TOYOTA PROACE 2019 Omistajan Käsikirja (in Finnish)
Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2019, Model line: PROACE, Model: TOYOTA PROACE 2019Pages: 516
Page 111 of 516

111
F Käännä selkänoja pöytätasoksi, jos autossa on kääntyvä selkänoja.
F Avaa etummaisten jalkojen lukitus vivuilla.F Irrota penkki kiinnikkeistään.F Ota penkki ulos.
F Käännä selkänoja pöytätasoksi, jos varusteena on taittuva selkänoja.F Käännä penkki.
Kääntäminen, kulku riville 3Irrottaminen
Selkänojaa ei tarvitse taittaa (pöytäasento) penkin kääntämiseksi ja riville 3 pääsemiseksi.
F Avaa vivulla takajalat lukituksesta, jonka jälkeen käännä penkki.F Laita penkki paikalleen kääntämällä sitä taaksepäin, kunnes tukijalat lukittuvat.
Jos penkki irrotetaan ja säilytetään auton ulkopuolella, huolehdi, että säilytyspaikka on puhdas, eikä penkin mekanismiin joudu vieraita esineitä.
Penkkiä ei ole tarkoitettu käytettäväksi auton ulkopuolella. Se on varustettu mekanismeilla ja ne voivat vahingoittua, jos penkkiä käytetään sopimattomalla tavalla tai se pudotetaan.
3
Ergonomia ja mukavuus
Page 112 of 516

112
F Vedä vipua ja nosta selkänoja ( jos autossa kääntyvä selkänoja) (takaa, laske vipua).
Kun istuin on jälleen istuma-asennossa, varmista, että se on lukkiutunut kiinni lattiaan.
Varmista, että mikään esine tai takamatkustajan jalat eivät tuki kiinnityskohtia ja estä istuimen kunnollista lukittumista.
F Varmista, ettei mikään peitä kiinnityskohtia ja estä jalkojen lukitsemista oikein.
Takaisin laittaminen
F Lukitse etummaiset jalat vipujen avulla.F Käännä penkki taaksepäin, kunnes takajalat lukittuvat.
Varo matkustajien jalkoja penkin kääntämisen aikana.
F Kiinnitä etummaiset jalat lattian kiinnikkeisiin (kuten edellä kuvattu).
Ergonomia ja mukavuus
Page 113 of 516

113
Kiinteä istuin ja takapenkki
Istuimessa voi olla kiinteä tai taitetettava selkänoja (pöytäasento).Penkissä on yhtenäinen selkänoja, joka voi olla kiinteä tai taitettava (pöytäasento).
F Nosta niskatuki vetämällä ylöspäin, kunnes se lukittuu pykälään.F Irrota niskatuki painamalla lukkokytkimestä A ja vetämällä niskatuki ylös.F Aseta niskatuki uudelleen paikalleen työntämällä niskatuen tangot aukkoihin selkänojan linjan suuntaisesti.F Laske niskatukea painamalla samanaikaisesti lukkojousta A ja niskatukea.
Sisäänvedettävä niskatuki
F Aseta niskatuet ala-asentoon.
Selkänojan kääntäminen
pöytätasoksi
Katso lisätietoja tur vavöistä asiaa koskevasta otsakkeesta.
F Avaa selkänojan lukitus nostamalla tätä vipua edestä.
F Avaa selkänojan lukitus painamalla tätä vipua takaa.
Auton mallista ja asetuksista riippuen alla kuvatut varusteet ja asetukset vaihtelevat.
3
Ergonomia ja mukavuus
Page 114 of 516

114
F Käännä selkänoja pöytätasoksi, jos autossa on käännettävä selkänoja.F Käännä istuin.
F Avaa takajalkojen lukitus vivun avulla ja käännä istuin.F Laita istuin paikalleen kääntämällä istuin taaksepän, kunnes jalat lukittuvat.
F Jos autossasi on käännettävä selkänoja, käännä selkänoja pöytätasoksi.
Kääntäminen, kulku riville 3
(esimerkiksi yksittäisistuin)
Irrottaminen
(esimerkiksi yksittäisistuin)
Selkänojaa ei tarvitse taittaa (pöytäasento) penkin kääntämiseksi ja pääsemiseksi riville 3.
F Käännä selkänoja istuinosan päälle.F Kun laitat selkänojan paikalleen, nosta vipua ja nosta selkänoja (takaa, laske vipua).
F Avaa etummaisten jalkojen lukitus näillä vivuilla.F Irrota istuin kiinnikkeistään.F Poista istuin 2. istuinrivin sivuovesta tai 3. istuinrivin takaosasta.
Ergonomia ja mukavuus
Page 115 of 516

115
F Lukitse etummaiset jalat vipujen avulla.F Käännä istuin taaksepäin, kunnes
takimmaiset jalat lukkiutuvat.Varo matkustajien jalkoja siirtäessäsi istuinta.
Varmista, että mikään esine tai takamatkustajan jalat eivät tuki kiinnityskohtia ja estä istuimen kunnollista lukittumista.
F Vedä kytkimestä ( jos se on varusteena) ja nosta selkänoja (takaa, paina vipua).
Istuinta (tai penkkiä) ei ole tarkoiettu käytettäväksi muuta kuin autossa. Se on varustettu mekanismeilla ja ne voivat vahingoittua, jos istuinta käytetään sopimattomalla tavalla tai se putoaa.
Kun istuin (tai penkki) irrotetaan ja säilytetään auton ulkopuolella, säilytä se puhtaassa tilassa ja siten, että vieraita esineitä ei pääse sen mekanismiin.
Paikalleenlaitto
(esimerkiksi yksittäisistuin)
F Varmista, ettei mikään peitä kiinnityskohtia ja estä jalkojen lukitsemista oikein.
F Kiinnitä etummaiset jalat lattian kiinnikkeisiin (kuten kuvassa).
Kun istuin on jälleen istuma-asennossa, varmista, että se on lukkiutunut kiinni lattiaan.
3
Ergonomia ja mukavuus
Page 116 of 516

116
Varotoimenpiteet
istuinten ja penkkien
käsittelyssä
Kun säädöt on tehty:- ja olet irrottanut niskatuen, laita se sivuun ja kiinnitä se niin, ettei se ole autossa irrallaan- varmista, että turvavyöt ovat käytettävissä ja helposti kiinnitettävissä- kun autossa matkustetaan, niskatuen pitää olla oikein säädetty ja turvavyön oikein säädetty ja kiinnitetty.
Matkatavaroiden ja
esineiden lastaaminen
3. rivin istuinten ja penkin
taakse
Jos haluat lastata matkatavaroita 3. rivin pöytätasoksi käännettyjen selkänojien päälle, 2. rivin selkänojien tulee myös olla käännettyinä pöytätasoiksi.
Ohjeet
Ajon aikana matkustaja ei saa olla:- 3. istuinrivillä, jos edessä (2. istuinrivillä) olevan istuimen selkänoja on käännetty pöytätasoksi
- 3. istuinrivillä, jos edessä (2. istuinrivillä) oleva istuin tai penkki on käännetty- 2. ja 3. istuinrivin oikealla reunapaikalla, jos penkki on käännetty- keskipaikalla, jos oikea sivuistuin on käännetty.
Ergonomia ja mukavuus
Page 117 of 516

117
Kiinteä jatko-ohjaamo
Ohjaamossa on kiinteä penkki, turvavyöt, säilytystilat (varustetason mukaan) ja sivuikkunat.Ohjaamon ja kuormaustilan välissä on erittäin kestävä väliseinä, minkä ansiosta matkustaminen on mukavaa ja turvallista.
TakapenkkiSäilytyslaatikko
Jos säilytystila on autossa varusteena, se sijaitsee edessä, penkin alla.
Ergonomisessa takapenkissä on kolme paikkaa.Reunapaikoissa on ISOFIX-kiinnikkeet.
Istuinten alla olevat
säilytyslaatikot
Katso lisätietoja ISOFIX-kiinnityksistä sitä vastaavasta otsakkeesta.
Jos autossa on säilytyslaatikot varusteena, ne sijaitsevat keskimmäisen istuimen ja vasemman reunaistuimen alla.Säilytystilaan pääsee kallistamalla ohjaamosta
käsin kyseistä istuinosaa eteenpäin.
3
Ergonomia ja mukavuus
Page 118 of 516

118
Älä kiinnitä mitään ohjaamon kiinnitysrakenteisiin.Matkustajien määrä ei saa ylittää rekisteriotteessa ilmoitettua määrää.Takaosan kuormaustila on tarkoitettu ainoastaan tavaroiden kuljetukseen.On suositeltavaa sijoittaa painavimmat tavarat tai esineet kuormaustilan etuosaan (lähelle
ohjaamoa) ja kiinnittää ne paikoilleen hihnoilla käyttämällä lattialla olevia kuormansidontarenkaita.Takaturvavöiden hihnoja ei ole tarkoitettu kuorman sitomiseen.
Säilytyslaatikko voidaan irrottaa* ja ottaa pois* takakautta, jos halutaan sijoittaa tilaavieviä esineitä penkin alle.
* Myyntimaan mukaan
Ergonomia ja mukavuus
Page 119 of 516

119
Päällysmatto
Kun kiinnität maton paikalleen kuljettajan puolelle ensimmäistä kertaa, käytä ehdottomasti ainoastaan maton mukana toimitettuja kiinnikkeitä.
Asettaminen paikalleen
Irrottaminen
Asettaminen uudelleen paikalleen
Jotta polkimet eivät juuttuisi:- käytä ainoastaan autossa jo oleviin kiinnikkeisiin sopivia päällysmattoja; kiinnikkeiden käyttäminen on pakollista- älä koskaan aseta päällekkäin useampaa mattoa.Sellaisten päällysmattojen, joita Toyota ei ole hyväksynyt, käyttö saattaa haitata polkimien käyttöä ja nopeudensäätimen/-rajoittimen toimintaa.
Toyotain hyväksymissä päällysmatoissa on kaksi kiinnikettä, jotka kiinnitetään istuimen alle.
Maton irrottaminen kuljettajan puolelta:F vedä istuin mahdollisimman taakseF irrota kiinnikkeetF vedä matto irti.
Maton asettaminen kuljettajan puolelle:F aseta matto oikealle kohdalleenF paina kiinnikkeet takaisin paikoilleenF tarkista, että matto pysyy hyvin paikallaan.
Häikäisysuoja
Häikäisysuoja kasvoille tai sivulta tulevaa auringonvaloa vastaan, ja lisäksi siinä on valaistu ehostuspeili (mallin mukaan).Kuljettajan puoleisessa häikäisysuojassa on tasku, jossa voi säilyttää tiemaksukorttia, lippuja yms.
F Kun virta on kytketty, nosta häikäisysuojan lippa auki; peilin valo syttyy automaattisesti.
Ohjaamon varusteet
3
Ergonomia ja mukavuus
Page 120 of 516

120
Etuoven säilytyslokerot
Tuopeissa, mukeissa tms. autoon tuotu neste voi kaatua ja osoittautua haitalliseksi kuljettajan paikan läheisyydessä ja keskikonsolissa oleville hallintalaitteille, joten ole varovainen.
Hansikaslokero
Hansikaslokerossa on etumatkustajan turvatyynyn poiskytkennän kytkin ja siellä voi säilyttää vesipulloa, auton asiapapereita jne.
Säilytyslokero
Siellä voi säilyttää vesipulloa, auton asiapapereita jne.
F Lokero avataan painamalla säätökytkimen vasenta puolta. Saata kansi auki tukipykälään saakka.Kun kansi avataan, lokeron valo syttyy, jos valo kuuluu auton varusteisiin.
Yhdessä ilmastoinnin kanssa suuttimesta syötetään samaa raitista ilmaa kuin matkustamon raitisilmasuuttimista.
Pidä ajon aikana säilytyslokero suljettuna. Jos näin ei ole, onnettomuustilanteessa tai äkkijarrutuksessa se voi aiheuttaa vakavia vammoja.
Ergonomia ja mukavuus