Peugeot 308 2014 Priročnik za lastnika (in Slovenian)

Page 221 of 400

219
6
Var nost
308_sl_Chap06_securite_ed02-2013
O t r o š k i s e d e ž i Namestitev sedežnega
podstavka
Nasveti
Zakonodaja, ki določa, ali otrok lahko sedi na prednjem sedežu, je od države do države različna. Posvetujte se o zakonodaji v vaši državi. Če otrok sedi na prednjem sedežu z obrazom obrnjenim v smeri vožnje, morate obvezno izključiti sprednjo sopotnikovo
varnostno blazino. Njena sprožitev lahko povzroči hude poškodbe ali celo smrt.
Za optimalno postavitev otroškega sedeža, pri katerem je otrok "z obrazom obrnjen v smer vožnje", preverite ali se naslonjalo otroškega sedeža trdno naslanja na naslonjalo avtomobilskega sedeža. Pred vsako namestitvijo otroškega sedeža z naslonjalom na sopotnikov sedež morate odstraniti vzglavnik sedeža. Preverite ali je vzglavnik sedeža tako shranjen oz. pritrjen, da se v primeru močnega zaviranja ne bo spremenil v izstrelek. Ko otroški sedež odstranite, namestite vzglavnik nazaj na naslonjalo.
Nepravilna namestitev otroškega sedeža v vozilo lahko ogrozi varnost otroka v primeru trka. Prepričajte se, da se varnostni pas ali zatič varnostnega pasu ne nahajata pod otroškim sedežem, ker bi to lahko ogrozilo njegovo stabilnost. Tudi med kratkotrajnimi vožnjami pripnite varnostni pas (pasova) ali trakova otroškega sedeža tako, da se čim tesneje prilegataotrokovemu telesu. Pri namestitvi otroškega sedeža z varnostnim pasom preverite, ali je varnostni pas dobro napet na otroški sedež in dobro zadržuje otroški sedež na avtomobilskem sedežu. Če je sopotnikov sedež mogoče premikati, ga po potrebi pomaknite naprej. Na zadnjih sedežih vedno pustite dovolj prostora med sedežem pred njim in: - otroškim sedežem, nameščenim tako, da je otrok v njem s hrbtom usmerjen v smeri vožnje, - nogami otroka, ki je nameščen v otroškem sedežu tako, da je z obrazom obrnjen v smeri vožnje. Premaknite sedež pred njim naprej in po potrebi poravnajte tudi njegovo naslonjalo.
Otrok spredaj
Prsni del varnostnega pasu mora biti napet prek otrokove rame in se ne sme dotikati njegovega vratu. Preverite, ali poteka spodnji del varnostnega pasu čez otrokova stegna. PEUGEOT priporoča, da uporabljate sedežni podstavek z naslonjalom, ki je opremljen z vodilom za varnostni pas ob rami.
Varnostna opozorila: - Otrok nikoli ne puščajte v vozilu samih, brez nadzora. - Nikoli ne puščajte otrok ali živali v vozilu z zaprtimi okni na sončni pripeki. - Kontaktnega ključa nikoli ne puščajte v vozilu, oziroma tako, da ga otroci lahko dosežejo. Če želite preprečiti, da bi otrok nehote odprl vrata, uporabite stikalo za varnost otrok. Stekla ob zadnjih sedežnih mestih naj bodo spuščena največ za tretjino. Majhne otroke zaščitite pred sončno pripeko s senčniki, ki jih namestite na zadnja bočna
s t e k l a .

Page 222 of 400

220
Var nost
308_sl_Chap06_securite_ed02-2013
Zaščita otrok
Ročno nastavljivo stikalo, ki preprečuje odpiranje zadnjih vrat z notranjo ročico. Stikalo je nameščeno na notranjem robu zadnjih vrat, zaklepanje pa je neodvisno za vsaka vrata.
Zaklepanje
 Z integriranim ključem zavrtite stikalo do konca: - v levo na zadnjih levih vratih, - v desno na zadnjih desnih vratih.
Odklepanje
 Z integriranim ključem zavrtite stikalo do konca: - v desno na zadnjih levih vratih, - v levo na zadnjih desnih vratih.

Page 223 of 400

221
7
Praktične informacije
308_sl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Komplet se nahaja v škatli za shranjevanje pod talno oblogo v prtljažniku.
Komplet sestavljata kompresor in vložek s sredstvom za zamašitev predrte pnevmatike. Z njim lahko začasno popravite predrto pnevmatiko in odpeljete vozilo v v najbližjo servisno delavnico. S to opremo lahko zamašite večino lukenj na pnevmatiki, do katerih je prišlo na vozni površini pnevmatike ali na delu med vozno
površino in bočnim delom pnevmatike.
Komplet za popravilo predrte pnevmatike
Dostop do kompleta Seznam orodja
Orodje je namenjeno vašemu vozilu in se razlikuje glede na nivo opremljenosti vozila. Ne uporabljajte ga v druge namene. 1. 12-voltni kompresor Vsebuje sredstvo za zamašitev pnevmatike in omogoča nastavitev tlaka v pnevmatiki. 2. Odstranljivi obroč za vleko Glejte poglavje o vleki vozila.
Na tej nalepki je naveden ustrezen tlak za polnjenje pnevmatik.
Električni tokokrog vozila razpolaga s kapaciteto, ki omogoča priklop kompresorja za čas trajanja popravila poškodovane pnevmatike ali za polnjenje pnevmatike.

Page 224 of 400

222
Praktične informacije
308_sl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
A. Stikalo v položaju za popravilo ali polnjenje B. Stikalo za vklop I in izklop OC. Gumb za izpraznitev pnevmatike D. Merilnik tlaka (v barih in p.s.i.) E. Prostor, v katerem se nahajajo: - kabel s pretvornikom za 12-voltno vtičnico - različni nastavki za polnjenje drugih predmetov, kot so žoge, kolesne pnevmatike itd.
Opis kompleta
F. Vložek s sredstvom za zamašitev G. Bela cev s čepom za popravilo H. Črna cev za polnjenje I. Nalepka za omejitev hitrosti
Nalepko za omejitev hitrosti nalepite na volan, da ne bi pozabili, da je ena od pnevmatik zasilno popravljena. Z zasilno popravljeno pnevmatiko ne smete preseči hitrosti 80 km/h.

Page 225 of 400

223
7
Praktične informacije
308_sl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Postopek popravila
1. Zamašitev pnevmatike
 Do konca odvijte belo cev G .  Odvijte čep bele cevi.  Belo cev pritrdite na ventil pnevmatike, ki jo želite popraviti.
 Električno vtičnico kompresorja priključite na 12-voltno vtičnico v vozilu.  Vključite vozilo in pustite, da se motor z a v r t i .
Bodite pazljivi, ker je sredstvo za zamašitev pnevmatike v primeru zaužitja strupeno (vsebuje npr.
etilenglikol, kolofonijo itd.) in draži očesno sluznico. Hranite ga izven dosega otrok.
Iz pnevmatike ne odstranjujte tujkov. Ne vključujte kompresorja, dokler ne pritrdite bele cevi na ventil pnevmatike, ker se sicer sredstvo za zamašitev lahko razlije izven pnevmatike.
 I z k l j u č i t e k o n t a k t .
 Gumb A zavrtite v položaj za popravilo.  Preverite, ali se stikalo B nahaja v položaju O .

Page 226 of 400

224
Praktične informacije
308_sl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Če po približno petih do desetih minutah pnevmatike ne morete napolniti do te vrednosti, je ni mogoče popraviti. Za popravilo pnevmatike se obrnite na PEUGEOTOVO servisno mrežo ali na usposobljeno servisno delavnico.
 Vključite kompresor s preklopom stikala B v položaj I in počakajte, da tlak v pnevmatiki doseže 2,0 bara. Sredstvo za zamašitev se pod pritiskom vbrizga v pnevmatiko. Med tem postopkom ne odstranjujte cevi z ventila, ker se lahko
umažete.
 Odstranite komplet in privijte čep bele cevi. Pazite, da ne bi z ostanki tekočine umazali vozila. Komplet imejte pri roki.  Takoj se odpeljite in vozite približno pet kilometrov z zmanjšano hitrostjo (med 20 in 60 km/h), da se pnevmatika zamaši.
 Ustavite se in preverite popravilo ter tlak v p n e v m a t i k i .

Page 227 of 400

225
7
Praktične informacije
308_sl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
2. Polnjenje
 Električno vtičnico kompresorja ponovno priključite na 12-voltno vtičnico v vozilu.  Ponovno zaženite motor in ga pustite d e l o v a t i .
 Tlak v pnevmatiki nastavite s pomočjo kompresorja (za polnjenje pnevmatike stikalo B nastavite v položaj I , za praznjenje pnevmatike stikalo B nastavite v položaj O in pritisnite gumb C ) kot je navedeno na nalepki, ki je nameščena ob
voznikovih vratih. Če se tlak v pnevmatiki neprestano znižuje, pomeni, da luknja ni dobro zamašena. V tem primeru se obrnite na PEUGEOTOVO servisno mrežo ali na usposobljeno servisno delavnico.  Odstranite komplet in ga pospravite.  Vozite z zmanjšano hitrostjo (največ 80 km/h) in ne prevozite več kot približno 2 0 0 k m .
Čimprej se napotite v PEUGEOTOVOservisno mrežo ali v usposobljeno servisno delavnico. Strokovnjaku v servisni mreži obvezno povejte, da ste uporabili komplet za popravilo
pnevmatike. Po pregledu pnevmatike vam bo sporočil, ali je pnevmatiko mogoče popraviti ali pa jo je potrebno zamenjati.
 Gumb A zavrtite v položaj za polnjenje.  Do konca odvijte črno cev H .  Črno cev priključite na ventil popravljene pnevmatike.

Page 228 of 400

226
Praktične informacije
308_sl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Odstranitev vložka
 Pospravite črno cev.  Z bele cevi odstranite kolenast nastavek.  Kompresor držite navpično.  Vložek odvijte s spodnje strani.
Pazite, da tekočina ne steče iz vložka. Datum veljavnosti tekočine je zapisan na vložku. Vložek s tekočino je namenjen za enkratno uporabo. Ko ga enkrat uporabite, ga morate zamenjati. Po uporabi vložka ne odvrzite v naravo, ampak ga odnesite v PEUGEOTOVO servisno mrežo ali na za to namenjeno zbirno mesto.
Ne pozabite si priskrbeti novega vložka s sredstvom za zamašitev, ki ga dobite v PEUGEOTOVI servisni mreži ali v usposobljeni servisni delavnici.
Kontrola tlaka in polnjenje
Ta kompresor (brez vbrizgavanja sredstva za zamašitev) lahko uporabite tudi za: - občasno kontrolo tlaka ali polnjenje pnevmatik, - polnjenje drugih predmetov (žoge, pnevmatike na kolesu itd.).
 Stikalo A preklopite v položaj za polnjenje.  Do konca odvijte črno cev H .  Črno cev priključite na ventil kolesa ali drugega predmeta. Pred tem po potrebi namestite enega od priloženih nastavkov.
 Električno vtičnico kompresorja priključite na 12-voltno vtičnico v vozilu.  Zaženite motor in ga pustite delovati.  Tlak v pnevmatiki nastavite s pomočjo kompresorja (za polnjenje stikalo Bnastavite v položaj I , za praznenje pnevmatike stikalo B nastavite v položaj Oin pritisnite na gumb C ), kot je navedeno na nalepki v vozilu ali na predmetu.  Odstranite kompresor in pospravite vso o p r e m o .

Page 229 of 400

227
7
Praktične informacije
308_sl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Zamenjava kolesa
Orodje je nameščeno v prtljažniku pod talno oblogo.
Dostop do orodja
Seznam orodja
Orodje je namenjeno vašemu vozilu in se lahko razlikuje glede na opremo. Ne uporabljajte ga v druge namene. 1. Ključ za odstranitev kolesa Z njim s kolesa odstranite okrasni pokrov in pritrditvene vijake. 2. Dvigalka z ročico Z njo dvignete vozilo.
3. Pinceta za "pokrovčke" vijakov Z njim lahko odstranite okrasne pokrovčke vijakov na aluminijastih platiščih. 4. Nasadni ključ za varnostni vijak proti kraji (nameščen je v predalu pred sprednjim sopotnikovim sedežem) Z njim in s ključem za odstranitev kolesa odstranite s kolesa posebne varnostne vijake za zaščito proti kraji. 5. Obroč za vleko Glejte poglavje Vleka vozila.
Zamenjava okvarjenega kolesa s pomočjo orodja, ki se nahaja v vozilu.

Page 230 of 400

228
Praktične informacije
308_sl_Chap07_info pratiques_ed02-2013
Kolesa z okrasnimi pokrovi
Pri namestitvi kolesa ponovno namestite okrasni pokrov tako, da najprej namestite zarezo pokrova na nasprotni strani ventila, nato pa pritisnete nanj z dlanjo.
Rezervno kolo je nameščeno v prtljažniku pod talno oblogo. Rezervno kolo je opremljeno z jeklenim platiščem, aluminijastim platiščem ali pa gre za zasilno rezervno kolo, kar je odvisno od tržišča. Za dostop do rezervnega kolesa glejte odstavek o dostopu do orodja.
Dostop do rezervnega kolesa
Dvig rezervnega kolesa z mesta hrambe
 Odvijte osrednji barvni vijak.  Dvignite rezervno kolo z zadnje strani proti sebi.  Izvlecite kolo iz prtljažnika.

Page:   < prev 1-10 ... 181-190 191-200 201-210 211-220 221-230 231-240 241-250 251-260 261-270 ... 400 next >