TOYOTA PROACE CITY VERSO EV 2021 Navodila Za Uporabo (in Slovenian)

Page 111 of 352

111
Varnost
5
Načini delovanja


Standardni (VSC)
Ta način je umerjen za nizko stopnjo vrtenja koles, ki temelji na različnih nivojih oprijema, ki ga običajno srečujete na cesti.
NOTIC E
Vsakič, ko je kontakt izklopljen, sistem samodejno ponastavi na ta način.
Sneg
Ta način prilagodi svojo strategijo pogojem oprijema za vsako od obeh sprednjih koles ob speljevanju.
(način je aktiven od 80 km/h (50 milj/h) dalje)
Vsi tereni (blato, vlažna trava itd.)
Ta način, pri speljevanju, omogoča občutno vrtenje na kolesu z najmanj oprijema za optimizacijo vožnje po blatu in ponovno vzpostavitev oprijema. Hkrati je kolo z največ oprijema nadzorovano tako, da odda čim več navora.Med vožnjo sistem optimizira vrtenje koles, da se čim bolj v celoti odziva na voznikove zahteve.(način je aktiven od 50 km/h (31 milj/h) dalje)
Pesek
Ta način omogoča malo vrtenja obeh pogonskih koles hkrati, da omogoča premikanje vozila naprej in omejuje nevarnost, da bo vozilo obtičalo v pesku.(način je aktiven do hitrosti 120 km/h (75 mph))
WARNI NG
Na pesku ne uporabljajte drugih načinov, saj lahko vozilo obtiči.
Deaktivacija
Lahko dekativirate sistema ASR in DSC tako, da gumb zavrtite v položaj "OFF".
NOTIC E
Sistema ASR in DSC ne bosta več delovala ob delovanju motorja ali zavor v primeru spremembe poti.Ta sistema se samodejno vklopita pri hitrostih nad 50 km/h in vsakič, ko vklopite kontakt.
WARNI NG
PriporočilaVozilo je v osnovi zasnovano za vožnjo na asfaltnih cestah, vendar pa dopušča občasno vožnjo na drugih, manj prevoznih površinah.Vendar pa ne dopušča terenske vožnje, kot so:– prečkanje ali vožnja po površini, ki bi lahko poškodovala podvozje ali odtrgala komponente (cev za gorivo, hladilnik goriva itd.), zlasti zaradi ovir ali kamnov,– vožnja na površinah s strmimi nakloni in slabim oprijemom,
– prečkanje potoka.

Page 112 of 352

11 2
Hill Assist Descent
Control
Hill Assist Descent Control sistem za srednja do strma pobočja, na asfaltnih ali drugih cestnih površinah (npr. gramoz, blato).Ta sistem zmanjša nevarnost zdrsa ali izgube nadzora nad vozilom pri spuščanju, bodisi pri vožnji naprej ali vzvratni vožnji.Med spuščanjem pomaga vozniku pri ohranjanju stalne hitrosti, odvisno od uporabljene prestave, hkrati s postopnim sproščanjem zavor.
NOTIC E
Da se bo sistem vklopil, mora imeti pobočje več kot 5-odstotni naklon.Sistem se lahko uporablja z menjalnikom v nevtralnem položaju.V nasprotnem primeru pa aktivirajte prestavo, ki ustreza hitrosti, da preprečite zastoj motorja.Pri avtomatskem menjalniku lahko sistem uporabljate, ko je izbirnik prestav v položaju N, D ali R.
WARNI NG
Med regulacijo sistema se sistem Active
Safety Brake samodejno deaktivira.
NOTIC E
Sistem ni več na voljo, če je hitrost vozila:– višja od 70 km/h (43 milj/h),– če se upravlja preko Aktivni tempomat, odvisno od vrste menjalnika.
Vklop
Sistem privzeto ni izbran.Stanje funkcije se ne shrani, ko izklopite kontakt.


► Če želite sistem izbrani pri hitrostih, nižjih od 50 km/h, pritisnite ta gumb, dokler ne zasveti njegova lučka; ta indikatorska lučka se prikaže v zeleni barvi na instrumentni plošči.Sistem postane aktiven pri hitrostih, nižjih od 30 km/h.► Ko se vozilo začne spuščati, lahko sprostite stopalko za plin in zavorno stopalko; sistem uravnava hitrost:– če je menjalnik v prvi ali drugi prestavi, se hitrost zmanjša in indikatorska lučka hitro utripa,
– če je menjalnik v prostem teku ali če je pritisnjena stopalka sklopke, se hitrost zmanjša in indikatorska lučka počasi utripa; v tem primeru je ohranjena hitrost spuščanja nižja.Pri pobočju navzdol, ko vozilo miruje, če sprostite stopalko za plin in zavorno stopalko, sistem sprosti zavore za postopno speljevanje vozila.Ko sistem izvaja uravnavanje, zavorne luči samodejno zasvetijo.Če hitrost preseže 30 km/h, je uravnavanje samodejno začasno ustavljeno, indikatorska lučka na instrumentni plošči se spremeni nazaj v sivo, vendar pa zelena indikatorska lučka na gumbu sveti še naprej.Uravnavanje se samodejno nadaljuje, ko hitrost ponovno pade pod 30 km/h, če sta izpolnjena pogoja glede naklona in sprostitve stopalke.Stopalko za plin ali zavorno stopalko lahko kadarkoli ponovno pritisnete.
Izklop
► Pritisnite gumb, dokler se ne izklopi njegova
indikatorska lučka: izklopi se tudi indikatorska lučka na instrumentni plošči.Pri hitrostih nad 70 km/h se sistem samodejno deaktivira; izklopi se indikatorska lučka na gumbu.
Okvara
V primeru okvare se na instrumentni plošči prikaže ta opozorilna lučka v zeleni
barvi, ki jo spremlja prikaz sporočila.

Page 113 of 352

11 3
Varnost
5
Sistem naj preveri pooblaščeni prodajalec vozil Toyota, pooblaščeni serviser vozil Toyota ali katerikoli zanesljiv serviser..
Varnostni pasovi
Sprednji varnostni pasovi

Sprednji varnostni pasovi so opremljeni s pirotehničnim sistemom zategovalnika in omejevalnikom sile.Ta sistem izboljšuje varnost na prednjih sedežih v primeru trka od spredaj ali bočnega trka. Glede na resnost trka pirotehnični sistemom zategovalnika takoj zategne varnostne pasove ob telesu potnikov.Varnostni pasovi s pirotehničnim zategovalnikom so omogočeni ob vklopljenem kontaktu.Omejevalnik sile zmanjša pritisk varnostnega pasu na prsi potnika in tako izboljša njegovo zaščito.

Sprednji varnostni pasovi so opremljeni z enim pirotehničnim sistemom zategovalnika (ali dvojnim na voznikovi strani, odvisno od opreme) in omejevalnikom sile (ali progresivnim omejevalnikom sile na voznikovi strani, odvisno od možnosti opreme).
Ta sistem izboljšuje varnost na prednjih sedežih v primeru trka od spredaj ali bočnega trka.Glede na resnost trka enojni pirotehnični sistem zategovalnika takoj zategne varnostne pasove ob telesu potnikov.Dvojni pirotehnični sistem zategovalnika deluje na enak način, le da za večjo učinkovitost uporablja dve sidrni točki in ne eno.Varnostni pasovi s pirotehničnim zategovalnikom so omogočeni ob vklopljenem kontaktu.Omejevalnik sile zmanjša pritisk varnostnega pasu na prsi potnika in tako izboljša njegovo zaščito.Omejevalnik progresivne sile deluje na enak način, le da upošteva voznikovo držo in tako v primeru trka optimizira znižanje pritiska, ki ga ima varnostni pas na prsi potnika.
Pripenjanje

► Povlecite pas in nato vstavite jeziček v zaponko.
► Preverite, ali je varnostni pas pravilno pripet tako, da povlečete za pas.
Odklepanje
► Pritisnite rdeči gumb na zaponki.► Vodite varnostni pas, medtem ko se navija na navijalnik.
Dvosedežna prednja klop


Če je vozilo opremljeno s prednjo sedežno klopjo, se prepričajte, da se uporablja vsak varnostni pas s pravilno zaponko.Ne zamenjajte voznikovega varnostnega pasu ali zaponke s sredinskim varnostnim pasom ali zaponko.

Page 114 of 352

11 4
Zadnji varnostni pasovi


Vsak zadnji sedež je opremljen z varnostnim pasom, vendar brez sistema pirotehničnega zategovalnika ali omejevalnika sile.Bodite pozorni, da boste vsak varnostni pas vstavili v ustrezno zaponko.Ne zamenjajte varnostnih pasov ali zaponk za zunanje sedeže z varnostnim pasom ali zaponko sredinskega sedeža.
Zadnji varnostni pasi (2.
vrsta)


Zunanji sedeži
Odvisno od opreme, lahko so opremljeni s sistemom enojnega zategovalnika in omejevalniki sile.Poskrbite, da boste varnostni pas pripeli v pravilno zaponko.Ne zamenjajte varnostnih pasov ali zaponk za zunanje sedeže z varnostnim pasom ali zaponko sredinskega sedeža.
Sredinski sedež
Varnostni pas ni opremljen s pirotehničnim sistemom zategovalnika in omejevalniki sile.
Namestitev


► Povlecite pas in vstavite jeziček A v desno zaponko (ki se nahaja na potnikovi levi strani, ko sedi v vozilu).► Vstavite jeziček B v levo zaponko (ki se nahaja na potnikovi desni strani, ko sedi v vozilu).► Preverite, ali so vse zaponke pravilno pripete tako, da povlečete za pas.
Odstranjevanje in shranjevanje
► Pritisnite rdeč gumb na zaponki B, nato pa gumb na zaponki A.► Vodite pas, medtem ko se navija na navijalnik, in povlecite jeziček B in nato A proti magnetu na sidrni točki na strehi.

Page 115 of 352

11 5
Varnost
5
WARNI NG
Pred izvajanjem kakršnihkoli operacij na zadnjih sedežih, preverite, ali so stranski pasovi pravilno napeti, da se izognete poškodbam varnostnih pasov. Varnostni pas sredinskega sedeža mora biti povsem navit na navijalnik.
Zadnji varnostni pasi (3.
vrsta)


Ti varnostni pasovi niso opremljeni s pirotehničnim sistemom zategovalnika ali omejevalnikom sile.
Opozorilne lučke za
varnostne pasove





1.Opozorilna lučka, da varnostni pas ni pripet/je odpet.
2.Opozorilna lučka, da levi varnostni pas ni pripet/je odpet (ali voznikov varnostni pas, odvisno od države prodaje).
3.Opozorilna lučka, da desni varnostni pas ni pripet/je odpet (ali voznikov varnostni pas, odvisno od države prodaje).
4.Opozorilna lučka, da sprednji sredinski varnostni pas (1. vrsta) ni pripet/je odpet.
5.Opozorilna lučka, da zadnji levi varnostni pas (2. vrsta) ni pripet/je odpet.
6.Opozorilna lučka, da zadnji sredinski varnostni pas (2. vrsta) ni pripet/je odpet.
7.Opozorilna lučka, da zadnji desni varnostni pas (2. vrsta) ni pripet/je odpet.
Nepripet varnostni pas na sprednjih
sedežih
Ko vklopite kontakt, zasveti opozorilna lučka 1 na instrumentni plošči (odvisno od različice) in zasveti ustrezna indikatorska lučka (2, 3 ali 4 (odvisno od različice)), če voznik in/ali sovoznik nista pripeta z varnostnima pasovoma.Pri hitrostih nad 20 km/h (12 milj/h) te opozorilne lučke utripajo, za približno dve minuti pa jih spremlja vedno glasnejši zvočni signal. Po dveh minutah te opozorilne lučke ostanejo vklopljene, dokler ne pripnete sprednjih varnostnih pasov.
Nepripet varnostni pas na zadnjih
sedežih
Ko vklopite kontakt, ko motor deluje ali če se
vozilo premika s hitrostjo pod 20 km/h (12 milj/h), za približno šestdeset sekund zasvetijo opozorilna lučka 1 (odvisno od različice) in ustrezne indikatorske lučke (5 do 7), če ni pripet

Page 116 of 352

11 6
en ali več varnostnih pasov na zadnjih sedežih (v 2. vrsti).

NOTIC E
Za 3. vrsto ne obstajajo opozorilne lučke za varnostne pasove.
Odpeto
Ko vklopite kontakt, zasvetijo opozorilna lučka 1 (odvisno od različice) in ustrezne indikatorske lučke, če voznik in/ali en ali več potnikov odpnejo svoje varnostne pasove.Pri hitrostih nad 20 km/h (12 milj/h) te opozorilne lučke utripajo, za približno dve minuti pa jih spremlja zvočni signal. Po tem času te opozorilne lučke ostanejo vklopljene, dokler ponovno ne pripnete varnostnih pasov.
Nasveti
WARNI NG
Voznik mora pred speljevanjem vozila zagotoviti, da potniki pravilno uporabijo varnostne pasove in da so vsi pripeti.Kjerkoli v vozilu sedite, morate vedno pripeti varnostni pas, tudi za krajša potovanja.
Ne zamenjujte zaponk za varnostne pasove, saj tako ne bodo popolnoma izpolnili svoje vloge.Da zagotovite pravilno delovanje zaponk za varnostne pasove, se pred pripenjanjem prepričajte, da niso prisotni tujki (npr. kovanec).Pred in po uporabi poskrbite, da se varnostni pas pravilno navije na navijalnik.Po zlaganju ali premikanju sedeža ali zadnje sedežne klopi se prepričajte, da je varnostni pas pravilno postavljen in navit na navijalnik.
WARNI NG
NamestitevSpodnji del pasu mora biti nameščen čim nižje preko medenice.Zgornji del mora potekati po sredini rame.Na sprednjih sedežih boste za prilagoditev položaja varnostnega pasu morda morali prilagoditi višino sedeža.Da bo varnostni pas učinkovit:– mora biti pritrjen čim bližje telesu,– ga morate gladko povleči pred sebe in se morate prepričati, da ni zavit,– se lahko uporablja za pripenjanje samo ene osebe,– ne sme kazati znakov obrabe in ne sme biti razcefran,– ne sme biti predelan ali spremenjen tako, da bi to vplivalo na njegovo učinkovitost.
WARNI NG
Priporočila za otrokeUporabite ustrezen otroški sedež, če je potnik mlajši od 12 let ali manjši od 1,5 metra.Nikoli ne uporabite istega varnostnega pasu za pripenjanje več kot enega otroka.Otroka nikoli ne prevažajte v svojem naročju.Za več informacij o otroških sedežih glejte ustrezen razdelek.
WARNI NG
VzdrževanjeV skladu z veljavnimi varnostnimi predpisi se morate za vsa dela na varnostnih pasovih v vozilu obrniti na pooblaščeno delavnico s potrebnimi veščinami in opremo, ki jih lahko zagotovi pooblaščeni prodajalec vozil Toyota, pooblaščeni serviser vozil Toyota ali katerikoli zanesljiv serviser.Varnostne pasove naj redno pregleduje pooblaščeni prodajalec vozil Toyota, pooblaščeni serviser vozil Toyota ali katerikoli zanesljiv serviser, zlasti če so na njih vidni znaki poškodb.Trakove varnostnih pasov čistite z milnico ali izdelkom za čiščenje tekstila, ki je naprodaj pri pooblaščenem prodajalcu vozil Toyota, pooblaščenem serviserju vozil Toyota ali kateremkoli zanesljivem serviserju.

Page 117 of 352

11 7
Varnost
5
WARNI NG
V primeru trkaOdvisno od narave in resnosti trka, se lahko sproži naprava pirotehničnega zategovalnika prej in neodvisno od sprožitve zračne blazine. Sprožitev zategovalnikov spremljata rahel izpust neškodljivega dima in hrup, zaradi aktiviranja pirotehnične kartuše, ki je vgrajena v sistem.V vseh primerih se vklopi opozorilna lučka zračne blazine.Po trku naj sistem varnostnih pasov pregleda in po potrebi zamenja prodajalec ali pooblaščena delavnica za vozila TOYOTA.
Zračne blazine
Splošne informacije
Sistem je zasnovan za pomoč pri izboljšanju varnosti potnikov, ki sedijo na sprednjih sedežih
in zadnjih zunanjih sedežih v primeru silovitega trka. Zračne blazine dopolnjujejo delovanje varnostnih pasov, opremljenih s sistemom omejevalnika sile.Elektronski detektorji beležijo in analizirajo čelne in bočne trke v območjih zaznavanja udarcev:– V primeru silovitega trka se zračne blazine sprožijo takoj in pripomorejo k boljši zaščiti potnikov v vozilu; zračne blazine se takoj po trku
hitro izpraznijo, da ne ovirajo vidnosti ali izstopa potnikov.– V primeru rahlega trka, trka od zadaj in v določenih pogojih prevračanja se zračne blazine morda ne bodo sprožile; v takšnih situacijah vam pomoč pri zaščiti zagotavljajo samo varnostni pasovi.Resnost trka je odvisna od narave ovire in hitrosti vozila v trenutku trka.
WARNI NG
Zračne blazine ne delujejo, ko je vžig izklopljen.Ta oprema bo sprožena samo enkrat. Če pride do drugega trka (med isto ali nadaljnjo nesrečo), se zračna blazina ne bo ponovno sprožila.
Območja zaznavanja
udarcev
A.Sprednje območje udarcev
B.Stransko območje udarcev
NOTIC E
Ko se sproži ena ali več zračnih blazin, detonacija pirotehničnega naboja, ki je vgrajen v sistem, ustvari hrup in sprosti manjšo količino dima.Ta dim ni škodljiv, vendar pa lahko občutljive osebe občutijo draženje.Hrup ob detonaciji, povezan s sprožitvijo ene ali več zračnih blazin, lahko povzroči rahlo kratkotrajno izgubo sluha.
Sprednje zračne blazine

Sistem, ki ščiti voznika in sopotnika v primeru resnega trčenja od spredaj, kar omejuje tveganje za poškodbe glave in prsnega koša.Voznikova zračna blazina je nameščena v sredini volanskega obroča; sprednja sovoznikova zračna blazina je nameščena v strehi.

Page 118 of 352

11 8

Pri različici s sprednjo klopjo z dvema sedežema je potnik, ki sedi v sredini, prav tako zaščiten.
Sprožitev
Sprednje zračne blazine se sprožijo (razen sprednje zračne blazine na sovoznikovi strani, če je deaktivirana)*v primeru sunkovitega čelnega trka, ki prizadene celotno ali del sprednjega
območja udarcev A.Sprednja zračna blazina se napihne med prsnim košem in glavo sprednjega potnika v vozilu in volanom na voznikovi strani ter armaturno ploščo na sovoznikovi strani, da ublaži njihovo gibanje naprej.
* Za več informacij o Deaktiviranju sprednje začne blazine na sovoznikovi strani glejte ustrezen razdelek.

W ARNI NG
Med vožnjo mora biti predal za shranjevanje zaprt. V nasprotnem primeru obstaja nevarnost poškodbe v primeru nesreče ali
nenadnega zaviranja.
Bočne zračne blazine

Če je nameščen v vozilu, ta sistem ščiti voznika in sovoznika v primeru resnega stranskega trka, kar omejuje nevarnost poškodb prsnega koša, med bokom in ramo.Vsaka bočna zračna blazina je nameščena v okvir naslonjala sedeža, na strani vrat.
Sprožitev
Sprožijo se na eni strani v primeru resnega bočnega trka na celotno ali del stranskega
območja udarcev B.Bočna zračna blazina se napihne med prsnim košem potnika v vozilu in ustreznim panelom vrat.

Page 119 of 352

11 9
Varnost
5
Zračne zavese

Če je nameščen na vozilu, ta sistem nudi dodatno zaščito za voznika in potnika v primeru resnega stranskega trka, kar omejuje nevarnost stranskih poškodb glave.Vsaka zračna zavesa je vgrajena v stebre in predel zgornjega prostora za potnike.
NOTIC E
S sprednjo klopjo z dvema sedežema, potnik, ki sedi v sredini, ni zaščiten.


Če je nameščen na vozilu, ta sistem nudi dodatno zaščito za voznika in potnike (razen na sredini) v primeru resnega stranskega trka, kar omejuje nevarnost stranskih poškodb glave.Vsaka zračna zavesa je vgrajena v stebre in predel zgornjega prostora za potnike.
Sprožitev
Sproži se hkrati z ustrezno bočno zračno blazino v primeru resnega bočnega trka na del ali celotno stransko območje udarcev B.Zračna zavesa se napihne med sprednjimi in zadnjimi potniki v vozilu ter ustreznimi okni.
Okvara
Če se vklopi ta opozorilna lučka na instrumentni plošči, se morate obrniti na prodajalca ali pooblaščeno delavnico za vozila TOYOTA, da pregledajo sistem.Zračne blazine se morda ne bodo sprožile v primeru hudega trka.
WARNI NG
V primeru manjšega trka ali udarca ob bok vozila ali če se vozilo prevrne se zračne blazine morda ne bodo sprožile.V primeru trka od zadaj ali čelnega trka se ne sproži nobena od bočnih zračnih blazin.
Nasveti
WARNI NG
Da bodo zračne blazine popolnoma učinkovite, upoštevajte spodnja varnostna priporočila.Uporabljajte običajen in pokončen položaj sedenja.Pripnite varnostni pas in ga pravilno postavite.Ne postavljajte ničesar med potnike in zračne blazine (npr. otroka, živali, predmetov), ne pritrdite ali postavljajte ničesar v bližini ali
na poti zračnih blazin, saj lahko to povzroči poškodbe v primeru sprožitve.
Ne postavljajte predmetov na armaturno ploščo.Nikoli ne spreminjajte izvirne definicije vozila, zlasti v območju neposredno okrog zračnih blazin.Tudi če upoštevate vse zgoraj navedene previdnostne ukrepe, v primeru sprožitve zračne blazine ni mogoče izključiti nevarnosti poškodbe ali manjših opeklin na glavi, prsnem košu ali rokah. Zračna blazina se napihne skoraj v trenutku (v nekaj milisekundah), nato pa se v istem času tudi izprazni, pri čemer sprosti vroč plin skozi odprtine, ki so predvidene za ta namen.Po prometni nesreči ali če je bilo vozilo ukradeno, dajte pregledati sisteme zračnih blazin.Vsa dela lahko izvede samo pooblaščeni prodajalec vozil Toyota, pooblaščeni serviser vozil Toyota ali katerikoli zanesljiv serviser.
WARNI NG
Sprednje zračne blazineNe vozite tako, da bi držali za krake volana ali z rokami oprtimi na osrednjem delu volana.Potniki ne smejo postavljati nog na armaturno ploščo.Ne kadite, saj lahko sprožitev zračnih blazin povzroči opekline ali nevarno poškodb zaradi cigarete ali pipe.

Page 120 of 352

120
Nikoli ne odstranjujte ali prebadajte volana in ga ne udarjajte na silo.Ne pritrdite ali namestite ničesar na volan ali armaturno ploščo, saj bi lahko to povzročilo poškodbe v primeru sprožitve zračnih blazin.
WARNI NG
Bočne zračne blazineUporabljajte samo odobrene prevleke za sedeže, ki so združljive s sprožitvijo bočnih zračnih blazin. Za informacije o ponudbi prevlek za sedeže, ki so primerne za vaše vozilo, se obrnite na pooblaščenega prodajalca vozil Toyota, pooblaščenega serviserja vozil Toyota ali kateregakoli zanesljivega serviserja.Ne pritrdite ali postavljajte ničesar na naslonjala sedežev (npr. oblačil ), saj bi lahko to povzročilo poškodbe prsnega koša ali roke v primeru sprožitve bočne zračne blazine.Ne sedite tako, da bi imeli zgornji del telesa
bližje vratom, kot je to potrebno.Paneli v sprednjih vratih vozila vključujejo senzorje za bočni trk.Poškodovana vrata ali nepooblaščeno ali napačno izvedeno delo (spreminjanje ali popravilo) na sprednjih vratih ali njihovi notranji oblogi bi lahko ogrozilo delovanje teh
senzorjev - nevarnost okvare bočnih zračnih blazin!Vsa dela lahko izvede samo pooblaščeni prodajalec vozil Toyota, pooblaščeni serviser vozil Toyota ali katerikoli zanesljiv serviser.
WARNI NG
Zračne zaveseNe pritrdite ali namestite ničesar na streho, saj bi lahko to povzročilo poškodbe glave v primeru sprožitve zračnih zaves.Ne odstranjujte ročajev, nameščenih na strehi, saj pomagajo pritrditi zračne zavese.
Otroški sedeži
NOTIC E
Predpisi glede prevažanja otrok so specifični za vsako državo. Oglejte si veljavno zakonodajo v vaši državi.
Za največjo varnost upoštevajte naslednja priporočila:– V skladu z evropskimi predpisi morajo otroci, mlajši od 12 let ali manjši od 150 cm, v vozilu sedeti na odobrenih otroških sedežih, ki so primerni za njihovo težo, na sedežih, ki so opremljeni z varnostnimi pasovi ali nastavki ISOFIX.
– Statistično so najvarnejši sedeži za prevažanje otrok v vozilu zadnji sedeži.– Otroci, lažji od 9 kg, morajo sedeti v "nazaj obrnjenem" položaju, bodisi na sprednjih ali zadnjih sedežih vozila.
NOTIC E
Priporočljivo je, da se otroci vozijo na zadnjih sedežih vozila:
– "nazaj obrnjeni" do starosti 3 let,– "naprej obrnjeni" pri starosti nad 3 leta.
WARNI NG
Prepričajte se, da je varnostni pas pravilno nameščen in zategnjen.Pri otroških sedežih s podporno nogo se prepričajte, da ima podporna noga trden in stabilen stik s tlemi.
WARNI NG
Napačno nameščen otroški sedež ogroža otrokovo varnost v primeru nesreče.Prepričajte se, da pod otroškim sedežem ni varnostnega pasu ali zaponke za varnostni pas, saj bi ga lahko to destabiliziralo.Ne pozabite pripeti varnostnih pasov ali
pasov na otroškem sedežu, pri čemer naj bo ohlapnost glede na otrokovo telo minimalna, tudi pri krajših potovanjih.

Page:   < prev 1-10 ... 71-80 81-90 91-100 101-110 111-120 121-130 131-140 141-150 151-160 ... 360 next >