radio TOYOTA PROACE VERSO 2020 Bruksanvisningar (in Swedish)
[x] Cancel search | Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2020, Model line: PROACE VERSO, Model: TOYOTA PROACE VERSO 2020Pages: 418, PDF Size: 40.52 MB
Page 245 of 418

245
Proace verso_sv_Chap06_conduite_ed01-2019
Lane Departure Alert
Med bilradio
På /Av
F Tryck på knappen och kontrollampan tänds. Systemet aktiveras.
F Tryck på knappen och
kontrollampan släcks. Systemet är urkopplat.
Så här aktiverar du systemet:
Koppla ur systemet:
Funktionen slås av och på via menyn för fordonsinställningar.
System som känner igen vägmarkeringar mellan filer och som, med hjälp av en kamera, varnar om bilen är på väg över till en annan fil av misstag.Varningen utlöses vid hastigheter över 80 km/h om blinkersen inte är på och bilen är på väg över i en annan fil.Systemet fungerar optimalt på framför allt motorvägar och motortrafikleder.
Detektering/Varning
Du varnas genom att kontrollampan blinkar i instrumentpanelen och en ljudsignal hörs.
Du får ingen varning om blinkersen är aktiverad och cirka 20 sekunder efter att blinkersen stängts av.
Under inga omständigheter kan kör filsvarningen ersätta behovet av uppmärksamhet från föraren.Föraren måste följa trafikreglerna och ta en paus varannan timme.
6
Körning
Page 250 of 418

250
Proace verso_sv_Chap06_conduite_ed01-2019
I följande situationer ges ingen varning:- om fordon eller föremål i döda vinkeln står stilla (parkerade bilar, skyddsräcken, gatubelysningar, skyltar etc.),- om det finns fordon som kör åt motsatt håll,- vid körning på slingriga vägar eller i skarpa kurvor,
- vid omkörning (eller när du blir omkörd) av ett mycket långt fordon (lastbil, buss etc.) som både detekteras i en död vinkel baktill och syns i förarens synfält framtill,- i mycket tät trafik: fordon som upptäcks framför eller bakom bilen misstas för en lastbil eller ett fast föremål,- vid en snabb omkörning.
Funktionen slås av och på via menyn för fordonsinställningar.
På /Av
F Tryck på knappen och kontrollampan tänds. Systemet
aktiveras.
F Tryck på knappen och kontrollampan släcks. Systemet är urkopplat.
Så här aktiverar du systemet:
Koppla ur systemet:
Med bilradio
Körning
Page 266 of 418

266
Energisparläge
System som styr driftstiden i vissa funktioner för att garantera att batteriet bibehåller tillräcklig laddning.Efter att motorn har stängts av kan du fortfarande använda vissa funktioner som t.ex. ljud- och multimediasystem, vindrutetorkare, halvljus, taklampor etc. under en sammanlagd tid av högst cirka fyrtio minuter.
Bilen ställer sig i
energisparläge
Ett meddelande på skärmen talar om att bilen ställs i energisparläge. De aktiva funktionerna ställs i standby-läge.Om ett telefonsamtal pågår samtidigt kan det fortsätta i cirka 10 minuter med handsfreesatsen till bilradion.
Energisparläget avbryts
Funktionerna återaktiveras automatiskt nästa gång bilen används.För att kunna använda funktionerna på nytt startar du motorn och låter den vara i gång:- mindre än tio minuter, för att kunna använda systemen i cirka fem minuter,- mer än tio minuter, för att kunna använda dem i cirka trettio minuter.Starta motorn och låt den vara igång enligt beskrivningen ovan, för att garantera en korrekt laddning av batteriet.Använd inte den här metoden upprepade gånger, eftersom det kan leda till att batteriet
laddas ur.Det går inte att starta motorn med ett urladdat batteri.Läs under motsvarande rubrik för mer information om 12 V-batteriet.
Avlastningsfunktion
System som styr användningen av vissa funktioner i förhållande till laddningsnivån i batteriet.När bilen körs kopplas vid behov vissa funktioner bort, som t.ex. luftkonditioneringen, uppvärmningen av bakrutan osv.De bortkopplade funktionerna kopplas automatiskt in igen så fort situationen tillåter detta.
Praktisk information
Page 267 of 418

267
Tillbehör
I Toyota-butikerna finns ett brett sortiment av tillbehör och reser vdelar.Dessa tillbehör är anpassade till ditt fordon och omfattas av information och garanti från Toyota.
Komforttillbehör
Vindavvisare på dörrar, cigarettändare, bagagehållare, klädhängare på nackstöd, parkeringssensorer fram och bak, designade stänkskydd, inredningssystem i bagageutrymmet, osv.
Transporttillbehör
Förvaringsfack i bagageutrymmet, lasthållare, cykelhållare på draganordningen, cykelhållare på lasträcke, skidhållare, lastbox, elsats för dragkrok etc.Dragstång, som måste monteras av en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad, eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och
utrustning.
Stylingtillbehör
Navkapslar, centrumkåpor för fälgar, dörrtrösklar, växelspaksknoppar, osv.
Säkerhetstillbehör
Stöldlarm, gravering av rutor, stöldskydd för hjul, bilbarnstolar, alkomätare, första-hjälpen-sats, varningstriangel, säkerhetsväst, spårsändare, box för bilparkshantering,
snökedjor, autosocks, dimstrålkastare, osv.
Skydd
Skyddsmatta*, överdragsklädslar som är kompatibla med sidokrockkuddar, stänkskydd, sidoskyddslister, stötfångarskydd, skyddssats för lastutrymme (av trä eller plast), trösklar bak, golvmattor bak, osv.
Montering av elektriska utrustningar eller tillbehör som inte rekommenderas av Toyota kan medföra fel på fordonets elsystem och för hög elförbrukning.Ta kontakt med en representant för
Toyota för att få information om utbudet av godkänd utrustning och tillbehör.
Installation av radiosändare
Före all eftermontering av radiosändare med utvändig antenn på bilen, rekommenderar vi att du vänder
dig till din Toyota-handlare, som kan förse dig med information om vilka specifikationer som måste uppfyllas (frekvensband, maximal uteffekt, antennposition, specifika installationsvillkor) av de sändare som kan monteras, i enlighet med direktivet för elektromagnetisk kompabilitet för fordon (2004/104/EG).
Beroende på lagstiftningen i landet kan det vara obligatoriskt med viss säkerhetsutrustning: reflexväst med hög synlighet, varningstriangel, alkomätare, extralampor, extra säkringar, brandsläckare, första hjälpen-kit, bakre
stänkskydd, osv.
* För att undvika att pedalerna fastnar i mattan:- se till att skyddsmattan är rätt placerad och fäst ordentligt,- placera aldrig flera skyddsmattor på varandra.
7
Praktisk information
Page 313 of 418

313
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
Version 1 (Eco)
Säkringarna som beskrivs nedan varierar beroende på fordonets utrustning.
Säkring nrStyrka(A)Funktioner
F110Elektrisk servostyrning, kopplingskontakt.
F415Signalhorn.
F520Pump till vindrute- och bakrutespolare.
F620Pump till vindrute- och bakrutespolare.
F71012-volts tillbehörsuttag.
F820Enkel eller dubbel vindrutetorkare bak.
F10/F1130Yttre och inre lås, fram och bak.
F1310Reglage till klimatanläggningen fram, reglage till bilradion, växelspak, head up-display.
F145Larm, systemet för nödsamtal, ER A-GLONASS.
F175Instrumenttavla.
F193Reglage på ratten.
F213Elektroniskt lås- och startsystem eller tändningslås.
F223Regn- och ljusgivare, multifunktionskamera.
F235Bältespåminnare.
F245Pekskärm, backkamera och parkeringssensor.
F255Krockkuddar.
F2920Bilradio, pekskärm, cd-spelare, navigation.
F3115Bilradio (+ batteri).
F321512-volts tillbehörsuttag fram.
F345Dödavinkeln-varnare, elmanövrerade sidospeglar.
F355Munstycke för värme, reglage för inställning av strålkastarhöjd.
F365Baklampa.
8
Om ett fel uppstår
Page 314 of 418

314
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
Säkring NrStyrka (A)Funktioner
F13Elektroniskt lås- och startsystem eller tändningslås.
F55Pekskärm, backkamera och parkeringssensor.
F710Reglagepanel för luftkonditionering bak, hifi-förstärkare.
F820Enkel eller dubbel vindrutetorkare bak.
F10/F1130Yttre och inre lås, fram och bak.
F123Larm.
F171012-volts tillbehörsuttag.
F185ERA-GLONASS emergency call system
F213Baklampa.
F223Handskfacksbelysning, taklampor bak.
F235Dödavinkeln-varnare, elmanövrerade sidospeglar.
F245Reglage på ratten.
F255Reglage för inställning av strålkastarhöjd.
F263Bältespåminnare.
F273Regn- och ljusgivare, multifunktionskamera.
F2810Reglage till klimatanläggningen fram, reglage till radion, växelspak, head up-display.
F30A eller B15Bilradio (+ batteri).
F315Krockkuddar.
F331512-volts tillbehörsuttag fram.
F355Instrumenttavla.
F3620Bilradio, pekskärm, CD-spelare, navigation.
Version 2 (Full)
Säkringarna som beskrivs nedan varierar beroende på fordonets utrustning.
Om ett fel uppstår
Page 317 of 418

317
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
Starta motorn med hjälp av
ett annat batteri
Starta aldrig motorn genom att ansluta en batteriladdare.Använd aldrig en batteri-booster på 24 volt eller mer.Kontrollera först att hjälpbatteriet har en nominell spänning på 12 V och en kapacitet som minst är likvärdig med det urladdade batteriets.De båda bilarna får inte komma i kontakt.Stäng av alla elförbrukare i båda bilarna (bilradio, torkare, lyktor etc.)Kontrollera noga att startkablarna inte befinner sig nära motorns rörliga delar
(fläkt, rem etc.).Koppla inte ur pluspolen när motorn är igång.
F Lyft upp plastkåpan på pluspolen (+), i förekommande fall.F Anslut den röda kabeln till pluspolen (+) på det felaktiga batteriet A (vid den vinklade metalldelen) och sedan till pluspolen (+) på hjälpbatteriet B eller boostern.F Anslut den ena änden på den gröna eller svarta kabeln till minuspolen (-) på hjälpbatteriet B eller boostern (eller till en jordpunkt i bilen där hjälpbatteriet sitter).F Anslut den andra änden av den gröna eller svarta kabeln till jordpunkten C i bilen som ska startas.
F Starta motorn i bilen där hjälpbatteriet sitter och låt den gå i några minuter.F Aktivera startmotorn i bilen med det urladdade batteriet och låt motorn gå.
Stäng av tändningen och vänta en stund om motorn inte startar direkt, innan du försöker igen.
Om bilens batteri är urladdat kan bilen startas med ett hjälpbatteri (separat batteri eller batteriet i en annan bil) och startkablar eller en batteri-booster.
Vissa funktioner, som t.ex. Stop & Start, är inte tillgängliga så länge batteriet inte har en tillräcklig laddningsnivå.
F Vänta tills var vtalet återgår till tomgång och koppla ur startkablarna i omvänd ordning.F Sätt tillbaka plastkåpan på pluspolen (+), i förekommande fall.F Låt motorn vara igång, med stillastående bil eller körning på väg, i minst 30 minuter för att batteriet ska få en tillräcklig laddningsnivå.
8
Om ett fel uppstår
Page 318 of 418

318
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
För att batteriet ska få en optimal livslängd är det mycket viktigt att hålla laddningen på en tillräcklig nivå.I vissa fall kan det vara nödvändigt att ladda batteriet:- om du i huvudsak kör korta sträckor,- om bilen inte ska användas på flera veckor.Kontakta en auktoriserad Toyota-åter försäljare eller Toyota-verkstad, eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning.
Ladda batteriet med en
batteriladdare
F Stäng av tändningen.F Stäng av alla elförbrukare (bilradio, ljus, torkare etc.)
Om du vill ladda bilbatteriet själv ska du enbart använda en laddare som är kompatibel med blybatterier med en nominell spänning på 12 V.
Följ bruksanvisningen som medföljer laddaren.Plus och minus måste alltid vändas rätt.
Försök aldrig ladda ett fryst batteri. Explosionsrisk!Om batteriet har frusit ska du låta en auktoriserad Toyota-återförsäljare eller Toyota-verkstad eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning kontrollera det. De kontrollerar att de inre delarna inte har skadats och att höljet inte har spruckit vilket kan orsaka läckage av giftig och frätande syra.
Om denna etikett finns i bilen får enbart en 12 V-laddare användas. Annars kan ej reparerbara skador uppstå på elektrisk utrustning som är kopplad till Stop & Start.
Batteriet behöver inte kopplas ifrån.
F Stäng av laddaren B innan kablarna ansluts på batteriet, för att undvika farlig gnistbildning.F Kontrollera att laddarens kablar är i gott skick.F Lyft upp plastkåpan på pluspolen (+), i förekommande fall.
F Anslut laddarens B kablar så här:- den röda pluskabeln (+) till pluspolen (+) på batteriet A,- den svarta minuskabeln (-) till jordpunkten C på bilen.F När laddningen är klar ska laddaren B stängas av innan kablarna kopplas ifrån på batteriet A.
Om ett fel uppstår
Page 319 of 418

319
Proace verso_sv_Chap08_En-cas-de-panne_ed01-2019
Tryck inte för hårt på låstungan, eftersom det är omöjligt att låsa om kabelskon är felplacerad. Börja i så fall om från början.
Koppla ifrån batteriet
För att bibehålla en tillräcklig laddning så att motorn kan startas, rekommenderar vi att du kopplar ur batteriet om bilen ska stå oanvänd under långa perioder.Innan batteriet kopplas ur:F stäng alla öppningsbara delar (dörrar, bagagelucka, rutor, tak),
F stäng av alla elförbrukare (bilradio, ljus, torkare etc.)F stäng av tändningen och vänta i minst fyra minuter.Det räcker att du kopplar ifrån pluspolen (+).
Kabelsko med snabblåsning
Urkoppling av pluspolen (+)
F Lyft upp reglaget A maximalt för att låsa upp kabelklämman B.
Efter återanslutning
Återanslutning av pluspolen (+)
F Placera den öppna kabelklämman B på batteriets pluspol (+).F Tryck vertikalt på kabelskon så att den ligger ordentligt an mot batteriet.F Lås genom att sänka ned reglage A.
Efter återanslutning av batteriet ska du slå på tändningen och vänta 1 minut innan bilen startas, för att de elektroniska systemen ska hinna nollställas.Om smärre problem dock kvarstår ska du kontakta en auktoriserad Toyota-åter försäljare eller Toyota-verkstad, eller annan verkstad med motsvarande kvalifikationer och utrustning.Genom att läsa under motsvarande rubriker
kan du själv ta reda på hur vissa funktioner nollställs, som exempelvis:- nyckeln med fjärrkontroll eller den elektroniska nyckeln (beroende på version),- de elmanövrerade fönsterhissarna,- datum och tid,- sparade radiostationer.
Under sträckan som körs efter att motorn har startats för första gången kan det hända att Stop & Start inte är i funktion.
I så fall kommer funktionen inte att vara tillgänglig på nytt förrän bilen stått stilla kontinuerligt under en tid som beror på omgivningstemperaturen och batteriets laddningstillstånd (upp till 8 timmar).
8
Om ett fel uppstår
Page 331 of 418

331
Navigation GPS - Appar -
Bilradio/media - Bluetooth®-
telefon
Innehåll
De första stegen 331Reglage vid ratten 332Menyer 333Röstkommandon 334Uppkopplad navigation 344Appar 347Radio 350DAB-radio (Digital Audio Broadcasting) 352Media 352Telefon 354Inställningar 358Vanliga frågor 360
De olika funktionerna och inställningarna som beskrivs varierar beroende på fordonsversion och konfiguration.
Av säkerhetsskäl ska följande åtgärder utföras med bilen stillastående och tändningen avstängd eftersom de kräver förarens odelade uppmärksamhet:- Användning av en smartphone.- Parkoppling av en Bluetooth-mobiltelefon till handsfree-Bluetooth-systemet i bilradion.- Smartphone-anslutning med CarPlay®, MirrorLinkTM eller Android Auto (visningen för vissa appar avbryts när du börjar köra bilen igen).- Uppspelning av en video (uppspelningen avbryts när du börjar köra bilen igen)- Konfiguration av profiler.
Systemet är skyddat på så sätt att det endast fungerar i din bil.När meddelandet Energy Economy Mode visas innebär det att viloläget aktiveras inom kort.
De första stegen
När motorn är igång kan du stänga av ljudet med en tryckning.När tändningen är frånslagen startas systemet med en tryckning.
Höj eller sänk volymen med ratten eller knapparna "plus" och "minus" (beroende på utrustning).
Använd menyknapparna på vardera sidan om eller nedanför pekskärmen för att öppna menyerna och tryck sedan på knapparna som visas på skärmen.
Beroende på modell ska du använda knapparna "Source" eller "Menu" för att öppna menyerna och tryck sedan på knapparna som visas på skärmen.
Du kan när som helst visa menyerna genom att trycka helt kort med tre fingrar på skärmen.
Alla pekzoner på skärmen visas i vitt.Tryck på bakåtpilen för att gå tillbaka en nivå.Tryck på "OK" för att bekräfta.
Toyota Pro Touch with
navigation system
.
Toyota Pro Touch with navigation system