TOYOTA PROACE CITY EV 2021 Instrukcja obsługi (in Polish)
Page 71 of 352
71
Łatwość obsługi i komfort
3
Schowek górny
Przedział znajdujący się nad osłonami przeciwsłonecznymi można wykorzystać do przechowywania różnych przedmiotów.
Dach i schowki dachowe
Schowek dachowy i schowek środkowy
Schowek nad głową 1 znajduje się nad osłonami przeciwsłonecznymi. Można go używać do przechowywania różnych przedmiotów.
Dodatkowy schowek 2 jest też w podsufitce.Maksymalne dopuszczalne obciążenie to 6 kg.
WARNI NG
W razie nagłego hamowania przedmioty umieszczone w schowku środkowym na dachu mogą się zmienić w niebezpieczne pociski.
Schowek tylny
Dostęp do tego schowka jest możliwy z siedzeń tylnych oraz od strony bagażnika pojazdu.Schowek ma pojemność 60 litrów i maksymalne dopuszczalne obciążenie na poziomie 10 kg.
► Aby otworzyć go z tylnych siedzeń, przesuń rolety schowka tylnego.
► Od strony bagażnika można go otworzyć, umieszczając kciuk we wgłębieniu, a następnie pociągając rączkę.
WARNI NG
Zachować ostrożność, otwierając schowek tylny, aby zapobiec wypadnięciu przechowywanych w nim przedmiotów.
Oświetlenie wnętrza
Oświetlenie wnętrza można konfigurować za pomocą menu ekranu dotykowego Jazda/Pojazd.
Zasłona
Otwieranie/zamykanie
Page 72 of 352
72
► Naciśnij przycisk i przytrzymaj go. Zasłona
zostanie otwarta/zamknięta; zatrzymuje się po puszczeniu przycisku.
WARNI NG
Jeżeli zasłona zatnie się w trakcie przesuwania, należy zmienić kierunek jej ruchu. W tym celu należy nacisnąć odpowiedni przełącznik.Naciskając przycisk w celu otwarcia/zamknięcia zasłony, kierowca musi upewnić się, że żaden przedmiot ani osoba nie będzie blokować jej ruchu.Kierowca musi poinstruować pasażerów w zakresie prawidłowej obsługi zasłony.Podczas sterowania zasłoną należy zwracać szczególną uwagę na dzieci.
Gniazdo(a) 12 V akcesoriów
► Włożyć odpowiednią wtyczkę akcesorium 12 V (o mocy maksymalnej 120 W).
WARNI NG
Należy przestrzegać maksymalnej mocy akcesorium, aby zapobiec jego uszkodzeniu.
WARNI NG
Podłączenie urządzenia elektrycznego TOYOTA, takiego jak ładowarka USB, może mieć negatywny wpływ na pracę systemów elektronicznych pojazdu powodując takie usterki jak: słaby odbiór radiowy lub
zakłócenia wyświetlania na ekranach.
Port(y) USB
Port 1 można również wykorzystywać do wysyłania plików audio do systemu audio do odtwarzania przez głośniki pojazdu.
NOTIC E
Podczas korzystania z portu USB urządzenie przenośne ładuje się automatycznie.Jeśli podczas ładowania pobór prądu przez urządzenie przenośne przekracza prąd dostarczany przez pojazd, wyświetlany jest
komunikat.Więcej informacji o sposobie używania tego sprzętu można znaleźć w rozdziałach przedstawiających systemy audio i telematyki.
Page 73 of 352
73
Łatwość obsługi i komfort
3
Port 1 umożliwia podłączenie smartfona przez Android Auto® lub CarPlay®, umożliwiając obsługę określonych aplikacji smartfona z ekranu dotykowego.Gniazdka 1 i 2* umożliwiają podłączenie przenośnego urządzenia w celu jego naładowania.W celu uzyskania optymalnych wyników należy zastosować przewód wykonany lub zatwierdzony przez producenta urządzenia.Aplikacje te można obsługiwać przełącznikami zamontowanymi na kierownicy lub przełącznikami systemu audio.
Gniazdo 220 V / 50 Hz
AC 220V
50Hz 120W
Jest ono zlokalizowane z boku środkowego schowka.Gniazdo to (maks. moc: 150 W) działa przy włączonym silniku i z systemem Stop & Start w trybie STOP.► Podnieś pokrywę ochronną.
* Tylko w Proace City Verso.
► Sprawdź, czy zielona kontrolka jest włączona. ► Podłącz multimedia lub inne urządzenie elektryczne (ładowarkę telefonu, laptop, odtwarzacz CD-DVD, podgrzewacz do butelek itd.).W razie nieprawidłowego działania zielona kontrolka miga.Zleć sprawdzenie gniazda dealerowi TOYOTA lub wykwalifikowanemu warsztatowi.
WARNI NG
Podłączaj jedno urządzenie w tym samym czasie do gniazda (nie należy stosować przedłużaczy ani adapterów z wieloma gniazdami).Należy podłączać tylko urządzenia o klasie izolacyjności II (pokazane na urządzeniu).Nie stosować urządzeń w obudowach metalowych (np. golarka elektryczna itd.).
NOTIC E
Jako środek bezpieczeństwa, jeśli zużycie energii jest wysokie, a moc wymagana przez układ elektryczny pojazdu (ze względu na trudne warunki pogodowe, nadmierny pobór prądu itd.), zasilanie gniazda może zostać odcięte, w którym to przypadku zielona
kontrolka gaśnie.
Bezprzewodowa ładowarka
do smartfonów
System ten umożliwia bezprzewodowe ładowanie urządzeń przenośnych, takich jak smartfony, wykorzystując zasadę indukcji magnetycznej, zgodnie z normą Qi 1.1.Urządzenie przenośne do ładowania musi spełniać wymagania normy Qi, pod względem konstrukcji lub przez zastosowanie kompatybilnego uchwytu lub osłony.Można także użyć maty, pod warunkiem, że jest zatwierdzona przez producenta.Powierzchnia ładowania jest oznaczona symbolem Qi.Ładowarka pracuje przy uruchomionym silniku i z systemem Stop & Start w trybie STOP.Ładowanie jest zarządzane przez smartfon.W przypadku Bezkluczykowy dostęp i rozruch działanie ładowarki może być nagle przerwane po otwarciu drzwi lub wyłączeniu zapłonu.
Page 74 of 352
74
Ładowanie
► Umieść urządzenie na środku pustej powierzchni ładowania.
Po wykryciu urządzenia przenośnego kontrolka ładowania zaświeca się na zielono. Kontrolka pozostaje włączona przez cały czas ładowania akumulatora.
WARNI NG
System został zaprojektowany do jednoczesnego ładowania wielu urządzeń.
WARNI NG
Nie należy pozostawiać metalowych przedmiotów (np. monet, pilota samochodu) na przestrzeni ładowania podczas ładowania urządzenia – niebezpieczeństwo przegrzania lub przerwania procesu ładowania!
Sprawdzenie działania
Stan kontrolki pozwala na monitorowanie pracy ładowarki.
Stan kontrolkiZnaczenie
Off (wyłączone)Silnik wyłączony.Nie wykryto kompatybilnych urządzeń.Ładowanie zakończone.
Świeci się ciągle na zielono.Wykryto kompatybilne urządzenie.Ładowanie.
Miga na pomarańczowoW strefie ładowania został wykryty obcy przedmiot.Urządzenie nie jest prawidłowo wyśrodkowane w strefie ładowania.
Świeci się ciągle na pomarańczowo
Usterka miernika ładowania urządzenia.Zbyt wysoka temperatura akumulatora urządzenia.Nieprawidłowe działanie ładowarki.
Jeśli kontrolka zaświeci się na pomarańczowo:– zdejmij urządzenie, a następnie połóż je ponownie na środku strefy ładowania.lub
– zdejmij urządzenie i spróbuj ponownie za piętnaście minut.Jeśli problem się utrzymuje, zleć sprawdzenie systemu dealerowi TOYOTA lub wykwalifikowanemu warsztatowi.
Skrytki w podłodze
(silnik benzynowy lub
wysokoprężny)
Pojazd jest wyposażony w dwa schowki umieszczone pod miejscami na nogi pasażerów siedzeń tylnych.► Aby je otworzyć, wsuń palce we wgłębienie i podnieś pokrywę.
Page 75 of 352
75
Łatwość obsługi i komfort
3
Stoliki lotnicze
► Aby rozłożyć stolik, pociągnij go w górę.Ze względów bezpieczeństwa stoliki lotnicze odczepiają się przy nadmiernym nacisku.► Aby złożyć stolik, pociągnij go w dół.
WARNI NG
Nie wolno kłaść twardych ani ciężkich
przedmiotów na stoliku. Takie przedmioty mogą stać się niebezpiecznymi pociskami w razie nagłego hamowania.
Rolety boczne
Rolety są mocowane do okien bocznych drzwi przesuwnych (w zależności od wersji).
► Aby podnieść lub opuścić rolety, pociągnij je za uchwyt.
NOTIC E
Aby uniknąć uszkodzenia rolet:
– podnosić je lub opuszczać powoli, przytrzymując za uchwyt;– przed otwarciem drzwi upewnić się, że uchwyt jest zamocowany prawidłowo.
Siatka podtrzymująca
wysokie ładunki
Siatka, po zaczepieniu w górnych mocowaniach i dolnych pierścieniach lub uchach, umożliwia wykorzystanie całej przestrzeni ładunkowej aż po dach:– Punkty mocowania są za przednimi siedzeniami (1 rząd), gdy tylne siedzenia są złożone.– Kolejne punkty mocowania są za tylnymi
siedzeniami (2 rząd).
NOTIC E
Podczas ustawiania siatki należy upewnić się, że pętle pasów są widoczne od strony bagażnika. Ułatwi to znacząco ich poluzowywanie lub napinanie.
Page 76 of 352
76
WARNI NG
Zdjąć półkę bagażnika lub rolkę (w zależności od wersji).
Montaż za pierwszym rzędem
► Otwórz osłony górnych mocowań 1.► Rozwiń siatkę podtrzymującą wysokie ładunki.► Umieść jeden koniec metalowego pręta siatki w odpowiednim górnym mocowaniu 1,
a następnie powtórz tę czynność dla drugiego końca.► Rozwiń całkowicie pasy.
► Owiń oba pasy wokół prętów 3 umieszczonych pod poduszką siedzeń przednich (1 rząd), a następnie zaczep oba haki na pierścieniach na odpowiednich pasach.► Złóż siedzenia tylne.► Napnij pasy bez podnoszenia kanapy.► Sprawdź, czy siatka jest zaczepiona i naciągnięta prawidłowo.
Montaż za drugim rzędem
► Złóż lub zdejmij pokrywę bagażnika.
► Otwórz osłony górnych mocowań 2.► Rozwiń siatkę podtrzymującą wysokie ładunki.► Umieść jeden koniec metalowego pręta siatki w odpowiednim górnym mocowaniu 2, a następnie powtórz tę czynność dla drugiego końca.► Zamocuj haki obu pasów siatki do odpowiednich pierścieni chowanych 4 (umieszczone w podłodze).► Napnij pasy.► Sprawdź, czy siatka jest zaczepiona i naciągnięta prawidłowo.
WARNI NG
Nie używać pierścienia ISOFIX, który służy do mocowania górnych pasów fotelika dziecięcego.
Page 77 of 352
77
Łatwość obsługi i komfort
3
Dwupozycyjna półka
bagażnika (zdejmowana)
L1
L1
Półkę można zamontować w dwóch różnych pozycjach: wysokiej i niskiej.Składa się z dwóch części, które można złożyć.► Aby złożyć ją od strony bagażnika, chwyć jedną z części i złóż ją, umieszczając na drugiej połowie. W pozycji dolnej można ją złożyć, przechylając w stronę oparć siedzeń tylnych.► Aby rozłożyć półkę od strony bagażnika, chwyć ją i rozłóż aż do słupków bagażnika.
NOTIC E
Maksymalne dopuszczalne obciążenie półki bagażowej wynosi 25 kg.
Pokrywa bagażnika
L2
L2
W konfiguracji z 5 miejscami pokrywa jest montowana za drugim rzędem siedzeń, gdy trzeci rząd siedzeń jest złożony.W konfiguracji z 7 miejscami przechowywana jest za trzecim rzędem siedzeń.
WARNI NG
W przypadku nagłego hamowania przedmioty umieszczone w przestrzeni ładunkowej mogą zmienić się w niebezpieczne pociski.
Montaż
► Umieść lewy i prawy koniec rolki w rowkach A.► Wyciągaj materiał rolki, aż sięgnie słupków bagażnika.► Włóż prowadnice rolki w szyny na słupkach B.
► W zależności od wersji dostęp do bagażnika można uzyskiwać, otwierając tylną szybę klapy i mocując prowadnice rolki w szynach na słupkach C.
Page 78 of 352
78
► Rolkę można przechowywać za drugim lub trzecim rzędem siedzeń.
Demontaż
► Wyjmij prowadnice rolki z szyn w słupkach B.► Przytrzymaj rolkę w trakcie zwijania.► Odblokuj rolkę, naciskając jeden z uchwytów umieszczonych na końcach uchwytu rolki.
Przegroda utrzymująca
ładunek
Na podłodze za przednimi siedzeniami pionowa przegroda zabezpiecza kierowcę i pasażerów z przodu przed ryzykiem związanym z przemieszczeniem ładunku.Stalowe lub przeszklone przegrody oddzielają przestrzeń ładunkową od kabiny.
WARNI NG
Podczas mycia pojazdu nigdy nie myć wnętrza bezpośrednim strumieniem wody.
Pierścienie mocujące
Korzystaj z pierścieni mocujących z tyłu podłogi do zabezpieczania ładunku.Jako środek bezpieczeństwa na wypadek ostrego hamowania zalecamy umieszczanie
Page 79 of 352
79
Łatwość obsługi i komfort
3
ciężkich przedmiotów jak najbliżej przodu (czyli jak najbliżej kabiny).Zalecamy stosowanie pierścieni mocujących na podłodze do pewnego zabezpieczania ładunku.
WARNI NG
Podczas mycia pojazdu nigdy nie myć wnętrza bezpośrednim strumieniem wody.
Trójkąt ostrzegawczy
Ze względów bezpieczeństwa przed opuszczeniem pojazdu w celu rozstawienia trójkąta ostrzegawczego zawsze włączaj światła awaryjne i zakładaj kamizelkę odblaskową.
Schowek
W bagażniku jest schowek, w którym można przechowywać trójkąt ostrzegawczy.
Zalecenia dotyczące
załadunku
WARNI NG
Suma masy i ładunku nie może przekraczać maksymalnej dopuszczalnej masy pojazdu.Więcej informacji na temat danych technicznych silnika i maksymalnych mas ciągnionych przyczep można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
WARNI NG
W przypadku stosowania systemu transportowego (relingi / bagażnik dachowy) należy przestrzegać maksymalnych dopuszczalnych ładunków powiązanych z tym systemem.Więcej informacji na temat relingów dachowych / bagażnika dachowego można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
WARNI NG
Należy upewnić się, że rozmiar, kształt i objętość przewożonego ładunku są zgodne z wymaganiami kodeksu drogowego i przepisami bezpieczeństwa i nie osłabiają widoczności pola widzenia kierowcy.
WARNI NG
Ładunek musi być równomiernie rozłożony w obszarze ładunku tak, aby nie zakłócał prowadzenia pojazdu.Ładunek należy umieścić jak najbliżej paneli bocznych lub nawet oprzeć o panele boczne pomiędzy nadkolami.Zaleca się jednak, aby ciężkie przedmioty umieszczać możliwie jak najbliżej kabiny jako środek ostrożności na wypadek ostrego hamowania.
WARNI NG
Pewnie zamocuj wszystkie części ładunku, stosując pierścienie mocujące na podłodze obszaru ładunkowego.Więcej informacji na temat Elementów wykończenia wnętrza, a w szczególności pierścieni mocujących, można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
Page 80 of 352
80
WARNI NG
Aby uniknąć niebezpieczeństwa obrażeń ciała lub wypadku, ładunek należy ustabilizować tak, aby nie mógł się ślizgać, przewrócić, spaść lub zostać wyrzucony. Do tego celu należy korzystać wyłącznie z pasów mocujących spełniających wymagania aktualnie obowiązujących nom (na przykład norm DIN).Więcej informacji na temat mocowania pasów można znaleźć w instrukcji obsługi producenta.Aby zapobiec ślizganiu się ładunku, nie wolno pozostawiać wolnego miejsca pomiędzy ładunkiem a ścianami pojazdu.Oprócz pasów do optymalizacji stabilizacji ładunku należy stosować sprzęt do stabilizacji (kliny, sztywne klocki drewniane lub podkładki).
WARNI NG
Podczas mycia pojazdu nigdy nie myć wnętrza bezpośrednim strumieniem wody.
W przypadku Kabina
Extenso i kabiny
pasażerskiej
WARNI NG
Nie ustawiać ostrych lub zaostrzonych przedmiotów na pokrywie ochronnej, aby zapobiec jej uszkodzeniu.
WARNI NG
Nie umieszczać przedmiotów na desce rozdzielczej.Dezaktywuj przednią poduszkę powietrzną pasażera podczas transportu długich przedmiotów.
Więcej informacji na temat dezaktywacji przedniej poduszki powietrznej pasażera można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
WARNI NG
Należy unikać umieszczania krótkich lub ciężkich ładunków na pokrywie ochronnej; w miarę możliwości należy korzystać z przestrzeni ładunkowej.
WARNI NG
Należy unikać mocowania ładunku lub wieszania elementów na ścianie przegrody.Ze względów bezpieczeństwa należy zachować odległość 3 cm pomiędzy przegrodą i karoserią pojazdu.