MERCEDES-BENZ SLK55AMG 2010 R171 Owner's Manual
Page 271 of 312
MERCEDES-BENZ SLK55AMG 2010 R171 Owners Manual Bulbs
You can replace the following bulbs yourself: Halogen headlamps Type
Turn signal lamp: 3457A
; High-beam lamp: H7 55 W
= Parking and standing lamp: W 5 W
? Low-beam lamp: H7 55 W Bi-Xenon head
Page 272 of 312
MERCEDES-BENZ SLK55AMG 2010 R171 Owners Manual G
Observe Safety notes, see page 267.
R Only use 12-volt bulbs of the same type and
with the specified watt rating.
R Switch the lights off before changing a bulb
to prevent short circuits.
R Always u
Page 273 of 312
MERCEDES-BENZ SLK55AMG 2010 R171 Owners Manual X
Gently press the new bulb into bulb socket
=.
X Place bulb socket  = back into the housing
and turn it clockwise until it engages.
Front turn signal lamp bulb X
Turn bulb socket ; with the bulb
coun
Page 274 of 312
To avoid damage to the hood, the wiper
arms should only be folded forward when
in the vertical position.
!  Never open the hood when a wiper arm is
folded forward.
Hold on to the wiper when folding
Page 275 of 312
Simultaneously press tabs  ?  together and
let the wiper blade engage into both
recesses of attachment  =.
X Check if the wiper blade is securely
fastened.
X Fold the wiper arm backward to rest on t
Page 276 of 312
Foreign objects (e.g. screws or nails)
should not be removed from the tire.
X Take the TIREFIT kit, the sticker, and the
electric air pump out of the
trunk(Y page 234). Two-part sticker
X
Attach upp
Page 277 of 312
Version 1 only:  Open flap C on the
electric air pump.
X Pull plug  ? and air hose  A out of the pump
housing.
X Screw the air pump’s air hose  A onto
flange B of TIREFIT container  :.
X Stick TIR
Page 278 of 312
MERCEDES-BENZ SLK55AMG 2010 R171 Owners Manual After attaining a tire inflation pressure of
at least 26 psi (1.8 bar):