Peugeot 508 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)
Page 221 of 352
9
219
Kontrole
W przypadku samochodów wyposażonych w silnik HDi, po wyczerpaniu paliwa należy ponownie zassać paliwo do układu paliwowego; patrz odpowiedni rysunek przedstawiający komorę silnika.
Brak paliwa (Diesel)
Jeżeli zbiornik w Państwa samochodzie jest wyposażony w urządzenie zapobiegające pomyłce przy tankowaniu, patrz rubryka "Zabezpieczenie przed pomyłką przy tankowaniu (Diesel)".
Uzupełnić zbiornik paliwa, wlewając co najmniej pięć litrów oleju napędowego. Otworzyć pokrywę silnika. W razie potrzeby zdjąć ozdobną osłonę, aby dostać się do pompki zasysającej. Pompować pompką zasysającą do momentu jej stwardnienia (pier wsze naciśnięcie może być twarde). Włączyć rozrusznik do momentu uruchomienia silnika (jeżeli silnik nie uruchomi się za pier wszym razem, odczekać około 15 sekund i spróbować ponownie). Po kilku nieudanych próbach ponownie pompować pompką zasysającą, a następnie włączyć rozrusznik. Założyć ozdobną osłonę. Zamknąć pokrywę silnika.
Silnik 1,6 litra HDi
Uzupełnić stan zbiornika paliwa wlewając co najmniej pięć litrów oleju napędowego. Otworzyć pokrywę silnika. W razie potrzeby odpiąć ozdobną osłonę, aby uzyskać dostęp do pompki zasysającej. Pompować do momentu pokazania się paliwa w przezroczystym wężyku. Włączyć rozrusznik do momentu uruchomienia silnika (jeżeli silnik nie uruchomi się za pier wszym razem odczekać około 15 sekund i spróbować ponownie). Po kilku nieudanych próbach ponownie zassać paliwo pompką zasysającą, a następnie włączyć rozrusznik. Założyć i zapiąć ozdobną osłonę. Zamknąć pokrywę silnika.
Silniki o pojemności
2 litrów i 2,2 litra HDi
Silniki o pojemności
2 litrów i 2,2 litra HDi
Silniki o pojemności
Jeżeli silnika nie można uruchomić za pier wszym razem, nie ponawiać próby; wykonać procedurę od początku.
Page 222 of 352
220Kontrole
Silniki Blue HDi
Uzupełnić stan zbiornika paliwa wlewając co najmniej pięć litrów oleju napędowego. Włączyć zapłon (bez uruchamiania silnika). Odczekać około 6 sekund i wyłączyć zapłon. Powtórzyć czynność 10 razy. Włączyć rozrusznik, aby uruchomić silnik.
Page 223 of 352
9
221
Kontrole
Możliwość kontroli poziomów płynów oraz wymiany niektórych elementów.
Silniki benzynowe
1. Zbiornik układu kierowniczego ze wspomaganiem. 2. Zbiornik spryskiwacza szyby i reflektorów.
3. Zbiornik płynu chłodzącego. 4. Zbiornik płynu hamulcowego. 5. Akumulator / Bezpieczniki. 6. Skrzynka bezpieczników. 7. Filtr powietrza. 8. Wskaźnik oleju silnikowego. 9. Uzupełnianie oleju silnikowego. 1,6 l 16V VTi 120 KM
1,6 l 16V THP 155 KM
Page 224 of 352
222
Kontrole
Możliwość kontroli poziomów płynów, wymiany niektórych elementów oraz odpowietrzania układu paliwowego.
* Zależnie od silnika.
Silniki Diesel
1. Zbiornik układu kierowniczego ze wspomaganiem. 2. Zbiornik spryskiwacza szyby i reflektorów.
3. Zbiornik płynu chłodzącego. 4. Zbiornik płynu hamulcowego. 5. Akumulator / Bezpieczniki. 6. Skrzynka bezpieczników. 7. Filtr powietrza. 8. Wskaźnik oleju silnikowego. 9. Uzupełnianie oleju silnikowego. 10. Pompa zasysająca * . 11. Ś r u b a o d p o w i e t r z a n i a * .
1,6 l HDi 115 KM
2,0 l HDi 140 KM
Page 225 of 352
9
223
Kontrole
Możliwość kontroli poziomów płynów, wymiany niektórych elementów oraz odpowietrzania układu paliwa.
* Zależnie od silnika.
S i l n i k D i e s e l
1. Zbiornik układu kierowniczego ze wspomaganiem. 2. Zbiornik spryskiwacza szyby i reflektorów.
3. Zbiornik płynu chłodzącego. 4. Zbiornik płynu hamulcowego. 5. Akumulator / Bezpieczniki. 6. Skrzynka bezpieczników. 7. Filtr powietrza. 8. Wskaźnik oleju silnikowego. 9. Uzupełnianie oleju silnikowego. 10. Pompa zasysająca * . 11. Ś r u b a o d p o w i e t r z a n i a * .
2,0 l HDi 160 KM
2,2 l HDi 200 KM
Page 226 of 352
224
Kontrole
S i l n i k i D i e s e l B l u e H D i
Możliwość kontroli poziomów płynów, wymiany niektórych elementów oraz odpowietrzania układu paliwowego.
1. Zbiornik wspomagania układu kierowniczego. 2. Zbiornik spryskiwacza szyby i reflektorów.
3. Zbiornik płynu chłodzącego. 4. Zbiornik płynu hamulcowego. 5. Akumulator / Bezpieczniki. 6. Skrzynka bezpieczników. 7. Filtr powietrza. 8. Wskaźnik oleju silnikowego. 9. Uzupełnianie oleju silnikowego.
2,0 l Blue HDi 150 KM2,0 l Blue HDi 180 KM
Page 227 of 352
9
225
Kontrole
Sprawdzanie stanu płynów
W trakcie czynności wykonywanych w komorze silnika należy uważać, ponieważ niektóre elementy są wyjątkowo gorące (ryzyko poparzenia).
Poziom oleju w silniku
Do kontroli poziomu oleju silnikowego służy wskaźnik poziomu oleju na zestawie wskaźników, działający po włączeniu zapłonu w przypadku samochodów ze wskaźnikiem elektronicznym, lub ręczny wskaźnik poziomu (bagnet).
W celu zapewnienia wiarygodnego odczytu samochód musi być zaparkowany na poziomej powierzchni, a silnik musi być wyłączony od przynajmniej 30 minut.
Uzupełnianie oleju silnikowego między przeglądami (lub wymianami) jest rzeczą normalną. PEUGEOT zaleca kontrolowanie i uzupełnienie oleju co 5000 km.
W przypadku większego spadku poziomu płynu należy skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym w celu kontroli danego układu. Stan płynów należy regularnie kontrolować, zgodnie z książką gwarancyjną i uzupełniać w razie potrzeby o ile nie ma przeciwwskazań.
Kontrola za pomocą ręcznego wskaźnika poziomu
W celu zapoznania się z lokalizacją ręcznego wskaźnika poziomu w komorze silnika samochodu należy odwołać się do rubryk "Silnik benzynowy" lub "Silnik Diesla". Chwycić wskaźnik poziomu za kolorową końcówkę i go całkowicie wyjąć. Wytrzeć wskaźnik poziomu za pomocą czystej niestrzępiącej się ściereczki. Wsunąć wskaźnik poziomu na swoje miejsce aż do oporu, następnie ponownie go wyjąć i sprawdzić poziom wzrokowo: prawidłowy poziom musi znajdować się między znacznikami A i B .
A = MA XI
B = MINI
W przypadku stwierdzenia poziomu powyżej znacznika A lub poniżej znacznika B nie uruchamiać silnika . - Jeżeli poziom MAXI jest przekroczony (ryzyko uszkodzenia silnika), należy skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub warsztatem specjalistycznym. - Jeżeli poziom MINI nie jest osiągnięty, należy koniecznie dolać oleju silnikowego.
Parametry oleju
Przed uzupełnieniem bądź wymianą oleju należy sprawdzić, czy dany olej jest dostosowany do danego silnika oraz spełnia wymagania producenta.
Page 228 of 352
226
Kontrole
Poziom płynu układu kierowniczego ze wspomaganiem
Poziom płynu powinien znajdować się w pobliżu oznaczenia "MA XI". Aby to sprawdzić, odkręcić korek przy zimnym silniku.
Poziom płynu powinien znajdować się w pobliżu oznaczenia "MA XI". W innym wypadku należy sprawdzić zużycie klocków hamulcowych.
Poziom płynu hamulcowego
Wymiana płynu hamulcowego
Zgodnie ze wskazaniami podanymi w książce serwisowej i gwarancyjnej.
Charakterystyka płynu
Płyn musi spełniać wymagania producenta oraz normy DOT4, o niskiej lepkości / klasy 6 zgodnie z ISO 4925.
Uzupełnianie poziomu oleju w silniku
W celu uzyskania informacji o lokalizacji korka zbiornika w komorze silnika samochodu należy odwołać się do rubryk "Silnik benzynowy" lub "Silnik Diesla". Odkręcić korek zbiornika w celu uzyskania dostępu do wlewu. Wlać olej małymi porcjami, uważając, aby go nie rozpryskiwać na elementy silnika (ryzyko pożaru). Przed sprawdzeniem poziomu za pomocą ręcznego wskaźnika poziomu należy poczekać kilka minut. Uzupełnić poziom, jeżeli jest to konieczne. Po sprawdzeniu poziomu dokładnie zakręcić korek zbiornika i umieścić wskaźnik poziomu na swoim miejscu.
Po 30 minutach od chwili uzupełnienia stanu oleju można skontrolować poziom za pomocą wskaźnika w zestawie wskaźników po uprzednim włączeniu zapłonu.
Wymiana oleju
W celu uzyskania informacji o częstotliwości wykonywania tej operacji należy odwołać się do książki ser wisowej i gwarancyjnej. Aby zapewnić sprawność silnika i systemów ograniczających emisję spalin, nie należy stosować dodatków do oleju silnikowego.
Page 229 of 352
9
227
Kontrole
Poziom płynu chłodzącego
Poziom tego płynu powinien znajdować się w pobliżu oznaczenia "MA XI", nigdy go nie przekraczając.
Ponieważ układ chłodzenia działa pod ciśnieniem, należy odczekać co najmniej godzinę od wyłączenia silnika przed odkręceniem korka. Aby uniknąć poparzenia, odkręcić korek o dwa obroty, co spowoduje spadek ciśnienia. Gdy ciśnienie spadnie, odkręcić korek i uzupełnić poziom płynu.
Wymiana płynu chłodniczego
Płyn chłodniczy nie wymaga wymiany.
Charakterystyka płynu
Płyn ten musi spełniać wymagania producenta.
Charakterystyka płynu
Aby zapewnić optymalną skuteczność czyszczenia i uniknąć zamarzania, nie należy uzupełniać ani zastępować płynu wodą.
Poziom płynu spryskiwaczy
szyb i spryskiwaczy reflektorów
W pojazdach wyposażonych w spryskiwacze reflektorów minimalny poziom płynu sygnalizowany jest poprzez sygnał dźwiękowy oraz komunikat na wyświetlaczu w zestawie wskaźników.
Motowentylator może się włączyć po w yłączeniu silnika: uważać na przedmioty lub części odzieży, które mogł yby się wkręcić w łopatki.
Unikać dłuższego kontaktu zużytego oleju i płynów ze skórą. Większość płynów jest szkodliwa dla zdrowia i bardzo korozyjna.
Nie należy wylewać zużytego oleju i płynów do ścieków lub na podłoże. Zużyty olej należy przelać do pojemników przeznaczonych do tego celu, znajdujących się w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Z u ż y t e o l e j e i p ł y n y
U z u p e ł n i e n i e
Uzupełnienie dodatku musi być bezwzględnie wykonywane w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Poziom dodatku do oleju
napędowego (Diesel z
filtrem cząstek stałych)
Minimalny poziom dodatku sygnalizowany jest zapaleniem się kontrolki ser wisowej, któremu towarzyszy sygnał dźwiękowy oraz komunikat na wyświetlaczu w zestawie wskaźników. Gdy silnik jest ciepły, temperatura płynu chłodzącego jest regulowana przez motowentylator. Przy najbliższym zatrzymaniu samochodu uzupełnić poziom.
Page 230 of 352
228
Kontrole
K o n t r o l e
Akumulator 12 V
Akumulator jest bezobsługowy. Mimo wszystko należy sprawdzać czystość i dokręcenie klem, zwłaszcza w okresie letnim i zimowym.
Terminy wymiany elementów filtrujących znajdują się w książce gwarancyjnej.
Filtr powietrza i filtr kabiny
Wymieniać filtr oleju przy każdej wymianie oleju silnika. Terminy wymiany tego elementu znajdują się w książce gwarancyjnej.
Filtr oleju Obecność tej etykiety, zwłaszcza w połączeniu z funkcją Stop & Start, wskazuje na zastosowanie akumulatora ołowiowego 12 V, o specjalnej technologii i parametrach, wymagającego, w przypadku wymiany albo odłączenia, inter wencji wyłącznie ze strony ASO sieci PEUGEOT lub warsztatu specjalistycznego.
Filtr cząstek stałych (Diesel)
Początek nasycenia filtra cząstek stałych jest sygnalizowany zapaleniem się na chwilę tej kontrolki i pojawieniem się komunikatu na ekranie wielofunkcyjnym.
Gdy tylko warunki na drodze na to pozwolą, wykonać regenerację filtra, jadąc z prędkością co najmniej 60 km/h do momentu zgaśnięcia kontrolki. Jeżeli kontrolka pozostaje zapalona, to znaczy, że brakuje dodatku; zapoznać się z paragrafem "Poziom dodatku do oleju napędowego".
W nowym samochodzie pier wszym operacjom regeneracji filtra cząstek stałych może towarzyszyć zapach "spalenizny", co jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Po dłuższej jeździe z małą prędkością lub na niskich obrotach można zauważyć wydobywanie się pary wodnej z układu wydechowego podczas przyspieszania. Nie ma to żadnego wpływu na zachowanie samochodu ani na środowisko naturalne.
Jeżeli nie ma innych zaleceń, należy kontrolować elementy zgodnie z książką gwarancyjną i w zależności od silnika pojazdu. Kontrolę można wykonać w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.
Przed przystąpieniem do prac związanych z akumulatorem należy zapoznać się z rubryką "Akumulator 12 V ", aby uzyskać informacje dotyczące odłączania i ponownego podłączania akumulatora.
W zależności od warunków zewnętrznych (zapylenie atmosfery...) oraz eksploatacji samochodu ( jazda miejska...), filtr y należy w ymieniać dwa razy częściej . Zanieczyszczony filtr kabiny może zmniejszyć wydajność klimatyzacji oraz stać się źródłem nieprzyjemnych zapachów.