TOYOTA PROACE CITY 2022 Instrukcja obsługi (in Polish)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2022, Model line: PROACE CITY, Model: TOYOTA PROACE CITY 2022Pages: 352, PDF Size: 76.08 MB
Page 241 of 352

241
Informacje praktyczne
7
NOTIC E
Bezkluczykowy dostęp i rozruchNie wolno naciskać pedału hamulca podczas ponownego włączania zapłonu, a następnie jego wyłączania. Spowoduje to uruchomienie silnika, co będzie wymagało ponownego wykonania procedury.
WARNI NG
Na panelu wskaźników zostanie wyświetlony komunikat potwierdzający odblokowanie kół na 15 minut.Podczas swobodnego toczenia się pojazdu, nie ma możliwości aktualizacji systemu audio (komunikat wyświetlany na panelu wskaźników).
Przywracanie normalnego trybu pracy
► Przytrzymując pedał hamulca, ponownie uruchom silnik, a następnie ustaw wybierak napędu w pozycji P.
Porady dotyczące
czyszczenia i konserwacji
Ogólne zalecenia
Aby uniknąć uszkodzenia pojazdu, przestrzegaj następujących zaleceń.
Nadwozie
WARNI NG
Nigdy nie używać myjki wysokociśnieniowej w komorze silnika, ponieważ może spowodować uszkodzenie podzespołów elektrycznych.Nie myć pojazdu w miejscach mocno nasłonecznionych ani w skrajnie niskich temperaturach.
NOTIC E
Myjąc pojazd w bezobsługowej myjni automatycznej, należy zamknąć drzwi i, w zależności od wersji, wyjąć klucz elektroniczny.Używając myjki ciśnieniowej, trzymać lancę w odległości przynajmniej 30 cm od powierzchni pojazdu (w szczególności
w miejscach z łuszczącym się lakierem, czujnikami lub uszczelkami).
Niezwłocznie usuwać wszelkie plamy spowodowane przez środki chemiczne, które mogą spowodować uszkodzenie lakieru pojazdu (w tym żywicę, odchody ptaków, wydzielinę owadów, pyłki i smołę).W zależności od warunków środowiskowych czyścić pojazd częściej, aby usuwać osady soli (w regionach nadmorskich), sadzy (rejony silnie uprzemysłowione) i błota/soli (w regionach o dużej wilgotności lub zimnym klimacie). Substancje te mogą być silnie korozyjne.Aby uzyskać porady dotyczące usuwania uporczywych plam wymagających użycia specjalnych produktów (takich jak smoła lub środek do usuwania owadów), należy skontaktować się z autoryzowanym dealerem Toyota lub serwisem Toyota albo innym wykwalifikowanym warsztatem.Poprawki lakiernicze najlepiej zlecić autoryzowanemu dealerowi Toyota lub serwisowi Toyota albo innemu wykwalifikowanemu warsztatowi.
Page 242 of 352

242
Wnętrze
WARNI NG
Nigdy nie czyścić wnętrza pojazdu przy użyciu węża ogrodowego ani myjki wysokociśnieniowej.Płyny przewożone w kubkach lub innych otwartych pojemnikach mogą się rozlać i spowodować uszkodzenie przyrządów
i elementów sterowania na konsoli środkowej. Zachować ostrożność.Panele wskaźników, ekrany dotykowe i inne wyświetlacze należy czyścić delikatnie wycierając je miękką, suchą ściereczką. Nie należy używać produktów (np. alkoholu, środków do dezynfekcji) ani wody z mydłem bezpośredni na tych powierzchniach – ryzyko uszkodzenia!
Nadwozie
Lakier błyszczący
WARNI NG
Do czyszczenia nadwozia nie używać produktów ściernych lub rozpuszczalników, benzyny ani oleju.Nie używać gąbek ściernych do czyszczenia
uporczywych plam. Można w ten sposób porysować lakier.Nie nakładać wosku w miejscach mocno nasłonecznionych ani na elementy z tworzywa sztucznego lub gumy.
NOTIC E
Używać miękkich gąbek i wody z obojętnym (pH) środkiem czyszczącym.Delikatnie przecierać nadwozie czystą szmatką z mikrofibry.Wosk nakładać na czyste i suche nadwozie pojazdu.Przestrzegać instrukcji obsługi danego środka czyszczącego.
Naklejki
(Zależnie od wersji)
WARNI NG
Nie używać myjki wysokociśnieniowej do mycia pojazdu. Może to spowodować uszkodzenie lub odklejenie naklejek.
NOTIC E
Węży o dużej prędkości przepływu używać w temperaturze w zakresie od 25°C do 40°C.Przeciągać dyszą w poprzek czyszczonej powierzchni, trzymając ją prostopadle do niej.Pojazd spłukiwać wodą dejonizowaną.
Page 243 of 352

243
W razie awarii
8
Brak paliwa (silnik Diesla)
W przypadku silników wysokoprężnych po wyczerpaniu się paliwa układ paliwowy wymaga odpowietrzenia/zalania.Przed przystąpieniem do napełniania systemu trzeba wlać przynajmniej pięć litrów oleju napędowego do zbiornika.
NOTIC E
Więcej informacji o napełnianiu paliwem i zapobieganiu zużycia całego paliwa (olej napędowy) można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
NOTIC E
Więcej informacji o komorze silnika, w szczególności lokalizacji tych podzespołów pod maską, można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
W przypadku silników Euro 6.2/6.3
► Włącz zapłon (bez uruchamiania silnika).► Poczekaj około minutę i wyłącz zapłon.► Użyj rozrusznika do uruchomienia silnika.Jeżeli silnika nie uda się uruchomić za pierwszym razem, nie ponawiaj prób. Zamiast
tego rozpocznij procedurę od początku.
Zestaw narzędzi
► Aby ułatwić dostęp, przesuń fotele do przodu.
Uzyskiwanie dostępu do
narzędzi
Pojazd z silnikiem elektrycznym
Z zestawem do tymczasowej naprawy oponNarzędzia znajdują się w miejscu na stopy pasażerów.Koło zapasoweNarzędzia znajdują się pod prawym fotelem przednim.Aby uzyskać dostęp do narzędzi:– W przypadku przedniego fotela bez regulacji, podnieś siedzisko fotela wkładając dłoń pomiędzy siedzisko a oparcie.– W przypadku regulowanego przedniego fotela, przesuń fotel maksymalnie do przodu.Podnośnik znajduje się w miejscu na stopy pasażerów.
Pojazd z silnikiem benzynowym lub
wysokoprężnym
Z zestawem do tymczasowej naprawy oponZestaw jest pod prawym fotelem przednim.Koło zapasowePodnośnik jest pod prawym fotelem przednim.Narzędzia są pod lewym fotelem przednim.
Opis narzędzi
1.Klocek do unieruchamiania pojazdu.
2.Wyjmowane ucho do holowania.
3.Klucz Torx.Umożliwia odkręcanie tylnych świateł w celu wymiany żarówek.
Zestaw naprawczy do kół
4.Sprężarka 12 V z pojemnikiem środka uszczelniającego i naklejką ograniczenia prędkości
Zestaw służy do tymczasowej naprawy opon i regulacji ciśnienia w oponie.
Page 244 of 352

244
WARNI NG
Przechowywanie narzędzi (pojazd z silnikiem elektrycznym)
Sprężarkę 12 V i pojemnik ze środkiem uszczelniającym 4 przechowuj w torbie w pokazany tu sposób.
Miejsce na nogi pasażera jest wąskie. Aby móc zamknąć klapę bagażnika, umieść narzędzia w pierwotnych lokalizacjach: klocek 1 na zewnątrz torby, demontowane ucho do holowania 2 na torbie ze sprzączką skierowaną na zewnątrz, klucz Torx 3 na torbie, sprężarkę 12 V z pojemnikiem ze środkiem uszczelniającym 4 wewnątrz torby.
Więcej informacji o zestawie naprawczym do kół można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
Koło zapasowe
5.Klucz do kół.Służy do odkręcania śrub kół i podnoszenia/opuszczania podnośnika.
6.Podnośnik.Służy do podnoszenia pojazdu.
7.Narzędzie do zdejmowania nasadek śrub/kołpaka (w zależności od wyposażenia).Jeżeli pojazd jest w nie wyposażony, można ich używać do zdejmowania nasadek śrub kół ze stopów lekkich lub kołpaków z kół stalowych.
8.Klucz nasadowy do śrub zabezpieczających.Umożliwia odkręcanie specjalnych śrub zabezpieczających kluczem do kół.
NOTIC E
Więcej informacji o kołach zapasowych można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
WARNI NG
Wszystkie te narzędzia są typowe dla pojazdu i mogą się różnić w zależności od wyposażenia.Nie należy ich wykorzystywać do innych celów.
NOTIC E
Podnośnik można stosować wyłącznie do wymiany koła z uszkodzoną lub przedziurawioną oponą.Podnośnik nie wymaga konserwacji.Podnośnik spełnia normy europejskie określone w dyrektywie 2006/42/WE.
NOTIC E
Określone części podnośnika takie jak, gwint śruby lub przeguby mogą spowodować obrażenia: nie należy ich dotykać.Ostrożnie usunąć wszystkie ślady smaru.
Page 245 of 352

245
W razie awarii
8
Zestaw naprawczy do kół
Zestaw składa się ze sprężarki i pojemnika ze środkiem uszczelniającym. Umożliwia on tymczasową naprawę opony, aby można było dojechać do najbliższego warsztatu lub wulkanizatora.Zestaw pozwala na naprawę większości przebić w obszarze bieżnika opony.
NOTIC E
Układ elektryczny pojazdu umożliwia podłączenie sprężarki do źródła zasilania 12 V na wystarczająco długi czas, aby naprawić oponę po przebiciu.
WARNI NG
Do zasilania sprężarki można używać tylko gniazda 12 V umieszczonego z przodu pojazdu.
NOTIC E
Więcej informacji o zestawie narzędzi można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
Procedura naprawy
WARNI NG
Nie usuwać żadnych ciał obcych (np. gwoździa, śruby), które wbiły się w oponę.
► Zaparkuj pojazd, tak aby nie utrudniać ruchu i włącz hamulec postojowy.► Postępuj zgodnie z przepisami
bezpieczeństwa (światła awaryjne, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa itd.) i przepisami obowiązującymi w kraju eksploatacji pojazdu.► Wyłącz zapłon.► Odkręć zatyczkę zaworu z koła, które ma być naprawione, i odłóż ją w czyste miejsce.
► Podłącz przewód butelki ze środkiem uszczelniającym do zaworu koła do naprawy, a następnie dokręć mocno.► Podłącz przewód od sprężarki do butelki ze środkiem uszczelniającym.
► Sprawdź, czy przełącznik sprężarki jest w pozycji „O”.► Całkowicie rozwiń kabel zasilania schowany na spodzie sprężarki.► Podłącz wtyczkę kabla zasilania sprężarki do gniazda 12 V pojazdu.► Zamocuj naklejkę ograniczenia prędkości.
WARNI NG
Naklejkę ograniczenia prędkości należy umieścić we wnętrzu pojazdu w miejscu blisko kierowcy, aby przypominała mu o użytym zestawie naprawczym.
► Włącz zapłon.
► Włącz sprężarkę, przestawiając przełącznik w pozycję „I”. Poczekaj, aż ciśnienie powietrza w oponie osiągnie dwa bary. Środek uszczelniający jest wstrzykiwany pod ciśnieniem do opony. Nie odłączaj przewodu od zaworu w trakcie pracy urządzenia (ryzyko przepływu wstecznego).
Page 246 of 352

246
WARNI NG
Jeżeli po około siedmiu minutach nie uda się osiągnąć ciśnienia dwóch barów, oznacza to, że nie można naprawić koła. Należy skontaktować się z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem.
► Przestaw przełącznik w pozycję „O”.► Odłącz wtyczkę kabla zasilania sprężarki od gniazda 12 V pojazdu.► Załóż zatyczkę na zawór.► Odłącz zestaw.► Odłącz butelkę ze środkiem uszczelniającym i odstaw ją do przechowania.
WARNI NG
Środek uszczelniający jest szkodliwy w razie połknięcia i powoduje podrażnienie oczu.Przechowywać produkt w miejscu niedostępnym dla dzieci.Data przydatności środka jest oznaczona na butelce.Po użyciu nie wyrzucać butelki wraz z odpadami komunalnymi. Oddać ją dealerowi TOYOTA lub w zakładzie gospodarki odpadami.Kupić nową butelkę środka uszczelniającego od dealera TOYOTA lub wykwalifikowanego warsztatu.
► Niezwłocznie wsiądź do pojazdu i przejedź z niewielką prędkością (w zakresie od 20 do 60 km/godz.) odcinek pięciu kilometrów, aby zatkać przebicie.► Zatrzymaj się, aby sprawdzić, czy naprawa się powiodła, i sprawdzić ciśnienie w oponie.
WARNI NG
W przypadku naprawy koła przy użyciu zestawu naprawczego nie wolno przekraczać prędkości 80 km/godz. i należy ograniczyć się do dystansu nie większego niż 200 km.Skontaktować się z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem w celu wymiany opony.
Sprawdzanie/regulacja
ciśnienia powietrza
w oponach
Sprężarki można używać, bez użycia środka uszczelniającego, do sprawdzenia i, w razie potrzeby, regulacji ciśnienia powietrza w oponach.► Odkręć zatyczkę zaworu z koła i odłóż ją w czyste miejsce.► Rozwiń kabel zasilania schowany na spodzie sprężarki.► Wkręć przewód na zawór do oporu.► Sprawdź, czy przełącznik sprężarki jest w pozycji „O”.► Całkowicie rozwiń kabel zasilania schowany na spodzie sprężarki.► Podłącz wtyczkę kabla zasilania sprężarki do gniazda 12 V pojazdu.► Włącz zapłon.► Uruchom sprężarkę, przestawiając przełącznik w pozycję „I”, i wyreguluj ciśnienie, aby uzyskać wartość podaną na etykiecie
ciśnienia opon pojazdu. Aby obniżyć ciśnienie: naciśnij czarny przycisk na przewodzie sprężarki w pobliżu zaworu.
Page 247 of 352

247
W razie awarii
8
WARNI NG
Jeżeli po siedmiu minutach nie uda się osiągnąć ciśnienia dwóch barów, oznacza to, że opona jest zbyt mocno uszkodzona. Należy skontaktować się z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem.
► Po osiągnięciu żądanego ciśnienia powietrza przestawić przełącznik w pozycję „O”.► Odłącz zestaw i schowaj go do przechowania.► Nakręć z powrotem nakrętkę na wentyl.
WARNI NG
Jeśli ciśnienie w jednej lub większej liczbie opon wymaga ustawienia, należy zainicjalizować system wykrywania zbyt niskiego ciśnienia w oponach.Więcej informacji na temat systemu wykrywania zbyt niskiego ciśnienia w oponach znajduje się w odpowiednim
rozdziale.
Koło zapasowe
NOTIC E
Więcej informacji o zestawie narzędzi można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
► Zaparkować pojazd, zachowując ostrożność, aby nie utrudniać ruchu i włączyć hamulec postojowy.► Należy postępować zgodnie z przepisami bezpieczeństwa (światła awaryjne, trójkąt ostrzegawczy, założyć kamizelkę odblaskową itd.) i przepisami obowiązującymi w kraju eksploatacji pojazdu.► Wyłączyć zapłon.
Dostęp do koła zapasowego
► Dostęp do koła zapasowego można uzyskać od tyłu.
► Jeśli pojazd jest wyposażony w hak holowniczy, unieś tył pojazdu za pomocą podnośnika (należy go umieścić w puncie
podnoszenia B), aby zapewnić dość miejsca na zdjęcie koła zapasowego.
Wyjmowanie koła zapasowego
z uchwytu
► W zależności od wersji otwórz klapę tylną lub drzwi na bocznych zawiasach.
► Uzyskaj dostęp do śruby uchwytu znajdującej się na progu tylnych drzwi.
► Poluzuj śrubę kluczem do kół i odkręcaj ją, aż uchwyt będzie wystarczająco nisko, aby można było odczepić jego hak.
Page 248 of 352

248
► Zdejmij uchwyt z haka i umieść koło zapasowe obok koła do wymiany.
Mocowanie koła zapasowego
w uchwycie
► Umieść koło w kierunku uchwytu.► Stopniowo wkładaj koło w uchwyt, dociskając naprzemiennie z lewej i z prawej strony, aż koło znajdzie się za zaczepem mocowanym na haku.► Zaczep uchwyt na haku, a następnie dokręć śrubę kluczem do kół, aż do oporu.
Zdejmowanie koła
WARNI NG
Parkowanie pojazduUnieruchomić pojazd w miejscu, w którym nie będzie blokował ruchu. Wybrać miejsce z równym podłożem o dobrej przyczepności.W przypadku ręcznej skrzyni biegów przestawić dźwignię na pierwszy bieg, aby zablokować koła. Włączyć hamulec postojowy, jeżeli nie jest ustawiony na tryb automatyczny, a następnie wyłączyć zapłon.W przypadku automatycznej skrzyni biegów wybrać tryb P, aby zablokować koła. Włączyć hamulec postojowy, jeżeli nie jest ustawiony na tryb automatyczny, a następnie wyłączyć zapłon.Upewnić się, że kontrolka ostrzegawcza hamulca postojowego na panelu wskaźników świeci światłem ciągłym.Poprosić pasażerów o opuszczenie pojazdu i poczekać, aż będą w bezpiecznym miejscu.
W razie potrzeby podłożyć klocki pod koło po przekątnej od zmienianego koła.Nigdy nie wchodzić pod pojazd znajdujący się na podnośniku. Aby to zrobić, należy użyć stojaków.
NOTIC E
Koło z kołpakiemPodczas zdejmowania koła najpierw należy zdjąć kołpak, pociągając go kluczem do kół w miejscu zaworu.Podczas montażu koła zamontować kołpak, wyrównując wycięcie z zaworem, a następnie docisnąć kołpak dłonią na miejsce na całej krawędzi obwodu.
► W przypadku kół stalowych zdejmij kołpak za pomocą narzędzia 7.► W przypadku kół ze stopów lekkich zdejmij nasadki ze śrub za pomocą narzędzia 7.
► Jeżeli pojazd jest wyposażony w śrubę zabezpieczającą, zamocuj końcówkę do śrub
Page 249 of 352

249
W razie awarii
8
zabezpieczających 8 w kluczu do kół 5, aby wykręcić śrubę zabezpieczającą.► Poluzuj (bez odkręcania) pozostałe śruby koła, używając klucza do kół 5.
NOTIC E
Koło z kołpakiemPodczas zdejmowania koła najpierw należy zdjąć kołpak, pociągając go kluczem do kół
w miejscu zaworu.
► Umieść stopy podnośnika na podłożu i upewnij się, że jest pod punktem podnoszenia
A lub B na podwoziu, w zależności od tego, który jest bliżej zmienianego koła.
► Podnoś podnośnik 6, aż jego głowica zetknie się z punktem podnoszenia A lub B, zależnie od tego, który jest używany. Powierzchnia styku punktu A lub B powinna się stykać z środkową częścią głowicy podnośnika.► Podnoś pojazd, aż odstęp między kołem a podłożem umożliwi na łatwe założenie koła zapasowego.
WARNI NG
Ryzyko obrażeń ciała.Upewnić się, że podnośnik stoi stabilnie. Jeżeli podłoże jest śliskie lub grząskie, podnośnik może się przesunąć lub przewrócić.Upewnić się, że podnośnik jest ustawiony bezpośrednio w jednym z punktów podnoszenia A lub B pod pojazdem. Powierzchnia styku podwozia pojazdu powinna być pośrodku głowicy podnośnika. W przeciwnym razie istnieje zagrożenie uszkodzenia pojazdu i/lub przewrócenia podnośnika.
► Wyjmij śruby i odłóż je w czyste miejsce.► Zdejmij koło.
Page 250 of 352

250
Montaż koła
► Załóż koło na piastę.► Wkręć śruby ręcznie najmocniej jak to możliwe.► Wstępnie dokręć śrubę zabezpieczającą kluczem do kół 5 z założoną końcówką do śrub zabezpieczających 8.► Wstępnie dokręć pozostałe śruby, używając tylko klucza do kół 5.► Opuść pojazd na podłoże.► Złóż podnośnik 6 i wyjmij go spod pojazdu.
► Jeżeli pojazd jest wyposażony w śruby zabezpieczające, wstępnie dokręć je kluczem do kół 5 z założoną końcówką do śrub zabezpieczających 8.► Dokręć pozostałe śruby, używając tylko klucza do kół 5.► Schowaj narzędzia.
NOTIC E
Montaż stalowego koła zapasowego
Jeżeli pojazd jest wyposażony w koła ze stopów lekkich, podkładki A nie stykają się ze stalowym kołem zapasowym. Koło trzyma się przez styk stożkowy powierzchni B każdej śruby.
Po wymianie koła
Włożyć koło z przedziurawioną oponą do kosza.
WARNI NG
W przypadku niestandardowego koła zapasowego
Wyłącz określone funkcje wspomagania jazdy (Active Safety Brake, adaptacyjny tempomat itp.).Nie przekraczaj maksymalnej dopuszczalnej prędkości wynoszącej 80 km/godz. ani maksymalnej dopuszczalnej odległości przejazdu wynoszącej 80 km.Zabrania się jazdy na więcej niż jednym kole zapasowym tego typu.Nie należy montować kołpaka z wymienionego koła.