bluetooth TOYOTA PROACE VERSO 2019 Omistajan Käsikirja (in Finnish)
[x] Cancel search | Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2019, Model line: PROACE VERSO, Model: TOYOTA PROACE VERSO 2019Pages: 505, PDF Size: 56.66 MB
Page 401 of 505

400
2
12
13
14
1
ProaceVerso_fi_Chap10b_NAC-1_ed01-2019
Pääsy Viesteihin riippuu puhelimen ja järjestelmän yhteensopivuudesta.Puhelimesta riippuen viestien tai sähköpostin lähettäminen voi kestää pitkään.
Viestien hallinta
Toiminnolla Email voit katsoa yhteystietojen sähköpostiosoitteet, mutta järjestelmä ei pysty lähettämään sähköpostia.
Yhteystietojen / yhteystietokorttien hallinta
Paina Puhelin, jolloin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Valitse Yhteystieto.
Valitse Luo uuden yhteystiedon lisäämiseksi.
Välilehdellä Puhelin voit katsoa yhteystietojen puhelinnumerot.
Välilehdellä Osoite voit katsoa yhteystietojen osoitteet.
Välilehdellä Email voit katsoa
yhteystietojen sähköpostiosoitteet.
Paina Vastaa järjestelmään integroidun pikaviestin lähettämiseksi.
Paina Puhelin, jolloin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Paina VAIHTOEHDOT -painiketta, jolloin toinen sivu tulee näyttöön.
Valitse Viestit, jolloin näyttöön tulee viestiluettelo.
Valitse välilehti Kaikki tai Saapuva tai lähetetty.
Valitse luettelosta haluamasi viestin osa.
Paina Soita, niin puhelu alkaa.
Paina Kuuntele viestin kuuntelemiseksi.
Käytettävissä olevat palvelut riippuvat verkosta, SIM-kortista ja käytössä olevien Bluetooth-laitteiden yhteensopivuudesta.Tarkista puhelimen ohjekirjasta ja operaattoriltasi käytettävissäsi olevat palvelut.
Audio ja Telematiikka
Page 416 of 505

415
ProaceVerso_fi_Chap10b_NAC-1_ed01-2019
Media
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
USB-avaimen luku käynnistyy vasta erittäin pitkän ajan (noin 2-3 minuutin) kuluttua.
Jotkin USB-avaimella tuodut tiedostot voivat hidastaa merkittävästi avaimen luvun aloittamista (luettelointiin kuluva aika kymmenkertaisena).
Poista USB-avaimella tuodut tiedostot ja vähennä alakansioiden määrää avaimen tiedostorakenteessa.
Soiton aikana laitteen tietoon liittyvät tietyt merkit eivät näy kunnolla.
Audiojärjestelmä ei osaa käsitellä tietyntyyppisiä merkkejä.Käytä standardimerkkejä kappaleiden ja hakemistojen nimeämiseen.
Streaming-tiedostojen soitto ei ala.Kytketty oheislaite ei salli automaattisesti soiton alkamista.Aloita soitto oheislaitteesta.
Kappaleiden nimet ja soittoajan kesto eivät tule näyttöön streaming-asetuksessa.
Bluetooth-profiili ei salli näiden tietojen siirtoa.
.
Audio ja Telematiikka
Page 417 of 505

416
ProaceVerso_fi_Chap10b_NAC-1_ed01-2019
K YSYMYSVA S TAU SR AT K A I S U
En pysty liittämään Bluetooth-puhelintani.On mahdollista, että puhelimen Bluetooth-yhteys ei ole käytössä tai puhelimen näkyvyysasetuksen tila ei ole oikea.Varmista, että puhelimen Bluetooth-yhteys on käytössä.Varmista, että puhelimen näkyvyysasetus on oikea ("näkyvissä kaikille").
Bluetooth-puhelin ei sovi yhteen järjestelmän kanssa.Voit tarkistaa puhelimesi yhteensopivuuden merkin sivuilta (palvelut).
Bluetoothiin yhdistetyn puhelimen ääni ei kuulu.Ääni riippuu samanaikaisesti järjestelmästä ja puhelimesta.Lisää radiolaitteiston äänenvoimakkuutta mahdollisesti maksimiin ja lisää tarvittaessa puhelimen äänenvoimakkuutta.
Ympäröivä melu vaikuttaa puhelinkeskustelun äänenlaatuun.Vähennä ympärillä olevaa melua (sulje ikkunat, pienennä tuuletusta, hidasta ajonopeutta jne).
Jotkin yhteystiedot näkyvät kaksi kertaa luettelossa.
Yhteystietojen synkronoinnin vaihtoehdot ehdottavat yhteystietojen synkronoimista SIM-kortilta, puhelimesta tai molemmista. Silloin kun molemmat synkronoinnit on valittuna, on mahdollista, että jotkut yhteystiedot näkyvät kahteen kertaan.
Valitse "Display SIM card contacts" tai "Display telephone contacts".
Yhteystiedot eivät ole aakkosjärjestyksessä.Jotkin puhelimet ehdottavat näytön vaihtoehtoja. Valittujen parametrien mukaan yhteystiedot voidaan siirtää erityisessä järjestyksessä.
Muokkaa puhelimen hakemiston näyttötavan parametreja.
Järjestelmä ei vastaanota tekstiviestejä.Bluetooth-yhteys ei välitä tekstiviestejä järjestelmään.
Puhelin
Audio ja Telematiikka
Page 420 of 505

419
ProaceVerso_fi_Chap10c_RCC-1_ed01-2019
To y o t a P r o To u c h
GPS-navigointi - Yhdistettävyys - Multimedia-autoradio - Bluetooth® -puhelin
SisällysluetteloKäyttöönotto 420
Ohjauspyörän kytkimet 422
Valikot 423
Yhdistettävyys 424
Radio Media 434
Puhelin 446
Säädöt 458
Usein kysyttyä 468
Järjestelmän suojaus estää sen käytön muussa kuin siinä autossa, johon se on asennettu tehtaalla.Tur vallisuussyistä kuljettaja saa tehdä keskittymistä vaativia toimenpiteitä, kuten bluetooth-puhelimen yhdistämisen autoradion handsfree-järestelmään ainoastaan auton ollessa pysähdyksissä ja sytytysvirta katkaistuna.Kun viesti virransäästötilasta tulee näyttöön, siirtyvät toiminnassa olevat sähkölaiteet välittömästi varotilaan. Katso lisätietoja virransäästötilasta vastaavasta otsakkeesta.
.
Audio ja Telematiikka
Page 422 of 505

421
12:13
23 °C531 kHz
ProaceVerso_fi_Chap10c_RCC-1_ed01-2019
Valitse äänilähde (mallin mukaan):- Radioasemat FM / DAB* / AM*- Älypuhelin MirrorLinkTM -yhteyden kautta- USB-avain- Bluetooth-yhteyteen kytketty* ja Bluetooth (streaming) tilassa toimiva puhelin*
* Varustetason mukaan.
Pikavalinta: yläpalkissa olevilla painikkeilla on mahdollista valita suoraan äänilähde tai asemaluettelo (tai lähteiden mukaiset otsakkeet), päästä viestien tietoihin ja sähköpostiin.
Jos on hyvin kuuma, äänenvoimakkuus voi olla rajoitettu järjestelmän suojaamiseksi. Se voi asettua varotilaan (näyttö ja ääni sammuvat kokonaan) korkeintaan viideksi minuutiksi.Kun matkustamon lämpötila laskee, järjestelmä palaa alkuperäiseen tilaan.
Asetukset-valikossa voit luoda profiilin yhdelle henkilölle tai ryhmälle henkilöitä, joilla on yhteisiä kohtia, lisäksi mahdollisuus parametroida monia asetuksia (radion muistipaikat, audiosäädöt, yhteystietojen suosikit jne.), säädöt otetaan automaattisesti huomioon.
.
Audio ja Telematiikka
Page 424 of 505

423
12:13
23 °C531 kHz
FM/87.5 MHz
87.5MH z 12:13
23 °C 87.5 MHz
12:13
23 °C531 kH z
12:13
23 °C
ProaceVerso_fi_Chap10c_RCC-1_ed01-2019
Valikot
Asetukset
Radio / Medialaitteet
Ajaminen
Ky t ke t t äv y ysPuhelin
Henkilökohtaisen profiilin ja/tai ääniparametrien (tasapaino, ääniympäristö jne.) ja näytön (kieli, yksiköt, päivämäärä, kellonaika jne.) asetukset.
Radioaseman ja musiikkilähteen valinta, valokuvien näyttö.
Määrättyjen toimintojen käyttöönotto, käytöstä poisto ja parametrien asetus.
Älypuhelimen joidenkin sovellusten suorittaminen MirrorLinkTM-linkin kautta.Tarkista Bluetooth ja Wi-Fi-yhteyksien tila.
Puhelimen kytkentä Bluetooth®-yhteyteen, tekstiviestien ja sähköpostien lukeminen, pikaviestin lähettäminen.
.
Audio ja Telematiikka
Page 425 of 505

424
2
7
3
8
465
12:13
23 °C531 kHz
1
ProaceVerso_fi_Chap10c_RCC-1_ed01-2019
Ta s ç 1Ta s ç 2Ta s ç 3
Bluetooth-yhteys
Wi-Fi-verkko yhteys
Verkot
Wi-Fi-yhteyden jakaminen
Käytettävissä olevat toiminnot varustetason mukaan.Yhdistettävyys
Audio ja Telematiikka
Page 427 of 505

426
1
ProaceVerso_fi_Chap10c_RCC-1_ed01-2019
Bluetooth-yhteys
Page 430 of 505

429
ProaceVerso_fi_Chap10c_RCC-1_ed01-2019
Tur vallisuussyistä ja koska kuljettaja joutuu kiinnittämään huomionsa toimenpiteisiin, älypuhelimen käyttö ajettaessa on kielletty.Toimenpiteet on tehtävä auton ollessa pysäytetty.
Älypuhelimen synkronointi mahdollistaa älypuhelimen MirrorLinkTM -tekniikkaa käyttävien sovellusten näyttämisen auton näyttöruudusta.Periaatteet ja standardit kehittyvät ja uudistuvat jatkuvasti. Jotta kommunikointiprosessi älypuhelimen ja järjestelmän välillä toimii, on älypuhelin joka tapuksessa avattava lukituksesta; puhelimen käyttöjärjestelmä päivitettävä samoin kuin puhelimen
ja järjestelmän päivämäärä ja kellonaika.Katso tekniikan tukemiseen soveltuvat älypuhelinmallit oman maasi merkin internet-sivuilta.
MirrorLinkTM -toiminto vaatii älypuhelimen kanssa yhteensopivat
sovellukset.
Verkkoyhteyden voimakkuuden mukaan sovellusten aukeaminen kestää jonkin aikaa.
Kun älypuhelin kytketään järjestelmään, kytke älypuhelimen Bluetooth® -yhteys päälle.
Älypuhelimen mukaan MirrorLinkTM on otettava käyttöön.
Toimenpiteen aikana useita sivuja tiettyjen toimintojen verkostosta tulee näyttöön.Hyväksy, niin toimenpide alkaa ja kytkeytyminen suoritetaan loppuun.
Kytke USB-kaapeli. Älypuhelin on lataustilassa, kun se on kytketty USB-kaapelilla.
Käynnistä järjestelmän sovellus
painamalla MirrorLinkTM.
Kun yhteys on luotu, sivu avautuu ja tuo näyttöön aiemmin älypuhelimeesi ladatut sovellukset, jotka ovat soveltuvia MirrorLinkTM -tekniikan kanssa.
MirrorLinkTM -näytön reunan yläpalkissa olevilla kosketuspainikkeilla pääsy eri musiikkilähteiden valintaan pysyy saatavilla.
Järjestelmän valikoihin pääsee milloin tahansa siihen tarkoitetuilla painikkeilla.
Paina järjestelmästä Kytkentämahdollisuudet (sähköposti, Wi-Fi jne.), jolloin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Tur vallisuussyistä sovelluksia voidaan käyttää vain auton ollessa pysäytettynä. Heti kun auto lähtee liikkeelle, sovellusten näyttö lakkaa.
.
Audio ja Telematiikka
Page 445 of 505

444
ProaceVerso_fi_Chap10c_RCC-1_ed01-2019
Media
USB-lukijaLähteen valinta
Valitse Lähde.
Paina Radio / medialaite, jolloin ensimmäinen sivu tulee näyttöön.
Järjestelmä muodostaa kappaleluetteloita (väliaikainen muisti), joiden luomiseen käytettävä aika voi kestää muutamasta sekunnista useaan minuuttiin ensimmäisen kytkeytymisen aikana.
Aseta USB-avain USB-liittimeen tai kytke USB-oheislaite USB-liittimeen sopivalla kaapelilla (ei toimiteta mukana).
Valitse lähde.
Audio streaming Bluetooth®
Streaming-asetuksella voidaan kuunnella puhelimen audiovirtaa.
Bluetooth-profiilin tulee olla aktivoitu, säädä ensin oheislaitteen ääenenvoimakkuus (korkealle tasolle).Säädä sitten autoradion äänenvoimakkuus.
Jos soitto ei ala automaattisesti, voi olla tarpeen aloittaa audiotiedoston luku puhelimesta käsin.Laitteistoa hallitaan puhelimesta tai autoradion painikkeista käsin.
Kun streaming on yhdistetty, puhelin tulkitaan medialähteeksi.
Jos vähennät muiden kuin musiikkitiedostojen sekä hakemistojen lukumäärää, se pienentää odotusaikaa.Kappaleluettelot päivittyvät aina sytytysvirran katketessa tai kun USB-avain liitetään
laitteistoon. Luettelot tallentuvat muistiin: luetteloihin puuttumatta, seuraava latausaika pienenee.
Audio ja Telematiikka