Varme TOYOTA PROACE EV 2021 Instruksjoner for bruk (in Norwegian)
[x] Cancel search | Manufacturer: TOYOTA, Model Year: 2021, Model line: PROACE EV, Model: TOYOTA PROACE EV 2021Pages: 360, PDF Size: 68.91 MB
Page 8 of 360

8
Miljøvennlig kjøring
Miljøvennlig kjøring henviser til et utvalg hverdagshandlinger som gjør det mulig for motoristen å optimalisere bilens energiforbruk (drivstoff og/eller strøm) og CO2-utslipp.
Optimaliser bruk av girkassen
Med manuell girkasse har du en langsom oppstart og girer raskt opp. Gir opp tidlig mens du akselererer.Med automatisk girkasse favoriserer du automatisk modus. Ikke trykk gasspedalen hardt eller plutselig inn.Girskiftindikatoren ber deg om å bruke det mest egnede giret. Følg umiddelbart denne indikasjonen når den vises på dashbordet.Med automatisk girkasse vises denne indikatoren bare i manuell modus.
Kjør jevnt
Hold trygg avstand til bilen foran, bruk motorbremsing i stedet for bremsepedalen og trykk gasspedalen gradvis inn. Disse metodene
bidrar til å spare strøm, redusere CO2-utslipp og redusere generell trafikkstøy.Velg cruisekontrollen når trafikken flyter jevnt.
Kontroller bruken av elektrisk utstyr.
Hvis kupeen er for varm før du kjører, ventilerer du ved å åpne vinduene og luftventilene før du bruker klimaanlegget.Ved hastigheter over 50 km/t lukker du vinduene og lar luftventilene stå åpne.Vurder å bruke utstyr som kan bidra til å holde temperaturen i kupeen nede (soltakskjerm, vindusskjermer o.l.).Hvis ikke det reguleres automatisk, slå av klimaanlegget så fort ønsket temperatur er nådd.Slå av dugg- og isfjerningsfunksjonene, hvis de ikke styres automatisk.Slå av oppvarmet sete så fort som mulig.Tilpass bruk av frontlys og/eller tåkelys etter siktforholdene.Unngå å la motoren gå før du kjører, spesielt om vinteren (unntatt i svært kalde vinterforhold: temperaturer under –23 °C). Bilen blir varmet mye raskere opp under kjøring.Som passasjer bør du unngå å koble til multimediaenheter (f.eks. film, musikk, videospill) for å bidra til å redusere strømforbruket.
Koble fra alle bærbare enheter før du forlater bilen.
Begrens årsakene til overdrevent forbruk
Spre last utover i bilen. Plasser de tyngste gjenstandene i bagasjerommet, så nær baksetene som mulig.Begrens lasten i bilen og minimer vindmotstand (f.eks. takskinner, takstativ, sykkelstativ, tilhenger). Bruk helst takboks.Ta av takskinner og takstativ etter bruk.På slutten av vinteren bør du skifte fra vinterdekk til sommerdekk.
Følg serviceinstruksjonene
Kontroller dekktrykk regelmessig, med kalde dekk, og se etiketten i døråpningen på førersiden.Utfør spesielt denne kontrollen:– før en lang kjøretur.– når årstidene endrer seg.– etter en lang periode uten bruk.Ikke glem reservehjulet og, hvor aktuelt, dekkene på tilhengeren eller campingvognen.Få utført servicearbeid på bilen regelmessig (f.eks. motorolje, oljefilter, luftfilter,
passasjerkupéfilter). Følg timeplanen for arbeid i serviceplanen fra produsenten.Med dieselmotor, hvis det er en feil med SCR-systemet, vil bilen slippe ut forurensning. Kontakt en autorisert Toyota-forhandler, et verksted autorisert av Toyota eller et annet pålitelig verksted så snart som mulig for å gjenopprette bilens nitrogenoksidutslipp til lovlige nivåer.
Page 10 of 360

10
Instrumentpanel
Speedometer
Analogt speedometer (km/t eller mph).
Indikatorer og displayer
Med LCD-tekst- eller matrisedisplay
1.Drivstoffmåler
2.Kjølevæsketemperaturmåler.
Med matrisedisplay (elektrisk)
1.Indikator for varmekomfortforbruk
2.Indikator for ladenivå
Med LCD-display
Med LCD-tekstdisplay
Med matrisedisplay
Med matrisedisplay (elektrisk)
NOTIC E
Når du kjører i utlandet, må du kanskje endre enhetene for avstand: hastigheten må vises i landets offisielle enhet (mph eller km/t). Enheten endres via konfigurasjonsmenyen for skjermen, når bilen står stille.
Page 17 of 360

17
Instrumenter
1
Fot på clutchpedalenKontinuerlig.Stop & Start: byttet til START-modus blir avvist fordi clutchpedalen ikke er helt trykket inn.Trykk clutchpedalen helt inn.
Grønne varsel- og indikatorlamper
Automatisk viskingKontinuerlig.Automatisk visking er aktivert.
Automatiske nærlysKontinuerlig.Funksjonen har blitt aktivert via bilens konfigurasjonsmeny.Lyskontrollspaken står i "AUTO"-stilling.
Stop & StartKontinuerlig.Når bilen stopper, setter Stop & Start motoren i STOPP-modus.Blinker midlertidig.STOPP-modus er midlertidig utilgjengelig eller START-modus aktiveres automatisk.
Bilen er klar til kjøring (elektrisk)Kontinuerlig, sammen med et lydsignal når den tennes.Bilen er klar til kjøring og varmekomfortsystemene er tilgjengelige.Indikatorlampen slukker når du når en hastighet på ca. 5 km/t og tennes igjen når bilen stopper.Lampen slukker når du slår av motoren og går ut av bilen.
BlindsoneovervåkingKontinuerlig.Funksjonen er aktivert.
Lane Departure Warning-systemBlinker, sammen med et lydsignal.En linje er i ferd med å bli krysset, høyre side (eller venstre side).Drei rattet i motsatt retning for på komme tilbake i riktig kjørebane.
BlinklysBlinklys med lydsignal.Blinklysene er på.
SidelysKontinuerlig.Lysene er på.
NærlysKontinuerlig.Lysene er på.
Tåkelys foranKontinuerlig.Tåkelysene foran er på.
Blå varsel- og indikatorlamper
FjernlysKontinuerlig.Lysene er på.
Svarte/hvite varsellamper
Fot på bremsenKontinuerlig.Ikke noe eller utilstrekkelig trykk på bremsepedalen.
Med automatisk girkasse, med motoren i gang, før du frigjør parkeringsbremsen, for å gå ut av P-stilling.
Indikatorer
Serviceindikator
Serviceindikatoren vises i instrumentpanelet. Avhengig av kjøretøyversjon:– visningslinjen for avstandsmåleren indikerer avstanden som gjenstår før neste service skal utføres, eller avstanden som er kjørt siden service skulle vært utført før tegnet "-".– en varselmelding indikerer gjenværende avstand, samt perioden før neste service skal utføres eller hvor lenge det er siden det skulle vært utført.
ServiceskiftenøkkelTennes midlertidig når tenningen slås på.Mellom 3000 km og 1000 km gjenstår før neste service skal utføres.Kontinuerlig, når tenningen blir slått på.
Service skal utføres om mindre enn 1000 km.Få utført service på bilen veldig snart.
Page 22 of 360

22
Andre nivå: kritiskLadenivået til batteriet er kritisk.Kontinuerlig, sammen med reserve-LED, sammen med et lydsignal.► Du må lade bilen.
WARNI NG
Gjenværende rekkevidde blir ikke lenger beregnet. Drivverkkraften blir gradvis
dårligere.Oppvarming og klimaanlegg blir slått av (selv om nålen indikerer at forbruket deres ikke er i "ECO"-stilling).
Indikator for
varmekomfortforbruk
(elektrisk)
Måleren viser forbruket av batteriets elektriske energi av varmekomfortutstyret i kupeen.Utstyret det gjelder er oppvarming og klimaanlegget.Dette utstyret kan brukes:– Hvis bilen ikke er koblet til, når lampen READY lyser.– Hvis bilen er koblet til, når tenningsbryteren er slått på ("Lounge"-modus).Valg av ECO-modus begrenser ytelsen til noe av dette utstyret. Nålen på indikatoren for varmekomfortforbruk beveger seg deretter inn i "ECO"-sonen.
NOTIC E
Du kan midlertidig velge maksimal innstilling for oppvarming eller nedkjøling for å raskt varme opp eller kjøle ned kupeen.Overdreven bruk av varmekomfortutstyret, spesielt i lav hastighet, kan redusere bilens rekkevidde i betydelig grad.Husk å optimalisere utstyrsinnstillingene når du har oppnådd ønsket komfortnivå, og juster dem om nødvendig når du starter bilen.Etter en lengre periode uten bruk av oppvarming, kan du legge merke til en svak lukt de første minuttene det brukes.
Avstandsmålere
Den totale avstanden og turavstanden vises i tretti sekunder når tenningen er slås av, når førerdøren åpnes og når bilen låses eller låses opp.
Måler for totalavstand
Denne måleren måler den totale avstanden kjørt siden den første registreringen.
Page 54 of 360

54
Benkesete foran med to
seter
Hvis bilen har dette, er det fast og har et sikkerhetsbeltet bygget inn i seteryggen for setet ved siden av førersetet.
NOTIC E
Se relevant avsnitt for mer informasjon om Sikkerhetsbelter.
Oppbevaring under setet
Hvis bilen er utstyrt med dette, er det et oppbevaringsrom under setet.► Trekk stroppen mot deg for å tippe seteputen.
Armlene
Armlenene har hakk.► Trekk armlenet helt opp► Senk det helt ned.► Løft armlenet til ønsket stilling.
Oppvarmede seter og
benkesete
Hvis montert i bilen.► Med motoren i gang bruker du justeringsknotten til å slå på og velge varmenivå fra 0 (av) til 3 (høy).
WARNI NG
Forlenget bruk av de oppvarmede setene anbefales ikke for personer med følsom hud.Det er fare for brannskader for personer med nedsatt oppfattelse av varme (sykdom, medisinbruk osv.).For å holde den oppvarmede puten intakt og forhindre kortslutning:– Ikke plasser tunge eller skarpe gjenstander på setet.– Ikke knel eller stå i setet.– Ikke søl væsker på setet.– bruk aldri varmefunksjonen hvis setet er vått.
Page 55 of 360

55
Enkel bruk og komfort
3
ECO
Ikke bruk funksjonen når det ikke sitter noen i setet.Reduserer varmeintensiteten så fort som mulig.Når setet og passasjerkupeen har nådd en tilfredsstillende temperatur, slår du av funksjonen, noe som reduserer forbruket av elektrisitet og dermed også drivstofforbruket.
Elektrisk korsryggjustering
► Ønsket korsryggstøtte oppnås ved å trykke på kontrollen.
Massasjefunksjon
Denne funksjonen gir korsryggmassasje. Den fungerer bare når motoren er i gang samt når Stop & Start-systemet er i STOPP-modus.
Aktivere/deaktivere
► Trykk på denne knappen for å aktivere/deaktivere funksjonen.Indikatorlampen tennes når funksjonen aktiveres. Massasjefunksjonen aktiveres i en periode på én time.
I løpet av denne tiden utføres massasje i 6 sykluser på 10 minutter (6 minutter med massasje etterfulgt av en pause på 4 minutter).Funksjonen deaktiveres etter én time, og indikatorlampen slukker.
Justere intensitet
Massasjens intensitet justeres ved å trykke på denne knappen.Det finnes to massasjenivåer.
Page 57 of 360

57
Enkel bruk og komfort
3
Oppvarmede speil
► Trykk på denne knappen.
NOTIC E
Se relevant avsnitt for mer informasjon om Fjerne dugg og is fra bakruten.
Innvendig speil
Utstyrt med et antiblendingssystem, som gjør speilglasset mørkere og reduserer ulempene for føreren fra solen, frontlyktene til andre biler osv.
Manuell modell
Dag-/nattstilling
► Trekk i spaken for å bytte til "natt"-stilling for
antiblendingen.► Skyv spaken for å bytte til normal "dag"-stilling.Justering► Sett speilet i normal "dag"-stilling.
Automatisk "elektrokrom" modell
Dette systemet går gradvis over mellom dag- og nattbruk, ved hjelp av en føler som måler lyset som kommer fra bakenden av bilen.
NOTIC E
For å sikre optimal sikt under manøvrering lyser speilet automatisk opp når bilen settes i revers.
Smart Cargo
Seteputen til det ytre setet i benkesetet kan felles opp mot seteryggen for å skape et lasteområde inne i førerhuset. En avtakbar klaff i skilleveggen kan tas av for å transportere lange gjenstander.
NOTIC E
Når den avtakbare klaffen er fjernet, kan du laste lange gjenstander under det ytre setet.
Page 77 of 360

77
Enkel bruk og komfort
3
► Løft dekselet.► Kontroller at indikatorlampen lyser grønt.► Koble til multimedia eller annen elektrisk enhet (telefonlader, bærbar datamaskin, CD-/DVD-spiller, flaskevarmer osv.).Den grønne indikatorlampen blinker hvis det er en feil.får det kontrollert av en autorisert Toyota-forhandler, et verksted autorisert av Toyota eller et annet pålitelig verksted.
WARNI NG
Koble kun én enhet til et uttak om gangen (ikke bruk en skjøteledning eller adaptere med flere uttak) og koble kun til enheter med isolasjon i klasse II (indikert på enheten).Ikke bruk enheter med metalldeksler.
NOTIC E
Hvis strømforbruket blir for høyt og når det kreves av bilens elektriske system (spesielle værforhold, elektrisk overbelastning osv.), vil strømforsyningen til uttaket sperres. Da slukker den grønne indikatorlampen.
Lasteområdedeksel
► Løft det opp for å ta det av.► Sett det på ved å sette føringene inn i holderne.
WARNI NG
Ved bråbremsing kan gjenstander som er plassert på lasteområdedekselet, bli prosjektiler.
Fester i lasteområdet
Festeringer
Page 80 of 360

80
Nedre fester (bak rad 1)
Hvis bilen har faste benkeseter i et stykke eller seter og benkeseter:
► På hver side i rad 2 setter du festene i gulvfestepunktene (som vist ovenfor).Hvis bilen har seter og benkeseter eller individuelle seter på skinner:
► På hver side i rad 2 setter du festene i gulvfestepunktene og vrir dem deretter en kvart
omdreining for å låse dem på plass (som vist ovenfor).Plasser dem så nær enden av skinnen som mulig.
Nedre fester (bak rad 2)
► Bruk festeringene.
Sette på nettet
Løsne de øvre festedekslene og fest de nedre festene (som beskrevet tidligere).► Legg ned (bordstilling) setene og
benkesetene i rad 2 og 3 (i henhold til utstyr).► Lukk de bakre varme- og klimaanleggventilene (avhengig av utstyret på bilen).► Rull ut det høye lastholdenettet► Plasser de øvre festene til nettet i korresponderende festepunkter i taket (først den ene siden, så den andre).► Trekk stroppene helt ut.
► På hver side fester du bunnfestene til nettet til de nedre festepunktene (bak rad 1) eller i festeringene (bak rad 2).► Stram til stroppene for å strekke ut nettet.► Kontroller at nettet er festet skikkelig og er godt strukket ut.
WARNI NG
Bruk aldri ISOFIX-ringen, som er beregnet for
feste av stroppen til et barnesete med toppreim.
Bakvinduer i rad 2
Hvis bilen er utstyrt med dette, kan sidevinduene i rad 2 åpnes.
Under kjøring må vinduene være lukket eller
festet i ett av hakkene.► Trykk på de to kontrollene og flytt deretter vinduet sideveis.
Page 81 of 360

81
Enkel bruk og komfort
3
NOTIC E
Se relevant avsnitt for mer informasjon om Barnesikring på bakvinduer.
Sidesolskjermer
Disse er montert på vinduene i rad 2 og beskytter passasjerkupeen mot solstråler.
► Trekk i fliken A og fest solskjermen til kroken B.
NOTIC E
Før alltid solskjermen langsomt ved å holde i klaffen når du trekker den opp eller ned.
Panoramatak
PROACE VERSO
Panoramataket har to manuelle og uavhengige solskjermer, som gir bedre varme- og lydkomfort.
Solskjermer
Åpne/lukke
► Ta tak i gripehåndtaket til en av solskjermene og skyv den tilbake eller trekk den til ønsket stilling.
Innskyvbart bord
PROACE VERSO
Bordet har et oppbevaringsrom i midten som er dekket med et lokk. Når bordet slås ut, blir det til to bordplater der du kan legge gjenstander. Den midtre delen har to kopp-/boksholdere og kan også brukes til små gjenstander (f.eks. kredittkort, penn).Enheten er montert på en skinne som gjør at den kan plasseres i enten rad 2 eller rad 3.