lock Hyundai Accent 2003 Ägarmanual (in Swedish)
[x] Cancel search | Manufacturer: HYUNDAI, Model Year: 2003, Model line: Accent, Model: Hyundai Accent 2003Pages: 172, PDF Size: 2.07 MB
Page 109 of 172

3- 4 VAD GÖRA
D030A01A-GDT OM MOTORN BLIR ÖVERHETTAD Om mätaren visar för hög temperatur, om motorn verkar kraftlös eller om det hörs tydliga knackningar från motorn är den antagligen överhettad.Då skall du göra följande:
1. Kör åt sidan av vägen och stanna
snarast möjligt på en säker plats.
2. Sätt växelväljaren i läge "P" (automatisk växellåda) eller växelspaken i friläge (manuellväxellåda) och drag till parkeringsbromsen samt stäng av ev. luftkonditionering.
3. Om det läcker ut kylarvätska un- der bilen eller om det pyser utånga från motorhuven skall duomedelbart stanna motorn. Öppna inte motorhuven förrän det slutat läcka ut kylarvätska eller ång-bildningen upphört. Om det inte läcker kylarvätska och det inte syns någon ånga kan du låta motornvara i gång och då kontrollera om kylarfläkten fungerar. Om kylarfläkten inte går skall du omedelbart stänga av motorn. 4. Kontrollera om drivremmen till
vattenpumpen gått av eller om den sitter så löst att den slirar. Omdrivremmen fungerar skall du kontrollera om det läcker ur kylaren och ur kylarslangarna under bilen.(om ev. luftkonditionering använts är det dock normalt att det droppar kondensvatten under bilen.)
VARNING:
Var försiktig när motorn är i gång
— håll händer, långt hår och kläderborta från rörliga delar såsom fläkt och drivremmar.
VARNING (Diesel):
Gör inga ingrepp i insprutnings-
systemet när motorn är igång eller inom 30 sekunder efter att den stannat. Det är högt tryck i systemet även efter att motornstannats. En bränslestråle från en läcka kan orsaka allvarlig skada. En person med pacemaker ska intebefinna sig närmare än 30 cm från motorns styrenhet eller kablaget i motorrummet när motorn är igång.
!
!
5. Om drivremmen till vattenpumpen gått av eller om det läcker ut kylarvätska måste du stänga av motorn omedelbart och sedan kontakta närmaste Hyundaiåterförsäljare eller annan kvalificerad verkstad.
VARNING:
Tag inte av kylarlocket när motorn
är varm. Het kylarvätska kan spruta ut och det är stor risk att du bränner dig.
6. Om du inte kan finna någon orsak till överhettningen skall du vänta tills motorn fått normal temperatur. om kylarvätskenivån sjunkit skalldu försiktigt ta av kylarlocket och fylla på kylarvätska tills expansions- tanken är ungefär halvfull.
7. Fortsätt och var uppmärksam på minsta tecken till fortsatt kokning.Kontakta närmaste Hyundayåterförsäljare om kokningen fortsätter.
!
Insprutningssystemet skapar ett kraftigt magnetfält.
Page 112 of 172

VAD GÖRA 3- 7
SD070D1-FD
2. Blockera fordonet Blockera diagonalt motstående hjul. Punkterat däck
D060C01A
SD070F1-FD
4. Domkraften Placera domkraften under bilen. Det är viktigt att den placeras under den härför avsedda lyftpunkten. Se bild.
SD070E1-FD
3. Hjulmuttrarna Lossa hjulmuttrarna ett halvt varv.
Var noga med att verktygets hylsa har ordentligt grepp om muttern. Håll längst ut på handtaget och dragvinkelrätt moturs.
HLC4007D060E03A
Page 122 of 172

5- 2 TIPS OCH RÅD
G010A01A-GDT MOTORRUMMET (1,3/1,5 SOHC)
1. Kylvätskans expansionskärl
2. Styrservons vätskebehållare
(I förekommande fall)
3. Motorns oljepåfyllningslock 4. Bromsservo 5. Bromsvätskebehållaren
6. Kopplingens hydraulvätskebe-
hållare (I förekommande fall)
7. Luftfilter
8. Reläbox
9. Tank för spolarvätska 10.Oljemätsticka 11.Tändstiftskabel
12.Kylarlock 13.Mätsticka för automatväxelolja
(I förekommande fall)
14.Batteri HLC5001
12
3
456
7 8
9
10 11 12 13 14
Page 123 of 172

TIPS OCH RÅD 5- 3
!
G010C01A-GDT MOTORRUMMET (1,6 DOHC)
1. Kylvätskans expansionskärl
2. Styrservons vätskebehållare
(I förekommande fall)
3. Ventilkåpa
4. Motorns oljepåfyllningslock 5. Bromsservo
6. Bromsvätskebehållaren
7. Kopplingens hydraulvätskebe-
hållare (I förekommande fall)
8. Luftfilter
9. Reläbox 10.Tank för spolarvätska
11.Oljemätsticka
12.Kylarlock
13.Mätsticka för automatväxelolja
(I förekommande fall)
14.Batteri VIKTIGT:
Tänk på att ventilkåpan
är tillverkad i plast. Var försiktig med verktyg isamband med arbete i motorrummet.
1
2
3
4 5
6 7
8 9
10 11 12 13 14 G010D01A
Page 124 of 172

5- 4 TIPS OCH RÅD
G010D01A-GDT MOTORRUMMET (DIESEL)
1. Kylvätskans expansionskärl
2. Styrservons vätskebehållare
3. Motorns oljepåfyllningslock
4. Motorkåpa
5. Bränslefilter 6. Bromsservo
7. Bromsvätskebehållaren
8. Kopplingens
hydraulvätskebehållare
9. Luftfilter 10.Reläbox
11.Tank för spolarvätska
12.Oljemätsticka
13.Kylarlock
14.BatteriG010E01A
1
2
3
4 5
6
7 8
9
11 12 13 1410
! VIKTIGT:
Var försiktig så att du
inte skadar motorkå- pan av plast när duutför arbeten under huven.
Page 128 of 172

5- 8 TIPS OCH RÅD
F040A01A
Lock för oljepåfyllning
Avtappning-splugg
G040A04A-GDT BYTE AV OLJA OCH
OLJEFILTER (BENSINMOTOR)
ZG030F1-A MOTORNS OLJEFÖRBRUKNING Motoroljans uppgift
Motoroljans primära uppgift är att smörja och kyla motorn invändigt. Motorns oljeförbrukning Det är normalt att en motor förbrukar olja under normal körning. Orsakentill oljeförbrukningen i en normal mo- tor är bl.a. följande: Oljefilter
Om nivån ligger nära "L" skall oljapåfyllas. Skruva av motorns oljepåfyllningslock och fyll. Avståndetmellan "F" och "L" på mätstickan motsvarar ca 1 liter i bensinmotor och ca 1,2 liter i dieselmotor.Kontrollera därefter nivån igen.Överfyll inte.
o Motoroljan används till att smörja
kolvar, kolvringar och cylinder-
väggar. När kolven går nedåt icylindern lämnas en tunn oljefilm kvar på cylinderväggen. Det undertryck som uppstår (t.ex. vidinsugning och vid motorbromsning) gör att en del av denna olja sugs in i förbränningsrummet. Denna olja
tillsammans med den olja som redan finns på cylinderväggen bränns upp av de heta gaserna vidförbränningen.
o Motorns oljeförbrukning påverkas i hög grad av oljans viskositet och kvaitet, motorvarvtalet, körförhåll- anden etc.
Det förbrukas betydligt mer olja un-
der hård körning med hög hastighet, snabba accelerationer och hårda bromsningar än vid normal körning. Lock för oljepåfyllning
Oljefilter Avtappning- splugg
1,3/1,5 SOHC
1,6 DOHC F040A02A
.........
Page 129 of 172

TIPS OCH RÅD 5- 9
G040B01A
G040C01A
Olja och filter byts enligt följande:
1. Varmkör motorn och parkera
fordonet på jämn yta.
2. Skruva av oljepåfyllningslocket.
3. Skruva ur oljetrågets plugg.
4. När oljan slutat rinna sätts pluggen
tillbaka. Byt bricka. Åtdragningsmoment för dräneringsplugg : 3,5 ~ 4,5 kpm
5. Vrid oljefiltret moturs för att ta bort det. En mindre mängd olja kommer att rinna ut vid demontering. Se därför till att ha ett uppsamlingskärlunder.
6. Montera nytt filter. Olja först in packningen och kontrollera att anliggningsytan är ren. Dra inte för hårt. Åtdragningsmoment: 1,2 ~ 1,6 kpm
7. Fyll ny olja. Se kap 8 beträffande volym.
8. Starta motorn och kontrollera att inga läckage finns.
9. Stäng av motorn och kontrollera nivån.
!
G040B02FC-GDT BYTE AV OLJA OCH
OLJEFILTER (DIESELMOTOR)
Olja och filter byts enligt följande:
1. Varmkör motorn och parkera fordonet på jämn yta.
2. Skruva av oljepåfyllningslocket.
3. Skruva ur oljetrågets plugg.
4. När oljan slutat rinna sätts pluggen
tillbaka. Byt bricka. Åtdragningsmoment för dräneringsplugg : 3,5 ~ 4,5 kpm
Aftapplugmotorolie
Oljefilter VARNING:
Hantera den använda oljan enligt
miljövårdslagens bestämmelser.
5. Lossa dräneringspluggen på sidanav filterhuset genom att vrida den moturs med lämplig nyckel och låt litet olja rinna ut. Se till att du intespiller olja utan samlar upp den i lämpligt kärl.
6. Lossa locket på filterhuset med ett lämpligt verktyg tills du ser en O- ring. Dränera sedan oljefiltret helt.
7. Drag upp det locket med filtere- lementet ur filterhuset. Torka noga med en ren trasa eller mjukt papper i och runt filterhuset.
8. Sätt på en ny kopparbricka på dräneringspluggen på sidan avfilterhuset och drag fast pluggen medurs.Lock överoljefilter
FilterhusO-Ring
Dräneringsplugg för oljefilter Filterele-ment
Bricka
Lock för oljepåfyllning
Page 130 of 172

5- 10 TIPS OCH RÅD
SG050B1-FD Rekommenderad kylvätska Använd glykolblandning 50/50. Vätskan skall vara av typ som ejangriper aluminium. Inga ytterligare tillsatser får ingå. Blandningsför- hållanden framgår av tabellen nedan.Låt aldrig glykolhalten understiga 35% eller överstiga 60%.
Frostskyddvätska35% 40% 50% 60% Vatten
65%60% 50% 40%
Omgivnings- temperatur (°C) Inblandning
-15 -25 -35 -45 SG050C1-FD Kontroll av kylvätskenivån
Åtdragningsmoment: 0,8 ~ 1,0 kpm
9. Efter montering av ett nytt filterelement och en ny O-ring i locket skall du sätta ned locket i filterhuset och dra fast locketmedurs. Men drag inte för hårt.
Åtdragningsmoment: 2,3 ~ 2,5 kpm
10.Fyll vevhuset med rekommend- erad motorolja. Se tekniska data ikapitel 9 beträffande erforderlig oljemängd.
11.Starta motorn och kontrollera att det inte läcker olja från dränerings- pluggen och filterhuset.
12.Stäng av motorn och kontrollera åter oljenivån.
OBS: Motorolja och oljefilter bör bytas hos en auktoriserad Hyundaiåterförsäljare. SG050A1-FD KONTROLL OCH BYTE AV MOTORNS KYLVÄTSKA
VARNING:
Hantera den använda oljan enligt miljövårdslagens bestämmelser.
!
VARNING:
Öppna ej kylarlocket när motorn är varm. Utsprutande vätska kan ge brännskador.!
Kylvätskenivån kontrolleras på
expansionskärlets utsida. Nivån skall ligga mellan märkena "LOW" och "FULL" vid kall motor. Fyll på omnödvändigt. Uppsök verkstad om förbrukningen av kylvätskan är onormal.
HLC5005
Page 131 of 172

TIPS OCH RÅD 5- 11
!
G050D02A-ADT Byte av kylvätska Kylvätskan skall bytas vid intervall
som anges i Servicehäftet.
VIKTIGT:
Spill inte kylvätska på lacken.
1. Parkera fordonet på en jämn yta och skruva av kylarlocket.
2. Ställ behållare under och öppna kylarens kran. Stäng kranen.
3. Se kapitel 9 för information om volym. Fyll på tillräcklig mängd kylvätska enligt tillverkarens uppgifter. 4. Vrid kylarlocket moturs utan att
trycka på det, till stopp, för att släppa ut övertryck. Tag bort kylarlocket genom att trycka neddet och vrida ytterliggare något moturs. Fyll på kylvätska i små mängder till dess nivån når upp till kylarens hals. 5. Starta motorn.
Fyll expansionskärlet tills nivånligger mellan LOW och FULL.
6. Sätt tillbaka locken och kontrollera att inga läckage finns. VARNINGKylfläkten styrs av kylvätskanstemperatur och kan starta även om motorn är avstängd. Var försiktig vid arbete nära fläkten.
VARNING:
Kylfläkten styrs av kylvätskans temperatur och kan därför starta även om motorn ej går. Närkylvätskans temperatur sjunker stängs kylfläkten automatiskt av.
!
G050D01A G050D02A
Page 133 of 172

TIPS OCH RÅD 5- 13
!
!
OBS: Dra inte det nya stiftet alltför
hårt. Cylinderlockets gängor riskerar att skadas.
7. Sätt tillbaka tändkabeln. Kontrollera att den fäst ordentligt. G060C03A
YG070A1-AD BYTE AV LUFTFILTER
Luftfilter byts enligt följande:
1. Lossa klamman.
2. Lyft kåpan och byt filter. Använd Hyundai originalfilter.
G070A01A
VIKTIGT:
Om motorn körs med ett skadat
eller igensatt luftfilter kan motorn skadas eller slitas ned onormaltmycket. G080A02A-ADT TORKARBLAD
Kontrollera vidrutetorkarna regelbundet och rengör dem ofta för att få bort "trafikfilm" och smuts. Tvätta torkarblad och torkararmarmed en ren svamp eller ett mjukt papper och en mild tvållösning. Om torkarna därefter inte torkar rent skalldu byta torkarblad. Välj Hyundai torkare eller likvärdiga. VIKTIGT:
o Kör inte vindrutetorkarna när glasytan är torr. Förslitningen av torkarbladen ökar och det kan uppstå repor i glaset. G080A02A