park assist TOYOTA PROACE CITY 2021 Instruksjoner for bruk (in Norwegian)
[x] Cancel search | Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2021, Model line: PROACE CITY, Model: TOYOTA PROACE CITY 2021Pages: 272, PDF Size: 60.74 MB
Page 2 of 272

2
 ■OversiktEtiketter 4
 ■Miljøvennlig kjøringMiljøveiledning 8
1InstrumenterInstrumentpanel 9Varsel- og indikatorlamper 11Indikatorer 16Turcomputer 21Angi dato og klokkeslett 23
2TilgangElektronisk nøkkel med fjernkontrollfunksjon og innebygd nøkkel 24Prosedyrer for sikkerhetskopiering 32Sentrallåsing/-opplåsing 35Dører 37Generelle anbefalinger for skyvedørene på siden 38Takklaff bak 39
Alarm 40Elektriske vinduer 42Vippevinduer i bakdørene 43
3Ergonomi og komfortGenerelle anbefalinger for setene 44Forseter 44Justering av rattet 47Speil 47Benkesete foran med to seter 48
Benkesete bak 50Innvendig tilbehør 51Extenso kabin 56Crew cab 58Oppvarming og ventilasjon 61Oppvarming 63Manuelt klimaanlegg 63Automatisk klimaanlegg med to soner 64Dugg- og isfjerning foran 66Fjerning av dugg/is fra bakrute og/eller dørspeil 67Ekstra oppvarmings-/ventilasjonssystem 68
4Lys og siktLyskontrollspak 72Blinklys 73Automatisk frontlys 73Kjørelys/sidelys 74Parkeringslys 74Automatiske nærlys 75Høydejustering av frontlysstråle 76Viskerkontrollspak 77
Bytte et viskerblad 79Automatisk visking 79
5SikkerhetGenerelle sikkerhetsanbefalinger 81Nød- eller assistanseanrop 82Nødblinklys 84Horn 84Elektronisk stabilitetskontroll (ESC) 85antiskrens 87
Hastighetsbegrenser i nedoverbakke 88Sikkerhetsbelter 90Kollisjonsputer 92Barneseter 95Deaktivere kollisjonsputen f or forsetepassasjer 98Manuell barnesikring 101Elektrisk barnesikring 101
6KjøringAnbefalinger for kjøring 103Starte / slå av motoren 105Manuell parkeringsbrems 108Elektrisk parkeringsbrems 109Bakkestartassistent 11 25-trinns manuell girkasse 11 26-trinns manuell girkasse 11 3Automatisk girkasse 11 3Indikator for gireffektivitet 11 7Stopp & Start 11 7Registrering av lavt dekktrykk 120Frontrutedisplay 121
Kjøre- og manøvreringshjelp – generelle anbefalinger 123Fartsgrense skiltgjenkjenning 124Hastighetsbegrenser 128Cruisekontroll – spesielle anbefalinger 130Programmerbar cruisekontroll 131Aktiv cruisekontroll 133Lagre hastigheter 137aktiv håndbrekk med Avstandsvarsling og Intelligent nødbremsassistanse 137
Page 6 of 272

6
Sidebryterpanel
1.Manuell høydejustering av frontlyktstråle
2.DSC-/ASR-system
3.Stopp & Start
4.Parkeringsfølere
5.Ekstra oppvarming/ventilasjon
6.Aktivt Lane Departure Warning-system
7.Registrering av lavt dekktrykk
8.Elektrisk barnesikring
9.Oppvarmet frontrute
10.Frontrutedisplay
Kontroller på førerdøren
1.Lasteområde
2.Elektrisk barnesikring
Sentralt bryterpanel
1.Nødblinklys
2.Låse / låse opp fra innsiden
3.Hill Assist Descent
4.Miljømodus
5.Avansert grepskontroll
6.Elektrisk parkeringsbrems
7.Starte / slå av motoren
Page 14 of 272

14
Avstandsvarsling / aktiv håndbrekkLyser kontinuerlig, sammen med at en melding vises.Systemet har blitt deaktivert via bilens konfigurasjonsmeny.Blinker.Systemet er i gang.Bilen bremser kort for å redusere hastigheten ved en kollisjon med bilen foran.Kontinuerlig, sammen med en melding og et lydsignal.Systemet har en feil.Utfør (3).Kontinuerlig.Systemet har en feil.Hvis disse varsellampene tennes etter at motoren blir slått av og deretter startet på nytt, utfører du (3).
Partikkelfilter (diesel)Kontinuerlig, sammen med et lydsignal og en melding om risikoen for blokkering av partikkelfilteret.Partikkelfilteret begynner å bli mettet.
Så fort trafikkforholdene tillater det, regenererer du filteret ved å kjøre i en hastighet på minst 60 km/t til varsellampen slukker.Kontinuerlig, sammen med et lydsignal og en melding som sier at tilsetningsnivået i partikkelfilteret er for lavt.Minimumsnivået for tilsetningstanken er nådd.Fyll på så fort som mulig: utfør (3).
KollisjonsputerKontinuerlig.Det er feil med én av kollisjonsputene eller de pyrotekniske beltestrammerne.Utfør (3).
Kollisjonspute for forsetepassasjer (PÅ)Kontinuerlig.Kollisjonsputen for forsetepassasjeren er aktivert.Kontrollen er i "PÅ"-stillingen.I dette tilfellet må du IKKE montere et "bakovervendt" barnesete i passasjersetet foran – Fare for alvorlig skade!
Kollisjonspute for forsetepassasjer (AV)Kontinuerlig.Kollisjonsputen for forsetepassasjeren er deaktivert.Kontrollen er i "AV"-stillingen.Du kan montere et "bakovervendt" barnesete, hvis ikke det er en feil med kollisjonsputene (varsellampen for kollisjonsputen lyser).
Dynamisk stabilitetskontroll (DSC) og
antiskrensregulering (ASR)Kontinuerlig.Systemet er deaktivert.Trykk på knappen for å aktivere det igjen.DSC-/ASR-systemet aktiveres automatisk når bilen startes, og fra ca. 50 km/t.Blinker.DSC/ASR-regulering aktiveres ved tap av grep eller kurs.
Kontinuerlig.DSC/ASR-systemet har en feil.Utfør (3).
BakkestartassistentKontinuerlig, sammen med meldingen "Anti roll-back system fault" (feil med antirullesystemet) .Systemet har en feil.Utfør (3).
Feil med nødbremsen (med elektrisk parkeringsbrems)Kontinuerlig, sammen med meldingen "Parking brake fault" (feil med parkeringsbrems).Nødbremsing gir ikke optimal ytelse.Hvis automatisk frigjøring ikke er tilgjengelig, bruker du manuell frigjøring eller utfører (3).
aktiv filholderKontinuerlig.Systemet er automatisk deaktivert eller satt i standby.Blinkende indikator.
Du er i ferd med å krysse en brutt kjørefeltlinje uten å sette på blinklyset.Systemet aktiveres og korrigerer deretter banen til bilen på siden der kjørefeltlinjen ble registrert.Kontinuerlig.Systemet har en feil.Utfør (3).
Page 112 of 272

11 2
Bakkestartassistent
Dette systemet holder bilen stille i en kort periode (i ca. 2 sekunder) når du foretar en bakkestart, mens du overfører foten fra bremsepedalen til gasspedalen.Dette systemet er bare aktivt når:– bilen står helt stille, med foten på bremsepedalen,– bestemte hellingsforhold er oppfylt,– førerdøren er lukket.
WARNI NG
Ikke forlat bilen når den holdes midlertidig av bakkestartassistenten.Hvis noen må gå ut av bilen når motoren er i gang, sett på parkeringsbremsen manuelt. Etter det kontrollerer du at indikatorlampen for parkeringsbremsen og indikatorlampen P i kontrollspaken til den elektriske parkeringsbremsen lyser kontinuerlig.
WARNI NG
Bakkestartfunksjonen kan ikke deaktiveres. Men bruk av parkeringsbremsen for å immobilisere bilen avbryter driften.
Betjening
Når bilen står stille vendt mot en oppoverbakke, holdes bilen i en kort periode når du slipper bremsepedalen:– forutsatt at bilen står i første gir eller fri med manuell girkasse.– forutsatt at bilen er i D- eller M-modus med automatisk girkasse.
Når bilen står stille vendt mot en nedoverbakke og er i revers, holdes bilen i en kort periode når du slipper bremsepedalen:
Funksjonsfeil
Disse varsellampene tennes når det oppstår en feil.Kontakt en TOYOTA-forhandler eller et kvalifisert verksted for å få systemet kontrollert.
5-trinns manuell girkasse
Sette bilen i revers
► Med clutchpedalen helt trykket inn må du
sette giret i fri.► Flytt girvelgeren til høyre, og trekk den deretter tilbake.
WARNI NG
Sett bare bilen i revers når bilen står stille
med motoren på tomgang.
Page 147 of 272

147
Kjøring
6
WARNI NG
Følgende situasjoner kan avbryte driften av systemet eller forhindre at det fungerer:– kjørefeltlinjene er borte, slitt, skjult (snø, søle) eller det finnes flere av dem (veiarbeid e.l.),– du er nær bilen foran (kjørefeltlinjene registreres ikke),– veier som er smale, svingete osv.
Parkeringsfølere
Se Generelle anbefalinger for bruk av kjøre- og manøvreringshjelp.
Ved hjelp av følere som er plassert i støtfangeren viser dette systemet nærheten til hindringer (f.eks. fotgjenger, kjøretøy, tre, barriere) som befinner seg i registreringsfeltet.
Parkeringsfølere bak
Systemet slås på når bilen settes i revers, noe som blir bekreftet med et lydsignal.Systemet slås av når bilen settes i andre gir enn revers.
Lydassistanse
Systemet varsler om hindringer som befinner seg både innen følerenes registreringssone og i banen til bilen, som er definert av retningen til rattet.
I eksempelet som vises, avhengig av versjon, er det bare hindringene i det grå området som varsles av lydassistansen.Informasjon om nærhet gis av et lydsignal i intervaller, der frekvensen øker når bilen nærmer seg hindringen.
Når avstanden mellom bilen og hindringen bli mindre enn 30 cm, høres lydsignalet kontinuerlig.Lyden som avgis av høyttaleren (høyre eller venstre) indikerer hvilken side hindringen befinner seg på.
NOTIC E
Justere lydsignalet
Med TOYOTA Connect Radio eller TOYOTA Connect Nav åpnes vinduet for å justere volumet til lydsignalet når du trykker på denne knappen.
Visuell assistanse
Den supplerer lydassistansen, uten å ta hensyn til bilens bane. Det gjøres ved å vise linjer på skjermen som representerer avstanden mellom hindringen og bilen (hvit: hindringer lenger unna, oransje: nære hindringer, rød: hindringer veldig nær).Når hindringen er veldig nær, vises "Fare"-symbolet på skjermen.
Page 191 of 272

191
Ved funksjonsproblemer
8
Tauing
Prosedyre for å få bilen tauet eller for å taue en annen bil ved bruk av slepekroken.
NOTIC E
Generelle anbefalingerFølg gjeldende lover i landet du kjører i.Kontroller at vekten til tauebilen er høyere enn den til bilen som taues.Føreren må sitte ved rattet i bilen som taues og må ha et gyldig førerkort.Når en bil taues med alle fire hjulene på bakken, må det alltid brukes en godkjent slepestang; tau og stropper er forbudt.Tauebilen må kjøre forsiktig av sted.Når bilen taues med motoren av, er det ikke lenger noen bremse- og styreassistanse.
WARNI NG
En profesjonell bilbergingstjeneste må kontaktes hvis:– det er et havari på en motorvei eller hovedvei;– det ikke er mulig å sette i giret i fri, låse opp styringen eller frigjøre parkeringsbremsen;– det ikke er mulig å taue en bil med automatisk girkasse, med motoren i gang;– det skal taues med kun to hjul på bakken;– bilen har firehjulsdrift;– det ikke er en godkjent slepestang.
Tauebegrensninger
Type kjøretøy(motor/girkasse) girkasseForhjulene på bakkenBakhjulene på bakkenBergingsbil4 hjul på bakken med sle-pestang
Intern forbrenning / Manuell
Intern forbrenning / Auto-matisk
Page 192 of 272

192
NOTIC E
Hvis det oppstår en feil med batteriet eller den elektriske parkeringsbremsen, er det veldig viktig å ringe et profesjonelt bilbergingsselskap som bruker bergingsbiler (unntatt manuell girkasse).
Tilgang til kroken
NOTIC E
Se relevant avsnitt for mer informasjon om Verktøysett.
WARNI NG
Med manuell girkasse setter du girspaken i fri.Med automatisk girkasse setter du girvelgeren i N-stilling.Hvis du ikke følger disse instruksjonene, kan det føre til skader på komponenter i bremsesystemet og mangel på bremseassistanse når du starter motoren på nytt.
Taue bilen
► I støtfangeren foran skyver du en finger fra midten av dekkplaten til det øvre hjørnet (som vist ovenfor) for å løsne den.► Skru slepekroken helt inn.► Monter tilhengerfestet.► Slå på nødblinklysene på bilen som taues.► Kjør av gårde forsiktig, kjør sakte og over kort avstand.
Taue en annen bil
► I støtfangeren bak plasserer du nøkkelen i hakket under klaffen.► Vri nøkkelen og åpne klaffen.► Skru slepekroken helt inn.► Monter tilhengerfestet.► Slå på nødblinklysene på bilen som taues.► Kjør av gårde forsiktig, kjør sakte og over kort avstand.
Page 242 of 272

242
Trykk på "Tilkoblede apper" for å vise startsiden for nettleseren.Velg bostedsland.
Trykk på "OK" for å lagre og starte nettleseren.
NOTIC E
Kobling til internett gjøres via en av
nettverkstilkoblingene gitt av bilen eller brukeren.
Bluetooth-tilkobling®
WARNI NG
Tjenestene som er tilgjengelig er avhengig av nettverket, SIM-kortet og kompatibiliteten til Bluetooth-enhetene som brukes. Se bruksanvisningen for smarttelefonen og kontakt tjenesteleverandøren for å sjekke hvilke tjenester som er tilgjengelig.
NOTIC E
Bluetooth-funksjonen må aktiveres og smarttelefonen konfigureres som "Synlig for alle".
For å fullføre parkoblingen, uansett hvilken fremgangsmåte som brukes (fra smarttelefonen
eller fra systemet), må du kontrollere at koden er den samme i systemet og i smarttelefonen.
NOTIC E
Hvis parkoblingen mislykkes, anbefaler vi å deaktivere og deretter aktivere Bluetooth-funksjonen på smarttelefonen igjen.
Fremgangsmåte fra smarttelefonen
Velg navnet på systemet i listen over registrerte enheter.I systemet godtar du tilkoblingsforespørselen fra smarttelefonen.
Fremgangsmåte fra systemet
Trykk på Connect-App for å vise hovedsiden.Trykk på "OPSJONER"-knappen for å gå inn på den sekundære siden.Trykk på "Bluetooth-tilkobling".
Trykk på "Søke".Listen over registrerte smarttelefoner vises.Velg navnet på den valgte smarttelefonen i listen.
NOTIC E
Avhengig av type smarttelefon, kan du bli bedt om å akseptere overføringen av kontakter og meldinger.
Tilkoblingsdeling
Systemet tilbyr å koble smarttelefonen med 3 profiler:– "Telefon" (handsfree-sett, kun telefon),– "Streaming" (streaming: trådløs avspilling av lydfiler på smarttelefonen),– "Mobil internettdata".
NOTIC E
"Mobil internettdata"-profilen må aktiveres for tilkoblet navigasjon (hvis bilen ikke har "Nød- og assistanseanrop"-tjenester), etter at du først har aktivert tilkoblingsdeling for smarttelefonen.
Velg én eller flere profiler.
Trykk på "OK" for å bekrefte.
Wi-Fi tilkobling
Nettverkstilkobling via smarttelefonens Wi-Fi.Trykk på Connect-App for å vise hovedsiden.Trykk på "OPSJONER"-knappen for å gå inn på den sekundære siden.Trykk på "Wi-Fi-nettverkforbindelse".
Velg fanen "Sikret", "Ikke sikret" eller "Lagret".Velg et nettverk.
Page 258 of 272

258
LED - Lysende dioder 74, 180Lokalisering av bilen 25Luftdyser 61Luftfilter 165Luftinntak 64Lukke dørene 25, 30Lys 72Lys, automatisk tenning 73, 75Lysende dioder - LED 74, 180Lys for kjøring 72Lys, glemt ~ Lys, glemte 72–73Lyskastere (regulering) ~ Lykter (regulering) 76Lyskaster med halogenlyspære ~ Lykter med halogenpærer 180Lyspærer 180Lyspærer (skifte) ~ Pærer (skifte) 179–180Lyspærer (skifte, referanse) 180Lyspæretyper 180Lysstyrke 225
M
Manøvreringshjelp (anbefalinger) 123Matte, ekstra 51, 124Meldinger 248Meny 222Menyer (audio) 216–217, 229–230Miljø 7, 34, 70Mirror Link-forbindelse 221–222, 241Montering av takbøyler 160
Motorer 197–199Motorolje 163Motorrom 162Motorveifunksjon (blinklys) 73MP3 (CD) 207Multiflex sete ~ Extenso førerhus 56Multifunksjonsdisplay (med bilradio) ~ Display for multifunksjoner (med bilradio) 203
N
Nærlys 72, 180–181Navigasjon 235–237Nettleser 237, 241Nivåer og kontroller 162–164Nivå for bremsevæske 163Nivå for kjølevæske 16, 164Nivå for motorolje 163Nivå for tilsetningsmiddel i diesel 164, 166Nivå for vindusspylervæske 78, 164Nivåkontroll 162–164
Nødbremseassistanse 85Nødbremsing 11 0–111Nødoppringning 82–83Nødstart 188Nøkkel 24, 26–28, 30, 32Nøkkelfri adgang og start ~ Nøkkelfri adgang og start 24, 26–30, 106–107Nøkkel, glemt 107Nøkkel med fjernbetjening ~ Nøkkel med fjernkontroll 30
Nøytralisering ASR/CDS (ESC) 86Nøytralisering av kollisjonspute på passasjerplassen 93, 97–98
O
Økonomisk kjøring 7Økonomisk og miljøvennlig kjøring (råd) 7Oljefilter 165Oljeforbruk 163Olje, peilepinne 163Olje-/væskeskift ~ Oljeskift 163Oppbevaring ~ Oppbevaringsrom 52Oppdatering av dato 226, 251Oppdatering av klokkeslett 226, 251Oppringning om assistanse ~ Nødopprigning 82–83Oppvarmet frontrute 67Overvåking av dødvinkler 144–145
P
Påfylling av AdBlue® 164, 168Påfylling av drivstoff 154–155Panser 161Parkeringsassistanse foran 148Parkeringsassistanse på siden 148Parkeringsbrems 108, 166Parkeringslys ~ Parklys 72, 74, 180–181Partikkelfilter 164, 166
Page 259 of 272

259
Alfabetisk innholdsfortegnelse
Personlige klebemerker 171Personlige stickers 171Profiler 225, 250Programmerbar fartsholder 131Programmerbar varme 40, 68–70Propp, drivstoffluke ~ Lokk, drivstoffluke 154–155Pumping av dekk 166, 200Punktering 173–174, 176
R
Radar (advarsler) 123Radio 203–204, 217–218, 220, 243–244Radiostasjon 203, 217–218, 243–244Råd om kjøring 7, 103–104Råd om vedlikehold 170Rattlås/Tenningssperre 26Ratt (regulering) 47RDS 218, 244Regenerering av partikkelfilter 166
Regulering av hodestøtter 51Regulering av klokkeslett 226, 251Regulering av luftmengde 64Regulering av luftmengde ~ Regulering av luftfordeling 64Regulering av lyskastere ~ Regulering av lykter 76Regulering av seter 45Regulering av temperatur 64
Regulering ved gjenkjennelse av hastighetsbegrensning 127Reinitialisering av dekktrykkvarslerne 121Reservehjul 120, 166, 172–173, 176, 179Resirkulering av luft 64Ryggekamera 124, 149Ryggelys 183Ryggevarsler 147Ryggevarsler med lydsignal og symboler ~ Parkeringsassistanse med lydsignal og symboler 147
S
Sammenfolding av bakseter ~ Nedfelling av bakseter 50SCR (Selective Catalytic Reduction) 167SCR-system 167Selektiv opplåsing 26–28Sentrallås 25, 30Serienummer 200
Sett for midlertidig reparasjon av punkterte dekk ~ Sett for midlertidig reparasjon av dekk 172–176Sideblinklys 181Sidedører 38Sikkerhet for barn 93, 95–98, 101, 101–102Sikkerhetsseler ~ Sikkerhetsbelter 90–91, 99Sikkerhetsstag panser ~ Støttestang panser 161Sikringer 185–187
Sikringsboks i instrumentbord 185Sikringsboks i motorrom 185, 187Skifte av sikring ~ Skifte av en sikring 185–187Skifte batteri i fjernbetjening ~ Skifte batteri i fjernkontroll 34Skifte lyspære ~ Skifte en pære 179–180Skifte vindusviskerblad ~ Utskifting vindusviskerblad 78–79Skiltlys 184Skjermbilder, oversikt ~ Nivåinndeling skjerm 222Snøkjettinger 120, 155–156Solsensor 61Speil, innvendig 48Speil, utvendige 47–48, 67–68, 144Start av bilen ~ Oppstart bil 106, 108, 11 3–11 7Start av dieselmotor 153Start av motor ~ Oppstart motor 105Starte 188Startsperre, elektronisk 104
Stopp av bilen ~ Stans av bilen 107–108, 11 3–11 7Stopp av motoren 105, 107Stopplys ~ Bremselys 183Stopp & Start 22, 62, 67, 11 7–11 9, 153, 161, 165, 188, 190Støttestang for transport av lange gjenstander 39Superlås ~ Superlåsing 31Systemets parametre 225, 250