CITROEN JUMPER 2020 Upute Za Rukovanje (in Croatian)

Page 61 of 196

59
Sigurnost
5upotpunjuju djelovanje sigurnosnih pojasa s graničnicima djelovanja sila.U slučaju sudara elektronički detektori otkrivaju i analiziraju naglo usporavanje vozila:– U slučaju silovitog udarca, zračni se jastuci odmah aktiviraju i pomažu u boljoj zaštiti putnika u vozilu; odmah nakon udarca, zračni jastuci brzo se ispuhuju kako ne bi ometali vidljivost i izlazak putnika iz vozila.– U slučaju slabijeg sudara, udarca u stražnji kraj vozila i u nekim uvjetima prevrtanja vozila, zračni jastuci možda se neće napuhati jer je djelovanje sigurnosnih pojasa dovoljno za zaštitu u takvim situacijama.
Zračni jastuci ne mogu se aktivirati ako motor ne radi.Zračni jastuci mogu se napuhati samo jednom. U slučaju novog udarca (u istoj ili nekoj drugoj prometnoj nesreći), zračni jastuci neće se ponovno napuhati.
Pri aktiviranju jednog ili više zračnih
jastuka dolazi do blagog ispuštanja plina i čuje se prasak, koje uzrokuje okidanje pirotehničkog punjenja ugrađenog u sustav.Iako je taj plin neškodljiv, on može zasmetati osjetljivim osobama.Prasak detonacije može izazvati lagane i kratkotrajne slušne smetnje.
Prednji zračni jastuci
U slučaju snažnog frontalnog sudara ovaj sustav štiti glavu i grudni koš vozača i suvozača.Zračni jastuk vozača ugrađen je u sredinu obruča upravljača, a onaj suvozača u armaturnu ploču iznad pretinca za rukavice.
Bočni zračni jastuci i zračne
zavjese
Ako je vaše vozilo njima opremljeno, bočni zračni jastuci ugrađeni su u naslone prednjih sjedala, na strani vrata.Zračne zavjese su ugrađene u stupove i u gornji dio kabine, u stropu iznad prednjih sjedala.Napuhuju se između putnika i ostakljene površine.Napuhuju se na samo jednoj strani, tj. na strani sudara.
Neispravnost
Ako se upali ova žaruljica, obratite se mreži CITROËN radi provjere sustava.
Savjeti
Potpunu učinkovitost zračnih jastuka postižete pridržavanjem sigurnosnih preporuka u nastavku.Zauzmite normalan uspravan položaj na sjedalu.Zakopčajte sigurnosni pojas pazeći da je ispravno postavljen i podešen.
Ništa se ne smije nalaziti u prostoru između putnika i zračnog jastuka (dijete, životinja, neki predmet itd.), te ništa ne smijete pričvrstiti ni zalijepiti u blizini ili u smjeru aktiviranja zračnih jastuka jer bi to moglo uzrokovati ozljede prilikom njihova napuhavanja.Nemojte raditi nikakve preinake u originalnoj definiciji vozila, osobito ne u izravnoj okolini zračnih jastuka.Nakon sudara ili nakon pronalaženja ukradenog vozila dajte provjeriti sustav zračnih jastuka.Svaki zahvat na sustavima zračnih jastuka mora se obaviti isključivo u mreži CITROËN ili u nekoj stručnoj radionici.Čak i uz poštivanje svih navedenih mjera opreza, ne može se isključiti mogućnost ozljeda ili blagih opeklina glave, grudi ili ruku do kojih bi moglo doći pri napuhavanju zračnih jastuka. Zračni jastuk napuhuje se gotovo trenutačno (u nekoliko milisekundi) i zatim se isto tako brzo ispuhuje, uz ispuštanje
vrućih plinova kroz tome namijenjene otvore.
Prednji zračni jastuciNe vozite držeći ruke na krakovima ili na središnjem dijelu obruča upravljača.Suvozač ne smije stavljati noge na armaturnu ploču.Ne pušite, jer pri napuhavanju zračnih jastuka može doći do opeklina ili do ozljeda cigaretom ili lulom.

Page 62 of 196

60
Sigurnost
Koristite povišeno sjedalo (booster) s naslonom opremljenim vodilicom pojasa u visini ramena.
Dodatne mjere oprezaDa biste spriječili slučajno otvaranje vrata i stražnjih stakala, uključite sustav sigurnosne brave za djecu.Stražnja stakla ne otvarajte za više od jedne trećine.Zaštitite djecu od sunčevih zraka zavjesama na stražnjim staklima.Radi sigurnosti:– djecu u vozilu ne ostavljajte samu bez nadzora– dijete ili životinju ne ostavljajte u vozilu koje stoji na suncu uz zatvorene prozore,– ključeve ne ostavljajte u vozilu na dohvatu djece.
Dječja sjedalica na
stražnjem sjedalu

2EUX

Page 63 of 196

61
Sigurnost
5Koristite povišeno sjedalo (booster) s naslonom opremljenim vodilicom pojasa u visini ramena.
Dodatne mjere oprezaDa biste spriječili slučajno otvaranje vrata i stražnjih stakala, uključite sustav sigurnosne brave za djecu.Stražnja stakla ne otvarajte za više od jedne trećine.Zaštitite djecu od sunčevih zraka zavjesama na stražnjim staklima.Radi sigurnosti:– djecu u vozilu ne ostavljajte samu bez nadzora– dijete ili životinju ne ostavljajte u vozilu koje stoji na suncu uz zatvorene prozore,– ključeve ne ostavljajte u vozilu na dohvatu djece.
Dječja sjedalica na
stražnjem sjedalu

"Licem u smjeru vožnje" ili "Leđima u
smjeru vožnje"


► Pomaknite prednje sjedalo prema naprijed i uspravite naslon tako da noge djeteta u dječjoj sjedalici okrenutom licem u smjeru vožnje ili leđima u smjeru vožnje ne dodiruju prednje sjedalo.► Provjerite je li naslon dječje sjedalice okrenute licem u smjeru vožnje što bliže naslonu stražnjeg sjedala vozila ili po mogućnosti u dodiru s njim.
Postavljanje dječje sjedalice
na prednje sjedalo

► Podesite sjedalo suvozača u najviši i središnji uzdužni položajs uspravljenim naslonom.
„Licem u smjeru vožnje“
Ostavite aktiviran zračni jastuk suvozača.
"Leđima u smjeru vožnje"
Obavezno isključite zračni jastuk suvozača prije postavljanja dječje sjedalice okrenute leđima u smjeru vožnje. U protivnom, dijete bi pri napuhavanju jastuka moglo zadobiti teške, čak smrtne ozljede.


Natpis s upozorenjem – zračni jastuk suvozačaMorate se pridržavati sljedećih uputa koje su navedene i na naljepnici na obje strane zaslona za sunce na strani suvozača:
NIKADA ne postavljati dječju sjedalicu leđima u smjeru vožnje na sjedalo zaštićeno
UKLJUČENIM prednjim ZRAČNIM JASTUKOM. To bi moglo uzrokovati SMRT ili TEŠKU OZLJEDU djeteta.

Page 64 of 196

62
Sigurnost
Priključci "ISOFIX"

Ako je vozilo opremljeno propisanim priključcima ISOFIX, oni su označeni naljepnicama.Priključci imaju tri prstena po sjedalu:
Isključivanje zračnog
jastuka suvozača

Isključen zračni jastuk suvozača (OFF)
Radi sigurnosti djeteta zračni se jastuk suvozača mora deaktivirati kada na to mjesto postavljate dječju sjedalicu "okrenutu leđima" prema smjeru vožnje. U protivnom,
dijete bi pri aktiviranju jastuka moglo zadobiti teške, čak smrtne ozljede.
Vozila koja nisu opremljena sredstvom za deaktivacijuPostavljanje dječje sjedalice „okrenute leđima“ na suvozačko mjesto prema smjeru vožnje ili na klupu izričito se zabranjuje! Time možete izvrgnuti dijete opasnosti od teške ili čak smrtne ozljede u slučaju aktiviranja zračnog jastuka.
Isključivanje/ponovno uključivanje
zračnog jastuka suvozača
► Pritisnite tu tipku i zatim u izborniku "Passenger airbag" (Zračni jastuk
suvozača) za isključivanje zračnog jastuka odaberite "OFF".► Za ponovno uključivanje odaberite “ON”.Nakon uključivanja kontakta, pali se ova žaruljica uz poruku na ekranu koja označava isključivanje.
Više informacija o konfiguraciji vozila (MODE) potražite u odgovarajućem odjeljku.
Ovisno o izvedbi, uključivanje i isključivanje možete izvršiti i putem audiosustava i telematike na taktilnom ekranu.
Mjesta za postavljanje dječjih sjedalica koje se pričvršćuju sigurnosnim pojasom
U skladu s europskim propisima, ova tablica označava mogućnosti postavljanja dječjih sjedalica osiguranih sigurnosnim pojasom i univerzalno odobrenih s obzirom na težinu djeteta i sjedišno mjesto u vozilu.

Page 65 of 196

63
Sigurnost
5SjedaloTežina djeteta i približna dob
Do 13 kg (grupe 0 (a) i 0+)Do otprilike 1 godine
Od 9 do 18 kg(grupa 1)Približno od 1 do 3 godine
Od 15 do 25 kg(grupa 2)Približno od 3 do 6 godine
Od 22 do 36 kg(grupa 3)Približno od 6 do 10 godine
Sjedalo suvozača (b)U
Prednja klupa za suvozača sa središnjim i bočnim sjedalima (b)

Središnja i bočna sjedala u 2. i 3. redu
(a)Grupa 0: od rođenja do 10 kg.
(b)Prije postavljanja djeteta na to mjesto, upoznajte se s važećim propisima.
USjedalo pogodno za postavljanje dječje sjedalice osigurane sigurnosnim pojasom i s univerzalnim odobrenjem, "licem prema natrag" i/ili "licem prema naprijed".
Priključci "ISOFIX"

Ako je vozilo opremljeno propisanim priključcima ISOFIX, oni su označeni naljepnicama.Priključci imaju tri prstena po sjedalu:
– dva prednja prstena, postavljena između naslona i sjedišta.

– jedan stražnji prsten, za pričvršćivanje gornjeg remena koji se još naziva i TOP TETHER.

Page 66 of 196

64
Sigurnost
Sigurnosna brava za
djecu

Sprječava otvaranje kliznih vrata iznutra.
6XVWDY]DSUL\

Page 67 of 196

65
Sigurnost
5Do 10 kg(grupa 0)Do otprilike 6 mjeseci
Do 10 kg(grupa 0)Do 13 kg (grupa 0+)Do otprilike 1 godine
Od 9 do 18 kg(grupa 1)Približno od 1 do 3 godine starosti
Vrsta dječje sjedalice ISOFIXNosiljka"leđima u smjeru vožnje""licem u smjeru vožnje"
Kategorija veličine sjedalice ISOFIXFGCDECDAB1
Stražnja bočna sjedala u 2. redu s klupom s 2 sjedala u 1. redu

IUFXIUFXIUF
IUFSjedalo pogodno za postavljanje univerzalne dječje sjedalice ISOFIX. Dječje sjedalice ISOFIX postavljene licem prema naprijed opremljene su gornjim remenom koji je postavljen na gornji prsten sjedalica ISOFIX u vozilu.
XSjedalo nije prikladno za postavljanje dječje sjedalice ISOFIX za navedenu kategoriju veličine.
Sigurnosna brava za
djecu

Sprječava otvaranje kliznih vrata iznutra.

► Pritisnite prekidač na rubu bočnih vrata.

Page 68 of 196

66
Vožnja
Savjeti za vožnju
► Pridržavajte se zakona o sigurnosti prometa na cestama i budite oprezni u svim uvjetima prometa.► Pratite svoje okruženje i držite ruke na obruču upravljača da biste u svakom trenutku bili spremni reagirati.► Vozite lagano, kočite na vrijeme i održavajte veći sigurnosni razmak, osobito po lošem vremenu.► Zaustavite vozilo kad obavljate radnje koje zahtijevaju veću pažnju (na primjer, podešavanja).► Tijekom dužih putovanja napravite pauzu svaka dva sata.
Važno!
Nikad nemojte ostaviti upaljen motor u zatvorenom prostoru bez dovoljnog prozračivanja. Motori s unutarnjim izgaranjem ispuštaju otrovne ispušne plinove poput ugljikova monoksida. Opasnost od
trovanja i smrti!
U teškim zimskim uvjetima (temperatura niža od -23 °C) neka motor četiri minute radi u praznom hodu radi osiguravanja ispravnog rada i dugotrajnosti mehaničkih dijelova vozila (motora i mjenjača).
Nikad ne vozite s pritegnutom parkirnom kočnicom. Opasnost od pregrijavanja i oštećenja sustava kočnica!
Ne parkirajte vozilo i ne ostavljajte upaljen motor na zapaljivoj površini (suha trava, suho lišće, papir...) Ispušni sustav vozila veoma je vruć, čak i nekoliko minuta nakon zaustavljanja motora. Opasnost od požara!
Nikada ne ostavljajte vozilo bez nadzora kad je motor pokrenut. Ako morate izaći iz vozila, pritegnite ručnu kočnicu i postavite ručicu mjenjača u neutralan položaj ili u položaj N ili P (ovisno o vrsti mjenjača).
Nikada ne ostavljajte djecu bez nadzora u vozilu.
Za osiguravanje trajnosti vozila i radi vaše sigurnosti, u vožnji su potrebne određene mjere
opreza:
Oprezno manevrirajte, malom brzinom
Dimenzije vašeg vozila su vrlo različite od nekog lakog vozila, po širini, visini i dužini, a neke prepreke se teško otkrivaju. Lagano manevrirajte.Prije okretanja, provjerite da nema prepreke na pola visine u bočnom dijelu.
Prije vožnje natrag, provjerite da nema prepreke, naročito u stražnjem gornjem dijelu. Pazite na vanjske dimenzije ako su ugrađene ljestve.
Utovar tereta u vozilo
Prilikom utovara tereta u vozilo potrebno je poštivati najveću ukupnu masu vozila s prikolicom.Kako se ne bi poremetila ravnoteža vozila, teret mora biti centriran, a najteži dio mora biti na podnici ispred stražnjih kotača.Nikako se ne preporučuje postavljanje teških predmeta na vanjsku galeriju. Utovar podrazumijeva pridržavanje maksimalnog opterećenja na sidrištima krovnog nosača. Pridržavajte se najveće dopuštene mase koju možete saznati u mreži CITROËN. Teret mora biti dobro pričvršćen. Teret koji nije dobro pričvršćen u vozilu može utjecati na ponašanje vozila i uzrokovati opasnost od nesreće.Ako je vozilo opremljeno sandukom, visina
i širina tereta mora biti u skladu s ukupnim dimenzijama vozila.
Vozite oprezno i ispravno
Blago ulazite u zavoje. Na vrijeme kočite, jer je zaustavni put povećan, naročito na mokrim i zaleđenim cestama. Pazite na bočni vjetar. Ako se pridržavate pravila ekovožnje, uštedjet ćete mnogo goriva. Postupno ubrzavajte, na
vrijeme predviđajte usporavanja i prilagodite brzinu situaciji na cesti.Dovoljno unaprijed uključujte pokazivače smjera, kako bi vas ostali sudionici u prometu na vrijeme uočili.
Brinite se za vozilo
Tlak u gumama mora biti barem jednak tlaku navedenom na naljepnici, čak i nešto veći za 0,2 do 0,3 bara na dugim putovanjima.
Na poplavljenom kolniku
Nikako se ne preporučuje da vozite na poplavljenom kolniku, jer bi to moglo uzrokovati teža oštećenja motora, mjenjača i električnih sustava vozila.

Ako baš morate voziti poplavljenom cestom:► provjerite da voda nije dublja od 15 cm, vodeći računa o valovima koje mogu stvoriti drugi sudionici u prometu,► isključite funkciju Stop & Start,► vozite što sporije, pazeći da se motor sam ne
ugasi. Nikako ne vozite brže od 10 km/h,► ne zaustavljajte vozilo i ne gasite motor.

Page 69 of 196

67
Vožnja
6vrijeme predviđajte usporavanja i prilagodite brzinu situaciji na cesti.Dovoljno unaprijed uključujte pokazivače smjera, kako bi vas ostali sudionici u prometu na vrijeme uočili.
Brinite se za vozilo
Tlak u gumama mora biti barem jednak tlaku navedenom na naljepnici, čak i nešto veći za 0,2 do 0,3 bara na dugim putovanjima.
Na poplavljenom kolniku
Nikako se ne preporučuje da vozite na poplavljenom kolniku, jer bi to moglo uzrokovati teža oštećenja motora, mjenjača i električnih sustava vozila.

Ako baš morate voziti poplavljenom cestom:► provjerite da voda nije dublja od 15 cm, vodeći računa o valovima koje mogu stvoriti drugi sudionici u prometu,► isključite funkciju Stop & Start,► vozite što sporije, pazeći da se motor sam ne
ugasi. Nikako ne vozite brže od 10 km/h,► ne zaustavljajte vozilo i ne gasite motor.
Nakon izlaska s poplavljene ceste, čim to dopuste uvjeti, lagano više puta zakočite kako bi se osušili diskovi i pločice kočnica.Ako imate nekih sumnji u vezi sa stanjem vozila, obratite se mreži CITROËN ili nekoj stručnoj radionici.
U slučaju vuče
Vozilo koje vuče prikolicu izloženo je većim naprezanjima, a od vozača zahtijeva posebnu pažnju.
Držite se upute o maksimalnom vučnom opterećenju.Na velikoj visini: smanjite maksimalno vučno opterećenje za 10 % na svakih 1.000 metara visine; gustoća zraka smanjuje se s visinom pa slabi rad motora.
Novo vozilo: ne obavljajte vuču prije nego što ste vozilom prešli najmanje 1000 km.
Pri visokoj vanjskoj temperaturi ostavite motor da radi 1 do 2 minute nakon zaustavljanja vozila kako bi se omogućilo hlađenje motora.
Prije polaska
Opterećenje na kuki
► Teret u prikolici razmjestite tako da najteži predmeti budu što bliže osovini i da okomito opterećenje na kuki (u točki gdje se spaja s vozilom) bude blizu dopuštenog maksimuma, koji se ne smije prekoračiti.
Gume
► Provjerite tlak u gumama, na vozilu i prikolici, pridržavajući se preporučenih vrijednosti.
Svjetla
► Provjerite električnu signalizaciju na prikolici i visinu svjetlosnog snopa glavnih svjetala na vozilu.
Ako koristite originalnu kuku za vuču CITROËN, pomoć pri parkiranju na stražnjoj strani automatski se isključuje kako se ne bi čuo zvučni signal.
U vožnji
Hlađenje
Vučom prikolice na uzbrdici povećava se temperatura rashladne tekućine motora. Najveće dopušteno vučno opterećenje ovisi o nagibu i vanjskoj temperaturi. Kapacitet hlađenja ventilatora ne ovisi o brzini vrtnje motora► Smanjite brzinu vožnje i brzinu vrtnje motora radi smanjenja zagrijavanja.

Page 70 of 196

68
Vožnja
U svakom slučaju, pazite na temperaturu rashladne tekućine.Ako se upali ova žaruljica i žaruljica STOP, što prije zaustavite vozilo i ugasite motor.
Kočnice
Ako je na vozilo priključena prikolica, povećava se put kočenja. Radi manjeg zagrijavanja kočnica preporučuje se kočenje motorom.
Bočni vjetar
Imajte na umu povećanu osjetljivost na vjetar kojem će vozilo biti izloženo.
Zaštita od krađe
Elektroničko kodirano
pokretanje
Svi ključevi imaju uređaj za elektroničko kodirano pokretanje.Taj uređaj blokira sustav napajanja motora. On
se automatski uključuje nakon vađenja ključa iz kontakt brave.Nakon uključivanja kontakta uspostavlja se dijalog između ključa i sustava elektroničkog pokretanje motora.Ova žaruljica gasi se nakon uključivanja kontakta, što znači da je sustav prepoznao ključ i motor se može pokrenuti.
Ako ključ nije prepoznat, motor se ne može pokrenuti. Pokušajte drugim
ključem, a neispravan ključ dajte provjeriti u mreži CITROËN .
Pažljivo zabilježite broj ključeva. U slučaju gubitka, intervencija zastupnika CITROËN bit će učinkovitija i brža ako im kažete taj broj i date kodnu karticu.
Nisu dopuštene nikakve preinake u sustavu elektroničkog kodiranog pokretanja.Daljinskim upravljačem, čak i kada vam je u džepu, možete nenamjerno otključati vozilo.Istovremena upotreba drugih uređaja visoke frekvencije (mobiteli, kućni alarmi…) može izazvati trenutne smetnje u radu daljinskog upravljača.Osim za reinicijalizaciju, daljinski upravljač ne može djelovati kad je ključ u kontakt bravi, čak ni ako je kontakt prekinut.
Ako vozite sa zaključanim vratima, to
može otežati pristup kabini službi hitne pomoći u slučaju nesreće.Radi sigurnosti (ako su u vozilu djeca), izvadite ključ iz kontakt-brave kad izlazite iz vozila, čak i nakratko.
Kad kupujete rabljeno vozilo– provjerite jeste li dobili kodnu karticu,– za memoriranje ključeva obratite se mreži CITROËN, kako biste bili sigurni da se
vozilo može pokrenuti samo ključevima koje posjedujete.
Kodna kartica

Dobili ste je pri isporuci vozila zajedno s duplikatom ključeva.Na njoj je zapisan identifikacijski kôd koji je mreži CITROËN potreban za svaki zahvat na sustavu elektroničkog kodiranog pokretanja. Taj kôd je prekriven folijom koja se skida samo u slučaju potrebe.Čuvajte je na sigurnom mjestu, nikada u vozilu.
Ako putujete negdje daleko, ponesite je i držite uz ostale osobne dokumente.
Pokretanje - gašenje
motora
Kontakt-brava

STOP položaj: sustav protiv krađe.Kontakt je prekinut.Položaj MAR: uključivanje kontakta.Neka oprema može raditi.
Položaj AV V (Avviemento): elektropokretač.Uključivanje elektropokretača.
Nemojte na daljinski upravljač ili ključ pričvršćivati teške predmete jer bi to moglo prouzročiti kvar.

Page:   < prev 1-10 ... 21-30 31-40 41-50 51-60 61-70 71-80 81-90 91-100 101-110 ... 200 next >