PEUGEOT 2008 2014 Instrukcja obsługi (in Polish)

Page 191 of 336

189
7
Informacje praktyczne
Montaż urządzeń i akcesoriów elektrycznych spoza katalogu (doboru) PEUGEOT może spowodować usterkę elektroniki oraz nadmierne obciążenie instalacji elektrycznej pojazdu. Przedstawiciele marki PEUGEOT służą wszelką pomocą przy wyborze wyposażenia dopuszczonego do stosowania w Państwa samochodzie.
Montaż nadajników radiowych
Przed przystąpieniem do montażu nadajników radiowych z zewnętrzną anteną w ramach doposażenia prosimy uzgodnić z kompetentnymi
pracownikami sieci PEUGEOT, jakie wymogi musi spełniać urządzenie (pasmo częstotliwości, maksymalna moc wyjściowa, położenie anteny, specjalne warunki montażu), zgodnie z Dyrektywą o Kompatybilności Elektromagnetycznej Pojazdów Samochodowych (2004/104/ WE).
Przepisy w poszczególnych krajach mogą nakładać obowiązek posiadania w samochodzie wyposażenia związanego z bezpieczeństwem: kamizelki odblaskowej, trójkąta ostrzegawczego, alkomatu, zapasowych żarówek i bezpieczników, gaśnicy, apteczki, fartuchów ochronnych z tyłu oraz innego wyposażenia.
W ASO sieci PEUGEOT można również nabyć produkty do czyszczenia i konser wacji pojazdu (wewnątrz i na zewnątrz) - produkty ekologiczne z gamy "TECHNATURE" - produkty uzupełniające (płyn do spryskiwacza szyb...), korektory do lakieru, lakier w sprayu zgodny z kolorem nadwozia samochodu oraz wkłady (wkłady do zestawu do tymczasowej naprawy opony...), ...
"Multimedia":
radioodtwarzacze, przenośne systemy nawigacji, uchwyty do przenośnych systemów nawigacji, zestawy głośnomówiące, głośniki, odtwarzacz DVD, zestaw do podłączania odtwarzacza MP3 lub CD, USB Box, WiFi on board, odtwarzacz CD do ekranu dotykowego...

Page 192 of 336

190
Kontrole
PEUGEOT & TOTAL
Partnerzy w osiągach i redukcji
zużycia paliwa
Innowacja na usługach osiągów
Zespoły badawczo-rozwojowe TOTAL przygotowują dla PEUGEOT oleje odpowiadające najnowszym osiągnięciom technicznym samochodów PEUGEOT. Wszystko po to, by zapewnić najwyższe osiągi i maksymalną tr wałość silnika.
ZALECA
Redukcja zanieczyszczeń w spalinach
Oleje i smary TOTAL mają formułę pozwalającą zachować optymalną sprawność zespołu napędowego oraz ochronę systemów doczyszczania spalin. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń ser wisowych PEUGEOT, aby zapewnić ich prawidłowe działanie.

Page 193 of 336

191
8
Kontrole
Pokrywa silnika
Przed każdą inter wencją pod maską silnika wyłączyć system Stop & Start, aby uniknąć ryzyka obrażeń, związanego z automatycznym włączeniem trybu START.
Z a m y k a n i e
 Wyjąć podpórkę z wycięcia.  Wpiąć podpórkę na swoje miejsce.  Opuścić pokrywę silnika i puścić ją w dolnym położeniu, aby mogła się swobodnie zatrzasnąć.  Pociągnąć pokrywę, aby sprawdzić, czy j e s t z a m k n i ę t a .
 Odpiąć podpórkę i przymocować ją w odpowiednim wycięciu, aby utrzymać otwartą pokrywę.
Nie otwierać pokrywy w przypadku silnego wiatru. Jeżeli silnik jest gorący, należy ostrożnie operować zewnętrzną dźwignią otwierania i podpórką (niebezpieczeństwo poparzenia).
O t w i e r a n i e
 Unieść dźwignię i otworzyć pokrywę silnika.
 Otworzyć przednie lewe drzwi.  Pociągnąć do siebie dźwignię, znajdującą się na dole obramowania drzwi.
Ze względu na obecność urządzeń elektrycznych w komorze silnika, zaleca się ograniczenie kontaktów z wodą (deszcz, mycie...).
Sterowanie wewnętrzne jest tak umieszczone, że otwarcie jest niemożliwe póki przednie lewe drzwi są z a m k n i ę t e .

Page 194 of 336

192
Kontrole
Możliwość kontroli poziomów płynów oraz wymiany niektórych elementów.
Silniki benzynowe
1. Zbiornik spryskiwacza szyb. 2. Zbiornik płynu chłodzącego. 3. Zbiornik płynu hamulcowego.
4. Akumulator / Bezpieczniki. 5. Skrzynka bezpieczników. 6. Filtr powietrza. 7. Wskaźnik oleju silnikowego. 8. Uzupełnianie oleju silnikowego.

Page 195 of 336

193
8
Kontrole
Możliwość kontroli poziomów płynów, wymiany niektórych elementów oraz odpowietrzania układu paliwowego.
Silniki Diesel
1. Zbiornik spryskiwacza szyb. 2. Zbiornik płynu chłodzącego. 3. Zbiornik płynu hamulcowego.
4. Akumulator / Bezpieczniki. 5. Skrzynka bezpieczników. 6. Filtr powietrza. 7. Wskaźnik oleju silnikowego. 8. Uzupełnianie oleju silnikowego.

Page 196 of 336

194
Kontrole
Minimalny poziom paliwa
Po osiągnięcia minimalnego poziomu paliwa w zestawie wskaźników zapali się kontrolka. W zbiorniku pozostało około 5 litrów paliwa. Gdy kontrolka zacznie migać, w zbiorniku znajduje się bardzo mało paliwa .
Klucz z zamka korka można wyjąć dopiero po zamknięciu wlewu paliw. Otwarciu korka może towarzyszyć charakterystyczny odgłos zasysania powietrza. Jest to zupełnie normalne. Podciśnienie jest spowodowane szczelnością układu paliwowego.
Zbiornik paliwa
Pojemność zbiornika: około 50 litrów.
Na etykiecie przyklejonej wewnątrz klapki widnieje informacja na temat rodzaju paliwa odpowiedniego dla danego silnika. Należy wlać co najmniej 5 litrów, aby zmiana stanu została uwzględniona przez wskaźnik poziomu paliwa.
Tankowanie paliwa
Aby bezpiecznie wykonać tankowanie, należy:  wyłączyć silnik, otworzyć klapkę wlewu paliwa, naciskając na jej tylną część,  włożyć kluczyk do korka, a następnie przekręcić w lewo,
W przypadku systemu Stop & Start,
nigdy nie tankować paliwa, gdy silnik jest w trybie STOP; należy koniecznie wyłączyć zapłon kluczem.
 odkręcić korek i zawiesić go na zaczepie, znajdującym się po wewnętrznej stronie klapki,  tankowanie do pełna należy przer wać po 3 odbiciu pistoletu. W przeciwnym razie może dojść do awarii systemu.
Należy koniecznie uzupełnić stan paliwa, aby uniknąć awarii. W przypadku unieruchomienia z powodu braku paliwa (Diesel), należy zapoznać się z rozdziałem "Brak paliwa (Diesel)".

Page 197 of 336

195
8
Kontrole
W przypadku nalania złego paliwa, przed uruchomieniem silnika należy bezwzględnie opróżnić zbiornik paliwa.
Stycznik odcięcia zasilania
paliwem
Samochód wyposażony jest w system zabezpieczeń, który odcina dopływ paliwa do silnika w przypadku zderzenia.
Po zakończeniu tankowania:  włożyć korek,  przekręcić klucz w prawo, a następnie wyjąć klucz z korka,  zamknąć klapkę wlewu paliwa.

Page 198 of 336

196
Kontrole
D z i a ł a n i e
Po włożeniu pistoletu dystrybutora z benzyną do zbiornika Diesla, pistolet opiera się o klapkę. Układ pozostaje zamknięty i uniemożliwia zatankowanie. Nie próbować tankować i włożyć pistolet typu Diesel.
Zabezpieczenie przed pomyłką przy tankowaniu (Diesel) *
* Zależnie od kraju przeznaczenia.
Możliwe jest użycie kanistra, aby napełnić zbiornik. Aby zapewnić swobodny wypływ paliwa, zbliżyć otwór kanistra bez przyciskania bezpośrednio do klapki urządzenia i powoli nalewać.
W y j a z d z a g r a n i c z n y
Pistolety dystrybutora oleju napędowego mogą się różnić w zależności od kraju. System zapobiegający pomyłce może uniemożliwić napełnienie zbiornika paliwa. Przed wyjazdem zagranicznym zalecamy skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT, aby dowiedzieć się, czy pojazd przystosowany jest do dystrybutora paliwa w danym kraju.
Samochód jest wyposażony w urządzenie mechaniczne uniemożliwiające zatankowanie benzyny do zbiornika pojazdu z silnikiem zasilanym olejem napędowym. Zapobiega także uszkodzeniu silnika związanemu z tego typu przypadkiem. Znajduje się przy wlocie do zbiornika i jest widoczne po zdjęciu korka.

Page 199 of 336

197
8
Kontrole
Jakość paliwa stosowanego
w silnikach benzynowych
Silniki benzynowe są bardzo dobrze przygotowane do pracy z biopaliwami typu E10 lub E24 (zawierającymi 10% lub 24% etanolu), zgodnymi z normami europejskimi EN 228 i EN 15376. Paliwa typu E85 (zawierające do 85% etanolu) są zarezer wowane wyłącznie do samochodów, które mogą stosować ten rodzaj paliwa (samochody BioFlex). Jakość etanolu musi być zgodna z europejską normą EN 15293. Tylko w przypadku Brazylii w ofercie znajdują się samochody, w których można stosować paliwa z zawartością etanolu do 100% (typ E 1 0 0 ) .
Jakość paliwa stosowanego
w silnikach Diesla
Silniki Diesla są bardzo dobrze przygotowane do pracy z biopaliwami, zgodnymi z aktualnymi i przyszłymi standardami europejskimi (olej napędowy zgodny z normą EN 590 w mieszance z biopaliwem zgodnym z normą EN 14214), dostępnymi w dystrybutorach paliw (możliwa zawartość estru metylowego kwasu tłuszczowego: od 0 do 7%). Stosowanie biopaliwa B30 jest możliwe w niektórych silnikach Diesla, ale stosowanie takiego paliwa wymaga ścisłego przestrzegania szczególnych warunków obsługi okresowej. Skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym. Stosowanie innych rodzajów biopaliw (czystych lub rozcieńczonych olejów roślinnych lub zwierzęcych, paliwa grzewczego...) jest surowo
zabronione (niebezpieczeństwo uszkodzenia silnika i układu paliwowego).

Page 200 of 336

198
Kontrole
W przypadku samochodów wyposażonych w silnik HDi, po wyczerpaniu paliwa należy ponownie zassać paliwo do układu paliwowego; patrz odpowiedni rysunek przedstawiający komorę silnika w rozdziale "Silniki Diesla". Jeżeli zbiornik pojazdu wyposażony jest w system zapobiegający wlaniu nieodpowiedniego paliwa, patrz odpowiedni rozdział.
Brak paliwa (Diesel)
Jeżeli silnika nie można uruchomić za pier wszym razem, nie ponawiać próby; przeprowadzić procedurę od początku.
 Uzupełnić zbiornik paliwa wlewając co najmniej pięć litrów oleju napędowego.  Otworzyć pokrywę silnika.  Pompować pompką zasysającą do momentu jej stwardnienia (przy pier wszym naciśnięciu może być twarda).  Włączać rozrusznik do momentu uruchomienia silnika.  Zamknąć pokrywę silnika.
Silnik 1,4 litra HDi
 Uzupełnić zbiornik paliwa, wlewając co najmniej pięć litrów oleju napędowego.  Otworzyć pokrywę silnika.  W razie potrzeby zdjąć ozdobną osłonę, aby dostać się do pompki zasysającej.  Pompować pompką zasysającą do momentu jej stwardnienia (pier wsze naciśnięcie może być twarde).  Włączyć rozrusznik do momentu uruchomienia silnika (jeżeli silnik nie uruchomi się za pier wszym razem, odczekać około 15 sekund i spróbować ponownie).  Po kilku nieudanych próbach ponownie pompować pompką zasysającą, a następnie włączyć rozrusznik.  Założyć ozdobną osłonę.  Zamknąć pokrywę silnika.
Silnik 1,6 litra HDi

Page:   < prev 1-10 ... 151-160 161-170 171-180 181-190 191-200 201-210 211-220 221-230 231-240 ... 340 next >