a t y y n y t e i vät täyty lievemmissätörmäyksissä, takatörmäyksissä ja
tietynlaisissa ympäripyörähdyksissä, vaanpelkkä turvavyö riittää takaamaan parhaan
mahdollisen suojan näissä tilanteissa.
Turvatyynyt eivät toimi, kun virta onkatkaistu.
Tämä varuste on törmäyskohtainen,se laukeaa vain kerran. Tur vatyyny ei laukea toisessa törmäyksessä(samassa onnettomuudessa taitoisessa onnettomuudessa).
Kun turvatyynyt laukeavat, niistä purkautuu hieman vaaratontasavua ja kuuluu ääni, joka johtuu järjestelmän pyroteknisen panoksen aktivoitumisesta.Savu ei ole haitallista, mutta voiaiheuttaa ärsytysoireita herkille ihmisille.Pamahdus voi aiheuttaa kuulonhetkellisen heikentymisen.
Törmäyksen tunnistusalueet
A.
EtutörmäysalueB.
Sivutörmäysalue
Etuturvatyynyt
Turvatyynyjen aktivointi
Mikäli etumatkustajan turvatyynyn toimintaa ei
ole estetty, tur vatyynyt laukeavat samanaikaisesti
voimakkaassa etutörmäyksessä, joka kohdistuu
kokonaan tai osittain etutörmäysalueelle Avaakatasossa olevan auton pitkittäisakselinsuuntaisesti edestä taaksepäin.
Etutur vatyyny aukeaa etumatkustajan pään sekä rintakehän alueen ja kojelaudan väliin,
kuljettajan puolella pään sekä rintakehän
alueen ja ohjauspyörän väliin ja vaimentaa kehon iskeytymistä eteenpäin. J
ärjestelmä, joka suojelee voimakkaassaetutörmäyksessä kuljettajaa ja etumatkustajaasekä rajoittaa pään ja rintakehän
vammautumisen riskiä.
Kuljettajan turvatyyny sijaitsee ohjauspyörän
keskiössä ja etumatkustajan turvatyyny kojelaudassa hansikaslokeron yläpuolella.