Peugeot 508 2010.5 Omistajan käsikirja (in Finnish)
Manufacturer: PEUGEOT, Model Year: 2010.5, Model line: 508, Model: Peugeot 508 2010.5Pages: 331, PDF Size: 11.71 MB
Page 151 of 331

138
i
Näkyvyys
Kun lähivalot tai kaukovalot on kytkettynä, tämän toiminnon avulla tien reunat valaistuvat paremmin kaar teissa. Tämä vain kaasupurkauslamppuihin yhdistetty toiminto parantaa huomattavasti valaistusta kaar teissa.
Kääntyvät ajovalot
autossa kääntyvät ajovalot
autossa ei kääntyviä ajovaloja
Toiminnon käyttöönottaminen
Toimintahäiriö
Toiminnon voi ottaa käyttöön tai pois käytöstä asetusvalikosta (mittariston näytössä).
Jos nopeus on nolla tai hyvin pieni tai jos peruutusvaihde kytketään, toiminto ei ole käytössä. Toiminnon tila jää muistiin, kun sytytysvir ta katkaistaan.
Jos toiminnossa on häiriö, vastaava merkkivalo vilkkuu mittaristossa. Samalla mittariston näyttöön tulee viesti. Ota yhteyttä PEUGEOT-merkkihuoltoon tai valtuutettuun korjaamoon.
Page 152 of 331

5
139
Näkyvyys
Kääntyvät lisävalot
Ajovalojen palaessa ja kun ajonopeus on alle 40 km/h, tämä toiminto saa etusumuvalojen valokeilan valaisemaan tien sisäkaarretta. Lisävalojen käyttö on optimaalisinta erityisesti kaupunkiajossa, risteysalueilla, mutkaisilla teillä, pysäköitäessä jne.
kääntyvien lisävalojen kanssa
ilman kääntyviä lisävaloja
Käyttöönotto
Toiminto kytkeytyy, kun: - suuntavalo kytketään (saman puolen sumuvalo syttyy) tai - ohjauspyörän tietty kääntökulma ylittyy.
Lopetus
Toiminto kytkeytyy pois päältä, kun: - ohjauspyörän kääntäminen alittaa tietyn kulman - suuntavalo kytketään pois päältä.
Ohjelmointi
Toiminnon ohjelmointi päälle tai pois päältä tehdään asetusvalikossa (mittariston näytössä). Oletusar vona on, että toiminto on aktivoitu.
Page 153 of 331

140
Näkyvyys
Lasinpyyhkimen kytkimet
Ohjelmoitavat toiminnot
Erilaisia automaattisia pyyhintätoimintoja on
käytössä valinnan mukaan: - tuulilasin automaattinen pyyhintä - takalasin pyyhintä, kun peruutusvaihde kytketään.
Käsinohjaus
Kuljettaja käyttää lasinpyyhkimien kytkimiä itse.
Erilaiset etu- ja takalasinpyyhkimet helpottavat kuljettajan näkemistä sääolosuhteiden mukaan.
Tuulilasinpyyhin
Pyyhintärytmi:
Malli, jossa on käsisäätöinen pyyhintä (tihkukytkentä)
Malli. jossa on automaattinen lasinpyyhin
nopea (kova sade)
normaali (tavallinen sade)
tihkukytkentä (ajonopeuden mukaan)
pysäytys
ker tapyyhkäisy (paina alaspäin ja päästä ir ti)
tai
automaattinen (paina alas ja päästä ir ti) ker tapyyhkäisy (vedä lyhyesti kytkintä itseäsi päin).
Page 154 of 331

5
141
!
Näkyvyys
Takalasinpyyhin
Lumisateessa tai kovalla pakkasella ja käytettäessä polkupyörän
kuljetustelinettä tavaratilan päällä ota automaattinen takalasinpyyhin pois käytöstä mittariston näytön asetusvalikossa.
Takalasinpyyhkimen valintarengas:
pysäytys
tihkukytkentä
pyyhintä ja pesu (tietty kestoaika).
Peruutusvaihde
Kun peruutusvaihde kytketään ja tuulilasinpyyhin on toiminnassa, takalasinpyyhin käynnistyy.
Toiminto kytketään tai otetaan pois käytöstä mittariston näytön asetusvalikossa. Oletusar vo on, että toiminto on käytössä.
Toiminnon ohjelmointi
Vedä lasinpyyhkimen kytkintä itseäsi päin. Tuulilasinpesin ja pyyhkimet toimivat tietyn ajan. Lampunpesimet toimivat vain, kun lähivalot on sytytetty . ettyetty
Tuulilasin ja ajovalojen
pesulaite
Lasinpesu-/ajovalojen pesunesteen vähimmäistaso
Kun auton valonpesulaitteen nestemäärä on pudonnut
säiliössä vähimmäistasolle, mittariston merkkivalo syttyy, varoitusäänimerkki kuuluu, ja mittariston näytössä näkyy varoitusviesti. Symboli tulee näkyviin, kun sytytysvirta kytketään tai kun pesulaitteen kytkintä käytetään. Merkkivalo syttyy, kunnes nestettä lisätään säiliöön. Lasinpesu-/ajovalojen pesunestettä tulee täydentää mahdollisimman pian.
Page 155 of 331

142
i
Näkyvyys
Tuulilasin
pyyhintäautomatiikka
Tuulilasinpyyhin käynnistyy automaattisesti (ilman kuljettajan toimenpiteitä), jos taustapeilin takana sijaitseva anturi havaitsee satavan. Pyyhintänopeus määräytyy sateen voimakkuuden mukaan.
Toiminnon käyttöönotto
Paina kytkimestä lyhyesti alaspäin.
Tämä merkkivalo syttyy mittaristoon ja monitoiminäyttöön ilmestyy viesti.
Paina kytkimestä uudelleen lyhyesti
alaspäin tai aseta kytkin toiseen asentoon (Int, 1 tai 2).
Tämä merkkivalo sammuu mittaristossa ja monitoiminäyttöön ilmestyy viesti.
Toiminnon keskeyttäminen
Pyyhintäautomatiikka on aktivoitava
uudelleen painamalla kytkimestä lyhyesti alaspäin aina, kun sytytysvir ta on katkaistu yli minuutiksi.
Page 156 of 331

5
143
!i
Näkyvyys
Älä peitä tuulilasin keskellä taustapeilin takana olevaa sadeanturia, joka on kytketty valoanturiin. Kun viet auton automaattipesuun, kytke tuulilasinpyyhkimen pyyhinautomatiikka pois toiminnasta. Talvella on odotettava, että tuulilasissa oleva jää on täysin sulanut ennen pyyhintäautomatiikan kytkemistä toimintaan.
Toimintahäiriö
Jos automaattitoimintoon tulee häiriö, lasinpyyhin toimii tihkukytkintilassa. Tarkastuta järjestelmä PEUGEOT-merkkihuollossa tai valtuutetusa korjaamossa.
Tuulilasinpyyhkimen
huoltoasento
Tässä asennossa voit irrottaa tuulilasinpyyhkimien sulat. Huoltoasennossa lasinpyyhkimien sulat on mahdollista puhdistaa tai vaihtaa uusiin. Se voi olla hyödyllinen myös talviaikaan lasinpyyhkimien sulkien irrottamista var ten. Jos lasinpyyhkimien kytkintä siirretään heti sytytysvirran katkettua, tuulilasinpyyhkimet siir tyvät tuulilasin keskelle.Kun haluat pyyhkimet takaisin paikoilleen, kytke sytytysvir ta ja käytä lasinpyyhkimien kytkintä.
Jotta flat blade -pyyhkimet toimisivat mahdollisimman tehokkaasti, suosittelemme seuraavaa: - käsittele pyyhkimiä varovasti - puhdista ne säännöllisesti saippuavedellä - älä kiinnitä niillä pahvikylttiä tuulilasia vasten - vaihda ne heti, kun niissä ilmenee ensimmäisiä merkkejä kulumisesta.
Page 157 of 331

142
i
Näkyvyys
Tuulilasin
pyyhintäautomatiikka
Tuulilasinpyyhin käynnistyy automaattisesti (ilman kuljettajan toimenpiteitä), jos taustapeilin takana sijaitseva anturi havaitsee satavan. Pyyhintänopeus määräytyy sateen voimakkuuden mukaan.
Toiminnon käyttöönotto
Paina kytkimestä lyhyesti alaspäin.
Tämä merkkivalo syttyy mittaristoon ja monitoiminäyttöön ilmestyy viesti.
Paina kytkimestä uudelleen lyhyesti
alaspäin tai aseta kytkin toiseen asentoon (Int, 1 tai 2).
Tämä merkkivalo sammuu mittaristossa ja monitoiminäyttöön ilmestyy viesti.
Toiminnon keskeyttäminen
Pyyhintäautomatiikka on aktivoitava
uudelleen painamalla kytkimestä lyhyesti alaspäin aina, kun sytytysvir ta on katkaistu yli minuutiksi.
Page 158 of 331

144
i
!
Näkyvyys
1. Etukattovalo2. Kar tanlukuvalot edessä3. Kar tanlukuvalot takana4. Tunnelmadiodit
Kattovalot
Tässä asennossa kattovalo syttyy vähitellen, kun:
Kattovalot edessä
Varo, ettei mikään koske kattovaloihin.
Kun on valittu pysyvä valaistus, palamisaikojen pituudet vaihtelevat toimintaympäristön mukaan: - virran ollessa katkaistuna noin 10 minuuttia - virransäästötilassa noin 30 sekuntia - moottorin käydessä rajoittamattoman ajan.
- auton lukitus avataan - avain poistetaan vir talukosta - jokin ovista avataan - kauko-ohjaimen lukituspainike aktivoidaan auton paikantamiseksi.
Valo sammuu vähitellen, - kun auto lukitaan - kun sytytysvir ta kytketään - 30 sekuntia viimeisen oven sulkemisen jälkeen.
Pysyvä sammuttaminen.
Pysyvä valaistus.
Kartanlukuvalot edessä ja
takana
Kun sytytysvir ta on kytketty, käännä katkaisinta. Kun edessä oleva kattovalo on pysyvän valaistuksen asennossa, myös takaosan kar tanlukuvalo syttyy paitsi silloin, kun
kar tanlukuvalo on pysyvän sammutuksen asennossa. Takaosan kar tanlukuvalot voi kytkeä pois toiminnasta etuosasta käsin esimerkiksi silloin, kun ei halua häiritä takana olevien matkustajien unta. He voivat kuitenkin halutessaan kytkeä lukuvalot päälle.
Page 159 of 331

5
145
Näkyvyys
Kohdevalot
Valojen syttyminen
Yöllä tunnelmavalot (kattovalo, ovet ja jalkatila) syttyvät automaattisesti, kun seisontavalot
sytytetään.
Valojen sammuminen
Tunnelmavalot sammuvat automaattisesti, kun seisontavalot sammutetaan. Ne voidaan sammuttaa käsin säätämällä mittariston himmennys kaikkein pienimpään.
Page 160 of 331

146
i
Lasten turvallisuus
Yleistietoja lasten turvaistuimista
tur vallisesti, sinun tulisi ottaa huomioon seuraavat suositukset: - Euroopan unionin säädösten mukaisesti alle 12-vuotiaiden tai alle 150 cm pituisten lasten kuljettamisessa ja kiinnittämiseen tulee käyttää hyväksyttyjä tur vaistuimia, jotka ovat heidän painolleen sopivia . Tur vavarusteet on kiinnitettävä auton tur vavöihin tai ISOFIX-kiinnitysjärjestelmään * . - Tilastollisesti lasten kuljettaminen on tur vallisinta auton takapenkillä. - Alle 9 kg:n painoisia lapsia on ehdottomasti kuljetettava selkä menosuuntaan niin etu- kuin takapenkillä.
PEUGEOTsuosittelee , että lapsi kuljetetaan ajoneuvon takapenkillä : - selkä menosuuntaan kahteen ikävuoteen asti - yli 2-vuotiaita kasvot menosuuntaan .
PEUGEOT on kiinnittänyt auton suunnittelussa erityistä huomiota lasten tur vallisuuden parantamiseen, mutta lastesi tur vallisuus riippuu my ös sinusta itsestäsi.
* Lainsäädäntö lasten kuljetuksesta vaihtelee maittain. Noudata voimassa olevaa maakohtaista lainsäädäntöä.