TOYOTA PROACE CITY VERSO 2019 Instrukcja obsługi (in Polish)
Page 81 of 272
81
Bezpieczeństwo
5
rodzaj paliwa lub źródÅ‚a zasilania, ostatnie trzy lokalizacje i kierunek podróży oraz plik rejestru ze znacznikiem czasu rejestrujÄ…cy automatycznÄ… aktywacjÄ™ systemu.Odbiorcy przetwarzanych danych to centra obsÅ‚ugi telefonu ratunkowego wyznaczone przez odpowiednie wÅ‚adze krajowe na terytorium, w którym sÄ… zlokalizowane umożliwiajÄ…ce odbiór i obsÅ‚ugÄ™ połączeÅ„ z numerem alarmowym „112”.
NOTIC E
Przechowywanie danychDane przechowywane w pamięci systemu nie są dostępne na zewnątrz systemu do momentu nawiązania połączenia. System nie jest śledzony ani nie jest ciągle monitorowany w jego normalnym trybie pracy. Dane w wewnętrznej pamięci systemu są automatycznie i na bieżąco usuwane. Zapisywane są tylko trzy ostatnie lokalizacje pojazdu.Po uaktywnieniu połączenia z telefonem alarmowym rejestr danych jest przechowywany nie dłużej niż przez 13 godzin.
NOTIC E
DostÄ™p do danychMamy prawo dostÄ™pu do danych i, w razie potrzeby, wystosowania proÅ›by o korektÄ™, usuniÄ™cie lub ograniczenie przetwarzania informacji osobowych zgodnie z postanowieniami rozporzÄ…dzenia 2016/679 (RODO). Osoby trzecie, do których dane bÄ™dÄ… przekazywane zostanÄ… powiadomione o wszelkich korektach, usuniÄ™ciach lub ograniczeniach wykonanych zgodnie ze wspomnianÄ… dyrektywÄ…, o ile bÄ™dzie to możliwe lub nie bÄ™dzie wymagaÅ‚o podjÄ™cia nieproporcjonalnego wysiÅ‚ku. Mamy również prawo do zÅ‚ożenia zażalenia do stosownego organu ochrony danych osobowych.
Światła awaryjne
â–º NaciÅ›niÄ™cie czerwonego przycisku powoduje miganie wszystkich kierunkowskazów.Można je włączyć przy wyłączonym zapÅ‚onie.
Automatyczne uruchamianie
świateł awaryjnych
Przy hamowaniu awaryjnym w zależnoÅ›ci od intensywnoÅ›ci zwalniania nastÄ™puje automatyczne włączenie Å›wiateÅ‚ awaryjnych. ÅšwiatÅ‚a wyłączajÄ… siÄ™ automatycznie przy nastÄ™pnych przyspieszaniu.Istnieje również możliwość wyłączenia ich przez naciÅ›niÄ™cie przycisku.
Page 82 of 272
82
Klakson
► Naciśnij środkową część koła kierownicy.
Elektroniczna kontrola
stabilności (ESC)
Program elektronicznej ochrony stabilnoÅ›ci obejmuje nastÄ™pujÄ…ce systemy:– System zapobiegajÄ…cy blokowaniu siÄ™ kóÅ‚ przy hamowaniu (ABS) i elektroniczny system
rozkÅ‚adu siÅ‚y hamowania (EBFD).– Wspomaganie hamowania awaryjnego (EBA).– Regulacja przeciwpoÅ›lizgowa (ASR).– Dynamiczny system kontroli stabilnoÅ›ci (DSC).– Asystent stabilnoÅ›ci przyczepy (TSA).
System zapobiegajÄ…cy
blokowaniu siÄ™ kóÅ‚ przy
hamowaniu (ABS) i
elektroniczny system
rozkładu siły hamowania
(EBFD)
Systemy te poprawiajÄ… stabilność pojazdu i prowadzenie podczas hamowania i zapewniajÄ… wiÄ™kszÄ… kontrolÄ™ podczas pokonywania zakrÄ™tów, szczególnie na drogach o sÅ‚abszej lub Å›liskiej nawierzchni.UkÅ‚ad ABS zapobiega blokowaniu siÄ™ kóÅ‚ podczas awaryjnego hamowania.UkÅ‚ad EBFD zarzÄ…dza ciÅ›nienie hamowania dla każdego z kóÅ‚.Ta kontrolka ostrzegawcza zaÅ›wieca siÄ™ Å›wiatÅ‚em ciÄ…gÅ‚ym w razie nieprawidÅ‚owego dziaÅ‚ania ukÅ‚adu ABS.Nie oznacza to usterki ukÅ‚adu hamulcowego pojazdu; możliwe jest zwykÅ‚e hamowanie. Jedź
ostrożnie z umiarkowaną prędkością.Skontaktuj się jak najszybciej z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem.Tej kontrolce ostrzegawczej po zaświeceniu się razem z kontrolkami ostrzegawczymi STOP i ABS, towarzyszy komunikat i sygnał dźwiękowy, sygnalizujący nieprawidłowe działanie układu EBFD.W takim przypadku należy bezzwłocznie zatrzymać się, jeżeli jest to bezpieczne.
Skontaktuj siÄ™ z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem.
NOTIC E
Normalne działanie układu ABS może powodować nieznaczne drgania na pedale hamulca.
WARNI NG
Podczas hamowania awaryjnego pedał należy nacisnąć mocno i utrzymywać ten nacisk.
WARNI NG
Przy wymianie kóÅ‚ (opon i obrÄ™czy) należy upewnić siÄ™, że sÄ… one zalecane do danego pojazdu.
WARNI NG
Po zderzeniu, zleć sprawdzenie systemów dealerowi TOYOTA lub wykwalifikowanemu warsztatowi.
Page 83 of 272
83
Bezpieczeństwo
5
Wspomaganie hamowania
awaryjnego (EBA)
W sytuacji awaryjnej system umożliwia szybsze uzyskanie optymalnego ciÅ›nienia hamowania, co zmniejsza odlegÅ‚ość potrzebnÄ… do zatrzymania.Wspomaganie jest włączane zależnie od prÄ™dkoÅ›ci, przy której zostaÅ‚ naciÅ›niÄ™ty pedaÅ‚ hamulca. DziaÅ‚anie systemu jest odczuwane jako zmniejszenie oporu pedaÅ‚u i zwiÄ™kszenie wydajnoÅ›ci hamowania.
System zapobiegajÄ…cy
poślizgom (ASR) /
dynamicznej kontroli
stabilności (DSC)
System ASR optymalizuje trakcjÄ™, wykorzystujÄ…c hamowanie silnikiem na koÅ‚ach napÄ™dzanych, aby zapobiec ich poÅ›lizgom. Poprawia on również stabilność kierunkowÄ… pojazdu podczas przyspieszania.W przypadku różnicy pomiÄ™dzy trajektoriÄ…
pojazdu a trasÄ… wybranÄ… przez kierowcÄ™, system dynamicznej kontroli stabilnoÅ›ci automatycznie wykorzystuje hamowanie silnikiem i przyhamowuje jedno lub wiÄ™cej kóÅ‚, aby przywrócić pojazd na żądanÄ… trasÄ™, w ramach ograniczeÅ„ wymuszanych prawami fizyki.Systemy te sÄ… uaktywniane autotematycznie po każdym uruchomieniu pojazdu.
ZaczynajÄ… dziaÅ‚ać w razie problemów z przyczepnoÅ›ciÄ… lub problemów z utrzymaniem trajektorii jazdy.Kontrolka ostrzegawcza na panelu wskaźników miga, aby zasygnalizować ich pracÄ™.
Dezaktywacja/aktywacja
W wyjÄ…tkowych warunkach (wydostawanie pojazdu, który ugrzÄ…zÅ‚ w bÅ‚ocie, w Å›niegu lub na sypkiej ziemi itd.), użyteczne może okazać siÄ™ wyłączenie systemów DSC/ASR tak, aby koÅ‚a mogÅ‚y poruszać siÄ™ swobodnie i zachowaÅ‚y przyczepność.Zaleca siÄ™ jednak, aby system jak najszybciej włączyć ponownie.Systemy te reaktywujÄ… siÄ™ automatycznie po każdym wyłączeniu zapÅ‚onu lub przy prÄ™dkoÅ›ci 50 km/godz.Przy prÄ™dkoÅ›ciach poniżej 50 km/godz. systemy można reaktywować rÄ™cznie.Nacisnąć ten przycisk lub obrócić pokrÄ™tÅ‚o na tÄ™ pozycjÄ™.Kontrolka na przycisku lub pokrÄ™tle zaÅ›wieca siÄ™: systemy DSC/ASR przestajÄ… mieć wpÅ‚yw na pracÄ™ silnika.
Aby reaktywować system:Naciśnij ten przycisk.
LubObróć pokrÄ™tÅ‚o na tÄ™ pozycjÄ™.
Kontrolka na przycisku lub pokrętle gaśnie.
Nieprawidłowe działanie
NieprawidÅ‚owe dziaÅ‚anie systemu sygnalizuje Å›wiecÄ…ca kontrolka ostrzegawcza, komunikat na ekranie oraz sygnaÅ‚ dźwiÄ™kowy.Skontaktuj siÄ™ z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem w celu sprawdzenia systemów.
WARNI NG
ASR/DSCSystemy te poprawiają bezpieczeństwo podczas normalnej jazdy, ale nie powinny zachęcać kierowcy do podejmowania
dodatkowego ryzyka lub jazdy z wysokÄ… prÄ™dkoÅ›ciÄ….W stanie zmniejszonej przyczepnoÅ›ci (deszcz, Å›nieg, lód) wzrasta ryzyko utraty przyczepnoÅ›ci. Dlatego ważne jest, aby ze wzglÄ™dów bezpieczeÅ„stwa włączać te systemy we wszystkich warunkach, w szczególnoÅ›ci, w trudnych warunkach.
Page 84 of 272
84
PrawidÅ‚owe dziaÅ‚anie tych systemów zależy od przestrzegania zaleceÅ„ producenta dotyczÄ…cych kóÅ‚ (opony i obrÄ™cze), elementów ukÅ‚adu hamulcowego i ekonomicznych oraz procedur montażu i napraw stosowanych przez dealerów TOYOTA.Zalecane jest stosowanie opon zimowych, które zapewniÄ…, że wszystkie systemy zachowajÄ… skuteczność w warunkach zimowych. Wszystkie cztery koÅ‚a powinny być wyposażone w opony zalecane dla pojazdu.
Asystent stabilności
przyczepy (TSA).
Podczas holowania system ten redukuje niebezpieczeństwo poruszania się zygzakiem pojazdu lub przyczepy.
Obsługa
System ten włącza się automatycznie po włączeniu zapłonu.Elektroniczny system kontroli stabilności (ESC)
musi działać prawidłowo.Przy prędkościach pomiędzy 60 a 160 km/godz., jeśli system wykryje oscylacyjne ruchy przyczepy (ruch zygzakiem) włącza hamulce, aby ustabilizować przyczepę i, w razie potrzeby, zmniejsza prędkość obrotową silnika, aby zmniejszyć prędkość pojazdu.
Kontrolka ostrzegawcza miga na panelu wskaźników, a Å›wiatÅ‚a stop włączajÄ… siÄ™, aby zwrócić uwagÄ™ na te dziaÅ‚ania korekcyjne.Informacje na temat mas i mas holowanych Å‚adunków, znajdujÄ… siÄ™ w rozdziale Dane techniczne silnika i masy holowane w dowodzie rejestracyjnym pojazduAby zagwarantować bezpiecznÄ… jazdÄ™ z Hakiem holowniczym, należy skorzystać z informacji z odpowiedniego rozdziaÅ‚u.
Nieprawidłowe działanie
Po wystÄ…pieniu usterki na panelu wskaźników zaÅ›wieci siÄ™ ta kontrolka ostrzegawcza. WyÅ›wietlany jest też stosowny komunikat i emitowany jest sygnaÅ‚ dźwiÄ™kowy.JeÅ›li chcesz kontynuować ciÄ…gniÄ™cie przyczepy, zmniejsz prÄ™dkość i jedź ostrożnie!Skontaktuj siÄ™ z dealerem TOYOTA lub wykwalifikowanym warsztatem w celu sprawdzenia systemu.
WARNI NG
System wspomagania stabilności przyczepy poprawia bezpieczeństwo podczas normalnej jazdy pod warunkiem przestrzegania zaleceń dotyczących ciągnięcia przyczepy. System nie powinien jednak zachęcać kierowcy do podejmowania ryzyka, takiego jak ciągnięcie przyczepy w niesprzyjających warunkach pracy (przeciążenie, nieprzestrzeganie dopuszczalnego nacisku na hak, zużyte lub
niedopompowane opony, wadliwy ukÅ‚ad hamulcowy) ani do jazdy z nadmiernÄ… prÄ™dkoÅ›ciÄ….W niektórych przypadkach system może nie wykryć ruchu zygzakiem przyczepy, szczególnie w przypadku lekkich przyczep.Podczas jazdy na nawierzchniach Å›liskich lub o sÅ‚abej jakoÅ›ci system może nie zapobiec nagÅ‚ym ruchom zygzakowym przyczepy.
Advanced Grip Control
Specjalny, opatentowany system kontroli trakcji, który poprawia jakość jazdy na Å›niegu, bÅ‚ocie i piasku.System ten, zoptymalizowany do pracy w gamie wielu warunków, umożliwia manewrowanie w warunkach skrajnie Å›liskiej nawierzchni (napotykanej podczas normalnej eksploatacji samochodu osobowego).Po połączeniu z odpowiednimi oponami system ten oferuje kompromis pomiÄ™dzy
bezpieczeÅ„stwem, przyczepnoÅ›ciÄ… a jakoÅ›ciÄ… jazdy.PedaÅ‚ przyspieszenia należy wciskać tak, aby umożliwić systemowi ograniczenie mocy silnika. Taka praca przy wysokich prÄ™dkoÅ›ciach obrotowych silnika jest caÅ‚kiem normalna.PiÄ™ciopozycyjne pokrÄ™tÅ‚o wyboru pozwala na wybranie optymalnego ustawienia dopasowanego do napotkanych warunków jazdy.
Page 85 of 272
85
Bezpieczeństwo
5
Kontrolka powiÄ…zana z każdym trybem włącza siÄ™ i towarzyszy jej komunikat, który potwierdza dokonany wybór.
Tryby pracy
Standard (ESC)
Ten tryb jest kalibrowany dla niskiego poziomu obrotów kóÅ‚ w oparciu o różne poziomy przyczepnoÅ›ci wystÄ™pujÄ…ce na drodze.
NOTIC E
Po każdym wyłączeniu zapłonu system automatycznie resetuje się do tego trybu.
Snow (Åšnieg)
Tryb ten dostosowuje strategiÄ™ do warunków przyczepnoÅ›ci wystÄ™pujÄ…cych na drodze dla każdego z dwóch przednich kóÅ‚ przy ruszaniu.(tryb aktywny do prÄ™dkoÅ›ci 80 km/h)
All terrain (Teren) (błoto, mokra trawa
itd.)
Tryb ten podczas ruszania pozwala na znaczny obrót na kole o najmniejszej przyczepnoÅ›ci w celu optymalizacji usuwania bÅ‚ota i przywrócenia przyczepnoÅ›ci. JednoczeÅ›nie koÅ‚o z najwiÄ™kszÄ… przyczepnoÅ›ciÄ… jest kontrolowane w taki sposób, aby przenosić możliwie jak najwiÄ™cej momentu.Przy ruszaniu system optymalizuje obrót koÅ‚a możliwie w peÅ‚ni w reakcji na wymagania kierowcy.(tryb aktywny do prÄ™dkoÅ›ci 50 km/godz.)
Sand (Piasek)
Tryb ten pozwala na niewielki uÅ›lizg kóÅ‚
napÄ™dowych umożliwiajÄ…c jednoczeÅ›nie na ruch pojazdu w przód i ograniczenie ryzyka utkniÄ™cia w piasku.(tryb aktywny do prÄ™dkoÅ›ci 120 km/h)
WARNI NG
Nie stosować innych trybów na piasku ze wzglÄ™du na możliwość utkniÄ™cia.
Systemy ASR i DSC można dezaktywować obracajÄ…c pokrÄ™tÅ‚o na pozycjÄ™ „OFF” (wyłączone).
NOTIC E
Systemy ASR i DSC przestajÄ… wpÅ‚ywać na dziaÅ‚anie silnika lub hamulców w razie zmiany trajektorii jazdy.Systemy te reaktywujÄ… siÄ™ automatycznie
przy prędkości 50 km/godz. lub po każdym włączeniu zapłonu.
WARNI NG
ZaleceniaPojazd zostaÅ‚ generalnie zaprojektowany do jazdy po drogach asfaltowych, ale można nim również od czasu do czasu poruszać siÄ™ w mniej odpowiednim terenie. Nie nadaje siÄ™ on jednak do jazdy w trudnym terenie, takim jak:– przejazd i jazda w terenie, w którym może nastÄ…pić uszkodzenie podwozia lub oderwanie elementów (przewody paliwowe, chÅ‚odnica paliwa itp.), w szczególnoÅ›ci ze wzglÄ™du na przeszkody lub kamienie,– jazda w terenie przy dużym pochyleniu i sÅ‚abej przyczepnoÅ›ci,– przejazd przez strumienie.
Page 86 of 272
86
Hill Assist Descent
Control
System wspomagajÄ…cy kierowcÄ™ podczas zjeżdżania z wzniesieÅ„ o luźnej lub miÄ™kkiej nawierzchni (żwir, bÅ‚oto itd.) lub dużym nachyleniu.Zapobiega on utracie przyczepnoÅ›ci lub kontroli nad pojazdem podczas zjeżdżania bez wzglÄ™du na to, czy pojazd porusza siÄ™ przodem lub tyÅ‚em.W trakcie zjeżdżania system utrzymuje stałą prÄ™dkość, uwzglÄ™dniajÄ…c przeÅ‚ożenie skrzyni biegów, jednoczeÅ›nie stopniowo zwalniajÄ…c hamulce.
NOTIC E
Aby system zostaÅ‚ aktywowany, nachylenie musi być wiÄ™ksze niż 5%.Systemu można używać w pozycji neutralnej skrzyni biegów.W przeciwnym razie należy włączyć odpowiedni bieg, aby zapobiec zgaÅ›niÄ™ciu silnika.W przypadku automatycznej skrzyni biegów systemu można używać, gdy wybierak jest w pozycji N, D lub R.
WARNI NG
Jeżeli system jest aktywny, automatycznie dezaktywowany jest system Active Safety Brake.
NOTIC E
Systemu nie można używać w następujących
sytuacjach:– prÄ™dkość pojazdu przekracza 70 km/godz.;– prÄ™dkość pojazdu jest regulowana przez Tempomat adaptacyjny, w zależnoÅ›ci od typu skrzyni biegów.
Włączanie
Domyślnie, system nie jest włączony.Stan funkcji nie jest zapisywany po wyłączeniu zapłonu.Kierowca może wybrać włączenie systemu na pracującym silniku, gdy pojazd stoi lub porusza się z prędkością do około 50 km/godz.
â–º Aby wybrać włączenie systemu przy prÄ™dkoÅ›ci poniżej 50 km/godz., naciÅ›nij ten przycisk do momentu zaÅ›wiecenia siÄ™ kontrolki; kontrolka zaÅ›wieca siÄ™ na zielono na panelu wskaźników.System jest uaktywniany przy prÄ™dkoÅ›ci poniżej 30 km/godz.â–º Gdy pojazd zaczyna zjazd można zwolnić nacisk na pedaÅ‚ przyspieszenia lub hamulca; system reguluje prÄ™dkość pojazdu:– jeÅ›li skrzynia biegów jest ustawiona na pierwszy lub drugi bieg, prÄ™dkość spada, a kontrolka miga z dużą czÄ™stotliwoÅ›ciÄ…,– jeÅ›li wybrany zostaÅ‚ luz lub wciÅ›niÄ™te zostaÅ‚o sprzÄ™gÅ‚o, prÄ™dkość spada, a kontrolka miga z małą czÄ™stotliwoÅ›ciÄ…; w tym przypadku utrzymywana prÄ™dkość zjazdu jest niższa.
Page 87 of 272
87
Bezpieczeństwo
5
Na pochyÅ‚oÅ›ci w przypadku postoju, jeÅ›li zwolnisz pedaÅ‚y przyspieszenia i hamulca, system zwolni hamulec, umożliwiajÄ…c pojazdowi stopniowe nabranie prÄ™dkoÅ›ci.Podczas dziaÅ‚ania regulujÄ…cego systemu nastÄ™puje automatyczne włączenie Å›wiateÅ‚ stop.JeÅ›li prÄ™dkość przekroczy 30 km/godz., regulacja jest automatycznie przerywana, kontrolka na panelu wskaźników zmienia kolor na szary, ale zielona kontrolka na przycisku pozostaje włączona.Regulacja jest automatycznie przywracana, gdy prÄ™dkość spadnie ponownie poniżej 30 km/godz., jeÅ›li speÅ‚nione sÄ… warunki pochyÅ‚oÅ›ci i zwolnienia pedaÅ‚ów.PedaÅ‚y przyspieszenia i hamulca można nacisnąć w dowolnym czasie..
Off (wyłączone)
â–º NaciÅ›nij przycisk do momentu wyłączenia kontrolki; kontrolka na panelu wskaźników również gaÅ›nie.Przy prÄ™dkoÅ›ciach powyżej 70 km/godz. system
jest automatycznie wyłączany; kontrolka na przycisku gaśnie.
Nieprawidłowe działanie
NieprawidÅ‚owe dziaÅ‚anie systemu sygnalizuje Å›wiecÄ…ca kontrolka ostrzegawcza na panelu wskaźników oraz komunikat na ekranie.Zleć sprawdzenie systemu dealerowi TOYOTA
lub wyspecjalizowany warsztat.
Pasy bezpieczeństwa
Pasy bezpieczeństwa
przednich siedzeń
Pasy bezpieczeÅ„stwa przedniego siedzenia sÄ… wyposażone w pojedynczy system pirotechnicznego wstÄ™pnego napinania (lub podwójny po stronie kierowcy, w zależnoÅ›ci od wyposażenia) oraz ogranicznik siÅ‚y (lub progresywny ogranicznik siÅ‚y po stronie kierowcy, w zależnoÅ›ci od opcji wyposażenia).System poprawia bezpieczeÅ„stwo na przednich siedzeniach w razie uderzenia z przodu lub z boku.W zależnoÅ›ci od siÅ‚y uderzenia, pojedynczy pirotechniczny system wstÄ™pnego napinania napina pasy bezpieczeÅ„stwa, dociÄ…gajÄ…c je do ciaÅ‚a pasażerów.Podwójny pirotechniczny system wstÄ™pnego napinania dziaÅ‚a tak samo. Różnica polega tym, że wykorzystuje dwa punkty kotwiczenia a nie jeden, poprawiajÄ…c w ten sposób skuteczność
dziaÅ‚ania.Pasy bezpieczeÅ„stwa z pirotechnicznym systemem wstÄ™pnego napinania sÄ… uaktywniane po włączeniu zapÅ‚onu.Ogranicznik siÅ‚y zmniejsza siłę napiÄ™cia pasów bezpieczeÅ„stwa na klatkÄ™ piersiowÄ… pasażera, poprawiajÄ…c w ten sposób ochronÄ™.Progresywny ogranicznik siÅ‚y dziaÅ‚a w taki sam sposób. Różnica polega na tym, że
uwzględnia posturę kierowcy, optymalizując
w ten sposób redukcjÄ™ nacisku wywieranego przez pas bezpieczeÅ„stwa na klatkÄ™ piersiowÄ… pasażera w razie uderzenia.
Zapinanie
â–º Napnij pas, a nastÄ™pnie wÅ‚óż jÄ™zyk do klamry.â–º Sprawdź, czy pas bezpieczeÅ„stwa jest prawidÅ‚owo zapiÄ™ty, ciÄ…gnÄ…c za pas.
Odblokowanie
► Naciśnij czerwony przycisk na klamrze.► Poprowadzić pas przy zwijaniu.
Page 88 of 272
88
Tylne pasy bezpieczeństwa
(2 rzÄ…d)
Siedzenia zewnętrzne
W zależnoÅ›ci od wyposażenia siedzenia mogÄ… być wyposażone w jeden system napinania pasów bezpieczeÅ„stwa z ogranicznikiem siÅ‚y.WÅ‚óż mocowanie pasa bezpieczeÅ„stwa do odpowiedniej zapinki.Nie zmieniaj miejscami pasów bezpieczeÅ„stwa ani zapinek siedzeÅ„ zewnÄ™trznych z pasami lub zapinkami siedzenia Å›rodkowego.
Siedzenie środkowe
Pasy bezpieczeństwa nie mają pirotechnicznego systemu napinania z ogranicznikiem siły.
Montaż
â–º PociÄ…gnij pas i wÅ‚óż wypust A do prawej zapinki (umieszczonej po lewej stronie siedzenia pasażera).â–º WÅ‚óż wypust B do lewej zapinki (umieszczonej po prawej stronie siedzenia pasażera).â–º Sprawdź, czy wszystkie zapinki sÄ… prawidÅ‚owo zamkniÄ™te, pociÄ…gajÄ…c za pas.
Odłączanie i chowanie
► Naciśnij czerwony przycisk na zapince B, a następnie przycisk na zapince A.► Przytrzymaj pas w trakcie zwijania i zaczep
wypust B, a następnie uchwyt A do magnesu w punkcie mocowania na dachu.
WARNI NG
Przed wykonaniem jakichkolwiek czynności związanych z siedzeniami tylnymi sprawdź, czy ukośne pasy bezpieczeństwa są odpowiednio napięte, aby uniknąć ich uszkodzeń. Pas siedzenia środkowego należy zwinąć całkowicie.
Tylne pasy bezpieczeństwa
(3 rzÄ…d)
Te pasy bezpieczeństwa nie są wyposażone w pirotechniczny system napinania wstępnego z ogranicznikiem siły.
Page 89 of 272
89
Bezpieczeństwo
5
Kontrolki ostrzegawcze
pasów bezpieczeÅ„stwa
1.Kontrolka ostrzegawcza przedniego lewego pasa bezpieczeństwa (lub w zależności od kraju kontrolka ostrzegawcza kierowcy)
2.Kontrolka ostrzegawcza przedniego prawego pasa bezpieczeństwa (lub w zależności od kraju kontrolka ostrzegawcza kierowcy)
3.Kontrolka ostrzegawcza tylnego prawego pasa bezpieczeństwa (2 rząd)
4.Kontrolka ostrzegawcza tylnego środkowego pasa bezpieczeństwa (2 rząd)
5.Kontrolka ostrzegawcza tylnego lewego pasa bezpieczeństwa (2 rząd)
Przy prÄ™dkoÅ›ci powyżej 20 km/godz. kontrolki ostrzegawcze migajÄ… przez dwie minuty oraz emitowany jest sygnaÅ‚ dźwiÄ™kowy. Po upÅ‚ywie dwóch minut kontrolka ostrzegawcza Å›wieci, aż kierowca lub pasażer na siedzeniu przednim i/lub pasażerowie na siedzeniach tylnych zapnÄ…
swoje pasy bezpieczeństwa.
Kontrolki ostrzegawcze przednich
pasów bezpieczeÅ„stwa
Po włączeniu zapÅ‚onu na panelu wskaźników zaÅ›wieci kontrolka ostrzegawcza 1 oraz odpowiednia kontrolka ostrzegawcza (1 lub 2) na wyÅ›wietlaczu kontrolek pasów bezpieczeÅ„stwa i przedniej poduszki powietrznej pasażera, jeżeli pas bezpieczeÅ„stwa kierowcy i/lub pasażera nie sÄ… zapiÄ™te.
Kontrolki ostrzegawcze tylnych
pasów bezpieczeÅ„stwa
Jeżeli co najmniej jeden pasażer tylnych siedzeÅ„ (2 rzÄ…d) nie zapnie swojego pasa bezpieczeÅ„stwa, na wyÅ›wietlaczu kontrolek ostrzegawczych pasów bezpieczeÅ„stwa i przedniej poduszki powietrznej pasażera zostanie wyÅ›wietlona czerwona kontrolka ostrzegawcza (3 do 5).
NOTIC E
Te kontrolki ostrzegawcze pasów bezpieczeÅ„stwa dotyczÄ… tylko drugiego rzÄ™du.
Wskazówka
WARNI NG
Kierowca musi dopilnować, aby pasażerowie prawidÅ‚owo korzystali z pasów bezpieczeÅ„stwa i wszyscy byli zapiÄ™ci przed ruszeniem.Po każdym zajÄ™ciu miejsca w pojeździe należy zawsze zapiąć pasy bezpieczeÅ„stwa,
nawet przed krótkÄ… podróżą.Nie zamieniać klamer pasów bezpieczeÅ„stwa miejscami, ponieważ nie speÅ‚niÄ… swojej roli.Przed i po użyciu należy dopilnować, aby pasy bezpieczeÅ„stwa prawidÅ‚owo siÄ™ zwinęły.Po zÅ‚ożeniu lub przesuniÄ™ciu siedzenia lub tylnej kanapy należy dopilnować, aby pas bezpieczeÅ„stwa byÅ‚ prawidÅ‚owo ustawiony i zwiniÄ™ty.
WARNI NG
ZakÅ‚adanieNiższa część pasa musi być ustawiona możliwie jak najniżej na miednicy.Górna część musi być ustawiona w dole naramiennym.Aby zapewnić skuteczność, pas bezpieczeÅ„stwa musi:
– być dociÄ…gniÄ™ty możliwie jak najbliżej ciaÅ‚a,– być naciÄ…gniÄ™ty z przodu pÅ‚ynnym ruchem, sprawdzajÄ…c, czy nie jest skrÄ™cony,
Page 90 of 272
90
– być stosowany do zabezpieczania tylko jednej osoby,– nie wykazywać żadnych oznak przecięć lub wystrzÄ™pienia,– nie być poddany żadnym modyfikacjom ani zmianom, które wpÅ‚ynÄ… na jego dziaÅ‚anie.
WARNI NG
Zalecenia dla dzieci
Użyj odpowiedniego fotelika dziecięcego, jeśli pasażer ma mniej niż 12 lat lub jego wzrost jest mniejszy niż 150 cm.Nigdy nie stosować tego samego pasa bezpieczeństwa do zabezpieczania więcej niż jednego dziecka.Nigdy nie przewozić dziecka na kolanach.Więcej informacji o fotelikach dziecięcych można znaleźć w odpowiednim rozdziale.
WARNI NG
KonserwacjaZgodnie z aktualnymi przepisami bezpieczeÅ„stwa wszelkie naprawy pasów bezpieczeÅ„stwa muszÄ… być wykonywane przez odpowiedni wykwalifikowany warsztat lub dealera TOYOTA, wyposażone w
odpowiedni sprzęt.
Zleć kontrolÄ™ pasów bezpieczeÅ„stwa dealerowi TOYOTA lub wykwalifikowanemu warsztatowi, szczególnie, jeÅ›li pasy wykazujÄ… oznaki zużycia.Wyczyść pasy pasów bezpieczeÅ„stwa wodÄ… z mydÅ‚em lub produktem do czyszczenia materiaÅ‚u sprzedawanym przez dealerów TOYOTA.
WARNI NG
W razie zderzeniaW zależnoÅ›ci od charakteru i stopnia intensywnoÅ›ci zderzenia, pirotechniczne urzÄ…dzenie napinajÄ…ce wstÄ™pnie pasy bezpieczeÅ„stwa może zostać uaktywnione przed i niezależnie od poduszek powietrznych. Uwolnieniu urzÄ…dzeÅ„ napinajÄ…cych wstÄ™pnie pasy bezpieczeÅ„stwa towarzyszy wyrzut niewielkiej iloÅ›ci nieszkodliwego dymu oraz emisja haÅ‚asu ze wzglÄ™du na aktywacjÄ™ wkÅ‚adów
pirotechnicznych wbudowanych w system.We wszystkich przypadkach zaÅ›wieca siÄ™ kontrolka ostrzegawcza poduszki powietrznej.Po zderzeniu należy zlecić kontrolÄ™ systemu pasów bezpieczeÅ„stwa i w razie potrzeby ich wymianÄ™ przez dealera TOYOTA lub wykwalifikowany warsztat.
Poduszki powietrzne
System, którego zadaniem jest poprawa bezpieczeÅ„stwa pasażerów (z wyjÄ…tkiem Å›rodkowego miejsca w drugim rzÄ™dzie) w przypadku gwaÅ‚townych kolizji.Poduszki powietrzne uzupeÅ‚niajÄ… dziaÅ‚anie pasów bezpieczeÅ„stwa o ograniczonej sile.W przypadku kolizji elektroniczne czujniki rejestrujÄ… i analizujÄ… uderzenia z przodu i z boku w strefach detekcji uderzeÅ„:– w przypadku poważnego uderzenia poduszki powietrzne otwierajÄ… siÄ™ natychmiast przyczyniajÄ…c siÄ™ do poprawy ochrony pasażerów (z wyjÄ…tkiem Å›rodkowego miejsca w drugim rzÄ™dzie); bezpoÅ›rednio po uderzeniu poduszki powietrzne sÄ… szybko opróżniane tak, aby nie utrudniaÅ‚y widocznoÅ›ci ani możliwoÅ›ci wyjÅ›cia pasażerów,– w przypadku mniejszych uderzeÅ„ lub uderzeÅ„ z tyÅ‚u lub też okreÅ›lonych stanów przy rolowaniu pojazdu, poduszki mogÄ… siÄ™ nie otworzyć; w takich sytuacjach to same pasy bezpieczeÅ„stwa
przyczyniajÄ… siÄ™ do poprawy ochrony pasażerów.
WARNI NG
Poduszki powietrzne nie działają po wyłączeniu zapłonu.Urządzenia te działają jedynie jednorazowo. W przypadku wystąpienia drugiego uderzenia (podczas tego samego lub kolejnego wypadku), poduszka się nie otworzy.