PEUGEOT 5008 2013 Bruksanvisningar (in Swedish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2013, Model line: 5008, Model: PEUGEOT 5008 2013Pages: 364, PDF Size: 17.62 MB
Page 271 of 364

269
VANLIGA FRÃ…GOR
FRÅGASVARLÖSNING
Det finns en skillnad iljudkvaliteten mellan deolika ljudkällorna (radio,CD-spelare, ...).
För att uppnå en optimal avlyssningskvalitet kan ljudinställningarna(volymkontroll, bas, diskant, equalizer, loudness) anpassas till de olikaljudkällorna, vilket kan leda till hörbara skillnader vid byte av ljudkälla (radio, CD-spelare, ...).
Kontrollera att ljudinställningarna (volymkontroll,bastoner, diskanttoner, equalizer, loudness) är anpassade till de ljudkällor som avlyssnas. Virekommenderar att ställa in ljudfunktionerna (bas, diskant, balans bak-fram, balans V-H) imittläge och välja equalizerläget "Linear" (inget), ställa in justeringen av loudness i läget "Active" (Aktivt läge) vid lyssning på CD-skiva och i läget"Inactive" (Inaktivt läge) vid radiomottagning.
CD-skivan matas utsystematiskt eller läses inte av CD-spelaren.
CD-skivan har placerats upp och nedvänd, är oläslig, innehåller inteljuddata eller innehåller ett ljudformat som inte kan läsas av bilradion.
CD-skivan skyddas av ett system mot piratkopiering som inte känns igen av bilradion.
- Kontrollera att CD-skivan placerats rätt i CD-spelaren.
- Kontrollera CD-skivans skick: den kan inte spelas om den är skadad.
- Kontrollera innehållet om det är fråga om en bränd CD-skiva: läs råden som ges i kapitlet "Ljud".
- CD-spelaren som ingår i bilradion kan inte läsa DVD-skivor.
- På grund av otillräcklig kvalitet kan vissabrända CD-skivor inte läsas av ljudsystemet.
Ljudet i CD-spelaren är sämre än vanligt. Den använda CD-skivan är repad eller av dålig kvalitet. Använd CD-skivor av god kvalitet och förvara dem på rätt sätt.
Bilradions inställningar (bastoner, diskanttoner, equalizer) är olämpliga. Återställ diskant- eller basnivån till 0, utan att väljanågot equalizerläge.
Page 272 of 364

270
FRÅGA SVA R LÖSNING
De lagrade stationerna fungerar inte (inget ljud,87,5 Mhz visas...).
Det valda våglängdsområdet är inte det rätta.
Tryck på knappen RADIO och välj Radio Menuoch Waveband (Våglängdsområde) för attåterfinna våglängdsområdet där stationerna har lagrats.
Kvaliteten påmottagningen av den avlyssnaderadiostationen blir gradvissämre eller de lagradestationerna fungerar inte(inget ljud, 87,5 Mhz visas...).
Bilen är på för långt avstånd från den avlyssnade stationens sändare eller det finns ingen sändare i det geografiska område som bilen befinner sig i. Aktivera RDS-funktionen med hjälp av undermenyn för att låta systemet kontrollera omen starkare sändare befinner sig i det geografiska området.
Omgivningen (kulle, hög byggnad, tunnel, parkering under jorden...)blockerar mottagningen, till och med då RDS-funktionen är aktiverad.
Detta är ett vanligt fenomen och tyder inte på attbilradion fungerar onormalt.
Antennen är frånvarande eller har skadats (till exempel då bilen har tvättats eller varit i en parkering under jorden).
Låt kontrollera antennen på en PEUGEOT-verkstad.
Ljudet avbryts i1 till 2 sekunder vidradiomottagning.
RDS-systemet söker under detta korta avbrott i ljudet en eventuell frekvens som kunde tillåta en bättre mottagning av stationen. Avaktivera RDS-funktionen med hjälp avundermenyn om detta händer för ofta och alltid på samma vägsträcka.
Då motorn är avstängd kopplas systemet ifrånefter flera minutersanvändning.
Då motorn är avstängd beror systemets funktionstid på batteriets laddning.
Frånkopplingen är normal: systemet övergår till energibesparingsläge ochkopplas bort för att spara på bilens batteri.
Starta bilens motor för att öka batteriets laddning.
Page 273 of 364

271
FRÅGASVA RLÖSNING
Rutan "TA"(trafikinformation) är förkryssad, men vissatrafikstockningar längs rutten anges inte i realtid.
Vid starten tar det några minuter innan systemet tar emot trafiknyheter.
Vänta tills trafiknyheterna tas emot (bildsymboler för trafikmeddelanden visas på kartan).
I vissa länder tas endast stora trafikleder (motorvägar, ...) i beaktande av trafiknyheterna.
Detta är normalt. Systemet är beroende av de trafiknyheter som är tillgängliga.
Tiden för beräkning av enrutt verkar ibland längreän vanligt.
Systemet kan ibland fungera lite långsammare, om en CD/DVD-skivahåller på att kopieras till Jukebox samtidigt som rutten kalkyleras.
Vänta tills kopieringen av CD/DVD-skivanär avslutad eller avbryt den innan du startar vägledningen.
Ljudsignalen för Hazard zone fungerar inte.Ljudsignalen är inte aktiverad. Aktivera ljudsignalen i Navigation Menu (Navigationsmenyn), Settings (Inställningar), Setparameters for risk areas (Ställa in parametrar för riskabla platser).
Ljudsignalen ställs in på minimum.
Öka ljudsignalens volym vid passering av en Accident-prone area:
Går det att ringanödsamtal utanSIM-kort?
Nej, enligt vissa nationella bestämmelser krävs det ett SIM-kort för attringa nödsamtal. Stick in ett giltigt SIM-kort i luckan.
Höjdläget visas inte.Vid starten kan nollställningen av GPS leda till att det tar upp till 3 minuter för att ta in korrekt mer än 4 satelliter.
Vänta tills systemet är helt i gång. Kontrollera attGPS täcker minst 4 satelliter (lång tryckning på knappen SETUP och välj sedan "GPS coverage" (GPS-täckning).
Beroende på den geografiska omgivningen (tunnel, ...) eller väderleken,kan mottagningen av GPS-signalen variera.
Detta är normalt. Systemet är beroende avmottagningsförhållandena för GPS-signalen.
Page 274 of 364

272
FRÅGASVARLÖSNING
Beräkningen av ruttenlyckas inte. Kriterierna för uteslutande kanske står i motsats till den aktuella platsen (uteslutande av betalvägar på motorväg med vägtull).
Kontrollera kriterierna för uteslutande i menynNavigation Menu ("Route options" - "Avoidancecriteria") (Ruttalternativ-Undvik).
Efter att en CD-skivasatts in är väntetidenlång.
Då ett nytt medium sätts in läser systemet ett antal data (katalog, titel,artist, osv.). Det kan ta några sekunder. Detta är helt normalt.
Jag lyckas inte anslutamin Bluetooth-telefon.Det kan hända att telefonens Bluetooth-funkton är avaktiverad eller att apparaten inte är synlig.
- Kontrollera att telefonens Bluetooth-funkton är aktiverad.
- Kontrollera att din telefon är synlig.
Bluetooth-telefonen är inte kompatibel med systemet.
En lista över kompatibla Bluetooth mobiltelefoner är tillgänglig i nätet.
Ljudet i den Bluetooth-anslutna telefonen är ohörbart.
Ljudet beror både på systemet och på telefonen.
Öka ljudvolymen för WIP Com 3D, eventuellt tillmaximum, och öka telefonens ljudnivå vid behov.
Systemet läser inte DVD-skivan.Det kan hända att zonskyddet inte är kompatibelt. Använd DVD-skivor med ett kompatibelt zonskydd.
Jag kan inte kopiera CD-skivan till Jukebox. Den valda källan är inte den rätta. Ändra den aktiva källan och välj CD-källan.
CD-skivan är skyddad mot kopiering.
Det är normalt att en skyddad CD-skiva inte kankopieras.
Page 275 of 364

273
FRÅGASVARLÖSNING
Systemet tar inte emot SMS.Bluetooth-funktionen ger inte möjlighet att skicka SMS till systemet. Använd SIM-kortet och den interna telefonen.
Det använda SIM-kortet är ett tvillingkort. Använd det ursprungliga SIM-kortet för att ta emot SMS.
Jag lyckas inte uppdateraPOI för riskområden.Menyn Navigation Menu / "Update personal POI" (Navigation / Uppdateramina POI) visas inte. Kontrollera att SD-kortet eller USB-enheten somanvänds för uppdateringen är rätt insatt.
Ett felmeddelande visas i slutet av förfarandet.
- Börja om förfarandet från början.
- Kontakta PEUGEOT om problemet fortgår.
- Kontrollera att data som finns på korteteller enheten har levererats av en officiellsamarbetspartner till PEUGEOT.
Tonvalen (DTMF) är inte aktiva under pågående samtal ochdå jag slår numren på tangentbordet.
Sifferknapparna på tangentbordet är endast aktiva vid samtal dåvisningen ställts in på telefonen.
För att aktivera dem trycker du på knappen MODEända tills telefonen visas på skärmen.
En olycksdrabbadvägsträcka som inte berör mig visas pådisplayen.
Olycksdrabbade vägsträckor visas i närheten av en viss punkt på kartan och i samband med en färdriktning.
Det kan hända att varningen utlöses då man kör under en väg eller i närheten av en väg som är försedd med Accident-prone area.
Page 276 of 364

274
Page 277 of 364

275
Systemet har ett skydd som gör att det det endast
fungerar i din bil.
WIP Nav+
01 Komma igång - Frontpanelen
Av säkerhetsskäl måste föraren stanna bilen före alla
inställningar som kräver oavvänd uppmärksamhet.
För att spara på batteriet då motorn är avstän
gd, stängs systemet av när energisparläget aktiveras.
INNEHÃ…LL
02 Rattre
glage
03 Allmän funktion
04 Navi
gation - Vägvisning
05 Trafikinformation
06 Telefon
07 Radio
08 Medias
pelare
09 L
judinställningar
10 Inst
ällningar
11 Men
yöversikt
s.
s.
s.
s.
s.
s.
s.
s.
s.
s.
s.
276
278
279
281
294
297
307
3
10
3
16
317
3
18
GPS-NAVIGATION
MULTIMEDIASYSTEM MED
BLUETOOTH-TELEFON
Vanliga frågor s. 322
Page 278 of 364

276
01 KOMMA IGÃ…NG
Öppnar menyn
" Navigation - guidance"och visar de senastedestinationerna. Kort tr
yckning med motornavstängd: på / av.
Kort tryckning med motorn
i gång: stänga av / slå påljudkällan igen.
Kort tryckning: val av minneslagrad radiostation.
LÃ¥n
g tryckning: lagrar den aktuella stationen i minnet.
KnappenMODE: val av
permanent visningstyp.
LÃ¥n
g tryckning: övergång till svart display (DARK).
Öppnar men
yn " MUSIC" och visar spår eller spellistor för CD/MP3/Apple ®-spelare.
LÃ¥n
g tryckning: visning av ljudinställningar för MEDIA-källor (CD/USB/iPOD/Streaming/AUX). Lån
g tryckning: öppnar " Audio settings": equalizer, bas, diskant, loudness, surround, balans
vänster/höger, balans fram/bak, automatisk volymkorrigering.
Öppnar men
yn " FM / AM band" och
visar listan över registrerade stationer.
LÃ¥n
g tryckning: visning avljudinställningar för radiokällan.Vridre
glage för val och godkännande (OK):
Val av ett alternativ på displayen eller i en lista
eller meny och därefter godkännande med en kort
tryckning.
Utanför men
yer och listor används en kort tryckningför att öppna en undermeny, beroende på vad som
visas på displayen.
Vridnin
g när kartan visas: zooma in/ut på kartan.
Inst
ällning av ljudvolymen (alla ljudkällor ställs in
oberoende av varandra,
inklusive TA-meddelanden
och körinstruktion).
Page 279 of 364

277
01
Val av:
- automatiskt val av hö
gre/lägreradiofrekvens.
- före
gående/nästa CD-, MP3- eller mediaspår.
- vänster
/höger sida av displayen när en meny visas.
Förfl
yttning åt vänster/höger ifunktionsläget " Move the map".
Avbryter pågående åtgärd
och går ett steg tillbaka i
trädstrukturen.
LÃ¥n
g tryckning: återgångtill den permanenta
visningen
LÃ¥n
g tryckning: ominitialisering av systemet.
Öppna
r
telefonmenynoch
visar samtalslistaneller tar emot ettinkommande samtal. Öppnar menyn
" Confi
guration ".
LÃ¥n
g tryckning: visaGPS-täckningen
och öppna
navigationssystemetsdemonstrationsläge.
Öppnar men
yn"Traffic information"och visar aktuellatrafikvarningar.
Va l av:
- före
gående/nästa rad i en lista eller enmeny.
- föregående nästa mediakatalog.
- före
gående/nästa frekvenssteg för radion.
- före
gående nästa MP3-katalog.
Förfl
yttning uppåt/nedåt i funktionsläget "Move the map".
KOMMA IGÃ…NG
Page 280 of 364

278
02RATTREGLAGE
RADIO: val av föregående/nästa lagradestation.
Val av n
ästa post i adressboken.
B
yte av ljudkälla.
Rin
ga ett samtal från adressboken.
Besvara
/avsluta ett samtal.
Tr
yckning i mer än 2 sekunder: öppna adressboken.
RADIO:
gå till föregående radiostation på listan.
LÃ¥n
g tryckning: automatisk
frekvenssökning nedåt.
CD: val av före
gående spår.
CD: ihållande tryckning: snabbspolning
bakåt.
RADIO:
gå till nästa radiostation på listan.
LÃ¥n
g tryckning: automatisk
frekvenssökning uppåt.
CD: val av nästa spår.
CD: ihållande tryckning: snabbspolning
fr
amåt.
Öka l
judvolymen.
Minska l
judvolymen.
Stänga av ljudet: genom samtidig tryckning på
knapparna för ökning och minskning av ljudvolymen.
Återställa ljudet: genom
tryckning på någon av de
två volymknapparna.