CITROEN DS4 2011 InstruktionsbÖcker (in Swedish)
Page 271 of 402
269Praktisk information
Batteri
Tillvägagångssätt vid laddning av ett urladdat batteri eller för att starta motorn med hjälp av ett annat batteri.
Batteriet är placerat på den vänstra sidan i
m
otorrummet.
Gör så här:
) öppna motorhuven, )
sätt motorhuvsstöttan på plats, )
ta bor t plastlocket för att komma åt de tvåklämmorna, )
ta loss säkringshållaren för att få utbatteriet, om det är nödvändigt.
Komma åt batteriet
)
Lyft upp låstungan maximalt.
Urkoppling av kablar
Efter återmontering av batterietkommer Stop & Start-systemet inte att vara aktivt förrän bilen stått stilla en viss tid, som beror på klimatförhållandena och batteriets laddning (upp till ca 8 timmar).
Om bilen är försedd med denna dekal (i synnerhet om bilen har Stop & Start) har bilen ett 12-volts blybatteri med specifika egenskaper ochspecifikationer. Byte eller urkopplingmåste i så fall göras på en CITROËN-verkstad eller på en annan kvalificerad verkstad. Om dessa föreskrifter inte följs riskerar batteriets livslängd att förkortas.
Återanslutning av kablar
)
Placera kabelns öppna kabelsko 1
på
batteriets pluspol (+). ) Tryck ver tikalt på kabelskon 1så att den ligger ordentligt an mot batteriet. )
Lås kabelskon genom att fälla ner
låstungan 2.
Tryck inte för hår t på låstungan, eftersom det är omöjligt att låsa om kabelskon är felplacerad. Börja i så fall om från början.