airbag Hyundai Santa Fe 2003 Instruktionsbog (in Danish)
[x] Cancel search | Manufacturer: HYUNDAI, Model Year: 2003, Model line: Santa Fe, Model: Hyundai Santa Fe 2003Pages: 114, PDF Size: 3.67 MB
Page 23 of 114

DERES HYUNDAIS EGENSKABER
1- 16
B230A02P-GCT BARNESTOLE O.L.Når der er børn i bilen, skal de altid sidde på bagsædet og skal altid være spændt fast, sårisikoen for skader i tilfælde af uheld, pludseligopbremsning eller pludselige manøvrer kanminimeres. Ifølge ulykkesstatistikker er detmindre farligt, når børn sidder korrekt fastspændtpå bagsædet, end hvis de sidder på forsædet.Større børn skal benytte de normalesikkerhedsseler. Det er et lovmæssigt krav, atbørn skal være fastspændt. Hvis du har småbørn med i bilen, skal de anbringes i en barnestol(sikkerhedssæde). Børn kan komme til skade ved trafikuheld, hvis barnestolen/-sædet ikke er korrekt fastspændt.Små børn og babyer skal være anbragt i enbarne- eller babystol. Før du køber en bestemtbarnestol, skal du sikre, at den passer til bilenssæder og sikkerhedsseler samt til barnet. Følgalle producentens instruktioner ved monteringaf systemet. ADVARSEL:
o Barnestole o.l. skal altid anbringes på bagsædet. Barne- og babystole må aldrig monteres på forsædet. Skulle der ske et uheld, som får sideairbag'en til at udløses, kan børn, dersidder i en barne- eller babystol, kommealvorligt til skade eller blive dræbt.Barnestole o.l. skal derfor altid anbringespå bilens bagsæde.
ZB090Y2-AC Sådan udløses selen Sikkerhedsselen udløses ved at trykke på udløserknappen, der er placeret ovenpå låsen. ADVARSEL: Låsene til de tre sikkerhedsseler på bagsædet er ens, derfor skal De sikre Dem,at selerne sætte den korrekte lås. Denmidterste lås er mærket "CENTER" for atlette identifikationen.
ZB090X1-AC Indstilling af selen
Afkort Korrekt
For højt
En 2-punkts, fast sele skal indstilles manuelt,
så den sidder fast om kroppen. Fastgør selen og træk i den løse ende for at stramme den op. Selen skal anbringes så lavt som muligt påhofterne, ikke om livet. Placeres den for højt påkroppen, forøges risikoen for at glide ind underden og blive alvorligt kvæstet eller dræbt iulykkestilfælde.
HSM372HTB226
Page 25 of 114

DERES HYUNDAIS EGENSKABER
1- 18
automatisk vende tilbage til den normale låsetilstand, der låser passageren fast iforbindelse med en ulykke. BEMÆRK:
o Læs vejledningen, der følger med stolen, inden den mon-teres.
o Hvis sikkerhedsselen ikke virker som beskrevet, skal systemet omgåendekontrolleres af et autoriseret Hyundai-værksted.
ADVARSEL: Undlad at montere barnestole/-sæder o.l. på
forreste passager-sæde. Sker der et uheld, der udløser sideairbag'en, kan en baby elleret barn, der sidder i en baby- eller barnestol,komme alvorligt til skade eller blive slåetihjel. Barnestole o.l. skal derfor altidanbringes på bagsædet.
B230G01A-GCT Montering af barnestole på bagsædets
yderpladser
For at montere en barnestol på en af bagsædets
yderpladser trækkes trepunktsselen ud af oprulningsmekanismen. Anbring barnestolen,spænd sikkerheds-selen og lad den rulle ind,indtil den er helt stram. Sørg for, at sikker-hedsselens hoftedel sidder stramt til ombarnestolen, og at skulderdelen sidder sådan,at den ikke kan komme i karambolage medbarnets hoved eller hals. Prøv at bevægebarnestolen i alle retninger efter monteringenfor at kontrollere, om barne-stolen er sikkertmonteret.
Hvis selen skal strammes, trækkes der mere
selegjord hen mod oprulnings-mekanis-men. Nårman spænder sikkerhedsselen op og lader denrulle tilbage, vil oprulnings-mekanismen
B230G01L
På de yderste bagsæder B230B02A-GCT Barnesikkerhedssæde med "Tether" seleanker-systemet
Skive, konisk fjederBolt, beslag (5/16"~30 mm)
Det anbefales på det kraftigste at anvende en barne- eller babystol til småbørn og spædbørn. Barne- eller babystolen bør have en størrelse,der passer til barnet, og bør installeres i henholdtil producentens anbefalinger. Det anbefalesdesuden at placere barnestolen på bilensbagsæde, da sikkerheden herved øgesvæsentligt. Bilen er forsynet med tre holdere til fastgørelse af de kroge, der er monteret på barne- ellerbabystolen. Låseskive
Holder, barnestolsbeslag
HSM386
Page 28 of 114

DERES HYUNDAIS EGENSKABER1- 21
Airbag til førersiden
1
2Airbag
monteret i passagersiden
B180B01A-GCT Sikkerhedsseler med selestrammereDenne Hyundai er udstyret med sikkerhedsseler
med selestrammere på førersæde og forreste passagersæde.
Formålet med selestrammeren er at sikre, at
sikkerhedsselen sidder godt til mod brugerenskrop ved visse frontale kollisioner.Sikkerhedsseler med selestrammere kanaktiveres sammen med airbagsene.
Normalt fungerer sikkerhedsselen med
selestrammer på samme måde som seler af E.L.R.-typen (Emergency Locking Retractor).Når bilen standser pludseligt, eller hvis manprøver på at læne sig for hurtigt fremad, låsesselens oprulningsmekanisme. Ved visse frontalekollisioner aktiveres selestrammeren imidlertidog trækker sikkerheds-selen tættere ind modbrugerens krop. Sikkerhedssele med selestrammer består i storetræk af følgende dele. Tegningen viser deresplacering.
1. Advarselslys for SRS-airbag.
2. Sikkerhedssele og selestrammer
3. SRS-kontrolmodul. ADVARSEL: Følgende bør overholdes for at få størst mulig gavn af sikkerhedsselen medselestrammer:
1. Sikkerhedsselen skal anvendes korrekt.
2. Sikkerhedsselen skal justeres til den korrekte position.
Aldersgruppe PlaceringPassager-
sæde, for I siden,
bag Midt,
bag
0: Op til 10 kg
(0 ~ 9 mdr.)
0+: Op til 13 kg (0 ~ 2 år)
I: 9 kg til 18 kg
(9 mdr. ~ 4 år)
II & III: 15 kg til 36 kg (4 ~ 12 år)XUX
XUX
X U, L1 UF XU FUF
B230H04A-GCT
Barnestoles Egnethed Og PlaceringAnvend kun barnestole, der er officielt godkendt
og passer til børnene.
Anvend nedenstående tabel ved brug af
barnesæder.
U : Egnet til "universal"-stole, der er godkendt
til anvendelse i denne gruppe
UF : Egnet til fremadrettede "universal"-stole, der er godkendt til anvendelse i denne gruppe
L1 : Egnet til "Römer ISOFIX GR1", der er godkendt til brug i denne gruppe(Godkendelsesnr.: E1 R44-03301133)
X : Stoleplacering, der ikke er egnet til børn i denne gruppe B180B02S3
B180B01S
Page 29 of 114

DERES HYUNDAIS EGENSKABER
1- 22 B240A01O
B240A03F-GCT AIRBAG (SRS, SUPPLERENDE TILBAGEHOLDELSESSYSTEM)
(Hvis monteret)
Airbag til førersiden
Deres Hyundai er udstyret med airbag. Teksten "SRS Air Bag", som er præget i rattets polstringog i frontpanelet over handskerummet ipassagersiden viser, at systemet er monteret. Hyundai's SRS består af 2 airbags monteret henholdsvis under polstringen midt i rattet ogunder frontpanelet over handskerummet ipassagersiden. Formålet med SRS er, ved etfrontalt sammenstød af en vis styrke, at giveføreren og passageren større beskyttelse, endsikkerhedsseleme alene giver.
kontrollampen for SRS-systemet ikke tændes, når tændingsnøglen drejes til"ON" eller hvis den bliver ved med atlyse, efter at have blinket i ca. 6 sekunder,eller hvis den lyser under kørsel, skalsikkerhedsselen med selestrammer ellerSRS-systemet kontrolleres så hurtigt sommuligt af et autoriseret Hyundai-værksted.
ADVARSEL:
o Selestrammere er designede til at udløses en enkelt gang. Sikkerhedsseler medselestrammere skal skiftes ud efterudløsning. Alle sikkerhedsseler,ligegyldigt hvilken type, bør altid skiftesud, når de har været i brug under enkollision.
o Selestrammermekanismen bliver varm, når den aktiveres. Undgå at røre vedselestrammerne i flere minutter, efter deer blevet aktiveret.
o Forsøg ikke selv at inspicere eller udskifte sikkerhedsseler med selestrammere.Dette skal gøres af et autoriseret Hyundai-værksted.
o Undlad at slå på selestrammerne.
o Forsøg ikke selv at servicere eller reparere selestrammersystemet på nogen somhelst måde.
o Hvis selestrammersystemet håndteres forkert og advarslerne om ikke at slå på,modificere, inspicere, udskifte, servicereeller reparere selestrammerne ikkeoverholdes, kan resultatet være ukorrekt funktion, utilsigtet udløsning og alvorligskade.
o Brug altid sikkerhedssele under kørsel.
BEMÆRK:
o Sikkerhedsselerne med selestrammere på
både førersæde og forreste passagersæde aktiveres ved vissefrontale kollisioner. Sikkerhedsseler medselestrammere kan aktiveres sammenmed airbagsene. Selestrammerneaktiveres under disse forhold, selv omsikkerhedsselerne ikke er i brug påkollisionstidspunktet.
o Når selestrammerne aktiveres, kan der opstå en høj lyd, og fint støv, der lignerrøg, vil muligvis blive frigjort ipassagerkabinen. Dette er fuldstændignormalt og ufarligt.
o Selvom det er ufarligt, kan det fine støv forårsage hudirritation og bør ikkeindåndes i længere tid ad gangen. Sørgfor at vaske hænder og ansigtomhyggeligt efter et uheld, hvorselestrammerne er blevet aktiveret.
FORSIGTIG:
o Eftersom føleren, der aktiverer SRS- systemet er forbundet til sikkerhedsselenmed selestrammer, vil kontrollampen forSRS-systemet på instrumentbrættetblinke i ca. 6 sekunder, efter attændingsnøglen er blevet drejet til "ON".Derefter bør den slukkes.
o Hvis sikkerhedsselen med selestrammer ikke fungerer korrekt, vil kontrollampenfor selestrammeren lyse, selvom SRS-systemet fungerer korrekt. Hvis
AIR
BAG
Page 30 of 114

DERES HYUNDAIS EGENSKABER1- 23
B240B01O-ACT SRS Komponenter og funktioner SRS består af følgende komponenter:
- Airbag-modul til førersiden
- Airbag modul monteret i passagersiden
- SRS serviceindikator (SRI)
- SRS styremodul (SRSCM) SRS styremodulet (SRSCM) overvåger alle
elementer, mens tændingsnøglen er drejet til "ON", for at afgøre om et frontalt eller næstenfrontalt sammenstød er så kraftigt, at det erpåkrævet at blæse airbag’en op.
o De forreste airbags er ikke beregnet til at
udløses ved sidekollisioner, påkørselbagfra fra eller hvis bilen ruller rundt.Airbags vil heller ikke blive udløst vedfrontalsammenstød ved moderatehastigheder.
o Alle personer i bilen inklusive føreren skal altid bruge sikkerhedsseler, hvadenten der er en airbag ved deres sædeeller ej, for at opnå den største beskyttelseved alle sammenstødstyper, og for atminimere risikoen for alvorlige kvæstelseri tilfælde af et sammenstød. Sid ikkeunødvendigt tæt ved airbag’en og lænDem heller ikke unødvendigt tæt hen modden.
BEMÆRK: Husk at læse informationerne om SRS på
mærkaterne på bagsiden af solskærmen og i handskerummet.
ADVARSEL:
o Som navnet antyder, er SRS konstrueret til at arbejde sammen med og supplereførerens og passagerens trepunktsseler,og skal ikke erstatte dem. Derfor skalsikkerhedsselerne altid bruges underkørsel. Desuden aktiveres airbag'en kuni forbindelse med visse frontalesammenstød, der er kraftige nok til, atpersoneme i bilen kan få væsentligekvæstelser.
o SRS aktiveres, når sammenstødsvinklen er mindre end 30 grader i forhold tilbilens længdeaksel fremad. Airbag'enaktiveres ikke ved kollisioner fra sideneller bagfra, eller hvis bilen ruller rundt.
B240D01O
Påkørsel bagfra
Sidekollision Bilen ruller rundt
B240B01L
Page 31 of 114

DERES HYUNDAIS EGENSKABER
1- 24 Når opblæsningen sker, rives specielle sømme, der er støbt direkte på retpudens afdækning,over på grund af trykket fra airbag ‘ensudvidelse, yderligere åbning af afdækningengiver derefter mulighed for, at airbag’en kanblæses helt op. En helt fyldt airbag gør sammen med en korrekt anvendt sikkerhedssele førerens ogpassagerens fremadgående bevægelserlangsommere og formindsker på den måderisikoen for kvæstelser på hovedet ellerbrystkassen. Når airbag’en er blæst helt op, begynder tømningen af den straks for at give førerenudsyn fremad og mulighed for at styre bilen.
FORSIGTIG:Hvis der monteres en beholder med flydende"friskluft" inde i bilen, må den ikke placeresi nærheden af instrumentpanelet eller påsikkerhedspanelet. Hvis der løber "friskluft"ud på nogen af disse dele (instrumentpanel,sikkerhedspanel eller ventilator), kan detbeskadige disse dele. Hvis væsken alligevelløber ud på disse flader, skal de omgåendevaskes af med vand.
SRS serviceindikatoren (SRI) på
instrumentbordet vil blinke i ca. 6 sekunder,efter at tændingsnøglen er drejet til "ON", ellerefter at motoren er startet. Derefter skalserviceindikatoren slukke.
Airbag-modulerne er placeret i midten af rattet
og i frontpanelet over handskerummet ipassagersiden. Når styremodulet registrerer etbetydeligt stød på bilens forende, vil airbag'enaktiveres.
B240B03LB240B01O
Airbag monteret i passagersidenB240B02L
Page 32 of 114

DERES HYUNDAIS EGENSKABER1- 25
Denne Hyundai er forsynet med sideairbags i
begge forsæder. Formålet med airbags er at yde bilens fører og/eller forsædepassager endnustørre sikkerhed, end det er tilfældet medsikkerhedsseler alene. Sideairbags erkonstruerede til kun at udløses ved bestemtetyper sidekollisioner, alt afhængig afsammenstødets kraft, vinkel, hastighed ogpunktet, hvor bilen rammes. De er ikkekonstruerede til at udløses ved allesidekollisioner. ADVARSEL:
o For at sideairbagsystemet kan yde den
bedste beskyttelse og for at forhindreforsædepassager og fører i at komme tilskade, fordi en sideairbag udløses, skalbegge sidde i en opret stilling og havesikkerhedsselerne korrekt fastspændt.Førerens hænder skal være placeret pårattet i positionerne kl. 9.00 og 3.00.Passageren skal helst lade arme oghænder hvile i skødet.
o Der må ikke anvendes sædeovertræk.
o Anvendelse af sædeovertræk kan forringe systemets virkning.
o Der må ikke monteres ekstraudstyr på siden af eller i nærheden af sideairbags.
o Sædets side må ikke udsættes for kraftig belastning.
o Der må ikke anbringes noget oven over airbag’en eller mellem airbag og personer. Sensor, sideairbag
B990B02Y-ACT
Sideairbag (Hvis monteret)
B990B02Y
Airbag monteret i passagersiden
ADVARSEL:
o Når SRS aktiveres, kan det give en kraftig lyd, og der udløses fint stov. Dette er normalt og ikke farligt.Det fine støv, der dannes, når airbag’enblæses op, kan dog give irritation afhuden. Sørg for at vaske hændeme ogansigtet grundigt med lunkent vand ogen mild sæbe efter en ulykke, hvorairbag’en blev blæst op.
o SRS kan kun fungere, når tændingsnøglen er drejet til "ON". Hvisserviceindikatoren ikke tænder, eller denlyser konstant efter at have blinket i 6sekunder, når tændingsnøglen drejes til"ON", eller motoren er startet, fungerersystemet ikke korrekt. De bør omgåendefå det efterset hos en autoriseret Hyundaiforhandler.
B240B05L
o Inden De udskifter en sikring eller tager kablet af en batteripol, skal De dreje tændingsnøglen i "LOCK"-stilling ellertage nøglen ud af tændingslåsen. Fjerneller udskift aldrig sikringer i forbindelsemed airbag'en, når tændingsnøglen er i"ON"-stilling, da dette kan udgøre enbrandrisiko.
HTB072
Page 33 of 114

DERES HYUNDAIS EGENSKABER
1- 26 o Hvis airbag’en har været blæst op, skal
den udskiftes af en autoriseret Hyundai forhandler.
o SRS’s ledningsnet eller andre af systemets komponenter må ikke flytteseller afbrydes. Gør De dette, kan resultatetvære kvæstelser på grund af, at airbag’enutilsigtet blæses op, eller fordi systemetikke længere er funktionsdygtigt.
o Benyt aldrig barnesæder på passagersædet foran. Barnet kan fåalvorlige kvæstelser, hvis airbag'enaktiveres i tilfælde af en ulykke.
o Hvis komponenter fra airbag-systemet skal kasseres, eller hvis bilen skalskrottes, skal visse sikkerhedsreglerfølges. Deres Hyundai forhandler kenderdisse regler og kan give Dem denødvendige oplysninger. Følges disseregler og fremgangsmåder ikke, kan detforøge risikoen for kvæstelser.
o Hvis De sælger bilen, skal De sørge for at informere den nye ejer om disse vigtigepunkter, og at denne instruktionsbogovergives til den nye ejer sammen medbilen.
o Brug aldrig en bagudvendt bamestol på forsædet, hvis bilen er udstyret medairbag.
o Brug altid kun originale Hyundai reservedele ved udskiftning af kofangereller holder til denne. I modsat fald kunnedet påvirke SRS funktionen negativt ogmedføre personskade.
YT10355A
ADVARSEL:
o Ændring af SRS’s komponenter eller ledningsnet, inklusive påklæbning af mærkater på ratpudens dæksel ellerændring af karosseriets struktur, kangenere systemets funktion og eventueltmedføre kvæstelser.
o Rengøring af ratpuden må kun ske med en blød klud, der er tør eller fugtet medrent vand. Opløsnings- eller rensemidlerkan have en dårlig indvirkning på airbag-afdækningen og den korrekte opblæsningaf airbag’en.
o Placer aldrig ting over eller tæt på airbag- modulerne på henholdsvis rattet,instrumentpanelet eller frontpanelet overhandskerummet i passagersiden, idetsådanne ting kan forårsage skader, hvisbilen udsættes for et så kraftigt stød, såairbag'en aktiveres.
B240C01HP-GCT SRS pleje SRS er praktisk taget vedligeholdelsesfrit, og
der er derfor ingen dele, som De selv med sikkerhed kan arbejde på. Hele SRS systemetskal efterses hos Deres autoriserede Hyundaiforhandler 10 år efter bilens fabrikationsdato.
Ethvert arbejde på airbag-systemet, som for
eksempel afmontering, montering, reparation,eller ethvert arbejde på rattet, skal udføres afen kvalificeret Hyundai mekaniker.
Forkert behandling af airbag-systemet kan give
alvorlige kvæstelser.
o Paraplyer, tasker og andre genstande må
ikke anbringes mellem fordør og forsæde,da de kan blive til farlige projektiler ogforårsage personskade, hvissideairbag’en udløses.
o For at forhindre at sideairbags udløses uventet, hvilket kan forårsage per-sonskade, bør man undgå at støde tilairbagsensoren, når tændingen eraktiveret.
Page 34 of 114

DERES HYUNDAIS EGENSKABER1- 27
13
1
14 17 20
B250A01O-3
23
4
12 10
9
8
6
15 16 21
5
11
181913
7
B250A02O-GCT INSTRUMENTER OG BETJENINGSENHEDER
1. Kombi-lyskontakt
2. Horn/Airbag (SRS, supplerende tilbagehol- delsessystem) (Hvis monteret)
3. Tændingskontakt
4. Kontakt til forrudevisker/-vasker
5. Knap til tågelys foran (Hvis det findes)
6. Havariblinkkontakt
7. Digitalur 8. Kontakt til tågebaglygter
9. Kontakt til el-bagrude/Kontakt til varme i
udvendigt bakspejl
10. Airbag modul monteret i passagersiden
11. Sikringsboks-dæksel.
12. Indstillingsknop til instrumentbelysning (rheostatkontakt)
13. Cruise control, hovedkontakt
(Hvis monteret) 14. Ratindstilling shåndtag
15. Håndbremsehåndtag
16. Askebæger
17. Gerarvælgerhåndtag
18. Elektrisk stik
19. Cigartænder
20. Betjeningspanel for varmeapparat/air con-
dition
21. Handskerum FORSIGTIG:Hvis der monteres en beholder med flydende
"friskluft" inde i bilen, må den ikke placeres i nærheden af instrumentpanelet eller påsikkerhedspanelet. Hvis der løber "friskluft"ud på nogen af disse dele (instrumentpanel,sikkerhedspanel eller ventilator), kan detbeskadige disse dele. Hvis væsken alligevel løber ud på disse flader, skal de omgående vaskes af med vand.
Page 35 of 114

DERES HYUNDAIS EGENSKABER
1- 28
B260A02O-1
2567
8
13
910 1215 16 17 18 19 20 2143132322
1. Kølevæsketermometer
2. Omdrejningstæller (Hvis monteret)
3. Blinklys-indikator
4. Fjernlyskontrollampe
5. Speedometer
6. Kilometertæller/Triptæller
7. Benzinmåler
8. Diesel Forvarmningskontrol lampe (Dieselmotor)
9. Motoradvarselslampe 10. Cruise indikator (Hvis monteret)
11. Indikator for aktiveret 4WD (Hvis monteret)
12. Olietrykslampe
13. Airbag-systemets (SRS) serviceindikator
(SRI) (Hvis monteret)
14. Advarselslampe for motorolie niveau (Dieselmotor)
15. Advarselslampe for åben bagklap
16. Advarselslampe for åben dør
17. Ladelampe 18. Gearvælgerindikator (Hvis monteret)
19. Advarselslampe for brændstoffilter
(Dieselmotor)
20. Advarselslampe for håndbremse/
bremsekredsløb
21. ABS-advarselslampe
22. Indikator for startspærre (Hvis monteret)
23. Advarselslampe for lav benzinstand
24. Kontrollamper for anti-hjulspin/ traction control (Hvis monteret)
B260A04O-GCT INSTRUMENTGRUPPE OG INDIKATORER24
1411