Peugeot 508 2014 Instrukcja Obsługi (in Polish)

Page 101 of 352

3
99
Komfort
508_pl_Chap03_confort_ed01-2014
Tryb ogrzewania
programowanego
Jest to dodatkowy niezależny system, który podgrzewa obieg płynu chłodniczego silnika, aby poprawić skuteczność odmrażania i podgrzania kabiny.
Kontrolka zapali się tylko wtedy gdy system jest zaprogramowany w trybie ogrzewania programowanego.
Po włączeniu zapłonu nacisnąć lewe pokrętło na kierownicy, aby otworzyć menu główne.
Programowanie
 W "Menu głównym" wybrać "Podgrzewanie / Wentylacja wstępna",
 Zaznaczyć "Aktywacja" oraz "Parametry", aby wykonać programowanie,
 Wybrać "Ogrzewanie", aby podgrzać silnik i kabinę lub " Wentylacja", aby przewietrzyć k a b i n ę ,
Ogrzewanie / Wentylacja programowana
Tryb wentylacji
programowanej
Ten tryb umożliwia wentylację kabiny z otwartym obiegiem powietrza, aby zwiększyć temperaturę po wejściu do samochodu zimą.

Page 102 of 352

100
Komfort
508_pl_Chap03_confort_ed01-2014
 Wybrać: - natychmiast, aby uruchomić ogrzewanie lub wentylację (po zatwierdzeniu "OK"), - pier wszy zegar do zaprogramowania/zapamiętania godziny wyjazdu, - drugi zegar do zaprogramowania/zapamiętania drugiej godziny wyjazdu. W zależności od ustawionej godziny wyjazdu, system automatycznie ustali optymalny czas włączenia funkcji.
Natychmiastowe lub programowane włączenie trybu wentylacji zależy od temperatury wewnątrz i na zewnątrz p o j a z d u .
Pamiętać o wyłączeniu ogrzewania programowanego podczas tankowania paliwa, aby uniknąć niebezpieczeństwa pożaru lub wybuchu. Aby uniknąć niebezpieczeństwa zatrucia i zaczadzenia, ogrzewanie
programowane nie może być użyte, nawet przez krótki okres, w pomieszczeniu zamkniętym, takim jak garaż lub warsztat niewyposażony w system ewakuacji spalin na zewnątrz. Nie parkować pojazdu na powierzchni łatwopalnej (sucha trawa, liście, papiery…) ze względu na niebezpieczeństwo pożaru.
Dzięki dwóm zegarom można wybrać dwie różne godziny wyjazdu w zależności od pory roku. Komunikat na wyświetlaczu w zestawie wskaźników potwierdza wybór.
Można uruchomić tylko raz podgrzewanie/wentylację programowaną lub natychmiastową między dwoma uruchomieniami pojazdu.
Ogrzewanie i wentylacja w trybie natychmiastowym lub programowanym nie włączą się jeżeli: - poziom paliwa jest zbyt niski, - poziom naładowania akumulatora jest zbyt niski.
Zaprogramowanie ogrzewania i wentylacji wymaga wcześniejszego wyłączenia zabezpieczenia pojemnościowego i zabezpieczenia przed podniesieniem (patrz rozdział "Alarm").

Page 103 of 352

4
101
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Rozruch-wyłączenie silnika Przy ręcznej skrzyni biegów ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu luz. Przy r r ręcznej zautomatyzowanej skrzyni biegów ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu ęcznej zautomatyzowanej skrzyni biegów ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu ęcznej zautomatyzowanej skrzyni biegówN . Przy automatycznej skrzyni biegów ustawić dźwignię zmiany biegów w położeniu P lub N .
 Włożyć klucz do stacyjki.  Przekręcić do końca kluczyk w kierunku deski rozdzielczej w położenie 3 (Rozruch) .  W momencie uruchomienia silnika puścić k l u c z .
Rozruch za pomocą klucza
Wyłączenie za pomocą klucza
 Zatrzymać samochód.  Przekręcić kluczyk całkowicie do siebie w położenie 1 (Stop) .  Wyjąć klucz ze stacyjki.
W przypadku silników diesel, w niskiej temperaturze uruchomienie nastąpi po wyłączeniu kontrolki świec żarowych.
Brzęczyk pozostawienia klucza w stacyjce W przypadku pozostawienia klucza w stacyjce, w momencie otwarcia drzwi kierowcy, włączy się sygnał dźwiękowy.
Jeżeli warunki rozruchu nie są spełnione na wyświetlaczu w zestawie wskaźników pojawi się komunikat. W niektórych przypadkach konieczne jest poruszenie kierownicą z jednoczesnym wciśnięciem przycisku "START/STOP", aby odblokować kolumnę kierownicy, co zostanie potwierdzone komunikatem.
Jeżeli pojazd nie został unieruchomiony silnik nie zostanie wyłączony.  Za pomocą klucza elektronicznego wewnątrz pojazdu nacisnąć pedał hamulca w przypadku samochodów z automatyczną lub ręczną zautomatyzowaną skrzynią biegów lub wcisnąć mocno sprzęgło w przypadku ręcznej skrzyni biegów i przytrzymać wciśnięte aż do uruchomienia silnika.
Rozruch za pomocą klucza
elektronicznego
Rozruch za pomocą klucza
elektronicznego
Rozruch za pomocą klucza
 Nacisnąć przycisk " START/STOP " .
Wyłączenie za pomocą
klucza elektronicznego
 Zatrzymać samochód.
 Mając klucz elektroniczny wewnątrz samochodu nacisnąć przycisk " START/STOP " .
Silnik wyłącza się, a kolumna kierownicy zostaje zablokowana.
Położenie "osprzęt"
Przy kluczu elektronicznym wewnątrz samochodu naciśnięcie przycisku "START/STOP" bez naciskania pedałów umożliwia włączenie lub wyłączenie zapłonu i włączenie zasilania urządzeń zaliczanych do akcesoriów.

Page 104 of 352

102
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Zabezpieczenie antykradzieżowe
Elektroniczna blokada zapłonu
W kluczach znajduje się chip elektroniczny zawierający kod. Po włączeniu zapłonu kod musi zostać rozpoznany, aby rozruch był możliwy. Elektroniczna blokada zapłonu blokuje system kontroli silnika kilka sekund po wyłączeniu zapłonu i uniemożliwia uruchomienie samochodu poprzez włamanie.
Usterka zasygnalizowana zostanie poprzez komunikat na wyświetlaczu w zestawie wskaźników. W takim wypadku samochód nie uruchomi się; skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT.
Rozruch awaryjny za pomocą klucza elektronicznego
Jeżeli klucz elektroniczny znajduje się w strefie zasięgu, a samochodu nie można uruchomić po naciśnięciu przycisku "START/STOP", należy:  Otworzyć gniazdo znajdujące się pod przyciskiem "START/STOP".  Włożyć klucz elektroniczny do gniazda A .  Nacisnąć przycisk "START/STOP".
Po uruchomieniu samochodu można wyjąć klucz elektroniczny i zamknąć gniazdo.
Zatrzymanie awaryjne za pomocą klucza elektronicznego
Tylko w sytuacji awaryjnej silnik może być bezwarunkowo wyłączony. W tym celu nacisnąć i przytrzymać przez 3 sekundy przycisk "START/STOP". W tym wypadku po zatrzymaniu samochodu następuje zablokowanie kolumny kierownicy. Jeżeli klucza elektronicznego nie będzie już w strefie zasięgu, po wydaniu komendy wyłączenia silnika, w zestawie wskaźników pojawi się odpowiedni komunikat.  Nacisnąć i przytrzymać przez trzy sekundy przycisk "START/STOP" dla wymuszenia zatrzymania silnika (uwaga: ponowne uruchomienie samochodu nie będzie możliwe bez klucza).
W czasie jazdy klucz elektroniczny musi znajdować się przez cały czas w kabinie pojazdu.

Page 105 of 352

4
103
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Odradza się włączanie hamulca postojowego w przypadku dużych mrozów (zamarzanie) oraz w przypadku holowania (awaria, przyczepa...). W tym celu należy wyłączyć funkcje automatyczne albo wyłączyć ręcznie h a m u l e c p o s t o j o w y .
Przed opuszczeniem samochodu należy sprawdzić, czy kontrolki hamulca postojowego w zestawie wskaźników i na płytce - dźwigni A świecą się na stałe. A świecą się na stałe. A
Elektryczny hamulec postojowy posiada dwa tryby działania: - Włączenie/wyłączenie automatyczne Automatyczne włączenie następuje po wyłączeniu silnika, natomiast automatyczne wyłączenie przy ruszaniu z miejsca (funkcje domyślnie włączone), - Włączanie/wyłączanie ręczne Ręczne włączenie hamulca postojowego jest możliwe poprzez pociągnięcie płytki - dźwigni A . Ręczne wyłączenie hamulca postojowego jest możliwe poprzez naciśnięcie i puszczenie dźwigni przy jednoczesnym wciśnięciu pedału hamulca. Jeżeli hamulec nie jest zaciągnięty to w momencie otwarcia drzwi kierowcy włączy się sygnał dźwiękowy, a na wyświetlaczu w zestawie wskaźników pojawi się komunikat.
Programowanie trybu
Zależnie od kraju sprzedaży pojazdu można wyłączyć opcję automatycznego włączania hamulca po wyłączeniu silnika i automatycznego jego wyłączania podczas ruszania z miejsca.
Po zatrzymaniu samochodu w celu włączenia hamulca postojowego, przy silniku pracującym lub wyłączonym, pociągnąć płytkę - dźwignię A .
Włączanie ręczne
Aktywacja / dezaktywacja odbywa się w menu na wyświetlaczu w zestawie wskaźników.
Włączanie i wyłączanie hamulca postojowego odbywa się zatem ręcznie.
Włączenie hamulca postojowego jest sygnalizowane:
- przez zaświecenie kontrolki hamulca i kontrolki P na płytce - dźwigni A ,
- przez wyświetlenie komunikatu "Parking brake on" (hamulec postojowy włączony).
Po otwarciu drzwi kierowcy przy pracującym silniku, jeżeli hamulec postojowy nie jest włączony, włącza się sygnał dźwiękowy i pojawia odpowiedni komunikat, chyba że w przypadku automatycznej skrzyni biegów dźwignia znajduje się w położeniu P (Park).
Elektryczny hamulec postojowy
Jeżeli w zestawie wskaźników świeci się ta kontrolka, tryb automatyczny jest wyłączony.

Page 106 of 352

104
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Przy włączonym zapłonie lub pracującym silniku, aby wyłączyć hamulec postojowy nacisnąć pedał hamulca, pociągnąć , a następnie zwolnić dźwignię A . Całkowite wyłączenie hamulca postojowego jest sygnalizowane:
Wyłączenie ręczne
- zgaśnięciem kontrolki hamulca oraz kontrolki P na dźwigni A ,
- wyświetleniem komunikatu "Parking brake off " (hamulec postojowy wyłączony).
W przypadku pociągnięcia dźwigni A bez naciśnięcia pedału hamulca, hamulec postojowy nie zostanie wyłączony, a w zestawie wskaźników pojawi się komunikat.
W razie potrzeby hamulec postojowy można zaciągnąć z maksymalną siłą. W tym celu należy pociągnąć i przytrzymać dźwignię A aż do pojawienia się komunikatu "Hamulec postojowy maksymalnie zaciągnięty" i włączenia sygnału dźwiękowego. Maksymalne zaciągnięcie hamulca jest niezbędne: - w przypadku samochodu holującego przyczepę kempingową lub inną przyczepę, gdy funkcje automatyczne są włączone, a użytkownik chce ręcznie zaciągnąć hamulec postojowy, - gdy możliwa jest zmiana nachylenia podłoża podczas postoju (przykłady: transport statkiem, ciężarówką, na l a w e c i e ) .
Maksymalne zaciągnięcie hamulca
Przed opuszczeniem samochodu należy sprawdzić, czy kontrolki hamulca postojowego w zestawie wskaźników i na dźwigni A świecą się na stałe. Nie pozostawiać dziecka bez opieki w samochodzie z włączonym zapłonem, ponieważ mogłoby ono wyłączyć hamulec postojowy.
Włączanie automatyczne,
przy wyłączonym silniku
- zaświeceniem kontrolki hamulca i kontrolki P na dźwigni A ,
- wyświetleniem komunikatu "Parking brake on" (Hamulec postojowy włączony).
W stojącym samochodzie hamulec postojowy włącza się automatycznie po w yłączeniu silnika. Włączenie hamulca postojowego jest sygnalizowane:
W przypadku holowania, obciążonego samochodu lub zatrzymania na powierzchni o dużym nachyleniu, maksymalnie zaciągnąć hamulec, skręcić koła w kierunku krawężnika i włączyć bieg. Po maksymalnym zaciągnięciu hamulca czas jego zwalniania jest o wiele d ł u ż s z y .

Page 107 of 352

4
105
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Wyłączanie automatyczne
Hamulec postojowy jest w yłączany Hamulec postojowy jest w yłączany Hamulec postojowy automatycznie i stopniowo podczas ruszania z miejsca :  Ręczna skrzynia biegów: nacisnąć do oporu pedał sprzęgła i włączyć pier wszy bieg lub bieg wsteczny, nacisnąć pedał przyspieszenia i zwolnić pedał sprzęgła.  Ręczna zautomatyzowana skrzynia biegów: wybrać położenie A , M lub R , a następnie nacisnąć pedał przyspieszenia.  Automatyczna skrzynia biegów : wybrać położenie D , M lub R , a następnie nacisnąć pedał przyspieszenia. Całkowite wyłączenie hamulca postojowego jest sygnalizowane:
- zgaśnięciem kontrolki hamulca i kontrolki P na dźwigni A ,
- wyświetleniem komunikatu "Parking brake off " (Hamulec postojowy wyłączony).
Na postoju przy uruchomionym silniku nie należy niepotrzebnie przyspieszać, ponieważ może to spowodować wyłączenie hamulca postojowego.
Przed opuszczeniem samochodu sprawdzić, czy kontrolki hamulca postojowego w zestawie wskaźników i na dźwigni A świecą się na stałe.
Unieruchomienie samochodu
przy pracującym silniku
Na postoju przy pracującym silniku, aby unieruchomić samochód należy koniecznie
ręcznie włączyć hamulec postojowy ciągnącza dźwignię A . Włączenie hamulca postojowego jest sygnalizowane:
- zaświeceniem kontrolki hamulca i kontrolki P na dźwigni A ,
- wyświetleniem komunikatu "Parking brake on" (Hamulec postojowy włączony).
Po otwarciu drzwi kierowcy, jeżeli hamulec postojowy nie jest włączony, włącza się sygnał dźwiękowy i wyświetla komunikat. Oprócz automatycznej skrzyni biegów, gdy dźwignia znajduje się w położeniu P ( P a r k ) .
Wyjątkowe sytuacje
W niektórych warunkach (uruchamianie silnika...) hamulec postojowy może dostosować siłę zaciśnięcia. Jest to normalne działanie.
W celu przemieszczenia samochodu o kilka centymetrów bez uruchamiania silnika, przy włączonym zapłonie nacisnąć pedał hamulca i wyłączyć hamulec postojowy popychając, a następnie zwalniając dźwignię A dźwignię A dźwignię . Całkowite zwolnienie hamulca postojowego jest sygnalizowane zgaśnięciem kontrolki dźwigni A ,kontrolki w zestawie wskaźników oraz komunikatem "Parking brake off " (Hamulec postojowy wyłączony). W przypadku usterki hamulca postojowego w położeniu włączonym lub usterki akumulatora zawsze możliwe jest awaryjne wyłączenie hamulca. Aby zapewnić prawidłowe działanie i jednocześnie bezpieczeństwo, liczba kolejnych cyklów włączenia/wyłączenia hamulca postojowego jest ograniczona do 8. W razie nadużywania hamulca wyświetli się komunikat "Usterka hamulca postojowego" i zacznie migać kontrolka.

Page 108 of 352

106
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Hamowanie awaryjne
W razie usterki układu nożnego hamulca głównego pociągnięcie i przytrzymanie płytki - dźwigni A umożliwia zatrzymanie samochodu. Dynamiczna kontrola stabilności gwarantuje stabilność podczas hamowania awaryjnego. W razie usterki hamowania awaryjnego zostaje wyświetlony komunikat "Usterka hamulca postojowego".
W razie usterki systemu CDS, sygnalizowanego zapaleniem się tej kontrolki, stabilność hamowania nie jest zapewniona. W tym wypadku stabilność samochodu musi
zapewnić kierowca poprzez wielokrotne "ciągnięcie-puszczanie" płytki dźwigni A .
Odblokowanie awaryjne
 Jeżeli samochód jest wyposażony w klocek B , wyjąć go spod podłogi bagażnika samochodu.  Na wzniesieniu zablokować samochód, podkładając klocek przed przednim kołem na zjeździe lub za przednim kołem na podjeździe. Na płaskim terenie zablokować samochód ustawiając klocek przed lub za przednim k o ł e m .
W przypadku usterki elektrycznego hamulca postojowego lub akumulatora dźwignia awaryjna pozwala na ręczne odblokowaniehamulca postojowego.
 Unieruchomić samochód (lub zablokować trzymając wciśnięty pedał hamulca) przy pracującym silniku włączając pier wszy bieg (ręczna skrzynia biegów), położenie P (automatyczna skrzynia biegów), położenie Mlub R (ręczna zautomatyzowana skrzynia R (ręczna zautomatyzowana skrzynia Rbiegów).  Wyłączyć silnik, ale pozostawić zapłon. Jeżeli nie można unieruchomić samochodu, nie pociągać dźwigni i jak najszybciej skontaktować się z ASO SIECI PEUGEOT lub z warsztatem s p e c j a l i s t y c z n y m .
Z hamowania awaryjnego należy korzystać jedynie w wyjątkowych s y t u a c j a c h .

Page 109 of 352

4
107
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
 Wołożyć palce pod obrzeże mieszka
(pod płytkę dźwigni zmiany biegów).  Wypiąć płytkę rozwierając występy (znajdujące się pod spodem), a następnie zdjąć płytkę z mieszkiem.
Nie ma możliwości unieruchomienia samochodu w momencie rozpoczęcia mechanicznego odblokowania awaryjnego, a dźwignia ręczna
nie umożliwia włączenia hamulca postojowego. Nie manipulować płytką - dźwignią Aani wyłączeniem/włączeniem silnika, jeżeli dźwignia odblokowania jest włączona. Skontaktować się z warsztatem specjalistycznym lub ASO sieci P E U G E O T. Uchwyt C nie daje możliwości zaciągnięcia hamulca postojowego. Aby ponownie uruchomić elektryczny hamulec postojowy (po usunięciu błędu lub usterki akumulatora), pociągnąć i przytrzymać płytkę - dźwignię A aż kontrolka hamulca postojowego (!) w zestawie wskaźników zacznie migać, a następnie ponownie pociągnąć płytkę - dźwignię i przytrzymać do zapalenia na stałe kontrolki.
 Przekręcić płytkę z mieszkiem, aby
uzyskać dostęp do manetki.  Mocno pociągnąć uchwyt C , aby odblokować hamulec. Głośny trzask potwierdza odblokowanie hamulca.  Pamiętać o umieszczeniu uchwytu w gnieździe.  Założyć na miejsce płytkę z mieszkiem.

Page 110 of 352

108
Jazda
508_pl_Chap04_conduite_ed01-2014
Usterki działania
W razie zapalenia się kontrolki usterki elektrycznego hamulca postojowego oraz jednej lub kilku kontrolek opisanych w poniższych tabelach, należy zatrzymać samochód w bezpiecznym miejscu (poziomo, z włączonym biegiem) i jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
SytuacjeSkutki
Wyświetlenie komunikatu " Usterka hamulca postojowego " oraz zapalenie się następujących kontrolek: - Funkcje automatycznie są wyłączone. - Pomoc przy ruszaniu na wzniesieniu jest wyłączona. - Elektryczny hamulec postojowy można włączyć jedynie ręcznie.
Wyświetlenie komunikatu " Usterka hamulca postojowego " oraz zapalenie się następujących kontrolek: - Ręczne zwolnienie elektrycznego hamulca postojowego jest możliwe jedynie po naciśnięciu pedału przyspieszenia i zwolnieniu dźwigni. - Pomoc przy ruszaniu na wzniesieniu jest wyłączona. - Automatyczne funkcje i ręczne włączanie hamulca są dostępne.
Wyświetlenie komunikatu " Usterka hamulca postojowego " oraz zapalenie się następujących kontrolek: - Funkcje automatyczne są wyłączone. - Pomoc przy ruszaniu na wzniesieniu jest wyłączona.

Page:   < prev 1-10 ... 61-70 71-80 81-90 91-100 101-110 111-120 121-130 131-140 141-150 ... 360 next >