Peugeot 308 SW BL 2008 Omistajan käsikirja (in Finnish)
Page 221 of 260
224
MENU11
ESC
MENU LIST
22
33
44
66
55
ESC
MENU LIST
ESC
MENU LIST
77
ESC
MENU LIST
ESC
MENU LIST
ESC
MENU LIST
ESC
MENU LIST
04
READ MESSAGES
NEW MESSAGE DISPLAY
OK
LIIKENNETIEDOTUSTEN ASETUSTEN
MÄÄRITTÄMINEN
Suosittelemme, ettet valitse kohtaa NEW MESSAGE DI SPLAY (Uusien viestien näyttö) alueilla, joilla liikenne on vilkasta.
Valitse säätimellä TRAFFIC INFORMATION (Tieliikennetiedot).
Vahvista valinta painamalla säädintä.
Vahvista valinta painamalla säädintä.
Valitse säätimellä CONFIGURE MESSAGE ANNOUNCEMENT (Liikennetiedotusten asetusten määrittäminen).
Valitse kohta READ MESSAGES (Lue viestit).
Puhesyntetisaattori lukee liikennetiedotukset.
Valitse kohta NEW MESSAGE DISPLAY (Uusien viestien näyttö). Liikennetiedotukset ulottuvat valituille suodattimille (esim. maantieteellinen) ja voivat näkyä näytössä myös opastuksen ulkopuolella.
LIIKENNETIEDOTUKSET
Valitse OK ja vahvista painamalla säädintä.
CONFIGURE MESSAGE ANNOUNCEMENT
Page 222 of 260
225
11
22
33
44
SOURCE
BAND
MENU
ESC
MENU LIST
ESC
MENU LIST
ESC
MENU LIST
11
22
33
44
LIST
05AUDIO- JA VIDEOTOIMINNOT
RADIO
ASEMAN VALINTA
Valitse RADIO painamalla SOURCE-painiketta useita kertoja peräkkäin.
Painamalla BAND-painiketta voit valita aaltoalueen: FM1, FM2, FMast tai AM.
Voit hakea radioasemia automaattisesti painamalla lyhyesti yhtä painikkeista.
Voit hakea radioasemia manuaalisesti painamalla yhtä painikkeista.
Painamalla LIST-painiketta luettelo paikallisista asemista ilmestyy näyttöön (enintään 60). Luettelo voidaan päivittää painamalla painiketta yli kahden sekunnin ajan.
Ympäristön olosuhteet (kuten kukkula, rakennus, tu nneli, maan alla oleva pysäköintialue) voivat estää radion kuulumisen ja RDS-toiminnon käytön. Tämä on normaali radioaaltojen siirtymiseen liittyvä ilmiö. Se ei tarkoita, että autoradiossa olisi toimintahäi riö.
RDS
Valitse ACTIVATE ALTERNATIVE FREQUENCIES (RDS) ja paina OK. Näytöllä näkyy RDS.
Valitse RADIO PREFERENCES ja paina OK.
Valitse AUDIO FONCTIONS ja paina OK.
Paina MENU-painiketta.
Jos näytöllä näkyy RDS, voit kuunnella samaa radio asemaa vaihtamatta taajuutta. RDS-toiminnolla valittu kanava ei kuitenkaan kuulu kaikkialla, sillä kaikkien radioasemien kuuluvuus ei kata koko maata. Tämä selittää sen, miksi radioaseman taajuus voi kadota ajomatkan aikana.
RADIO PREFERENCES
ACTIVATE ALTERNATIVE FREQUENCIES (RDS)ACTIVATE ALTERNATIVE FREQUENCIES (RDS)
Page 223 of 260
226
SOURCE
LIST
S
O
SSOURCE
MODE BAND ESC
2
abc
5
jkl
8
tuv 3
def
6
mno
9
wxyz
1 4
ghi
7
pqrs0 # MENU LIST
TA
PTY
DARK
11
22
05 AUDIO- JA VIDEOTOIMINNOT
TIETOA JA NEUVOJA
MP3-tiedostomuoto (lyhenne sanoista MPEG 1,2 & 2.5 Audio Layer 3) on äänen pakkausmuoto, jonka ansiosta yhdelle levylle voi tallentaa useita kymmeniä musiikkitiedostoja.
Valitse ISO 9660 -standardin tason 1,2 tai mieluiten Joliet-standardin mukainen tallennus, jotta soitin pystyisi lukemaan CDR- ja CDRW-levyjä. Jos levylle on tallennettu jonkun muun standardin mukaisia tiedostoja, niiden soittaminen ei ehkä onnistu. On suositeltavaa tallentaa kaikki levyn kappaleet samalla standardilla j a m a h d o l l i s i m m a n h i t a a l l a n o p e u d e l l a ( e n i n t ä